Başımıza Gelenler

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.750
Gösterim
Adı:
Başımıza Gelenler
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İrfan Yayınevi
Baskılar:
Başımıza Gelenler
Başımıza Gelenler
Başımıza Gelenler
93 Osmanlı Rus Harbi ve Başımıza Gelenler
758 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Tarihe merakı olan ve araştırma yapan arkadaşların dikkatine . 93 harfi (1877 ) vakası son dönem Osmanlı tarihi ve yöneticilerimizin askerlerimizin nasıl kendi menfaatlerine çalıştığını korkaklığını hatta mısıra vali diye atayıp devletin memuru olan şahısların nasıl isyan çıkartıp zaten zor dönemlerden geçen Osmanlı ülkesinin dahada içinden çıkılmaz hale getirdiğini okuyacaksınız .

Aslında o kadar çok yazılacak şey var ki bu kitap üzerine ..Sadece şunu söylemek geldi içimden Allah bu milleti koruyor her ne olursa olsun Allah (cc) biz müslüman Türk milletini koruyor . 10 bin askerle ve sadece yüreği ve imanı olan bu askerleri ve milleti 100 bin kişilik hatta ve hatta bütün Hristiyan milletlerin birleşmesine rağmen koruyor . Çok şükür
512 syf.
·7 günde·10/10 puan
Ahmet Muhtar Paşa'nın başkatibi ve savaşın birinci dereceden tanığı Mehmet Arif Bey'in gözünden 93 Harbinde Doğu Cephesinin acı hikayesi. Bir türlü kabule yanaşmadığımız Avrupa'nın "Hasta Adam" tespitinin ne kadar doğru olduğunu, savaş öncesi ve savaş sırasında devlet ve ordunun içinde bulunduğu acınacak perişanlığı esefle ve hayıflanarak okudum. Liyakatsizlik ve siyasetin devleti ve özellikle de orduyu nasıl çürüttüğünü, hak etmeyen, cahil, hatta korkak adamların saraydaki ilişkileri sayesinde nasıl terfi ettirildiklerini, harbin sonunda İstanbul'a dönen hakiki askerlerin, cepheden kaçtıkları için yargılanıp idam edilmesi gereken sözde kumandanların göğsünde kaçtığı harbin madalyaları ile İstanbul'da dolaştıklarını gördüklerinde uğradıkları hayal kırıklığını boğazımda yumruk yumruk öfkeyle okudum. Ve ne acı ki tarihimizin en büyük felaketlerinden biri olan bu harpten zerre ders almadığımızı da esefle fark ettim. Okunmalı, çok okunmalı Mehmet Arif Bey'in "Başımıza Gelenler"i...Başımıza daha beterleri gelmeden...
758 syf.
·9/10 puan
Âli İmran Suresi 41. ayet işaret eder ki; " Biz bu günleri insanlar arasında bazen lehe, bazen aleyhe, döndürür dururuz." demektir. Bu ayeti kerimenin ışığı altında insan veya devletler güçlü olduklarında zaman ile birlikte güçsüz duruma düşerler. Kimseyi Rabb'ül Alemin gücünün zirvesinde bırakmamıştır, burada bir hikmeti seniyye vardır. Gören gözler, duyan kulaklar, işiten akıllara için..Kim dinine gereken saygıyı sevgiyi, hürmeti, değeri yeteri kadar yerine getirmediği vakit küffar ile terbiye edilir ki, Osmanlı Rus harbinde bunları gözler önüne sermesi açısından manidardır.

En uzun süreli savaş yaptığımız millet birincisi Rus keferesi, ikincisi de Şia İrandır. Her yaşanılan olaylardan ders almayı bilmek bir erdemdir. Savaşlar tarihi her zaman için dikkatimi celb edegelmiştir. Neler yapıldı, neleri yapmadık, nelerden vazgeçildi, neyi yapsa idik daha iyi olur gibisinden sorular dimağımı meşgul etmiştir. İyisi ve kötüsü ile bir savaş verilmiştir. Bazen ric'atler olmuştur, yani geri çekilmeler bazen hücum edilmiştir. Savaş esnasında askerin firarleri mı dersin, erzak ve mühimmat eksikliği mı sersin, yoksa dondurucu soğuklar mı dersin.. Bunların hepsini ele aldığımızda bazen kızmış, bazende üzülmüştüm. Osmanlı Rus harp tarinde ilginç bir yere sahip eserdir. Gerçekten okunmalı ve okutulmalıdır..

