1000Kitap Logosu
Başarabiliriz

Başarabiliriz

Demokratik Bir Anayasa Önerisi

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.0
2 Kişi
4
Okunma
1
Beğeni
52
Gösterim
640 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 18 sa. 8 dk.
Adı
Başarabiliriz (Demokratik Bir Anayasa Önerisi)
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · 2021 · Karton kapak · 9786050984071
Hukukçu Ece Güner Toprak, 2017 referandumundan önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı toplumu ilk uyaranlardan olmuştu. O dönem, tabloları, yazıları, ilk kitabı ve yalın anlatımıyla kitlelere ulaştı. Başarabiliriz: Demokratik Bir Anayasa Önerisi de yine somut, sade ve anlaşılır önerileriyle, yalnızca hukukçular için değil, herkes için yazılmış bir kitap. “Bu kitabı, çocuğuna çikolata alamayan anne-baba için, umudunu kaybetmiş milyonlarca genç için, haksızlığa uğramış herkes için yazdım. Ülkemiz; ekonomi, demokrasi, adalet, devletin kurumsal yapısı gibi pek çok alanda ağır krizde. Artık herkes ‘sistemin’ iyi gelmediğinin farkında ve çare nedir, bir alternatif var mı diye merak ediyor. Bu, bir umut kitabıdır: Evet, çare var; evet, alternatif var. Hukuk, ekonomiyi de iyileştirecektir. Bu kitap somut, gerçekçi, ayrıntılı, demokratik bir anayasa reformu önerisidir. Güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisidir. Bu kitap aynı zamanda, 21. yüzyılı yakalamak için, Cumhuriyetimizin ilkeleriyle uyumlu bir vizyon ve kilit yapısal reform önerileri içermektedir. Tek inanmamız gereken şudur: Başarabiliriz!”
Vergilius
bir alıntı ekledi.
Yeni bir padişah yaratmak...
Düşünün ki, İkinci TBMM üyelerinin neredeyse hepsi adaylıklarını Mustafa Kemal'e borçlu olmalarına, ona büyük saygılarına karşın, ilkeler temelinde hareket etmişlerdir ve yeni bir padişah yaratmamak amacıyla "Reisicumhura" kısıtlı yetkiler vermişlerdir.
Ece Güner Toprak
Sayfa 77 - Cumhuriyetimizin kurucu vizyonu
6
Vergilius
bir alıntı ekledi.
Bir kadın öldürüldüğünde, bir çocuk şiddet gördüğünde, suçsuz bir insan hapis yattığında, bir insana adaletsizlik yapıldığında, bir insanın askıda ekmek aradığını gördüğümüzde, bir annenin çocuğuna artık peynir alamıyorum dediğini duyduğumuzda, bir orman katledildiğinde, kalbimizde hissettiğimiz acı: Vicdandır...
10
2
...
1.000 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.