Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock HolmesArthur Conan Doyle

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.356
Gösterim
Adı:
Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840675
Orijinal adı:
The Hound Of The Baskervilles
Çeviri:
Deniz Güldürmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Yayınları
“İçinde debelendiğimiz bu bataklığın bir noktasında dibi bulmuş olmak da önemli.” -Sherlock Holmes- “…Orada korkunç bir şey dikiliyordu, dev gibi ve kapkara bir yaratık. Köpeğe benziyordu, ama bir insanın görüp görebileceği bütün köpeklerden daha büyüktü.” Baskerville’lerin Köpeği, Sir Arthur Conan Doyle’un en gözde öykülerinden biridir. Öyle ki, sonraki yıllarda bu devasa köpeğin üzerine makaleler yazılmış, pek çok eser için ilham kaynağı olmuştur. Kendini akıl almaz olayların içinde bulan Sherlock Holmes dahi, “İlgilendiğim beş yüz vakanın içinde bu kadar derinlere inen başka bir vaka olduğundan emin değilim,” diyecektir.
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html
Sherlock Holmes serisinin en iyi kitaplarından, akıcı ve sade bir anlatıma sahip. Kitabın başı ve ilk ipuçları çok kafa karıştırıyor. Lakin kitabın sonunda alakasız ipuçları birbirine bağlanıyor. Gerçekten büyük bir ustalıkla yazılmış. Anlatılan olay önce nesiller ailenin başından geçen bir lanet. Büyük bir köpek (şeytanın köpeği olarak geçiyor) bu ailenin başına musallat oluyor ve aile bireylerini öldürüyor. Bunun kimin ya da gerçekte kimin yaptığını araştırmak için Watson ve Holmes'ten yardım isteniyor ve bilirsiniz Holmes peri hikayelerine inanmaz. :)
Hep az cok tahmin eder fikir yuruturdum olayla ilgili ama bu defa Sherlock buna izin vermiyor hizlica bir gunde okudum. Klasik Holmes ama digerlerinden ozel bir kitap.
Arthur canon doyle nin ikinci kitabını okumuş oldum .ve akıcı sürükleyici bir kitap daha ....
Sherlock Holmes nasıl oluyor da kendini olayların dışında tutuyor diye düşündüm doktor Watson raporla bildirmesini istesin ki .İşte işin aslı hiç te öyle değilmiş.

