Başkalarının Acısına Bakmak

8,1/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
6 beğeni  · 
629 gösterim
"Savaş, iç deşer; savaş, bağırsakları boşaltır. Savaş, teni yakıp kavurur. Savaş, organları bedenden koparır. Savaş, yıkıp yok eder. Ve savaş, insan türünün doğasından gelir." Böyle diyor Susan Sontag, 'tefekkür nesneleri olarak' savaş ve dehşet fotoğraflarından hareketle kaleme aldığı bu sarsıcı kitabında. Daha sonra da, Goya'nın "Savaşın Felaketleri" serisinden Amerikan İç Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Nazi ölüm kamplarının fotoğrafik belgelerine ve daha yakın tarihimizde Bosna, Sierra Leone, Ruanda, İsrail, Filistin ve 11 Eylül 2001 New York City trajedilerine, zaman içinde bir gezintiye çıkıp, asıl olarak şu soruyu yöneltiyor bizlere: "Savaşın ve dehşetin yüzünü sergileyen fotoğraflara bakmaya ne kadar dayanabilirsiniz?" Başkalarının Acısına Bakmak, kesintisiz görüntü bombardımanının tüm hayatımızı kuşattığı bir çağda, Susan Sontag'ın savaş fotoğrafçılığının misyonu ve başkalarının acılarıyla ıstıraplarına duyarlı olmak üzere bir insanlık dersi verdiği son başyapıtı.
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)
gökçe türkkan 
24 Nis 13:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Susan Sontag, çok birikimli ve bakış açılarını başkalarının gözünden de görebilmeye ayarlayabilen eşsiz bir kadın. Her gün her an, felaket, savaş, acı, sefalet dolu fotoğrafları görüyoruz, bakıyoruz. Altında, üstünde, yazdığı yazı kadar değildir fotoğrafların sakladığı acılar. Dilsiz birer dünya da olsalar, ne çok gizli bilgi taşıyorlar hiç düşündük mü? Bu kitapta fotoğraf sanatının incelikleri ve özellikle çekildiği anlarda nelerin yaşandığı, içeriği ve derinlikleri hakkında muazzam bilgi sunmuş. Okuduğum değişik kitaplardan biriydi. Özellikle fotoğrafların bilinmeyen yüzlerini merak edenler için çok iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

Peyroux 
30 Oca 19:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Toplumsal kıyımlarda pek çok insanın çektiği acıları, maruz kaldıkları şiddetleri duyarız, biliriz. Ancak tam olarak hissedebilmeye en çok bizi yaklaştıran, o anların ölümsüzleştiği fotoğraflardır. Gerek profesyonel gerek amatör önemli olan dehşet görüntülerini durdurup paylaşmaktır ki seslerini duyurabilmeye yardımcı olun. Franco ' nun İspanya'da, Hitler'in Avrupa'da, Sırpların Bosna'da, İsrail’in Filistin'de yaşattığı acıları başka nasıl bu kadar etkili anlatabilirsiniz başkalarına? Susan Sontag bu konunun çevresinde dönerken kalemini de o derece etkili kullanıyor. Fotoğrafları kafanızın içine çizmiyor kazıyor! Beni çok etkiledi.

Kitaptan 19 Alıntı

Edebiyat özgürlüktür . Özellikle de birer değer olarak okumanın ve içedönüklüğün ayaklar altına alındığı bir çağda edebiyat , özgürlüğün ta kendisidir !

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 151)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 151)
gökçe türkkan 
24 Nis 13:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kesintisiz görüntü bombardımanının (televizyon, video, filmler) bütün hayatımızı kuşatmış olduğu şüphesizdir, ancak iş 'hatırlatma'ya geldiğinde fotoğraf hala daha derinden bir can acıtma, insan zihninde daha derin bir iz bırakma gücüne sahiptir."

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 21)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 21)

Fotoğraflar, nesneleri ne olursa olsun hep dönüştürücü bir etki yaparlar.
Herhangi bir şey bir görüntü halini aldığında, gerçek hayatta olmadığı şekilde güzel, korkutucu, dayanılmaz olabilir pekala!

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan SontagBaşkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag
Peyroux 
30 Oca 16:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir halkın çektiği acıları ve katliamlara kurban gitmesini gösteren fotoğraflar, ölümden, bozguna uğramaktan ve şehit düşmekten daha çok şey hatırlatırlar bize.

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)
Peyroux 
30 Oca 16:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bosna
1992'de Bosna'nın kuzeyinde kurulmuş olan Sırp ölüm kampı Omarska'daki bir deri bir kemik kalmış Bosnalı esirlerin fotoğraflarının, 1945'te Nazi ölüm kamplarında çekilen fotoğrafları akıllara getirmesi kaçınılmaz bir durumdu.

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)
gökçe türkkan 
25 Nis 16:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Edebiyata (dünya edebiyatına) ulaşmak, ulusal kibrin, dargörüşlülüğün, zoraki taşralılığın, anlamsız müfredat eğitiminin, tamamlanmayan kaderlerin ve kötü şansın meydana getirdiği hapishaneden kaçmaktı. Edebiyat, daha büyük bir hayata, yani özgürlük alanına giriş pasaportuydu."

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 151)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 151)
gökçe türkkan 
24 Nis 13:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ve bütün fotoğraflar, altlarına eklenen yazılar ya da üstlerine konan başlıklarla açıklanmayı veya çarpıtılmayı beklerler."

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 9)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 9)
Peyroux 
28 Oca 22:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

artık savaşlar hepimizin oturma odalarında sükûnet içinde seyredilip dinlenen görüntü ve seslere dönüşmüş durumdadır.

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)
gökçe türkkan 
24 Nis 13:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Fotoğraflar, ayrıcalıklı kesimlerin ve hayatlarını emniyet altına almış olanların görmezlikten gelmeyi tercih edebileceği konuları 'gerçek' (ya da 'daha gerçek') kılmanın bir vasıtasıdır."

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 6)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Sayfa 6)
Peyroux 
29 Oca 00:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Amerikan gücünün sayısız düşmanına karşı tele-denetimli savaşların yürütüldüğü bir çağda, halkın neleri görüp neleri görmemesi gerektiğini belirleyecek politikalar üzerinde hâlâ uzun uzun kafa yorulmaktadır.

Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)Başkalarının Acısına Bakmak, Susan Sontag (Agora Kitaplığı)
2 /