Baskerville'lerin Köpeği

8,2/10  (93 Oy) · 
361 okunma  · 
85 beğeni  · 
1.783 gösterim
“Bugüne kadar ilgilendiğim beş yüz önemli vaka içinde, bu kadar derine ineni var mı, emin değilim. Ama elimizde birkaç ipucu var ve muhtemelen bunlardan biri olmazsa diğeri bizi gerçeğe götürecek,” diyor Sherlock Holmes.

Sir Arthur Conan Doyle’un Baskerville’lerin Köpeği adlı eseri ilk olarak Ağustos 1901 - Nisan 1902 tarihleri arasında The Strand dergisinde tefrika edilmişti. Umberto Eco’nun Gülün Adı’nda gerek eşkâli gerekse muhakeme yeteneğiyle Holmes’u andıran unutulmaz başkahraman Baskerville’li William ile gönderme yaptığı bu başyapıt, ani ve şiddetli korku yüzünden ölümle sonuçlanan kalp krizi vakalarını tanımlayan “Baskerville etkisi” terimiyle tıp literatürüne girmiş durumda.

İngiltere’de, Dartmoor’dayız. Soylu Charles Baskerville’in ani ölümüyle tekrar canlanan bir lanetli aile efsanesiyle tanışıyoruz. 1742 tarihli bir elyazmasıyla başlayıp Watson’ın olay mahallinden yazdığı raporlarla örülüp gelişen öykü, ürkütücü atmosferiyle, dehşet saçan vahşi bir tazı, ıssız bir bozkır, aman vermez bir bataklık ve kasvetli bir köşk ortamı içinde gizemini son ana kadar koruyor.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9786052981313
 • Orijinal Adı:
  The Hound Of The Baskervilles
 • Çeviri:
  Ali Orhan
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 04 Ağu 16:04 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Daha önce Sherlock Holmes'ün bütün hikayelerini okumuş ve beğenmiştim. Daha sonra yazılış sırasıyla okumaya karar verdim ve sıra Baskerville Köpeği'ne geldi.

Baskerville bir ailenin soyadı. Bu ailenin başında birkaç kuşaktır bir tür lanet var. Sherlock Holmes hikayelerinin bazısında gizem, bazısında metafiziksel ögeler olsa da bunlar eninde sonunda bilimsel bir çerçevede yani somut verilerle açıklığa kavuşuyor.

Bu tür hikayelerde ya da romanlarda kendimi aşırı beklenti içine sokmak yerine akışına bırakıyorum. Bu yüzden bir kitapla ilgili ilgimi çeken bir inceleme okuduysam ne kadar merak etsem de gidip o kitabı almam. İsmini listeme yazar, indirime girince alırım :) :) Böylece o ilk hevesim kalmaz ve daha normal beklentilerle kitaba başlarım, zaten kitaplar konusunda öyle pek kolay beğenen biri değilim, işimi iyice zorlaştırmak istemiyorum. Yazarın heyecanlanmamızı istediği yerlerde bunu başarması beni mutlu eder, bu kitapta da yarısına gelmeden midemin varlığını diğer organlarımdan fazla hissetmeye başladım. Çok heyecanlandığım zamanlarda midem bazen taş kesilir. Bazen de bir sürü şey içimde kanat mı çırpar yoksa nereden yuttuğumu bilmediğim onlarca kimono giymiş Japon kadın yelpazelerini mi sallar bilmiyorum, ama içimde bir şeyler olduğu kesin. Bu yüzden Lunaparkta en serseri makinelere binmeyi severim. O aletlerle canımızla savaş verirken gülme krizine girerim :) :)

Bu romanda hafif gotik ögeler de vardı. Dağın başında, kocaman taş bir ev, gece gelen ayak sesleri, gıcırdayan tahtalar, dışarda esen rüzgar, ağaçların arasından görünen uzun bir yol, gölgelerin oyunu ve ölüm...