Okurken olayları rahatlıkla kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Bir an korku filminin ortasında bulabiliyorsunuz kendinizi ..
Kitap okuma alışkanlığı edinmek için akıcı kitap okumayı düşünenler için tavsiye ederim .
Şu ana kadar okuduğum en iyi Sherlock Holmes kitaplarından birisiydi. Gerek detay yönünden gerek gizem yönünden diğer kitaplara nazaran bir tık daha iyi diyebilirim.
Sıradışı yaklaşımlar ve küçücük ipuçlarından aydınlatılmış suçlar. Akıcı ve sürükleyici hikayeler. Sherlock Holmes'mi bu gizem yoksa yazar mı bilemedim. Fırsat buldukça diğerlerini de okuyacağım.
Öncelikle bunu söyleyeyim ki kitabı azerbaycanca versiyondan okudum ve okuduğum kitabı eklemelerini istesem de kütüphaneci arkadaşlar türkçeyle aynı kitap olarak görmüş(!) ve eklememişdir ki,sitede aynı dilde kitabın farklı yayın evinden olduğu gerekçesiyle birden fazla eklenildiğini göz önüne alırsak azerbaycan versiyonunun aynı kitap diye eklenilmemesi ne kadar mantıklı bilemem.Geçelim kitabımızın incelemesine:
Sherlock Holmes'un maceralarını içeren bir kitap okumuştum,lakin daha 4-cü sınıfda olduğum için,ya da pek kavrayamadığım içinmi bilemem,ama pek hatırlamıyorum.Kitap boyunca bir çok kişiden şüphelendim hatta Henry Baskerville'den bile şüphelenmişdim :D Belki klassik servet avcılarındandır diye.Keyifli bir kitap.
klasik sherlock holmes kitapları mantıklı ve küstah kahramanımızın kadim dostu doktor watson'u yem olarak kullanmasıyla süre gelen macerası ama hoşuma giden bu kitapda bazı bitkiler ve ingilterede olan narin hayvanlar hakkında güzel bilgiler paylasıyor sevdimmi deseniz kitabı az ama sürükledi ve bitirdim
Bu kitap benim için çok önemli çünkü polisiye türüne olan önyargımı tamamiyle kırdı ve türü bana sevdirdi .
Çok sürükleyiciydi gericiydi hiç böylesini beklemedim . Kısacası hem Sherlock Holms serisine hem de Polisiye türüne muhteşem bir şekilde giriş yaptım . Tavsiye ederim.
Baskerville Köpeğini okumaya başladığında bir dedektiflik ve katil kim tadında bir Sherlock Holmes kitabı beklerken bundan çok daha fazlasını bulduğumu belirtmek zorundayım. Özellikle Kitaba adını veren Baskerville Köpeği sahnelerinin etkileyiciliği ve oluşturulan gizemi çok etkileyici idi. Okuduğum Sherlock Holmes kitapları arasında en etkilendiğimin bu olduğunu söyleyebilirim. Bu kitabın ayrıca NTV tarafından Çizgi Roman olarak basıldığının da altını çizmek istiyorum.
Gizem, gerilim ve polisiyenin buluştuğu bir Sherlock Holmes kitabı. Bir solukta okunan çok akıcı bir hikâye. Baskerville ailesi ile ilgili bir lanet var. İşte Sherlock Holmes ve arkadaşı Doktor Watson'ın bulması gereken de bu. Gerçekten de canavarımsı bir köpek ve bir lanet mi var, yoksa, olay sadece çok iyi kurgulanmış bir polisiye vaka mıdır?

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...sherlock-holmes.html
Sherlock Holmes'un kusurlarından biri ,eğer buna gerçekten kusur denebilirse, planlarını eyleme geçirdiği ana dek, onları başkalarına tam olarak anlatmaktan kaçınmasıydı.
"Peki siz, bir bilim adamı olarak doğaüstü güçlere inanıyor musunuz?"

"Neye inanacağımı bilemiyorum Bay Holmes."
"İşaret parmağınızdan anladığıma göre, kendi sigaranızı kendiniz sarıyorsunuz. Bir tane yaksanıza."
Benim küçük başarılarımı anlatırken kendi yeteneklerini hiç dikkate almadığını söylemeliyim. Belki ışık saçmıyorsun ama, ışığı iyi iletiyorsun..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840675
Orijinal adı:
The Hound Of The Baskervilles
Çeviri:
Deniz Güldürmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Yayınları
“İçinde debelendiğimiz bu bataklığın bir noktasında dibi bulmuş olmak da önemli.” -Sherlock Holmes- “…Orada korkunç bir şey dikiliyordu, dev gibi ve kapkara bir yaratık. Köpeğe benziyordu, ama bir insanın görüp görebileceği bütün köpeklerden daha büyüktü.” Baskerville’lerin Köpeği, Sir Arthur Conan Doyle’un en gözde öykülerinden biridir. Öyle ki, sonraki yıllarda bu devasa köpeğin üzerine makaleler yazılmış, pek çok eser için ilham kaynağı olmuştur. Kendini akıl almaz olayların içinde bulan Sherlock Holmes dahi, “İlgilendiğim beş yüz vakanın içinde bu kadar derinlere inen başka bir vaka olduğundan emin değilim,” diyecektir.

Kitabı okuyanlar 664 okur

  • İlahə
  • humeyra
  • Ebru Ateş
  • Sedef korgan
  • Şevval Işık
  • Winelove
  • Onur Avcı
  • Elsa
  • Berat Şipak
  • Fatih Canbolat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%11
18-24 Yaş
%28.3
25-34 Yaş
%34.2
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.5
Erkek
%43.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.6 (48)
9
%23.1 (45)
8
%26.2 (51)
7
%15.4 (30)
6
%4.6 (9)
5
%4.1 (8)
4
%1.5 (3)
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları