Başkanın Öldürüldüğü Gün

7,7/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
478 gösterim
1970 yılında Mısır Devlet Başkanı Nasırın ölümünden sonra başa geçen Enver Sedat, 1973 yılındaki Arap-İsrail Savaşında Sinayı geri alarak gösterdiği başarının ardından İnfitah denilen açık kapı politikasını uygulamaya koymuştu. Devlet kurumları özelleştirilmiş, Mısır piyasası Batıya kapılarını açmıştı. 1981'de, zaferinin yıldönümü kutlamalarının yapıldığı gün, askeri birliklerin geçit töreni sırasında Sedat, köktendinci olduğu sonradan anlaşılan üniformalı biri tarafından vurulur. Mahfuzun bu suikasttan birkaç yıl sonra yazdığı bu kısa roman, sadece Başkanın son gününü işlemekle kalmıyor, Elvan ile Randa'nın, Mısırın orta sınıfından iki genç nişanlının zor zamanlarda yaşanan aşkını da anlatıyor. Mahfuzun, bir aşk hikayesinin fonunda ülkesinin geçirdiği dramatik bir dönemi başarıyla işlediği romanda, Başkanın öldürülmesi, o gün işlenen tek cinayet olarak kalmayacak, iki gencin hayatları bir başka ölümle birlikte beklenmedik bir yöne sapacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  98
 • ISBN:
  9944756464
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 27 May 19:22 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Necip Mahfuz, bu kısa kitabında esas olarak dramatik bir aşk hikayesini anlatıyor. Tabii ki her kitabında olduğu gibi ülkesinde gelişen siyasal,sosyal ve ekonomik olaylar eşliğinde bir fon oluşturarak bunu gerçekleştiriyor. Yalnız bu defa farklı bir yöntem kullanmış.Direkt bir ağızdan anlatım yerine , karakterler dönüşümlü olarak ,bölümler halinde gelişmeleri kendileri anlatıyorlar. Tabii burada konu devamlılığının ve akıcılığın mükemmel bir şekilde sağlanmış olması da yazarın ne derece usta olduğunu bize gösteriyor. Yazarın okuduğum diğer kitaplarına göre biraz daha basit konulu olsa da, en azından yazım tekniği açısından okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.

mesut kalkan 
06 May 21:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı çokta doyurucu bulduğumu söyleyemem. Çevirmenin kitapla ilgili yorum yapmasını.Kitaptaki karakterlere dair bu karakterle şu kişi arasında bir bağ kurma yanılgısına düşmeyin demesini de yadırgadım. Çeviride hikayeyi kimin ağzından anlattığına dair ikileme düşüyorsunuz. Dedenin eskiden devrimci olduğu izlenimi yaratılırken dedenin bir anda dindar bir adam ve her şeye umutla iyi yönünden bakan biri olarak okuyucuya sunulması. Elvanın idealist doğruyu arayan biri olduğu izlenimi yaratılırken bir anda bambaşka biri olarak okuyucuya sunulması sonra yeniden idealist doğruyu, hakikati arayan biri olarak karşımıza çıkması ve sonunda cinayet işlemesi.

Kitaptan 4 Alıntı

sibel sürücü 
26 Nis 15:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Aklıma eski-hem de yeni- bir fikir geldi, insan hem dünyayı sevmeli hem de zincirlerini kırmalıdır. Bir kez daha, sevdiğim ne çok insan gitti diye mırıldandım. Kendi evlatlarını tüketen bu dünyada onları gerçekten bu kadar uzun bir zaman tanımış mıydım?"

Başkanın Öldürüldüğü Gün, Necib Mahfuz (Sayfa 64)Başkanın Öldürüldüğü Gün, Necib Mahfuz (Sayfa 64)
limonkabugu 
27 Ağu 17:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz halkız, sizi halkın ta içinden seçtik. Aşk, umudun içine sardığımız bir buket güldü. Ilk başkanımızı kaybettik biz, ilk başoyuncumuzu. Bir başka başkan, ötekiyle taban tabana zıt biri, gelip bizi yenilgimizden selamete çıkarmak istiyor, böyle yaparken zafer sevincimizi mahvediyor. İki yenilgiye karşılık bir zafer. Sizi halkın ta içinden seçmiştik.

Başkanın Öldürüldüğü Gün, Necib MahfuzBaşkanın Öldürüldüğü Gün, Necib Mahfuz
limonkabugu 
27 Ağu 17:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi sorunlarını kendin çöz, bırak ülkenin sorunlarıyla da Allah ilgilensin.

Başkanın Öldürüldüğü Gün, Necib MahfuzBaşkanın Öldürüldüğü Gün, Necib Mahfuz