·
Okunma
·
Beğeni
·
14.461
Gösterim
Adı:
Başkasının Karısı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059078658
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Araf Yayıncılık
Redingotlu delikanlı, Ne tuhaf adam! diye düşündü. Başına gelen bu olaya epey şaşırdıktan ve bu şaşkınlığından kurtulduktan sonra, kendi işini hatırladı. Yüksek bir evin kapısını gözetleyerek bir aşağı bir yukarı gidip gelmeye başladı. Ortalığı sis kaplamaya başlayınca delikanlı biraz sevindi. Çünkü buralarda dolandığı pek görülmeyecekti. Onu ancak saatlerdir müşteri bekleyen faytoncu fark edebilirdi.
120 syf.
·7/10
Sen ki ; yılların verdiği yorgunlukların, adamın alnında oluşturan kırışıklardan akan terleri bile okuyucuya tabloya bakarmış gibi resmederdin satırlarında.

İlk kez zevk almadım boğdun beni tekrarlayan diyaloglara, kafamın içinde hala "Sizi temenni ederim beyefendiciğim" diyen rakun kürklü adamlar konuşuyor. Bu kitabını pek beğenmedim. Diğerlerinin yanında sönük kaldı sanki.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hani bir söz vardır ya, ''gülermisin ağlarmısın '' diye. İşte o söz sanki tam da bu kitap için söylenmiş gibi.

Kitapta iki öykü var. Birincisi kitaba adını veren ''Başkasının Karısı'', diğeri nispeten daha kısa olan ''Namuslu Hırsız''.

Başkasının Karısı isimli öyküde Dostoyevski, karısının kendisini aldattığını düşünen bir kocanın gariplikler içindeki ruh halini ve başına gelen traji-komik olayları bize anlatmaktadır. Bu öyküde, sık ve tekrarlanan diyaloglar biraz sıkıcı olsa da , olayların gelişmesindeki nükteli durumlar, yinede keyifle okunmasını sağlıyor.

Diğer öyküde ise isminden de anlaşılacağı gibi, namuslu bir hırsızın hikayesi anlatılıyor. Hırsızın namuslusu olur mu diye sormayın. Çünkü bu sorunun aynısını öyküde yazar da sormuş ve cevabını almış.