Son olarak, onlarca tarihi eser okumuş birisi olarak, insanlarla konuştuktan sonra onlar hakkında mütalaa ederken bilgisine güvendiğim kişilerden eser tavsiyesi almayı ihmal etmem. Bu eseri de patronumun dayısı ile sohbeti sırasında neyi okumamı tavsiye edersiniz sorusunun cevabı niteliğindeki bir eserdi.. Devamlı gittiğim sahafçı da görünce hemen aldım..

Rabbim bütün şehitlerimize rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşaallah...
512 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Torpille gelen zabitler, milletin ekmeğini yiyip ihanet edenler, kibirli yöneticiler, şaşkın paşalar, parasız bir devlet, işgüzar kaymakamlar, korkak askerler, düşmanın işbirlikçileri...v.s

93 Harbi'nin kısa bir özeti...

Merhum Mehmed Arif Bey'in 93 Harbi'nde anadolu Cephesi'ndeki Psmanlı'nın Ruslar ile savaşında yaşadıklarını ve gördüklerini anlattığı , M.Ertuğrul Düzdağ'ın da yayına hazırladığı 758 sayfalık kitaba neden "Başımıza Gelenler" adını koyduğu kitap okununca anlaşılıyor...

Yarının devlet yöneticisi olacak Türk Genci'nin ders alacağı bir kitap.
512 syf.
Kitabın bende enteresan bir hikayesi vardı. Bundan yıllar önce kitabı Rahmetli babam okurken bu kitabı mutlaka okumalısın tavsiyesi vardı. Kitabı kütüphanemde bulamayınca e kitap üzerinden alarak okudum. Babamın tavsiyesini çok manidar buldum. ve Oğullarıma tavsiyede bulundum. Kitap 93 harbini ve o koşulları çok güzel ilk kalemden anlatmış. Coğrafya olarak dedelerimin de bizzat maruz kaldığı o günleri iliklerime kadar yaşadım. Hayata dair hak etmeye dair geçmişten günümüze mesajlar içermekte şiddetle tavsiye ederim.
758 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Mehmet Arif’in bizzat savaşın içinde yaşadıklarını anlattığı tarihi güzel bir eser. Ayrıca Mehmet Arif’in çok doğru tespitleri ve gözlemleri ile zenginlik kattığı çok yönlü bir ese olmuş. İyi okumalar.
512 syf.
93 Osmanlı-Rus Harbi yakın tarihimiz içerisinde ders alınası savaşların başında gelmektedir. Bu kitap; Mehmed Arif Bey'in kurguladığı bir kitap olmayıp harp ceridesi vasfı taşıdığı için ders kitabı niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda kitap içerisinde yazarın bizzat bulunduğu savaş içerisinde yaşanan olaylara binaen yaptığı yorumlar günümüzde dahi geçerliliğini koruyan askeri alanda emir-komuta hakimiyeti açısından son derece önemlidir.
448 syf.
·Beğendi·6/10 puan
93 harbinin bütün imkansızlıklar içinde nasıl yapıldığı Osmanlı ordusundaki bozgun Rus'ların teknik açıdan donanımı Çerkezler'in her şehit censzi için aylarca cepheden nasıl uzak kaldığını, Kürtlerin Osmanlı'ya ihaneti Ruslara adam başı 1 Altına satılmalarını okuyacaksınız. Yakın tarihdeki en büyük bozgun ve Osmanlı'nın dağılma sürecini hızlandıran bir süreç. Okumanızı tavsiye ederim .
Balkanlılar ve Ermeniler, tarihlerini meydana çıkarıp gençlerine öğreterek, hiç yoktan devlet kurdular. Tarih için, " ölüleri mezardan çıkarır" denilse yeridir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başımıza Gelenler
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İrfan Yayınevi
Baskılar:
Başımıza Gelenler
Başımıza Gelenler
Başımıza Gelenler
93 Osmanlı Rus Harbi ve Başımıza Gelenler

Kitabı okuyanlar 107 okur

  • Ali Alp
  • Fatih İlbay
  • Volunteerrs
  • Calimero

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.2 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%2.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0