Başkasının Rüyaları

7,0/10  (3 Oy) · 
26 okunma  · 
4 beğeni  · 
627 gösterim
Cemil Kavukçu'nun iki yıllık bir aradan sonra çıkardığı yeni öykü kitabı Başkasının Rüyaları, öyküler arasındaki tuhaf ilişkiyle dikkat çekiyor. Kavukçu, bu kitabında nasıl ve neden yazdığının peşine düştüğünü hissettiriyor, yazarlığının perde arkasını aralıyor. Şimdiye kadar olmadığı biçimde kurmaca ile gerçek, düş ile gerçek dünya arasındaki hem keskin hem belirsiz sınırda gezinirken, yazarla anlatıcı, anlatıcıyla öykü kahramanı, öykü kahramanıyla yazar birbirine karışıyor, birbirinin içinde eriyor; kimin kim olduğunu unuttuğumuz bir dünyaya sokuluyoruz. Tüm öykülerin içinde gezinen aynı anlatıcı ve kahramanlar sayesinde öyküler aynı hayatın farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafları gibi bir süreklilik kazanıyor. Rüya ile gerçek arasındaki ince çizgide ustaca dolaşan Cemil Kavukçu, belli ki zarını rüyadan atıyor ve kendini olduğu kadar okurunu da uzun bir rüyanın değişik gecelere, değişik zamanlara bölünmüş labirentlerinde gezdiriyor. Belki de bütün hayatımız, çocukluğun o istenmeden içine sürüklendiğimiz ikindi uykularından başlayarak bir rüyadan başka bir şey olmadığını söylemek istiyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9789750703386
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurdan Atay 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öyküler ya da öykü kişileri demeli birbiriyle bağlantılı. Bu nedenle her biri ayrı olsa da sanki bir grup insanın çocukluğundan orta yaşına kadar yaşadıklarına, korkularına, heyecanlarına tanıklık ediyoruz. Bu da yazarın(karakter) yaşamına dahil ediyor bizi, yakamızdan tutup yaşamının içine atıveriyor. Aynı zamanda yazar olarak da gözlemlerini, sancılarını ve başkasının rüyası derken içtenliğini okuyoruz özellikle son öyküde.

Kitaptan 2 Alıntı

Samet Ç. 
13 May 19:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendine varmanın yolu biraz da başka şeylerden vazgeçmek değil midir ?

Başkasının Rüyaları, Cemil Kavukçu (Sayfa 81)Başkasının Rüyaları, Cemil Kavukçu (Sayfa 81)
Samet Ç. 
13 May 19:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni hayata bağlayan ya da hayattan koparan anlaşılabilir bir neden yok. Keşke ciddi bir vicdan azabım olsa da ona tutunsam.

Başkasının Rüyaları, Cemil Kavukçu (Sayfa 41)Başkasının Rüyaları, Cemil Kavukçu (Sayfa 41)