Kitabı kısaca tanımlamak gerekirse, ''Dostoyevski'den farklı bir kitap'' diye tanımlamak yanlış bir terim olmaz. . İncelememin başında da yazdığım gibi gülermisin-ağlarmısın çelişkisiyle okunan bu kitabın, özellikle yazarın ilk deneyimlerini merak edenler için uygun bir kitap olduğu düşüncesindeyim.
 • Ev Sahibesi
  7.5/10 (319 Oy)278 beğeni1.181 okunma716 alıntı7.188 gösterim
 • Ecinniler
  8.8/10 (227 Oy)266 beğeni697 okunma1.195 alıntı14.957 gösterim
 • Delikanlı
  8.0/10 (153 Oy)176 beğeni677 okunma1.184 alıntı9.327 gösterim
 • Çocukluk
  8.0/10 (244 Oy)220 beğeni964 okunma467 alıntı8.891 gösterim
 • Kreutzer Sonat
  8.3/10 (494 Oy)405 beğeni1.370 okunma1.125 alıntı12.810 gösterim
 • Burun
  8.1/10 (206 Oy)159 beğeni682 okunma57 alıntı5.277 gösterim
 • Kazaklar
  8.0/10 (228 Oy)186 beğeni780 okunma451 alıntı6.636 gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (1.097 Oy)1.086 beğeni4.612 okunma1.794 alıntı23.683 gösterim
 • İlk Aşk
  7.7/10 (266 Oy)227 beğeni969 okunma285 alıntı9.856 gösterim
 • Aşkın Metafiziği
  7.4/10 (556 Oy)486 beğeni2.037 okunma1.144 alıntı19.514 gösterim
120 syf.
·5 günde·Puan vermedi
İnceleme yazmak için kitabın bitmesini beklemiş olsaydım sinirim geçerdi. O yüzden şimdi yazıyorum. Kitabın yarısına gelmiş olabilirim. Gerçekten sinir krizi geçirmenin eşiğindeyim. Bu kitaplardaki bu ezik karakterler gerçekten beni öldürecek. Kişisel olarak ezik olmanın dışında ekstra bir aptallık söz konusu olabilir. Eğer kitaptaki karakterden soğutmak istendiyse yazar bunu başardı. Ne hikmetse elimden de atasım gelmiyor. Bitene kadar sinir krizi geçirip ölmezsem sonuca bağlayacağım....
120 syf.
·6/10
Eserde İki öykü var, ilk öykü olan “başkasının karısı” nda diyaloglar çok soluk ve tatsız, mizahi yönü ağır bastırmaya çalışılmış ama pek başarılı olduğunu söylenemez. ikinci öykü "Namuslu Hırsız" ilk hikayeye göre daha iyi. Dostoyevski yi ilk defa okuyacak olanlar bu eserinden başlamamalıdır diye düşünüyorum. İyi bir eser olduğu söylenemez. İyi okumalar.
120 syf.
·7/10
Kitapta iki tane hikaye birlikte yer alıyor; başkasının karısı ve namuslu hırsız. İki hikayede de bol miktarda psikolojik çözümlemeler yapmış yazar. Özellikle ilk hikayede bu durum biraz can sıkıcı bir hale gelmiş durumda. Kısa bir kitap ama çözümlemeler nedeniyle biraz zaman alabiliyor okuması.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Karısından ciddi anlamda şüphelenen bir asilzadenin, araştırmaları ve güya eşini takip etmeleri sırasında düştüğü birbirinden komik durumları anlatan bir hikaye. Dostoyevski'nin bilinen tarzının dışında ama okuduğunuzda da "işte bu Dostoyevski" denilen türde bir kitap.
120 syf.
·7 günde·7/10
Dostoyevski ‘den okuduğum ilk öykü kitabıydı. Romanlarında her zaman uzun ve insanın zihninde adeta o anı yaşatan beyimlemelerine aşina olarak başladım. Diğer okurların yorumlarını okurken başta sıkıldıklarını okudum. Açıkçası ben pek de sıkılmadım. Kitap toplamda iki öyküden oluşuyor. İlki kitaba da adını veren Başkasının Karısı diğeri ise Namuslu Hırsız.
İlk öykü de kendisinin aldatıldığını düşünen adamcağızın serüvenine tanık olurken ikinci öykü de ise bir hırsızlık olayı yaşandıktan sonra karakterimizin anlattığı anısını okuyoruz.
Ben ikisini de çok beğendim altını çizdiğim cümleleri alıntılayarak paylaştım ve göreceksiniz ki her iki öyküde de yazarımız naçizane tavsiyelerde bulunmuş.
Rus edebiyatı deyince akla hemen gelen yazarlardan biri olan Dostoyevski ‘den kötü bir şey yazması beklenemezdi.
Okuyacak olan tüm okurlara keyifli okumalar!
120 syf.
·3 günde·7/10
Ah ben kendimi kıskanç sanırdım oysa ! Bu kitabı okuduktan sonra kıskançlığımı az bile olsa kontrol altında tutabilmeme sevindim. Kıskançlık, kuşku, telaş gibi birçok duyguyu yoğun barındıran bir kocadan bahsediliyor kitapta, hem de fazla yoğun... Okurken başlarında konuşmanın yavaşlığına sinirlendim ama devamı oldukça keyifliydi. Okurken kahkaha atmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Kısacık bir eser, sanırım uzun olsa aynı etkiyi yaratmazdı. Nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz. Hatta bittiğinde eminim devamını düşleyeceksiniz.
120 syf.
·1 günde·10/10
Dostoyevski den çok güzel iki öyküden oluşan güzel bir kitapdı.

1. Öykü; "Başkasının Karısı" adlı öyküydü. Burada Dostoyevski kıskançlığın bir insanı ne kadar küçük duruma düşüreceğini ve paronayak birisi yapacağını trajikomik şekilde öykülemiştir...

2. Öykü ise "Namuslu Hırsız" adlı öyküdür. İşte bu öyküde Dostoyevski'nin alışık olduğunuz anlatımı ile kendinizi dramatik bir öykünün içinde buluyor ve yer yer derin hüzünlere dalıyorsunuz. Öykünün konusu ise 'Namuslu hırsız olurmu? Olursa nasıl olur?' Dostoyevski'den okurken içinizi sızlatacak güzel bir öykü...

