Başka Sorusu Olan?

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
471 gösterim
Dünyamız harikalarla dolu. Kuşlar göç ederken, nasıl enerji tasarrufu yapacaklarını biliyor ve ona göre uçuyor; sinekler, uçuş stratejileri geliştirip bizi alt edebiliyor ve el ve ayaklarımız karıncalanarak bize birtakım mesajlar göndermeye çalışıyor. Çok soğuk havalarda, donmuş bir gölün üzerinde keyif yapan ördeklerin ayakları nasıl oluyor da buza yapışmıyor dersiniz? Gereksiz gibi görünen bütün bu bilgiler, aslında hayatın ne kadar mucizevî olduğunun birer kanıtı!

Günlük yaşamımızın koşuşturması içinde, bilmece ve gizemlerle dolu harika bir dünyada yaşadığımızı kolaylıkla unutabiliyoruz. Ancak basitmiş gibi gördüğümüz pek çok sorunun cevabını çoğumuz bilmiyoruz.

Merak tek bir soruyla başlar ve sonu gelmez. Dünyamızın gerçek güzellikleri onları keşfetmek ve kendi yolunda yürümek isteyenlere kendilerini gösterir. Hepimiz dünyayı tek başımıza keşfediyoruz. Gözlerimizi açtığımız her saniye, bir başka eşsiz güzellikle ödüllendiriliyoruz. Yapmamız gereken tek şey onları fark etmek ve bilimin cevaplarına kulak vermek! Yapabildiklerini keşfedince, bir sineği öldürmeden önce iki kere düşünmeniz gerekebilir!

Bilim, pek çok insanı korkutur. Ancak bilim hayatın her yerindedir ve günlük yaşamın içindeki bilim, sandığımız kadar karmaşık da değildir. Hint asıllı Alman Fizikçi Ranga Yogeshwar, bu kitabında bize bu 'anlaşılır' bilimsel gerçekleri sunuyor. Çoğumuzun, gereksiz olduğuna inandığı ama cevabını bilmediği soruların yanıtlarını öğrenince, çok şaşıracak ve bazı cevapları yaşamınızda uygulayıp ne kadar işe yaradıklarını göreceksiniz. Örneğin; bodrum katındaki nemlenme, bu kitabı okuduktan sonra sizin için sorun olmaktan çıkabilir. Ya da asansör fobinizi, onunla ilgili gerçeği öğrendikten sonra yenebilirsiniz. Bu kitapla, hayatın nüanslarını yeniden keşfedecek ve yaşama bir kez daha hayran kalacaksınız!

- Zıplayan 50.000 kişi deprem yaratabilir mi?
- Son kullanma tarihi nasıl hesaplanır?
- Kadınların ayakları neden soğuktur? ve daha fazlası...

"Her gün farklı şeyler gözlemliyor ve birtakım soruların cevaplarını arayıp duruyoruz. Cevabını bulamadığımız sorular için, Ranga Yogeshwar olağanüstü dili ve zekâsıyla bize anlaşılır açıklamalar sunuyor!"
-Peter Grünberg-, Nobel Ödüllü Fizikçi
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786054456963
 • Orijinal Adı:
  Sonst Noch Fragen?
 • Çeviri:
  İlhan Yabantaş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kâmil 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlginç diyebileceğimiz bir sürü bilgiyi bulabileceğiniz bir kitap... Yazar çok basit bir dille anlatmış. Bu kadar basit olunca biraz hafife alabiliyorsunuz ama yine de akıcı... Okunabilir

Kitaptan 2 Alıntı

"Kavrayış, asla nihai bir sonuç değil, aksine uzun ve sürprizlerle dolu bir sorgulama sürecinin ara toplamıdır."

Başka Sorusu Olan?, Ranga YogeshwarBaşka Sorusu Olan?, Ranga Yogeshwar
Kâmil 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Vücudumuz mükemmel bir ambalajdır ve yaklaşık 27 günde baştan aşağı yenilenir.

Başka Sorusu Olan?, Ranga Yogeshwar (Sayfa 23)Başka Sorusu Olan?, Ranga Yogeshwar (Sayfa 23)