Hikaye başlarda normal başlasa da ilerledikçe içine çekiyor. Sherlock Holmes'ü günümüz yazarlarıyla kıyaslamayın, ikisine de haksızlık edersiniz. Teknolojinin bu kadar ilerlemesi bir yana birçok açıdan değişikliğe uğramış bir hayat yaşıyoruz ve bu hikayeler her türlü gideri olan dedektiflik öyküleri.

Güzel, akıcı ve ilgi çekiciydi. Tavsiye ederim...

İsmail Altunbüker 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Arthur Conan Doyle ne kadar iyi bir yazar olduğunu anlatmamıza gerek bile yok onun eserleri gerçekten çok çarpıcı ve akıllıca yazılmış bu eserde onlardan sadece biri her ne kadar Sherlock Holmes karakterini Edgar Allen Poe yazarının Auguste Dupin den esinlenmiş olsa da dünya Sherlock Holmes karakterini daha çok benimsedi ve Sherlock Holmes karakteri öldü İngiltere İsyan etti tüm dünya ayağa kalktı Arthur Conan Doyle anladı ki kendisi ölse bile Sherlock Holmes ölmeyecekti hala severek okuduğumuz en iyi polisiye karakter keyifli okumalar diliyorum Türkiye ...

Esma Tezgi 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html

Elif Altun 
03 Haz 12:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep az cok tahmin eder fikir yuruturdum olayla ilgili ama bu defa Sherlock buna izin vermiyor hizlica bir gunde okudum. Klasik Holmes ama digerlerinden ozel bir kitap.

Muharrem Armağan 
31 Ağu 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şu ana kadar okuduğum en iyi Sherlock Holmes kitaplarından birisiydi. Gerek detay yönünden gerek gizem yönünden diğer kitaplara nazaran bir tık daha iyi diyebilirim.

Uğur Ukut 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sıradışı yaklaşımlar ve küçücük ipuçlarından aydınlatılmış suçlar. Akıcı ve sürükleyici hikayeler. Sherlock Holmes'mi bu gizem yoksa yazar mı bilemedim. Fırsat buldukça diğerlerini de okuyacağım.

Enes Küçük 
08 Nis 16:54 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Yıllardır peşlerini bırakmayan "Cehennem Tazısı" efsanesiyle korkunç yaşamlar yaşamış Baskerville soyu, yepyeni bir çözüm yoluyla artık refaha kavuşuyor; tabi ki de Sherlock Holmes'u çağırmak. Keşke diyorum, diziyi izlemeden önce okumuş olsaydım. Ama ne yazık ki nasip olmadı. Dizisindeki hikaye tamamiyle değiştirilmiş olsa da Sherlock'un gizemi çözerken başka gizemleri de aydınlatması, Watson'u binlerce kez olduğu gibi yine şaşkınlığa uğratması beni hikayeye çok sıkı bir şekilde bağladı.
Sakın ola bir ormanda yalnız yürümeyin,
Cehennem Tazısı size de görünür, kim bilir.

Emre Şeyda 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Baskerville Köpeğini okumaya başladığında bir dedektiflik ve katil kim tadında bir Sherlock Holmes kitabı beklerken bundan çok daha fazlasını bulduğumu belirtmek zorundayım. Özellikle Kitaba adını veren Baskerville Köpeği sahnelerinin etkileyiciliği ve oluşturulan gizemi çok etkileyici idi. Okuduğum Sherlock Holmes kitapları arasında en etkilendiğimin bu olduğunu söyleyebilirim. Bu kitabın ayrıca NTV tarafından Çizgi Roman olarak basıldığının da altını çizmek istiyorum.

Cavanşir Gadimov 
27 Mar 12:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gizem, gerilim ve polisiyenin buluştuğu bir Sherlock Holmes kitabı. Bir solukta okunan çok akıcı bir hikâye. Baskerville ailesi ile ilgili bir lanet var. İşte Sherlock Holmes ve arkadaşı Doktor Watson'ın bulması gereken de bu. Gerçekten de canavarımsı bir köpek ve bir lanet mi var, yoksa, olay sadece çok iyi kurgulanmış bir polisiye vaka mıdır?