Her iki öyküde güzeldi... Ama özellikle 2. Öyküde Dostoyevski Suç ve Ceza da yada Nelli’nin Öyküsü'nde olduğu gibi pisikolojik betimlemeleri harika yamşıtır.
İyi okumar dilerim...
120 syf.
kıskançlık gibi kemirici bir tutkunun pençesine düşmüş, varlıklı bir balkon göbeklinin, hastalık boyutlarındaki evhamlarla karısının peşi sıra düştüğü komik hikayeleri anlatan öykü. dostoyevski bize gösteriyor ki, en büyük erdem dürüstlük müdür ? yoksa kıskançlık mıdır ? bunun cevabını vermek okurlara düşüyor.
120 syf.
·32 günde·Beğendi·8/10
Can Dosto'm güzel insan :) Kitap iki novelladan oluşuyor. Klasik Dostoyevski yapıtlarına göre çok ince (93 sayfa) bir kitap. 1848 yılında basılmış. yani yazarlığının ilk yıllarında. Tam olarak amatör diyemiyorum çünkü ilk eseri 'İnsancıklar' çok çok iyiydi. O yüzden sadece farklı bir tarz kullanmış diye nitelendirebilirim. Tabii kendi külliyatında çok sönük ama yazarını bilmeden okusam Dosto'dan çok etkilenmiş derdim. Kendine o kadar uzak bir üslüp değil. İlk hikaye 'başkasının karısı' karısı tarafından aldatılan ama bir türlü onu yakalayamayan, onu yakalamaya çalıştıkça trajikomikdurumlara düşen üst düzey bir kişiliği anlatıyor. Burda ki sıkıntı dialogların daha sık olmasından hangi cümleyi kim söyledi kaçırıyor olmak. Gerçi bu basımdan da kaynaklanıyor olabilir.. Çok öyle aman aman beğenmediğim için başka bir yayınevinden alıp okumayı düşünmüyorum. Okuyacaksanız farklı bir yayınevi deneyin derim.İkinci hikaye 'namuslu hırsız' kendi halinde yaşayan bir etrzi ile bir sarhoşun insani dramını anlatıyor.Burda bence dikkat çekici şey Sarhoş karakterin sık sık vurgu yapmasıydı. Kİtabın 1848 yılında yazıldığı düşünüldüğünde Gogol'un 'palto'suna (1842) atılmış bir gönderi olabilir. Tabii olmayabilir de :) Sonuç olarak Dosto okumadıysanız tam olarak fikriniz olabileceği bir kitap olmamakla beraber diğerleri gözünüzü korkuttuysa bir alıştırma olarak okunabilir.
120 syf.
·4 günde·6/10
Allahtan kitabı Araf yayınlarından okumuşum (62 sayfa) yoksa kitabı fırlatır atardım. Sonuna kadar anlatılan ah ah ah , vah vah vah , kıh kıh kıh, beyefendiciğim, aman tanrım, beni bağışlayın. Vallahi sinir krizi geçirdim bitene kadar :D Dostoyevski’ye yakışmamış bu anlatım ya ! Kitabın son beş sayfası güldüm çünkü buraya kadar anlamadım kitabı. son beş sayfada anladım sdgjfhk konu : eşini kıskanıp aldatıldığını düşünen bi kocanın (şaşkoloz bi kişilik) yaşadığı şeyler. Sinir olmak istiyorsanız okuyun :D

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başkasının Karısı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059078658
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Araf Yayıncılık
Redingotlu delikanlı, Ne tuhaf adam! diye düşündü. Başına gelen bu olaya epey şaşırdıktan ve bu şaşkınlığından kurtulduktan sonra, kendi işini hatırladı. Yüksek bir evin kapısını gözetleyerek bir aşağı bir yukarı gidip gelmeye başladı. Ortalığı sis kaplamaya başlayınca delikanlı biraz sevindi. Çünkü buralarda dolandığı pek görülmeyecekti. Onu ancak saatlerdir müşteri bekleyen faytoncu fark edebilirdi.

Kitabı okuyanlar 743 okur

 • Hakan KURU
 • Gülsüm yoldaş
 • Sevgi Sarıbaş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları