Başarı Yolunda Gemileri Yakmak

8,8/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
909 gösterim
Tarık bin Ziyad, 19 Temmuz 711'de, 12 bin kişilik ordusuyla İspanya'ya geçti. Askerlerini indirdikten sonra, bütün gemileri ateşe verip yaktırdı. Bu arada İspanya Kralı Rodrik'in 100 bin kişilik ordusuyla üzerine geldiğinin haberini aldı. Askerlerine şu tarihi sözleri söyledi: "Arkanızda düşman gibi deniz, önünüzde deniz gibi düşman. Nereye kaçacaksınız? Vallahi sizin için ancak sadakat ve sabır kalmıştır. Düşmanın silahı, teçhizatı ve erzakı boldur. Sizin silah olarak ancak kılıçlarınız, erzak olarak da düşmanın elinden sahip olabileceğiniz vardır."

Tarık Bin Ziyad, düşman asker sayısının kendi ordusundan sekiz kattan fazla olduğu bu savaşı, kesin bir zaferle kazandı. Endülüs Emevileri'nin temelini attı. Batılı tarihçilerin de dediği gibi o topraklarda 800 yıl süren Rönesans ve Reform'un fikir olarak temelinde Endülüs Emevileri'nden çevrilen kitaplar vardır.

"Gemileri Yakmak" deyiminin böyle önemli bir tarihi olaya işaret ettiğini birçoğumuz biliyoruz. Fakat bilip de uygulamadığımız birçok doğru gibi hayatımızda gemileri hiç yakamıyoruz. Hiç düşündük mü kaç yerde gemilerimizi yakmamız gerekirken yakmadık?

Bu kitap, eğitimini ve kişisel gelişimini en güzel şekilde gerçekleştirmek isteyen genç beyinlere başarının kıyısında gemileri yakmak adına önemli bir kaynak eser...
(Tanıtım Yazısından)
elif 
24 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Etkili bir kişisel gelişim kitabı.
Özellikle sınava hazırlanan ve gayreti az olan kişilerde bence çok işe yarayacak bir kitap.Motive edici hikayeler ve sözler var.

Ömer Faruk Erdoğan 
 04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

İçerisinde barındırdığı başarı hikâyeleri ve yazarın bunun üzerine yaptığı eklemeler, eminim birçok okuyucuya bazı şeyleri tekrar düşündürtmüştür diğer kitapların yaptığı gibi. Kişi, sorunun ne olduğu hakkında genellikle doğru tespitler yapar. Fakat çözüm sürecine başlamak, hiç yapamadığı şey olur. Bu kitabı, diğerlerinin önüne geçiren sebep de bununla ilgili. Okuyucunun harekete geçebilmesini sağlamak...

Birtakım olumsuz eleştiriler de yapmak istiyorum. İçerikte bazı kısımların tekrar yazıldığını farkettim. Yazarın önemli görüp de tekrar ettiklerinden bahsetmiyorum pek tabii. Diğer baskılar için bir şey diyemem, ancak elimdeki baskı da durum bu şekilde. Kaçıncı baskı olduğuna dair bir ibare göremedim. İlk baskıdır diye tahmin ediyorum.

Bir diğer problem ise, kitapta çok fazla hikâye olmasıydı. Nitelik bakımından çok değerliydiler fakat biri bitip diğeri başlıyor, ardı arkası kesilmiyordu bu hikâyelerin. Dolayısıyla kimi zaman okurken sıkıldığımı söyleyebilirim.

Sonuç olarak, okunması gereken bir kitap olduğu kanısındayım. Hem de kesinlikle okunmalı. Çünkü kendimde bir şeylerin değiştiğini hissedebiliyorum. Bunu da bu kitaptan başkası yapmadı. Sözün özü; okumalı, okutmalı...

Yasin Yüceer 
 10 Tem 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne zaman motivasyonumu kaybetsem, ne zaman atalete kapılsam, ne zaman öz güvenimi yitirsem bu kitabı okuyup güçleniyorum. Herkese şiddetle tavsiye ederim.

Merve Durmuş 
07 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle sınava hazırlanan öğrenciler için muhteşem bir motivasyon kitabı.