Başkan Babamızın Sonbaharı

7,3/10  (18 Oy) · 
44 okunma  · 
8 beğeni  · 
959 gösterim
"Başkan Babamızın Sonbaharı", ölmek üzere olan, ama bir türlü ölmek bilmeyen, yaşama tutunmak adına ne cinayetler işleyip ne kanlar döken bir diktatörün öyküsüdür. Romanın karmaşık öyküsü, sözü edilen ülkedeki yaşamın karmaşıklığı ile atbaşı gider. Öyle ki, Başkan'la ilgili anılarını anlatanları, yalnızca bir noktalı virgül ayırır. Romanın sonunda yinelenen belli sahneleri birleştirerek, konuşanların yaşam öykülerini bütünleyebiliriz. "Başkan Babamızın Sonbaharı"nı okurken, çağımızda sürüp gelen umutsuzlukla, sürüp gidecek olan umudun öyküsünü de izlemiş oluyoruz. Bu arada yazarın, yine Latin Amerika edebiyatı geleneğine bağlı kaldığını, birtakım 'tip'ler aracılığıyla, yalnızca sevgisiz, zavallı, bunak bir başkan'ı değil, onu yaratan gerçekdışı düzeni yargılama amacı da güttüğünü görüyoruz. Kolombiyalı bu ünlü yazar, çoksatar yazarların deneyimlerinden de yararlanıyor; böylece günümüzde şiddet ve cinsellikle uyarılan okurun da ilgisini çekmeyi başarıyor.
(Arka Kapak)

Ödüller: Nobel Edebiyat Ödülü, 1982 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789755101835
 • Orijinal Adı:
  El Otono Del Patriarca
 • Çeviri:
  Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
22 Mar 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Çevirisinden dolayı anlaşılması zor bir roman. Cümleler çok uzun ve nereye bağlandığını da kitabın akıcılığıyla tam kestiremiyorsunuz... bu yüzden aslında tam olarak anlamadan devam edebiliyorsunuz. tamamen çeviri etkisi.
Bu yüzden okumakta çok zorlandığım için yarım bıraktım. maalesef.

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 35 günde · 7/10 puan

Bir diktatör anlatır. Yalnız, korkudan her şeyi kurallara bağlamış, kendi varlığı uğruna her şeyi yok etmeyi hak sayan bir diktatör. İçerik, anlattığı karakter olarak oldukça güçlü bir roman. Dildeki karmaşa anlamakta zorlanmaya sebep oluyor. Okuması zor bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

seher 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.......ona verdiği tek öğüt şuydu, hayatında bir kerecik olsun yerine getirilmeyeceğine inandığın bir buyruk verme,...

Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 182)Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 182)
seher 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..................sayısız yıllarının sonunda, yalanın kuşkudan daha elverişli, aşktan daha yararlı,doğrudan daha kalıcı olduğuna ve kendisinin yönetme yetkisi olmaksızın ulusu yönetişine, yüceltilecek yanı yokken yüceltilişine, yetkeden yoksunken söz geçirişine, bu rezilce yalanlara hiç şaşmadan alışmıştı, sonbaharının sarı yapraklarına bakarken, gücünün tümünü asla kullanmadığını, hayatı hep ters yüzünden görmeye, gerçeğin görüntüleriyle bezeli bir kilimde atkılarla çözgülerin iplerini düzeltmeye hüküm giydiğini kavramıştı, en son anda bile, yaşanılacak asıl hayatın bir gösteri olduğundan habersizdi,....................

Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 254)Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 254)
seher 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.........biz yoksul insanların sahici yüzünden gördüğümüz, sayısız acılı yıllarımızın sarı
yapraklarıyla, uçucu anlık mutluluklarımızla dolu sizin olmayan o hayat, aşk gerçi ölüm tohumlarıyla çürüyüp bozulmuştu ama hayat tepeden tırnağa aşktı..........

Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 254)Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 254)