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...sherlock-holmes.html

Nuray Kirik 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Amcası Sir Charles Baskerville'in esrarengiz bir hayvan tarafından parçalanarak öldürülmesi üzerine İngiltere'nin Devonshire kırsalındaki tarihi malikâneyi devralmak üzere buraya gelen yeğen Sir Henry Baskerville , 1700'lü yıllarda ataları olan kötü namlı Sir Hugo Baskerville 'in de aynı şekilde ölmüş olduğunu hatırlar. Ailenin üzerinde bir lânet olduğuna inanılmaktadır. Hayatının tehlikede olduğunu düşünerek Londra'dan ünlü dedektif Sherlock Holmes ve ortağı Doktor Watson 'u yardıma çağırır. Zeki dedektif her zaman olduğu gibi kendine has yöntemlerle olayı aydınlatacaktır

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

Don Quijote 
29 Nis 18:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sherlock Holmes'un kusurlarından biri ,eğer buna gerçekten kusur denebilirse, planlarını eyleme geçirdiği ana dek, onları başkalarına tam olarak anlatmaktan kaçınmasıydı.

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)
Don Quijote 
29 Nis 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bunun kısmi nedeni, şüphesiz, etrafındakilere hükmetmeyi ve onları şaşırtmayı seven mütehakkim mizacıydı.Kısmen de hiçbir tesadüfe imkân vermemeyi gerektiren profesyonel tedbirliliğiydi.

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)
Tuğba 
25 Ağu 17:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O halde,sen de doğaüstü açıklamalara sığınma eğilimindedir."
"Ama şeytanın aracıları kanlı canlı insanlar da olabilirler,öyle değil mi?"

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45 - Martı yayınları)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45 - Martı yayınları)
Don Quijote 
29 Nis 18:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Korkarım sevgili Watson, vardığın sonuçların çoğu yanlıştı.Açık konuşmak gerekirse, bana ilham verdiğini söylediğimde, senin saçma çıkarımlarını düşününce, ister istemez işin aslını düşündüğümü kast etmiştim.

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 7 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 7 - nemesis kitap)
Don Quijote 
29 Nis 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünya, hiçkimsenin asla gözlemleyemediği aşikâr şeylerle dolu.

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 39 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 39 - nemesis kitap)
Metin Özdemir 
17 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bildiklerimiz değil, ispatlayabildiklerimiz önemli.

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 160 - Marcel)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 160 - Marcel)
Cavanşir Gadimov 
27 Mar 12:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ay ışığı o kadar parlakmış ki düzlüğü bütün ayrıntılarıyla aydınlatıyormuş. Adamlar yaklaştıklarında gördükleri manzara karşısında ne yapacaklarını bilememişler. Düzlüğün tam ortasında korkudan ve yorgunluktan ölen zavallı kız yatıyormuş. Ama, bu üç zamparanın aklını başından alan şey, ne kızın cesedi, ne de kızın cesedinin yanında yatan Hugo Baskerville'in cesediymiş; Hugo'nun üstünde, boğazına sarılmış, iğrenç bir yaratık varmış, büyük, kara bir hayvan, ama ölümlü gözlerin gördüğü, göreceği herhangi bir köpekten daha büyükmüş. Onlar bakarken o şaşkınlık verecek kadar ucube olan şey Hugo Baskerville'nin gırtlağını ısırıp koparmış. Sonra alev saçan gözlerini ve kan damlayan çene kemiklerini onlara çevirerek açıp kapamaya başlayınca üçü de korkudan kanları donmuş ve tatlı canlarını kurtarmak için çığlık çığlığa bozkırda kaçmaya başlamışlar. Söylendiğine göre aralarından biri, o gördüğü yaratık yüzünden çok kısa bir süre sonra ölmüş. Diğer ikisi ise, yaşadıkları sürece yarım akıllı kalmışlar."

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Avrupa Yakası Yayınları)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Avrupa Yakası Yayınları)
Metin Özdemir 
17 Mar 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Senin Güneş'in mi Dünya'nın çevresinde, yoksa Dünya'nın mı Güneş çevresinde döndüğü konusuna tamamen kayıtsız kaldığını hala hatırlıyorum.

Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 96 - Marcel)Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 96 - Marcel)
2 /