Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes

8,3/10  (137 Oy) · 
497 okunma  · 
119 beğeni  · 
2.643 gösterim
“İçinde debelendiğimiz bu bataklığın bir noktasında dibi bulmuş olmak da önemli.” -Sherlock Holmes- “…Orada korkunç bir şey dikiliyordu, dev gibi ve kapkara bir yaratık. Köpeğe benziyordu, ama bir insanın görüp görebileceği bütün köpeklerden daha büyüktü.” Baskerville’lerin Köpeği, Sir Arthur Conan Doyle’un en gözde öykülerinden biridir. Öyle ki, sonraki yıllarda bu devasa köpeğin üzerine makaleler yazılmış, pek çok eser için ilham kaynağı olmuştur. Kendini akıl almaz olayların içinde bulan Sherlock Holmes dahi, “İlgilendiğim beş yüz vakanın içinde bu kadar derinlere inen başka bir vaka olduğundan emin değilim,” diyecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786059840675
 • Orijinal Adı:
  The Hound Of The Baskervilles
 • Çeviri:
  Deniz Güldürmez
 • Yayınevi:
  Ren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Arthur Conan Doyle ne kadar iyi bir yazar olduğunu anlatmamıza gerek bile yok onun eserleri gerçekten çok çarpıcı ve akıllıca yazılmış bu eserde onlardan sadece biri her ne kadar Sherlock Holmes karakterini Edgar Allen Poe yazarının Auguste Dupin den esinlenmiş olsa da dünya Sherlock Holmes karakterini daha çok benimsedi ve Sherlock Holmes karakteri öldü İngiltere İsyan etti tüm dünya ayağa kalktı Arthur Conan Doyle anladı ki kendisi ölse bile Sherlock Holmes ölmeyecekti hala severek okuduğumuz en iyi polisiye karakter keyifli okumalar diliyorum Türkiye ...

Esma Tezgi 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes benzeri kitaplar

. 
 01 Oca 16:46 · Kitabı okudu · 2 günde

Arthur canon doyle nin ikinci kitabını okumuş oldum .ve akıcı sürükleyici bir kitap daha ....
Sherlock Holmes nasıl oluyor da kendini olayların dışında tutuyor diye düşündüm doktor Watson raporla bildirmesini istesin ki .İşte işin aslı hiç te öyle değilmiş.

Okurken olayları rahatlıkla kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Bir an korku filminin ortasında bulabiliyorsunuz kendinizi ..
Kitap okuma alışkanlığı edinmek için akıcı kitap okumayı düşünenler için tavsiye ederim .

Elif Altun 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep az cok tahmin eder fikir yuruturdum olayla ilgili ama bu defa Sherlock buna izin vermiyor hizlica bir gunde okudum. Klasik Holmes ama digerlerinden ozel bir kitap.

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE 
 02 Oca 12:41 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

Muharrem Armağan 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şu ana kadar okuduğum en iyi Sherlock Holmes kitaplarından birisiydi. Gerek detay yönünden gerek gizem yönünden diğer kitaplara nazaran bir tık daha iyi diyebilirim.

Uğur Ukut 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sıradışı yaklaşımlar ve küçücük ipuçlarından aydınlatılmış suçlar. Akıcı ve sürükleyici hikayeler. Sherlock Holmes'mi bu gizem yoksa yazar mı bilemedim. Fırsat buldukça diğerlerini de okuyacağım.

Enes Küçük 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Yıllardır peşlerini bırakmayan "Cehennem Tazısı" efsanesiyle korkunç yaşamlar yaşamış Baskerville soyu, yepyeni bir çözüm yoluyla artık refaha kavuşuyor; tabi ki de Sherlock Holmes'u çağırmak. Keşke diyorum, diziyi izlemeden önce okumuş olsaydım. Ama ne yazık ki nasip olmadı. Dizisindeki hikaye tamamiyle değiştirilmiş olsa da Sherlock'un gizemi çözerken başka gizemleri de aydınlatması, Watson'u binlerce kez olduğu gibi yine şaşkınlığa uğratması beni hikayeye çok sıkı bir şekilde bağladı.
Sakın ola bir ormanda yalnız yürümeyin,
Cehennem Tazısı size de görünür, kim bilir.

Semih Sch 
12 Oca 02:26 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Bu kitap benim için çok önemli çünkü polisiye türüne olan önyargımı tamamiyle kırdı ve türü bana sevdirdi .
Çok sürükleyiciydi gericiydi hiç böylesini beklemedim . Kısacası hem Sherlock Holms serisine hem de Polisiye türüne muhteşem bir şekilde giriş yaptım . Tavsiye ederim.

Ayşenur Sert 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sir Charles'ın öldüğü gece, cesedi bulan uşak Barrymore, seyis Perkinsi atla bana gönderdi, henüz yatmamış olduğum için bir saat içinde Baskervillee varabildim. Soruşturmada ortaya konan bütün delilleri kontrol edip onayladım. Porsuk ağaçlı yoldan ayak izlerini takip ettim. Bir süre durup beklediğini gösteren ayak izlerinin değiştiğini gördüm; yumuşak çakıllı yolda Barrymoredan başkasının ayak izlerine rastlamadım, sonunda cesedi dikkatle inceledim. Ben gelinceye kadar kimse dokunmamıştı. Sir Charles yüzüstü yatıyordu. Kolları iki yana uzanmış, parmakları toprağa geçmişti, yüzü tanınmayacak derecede bozulmuştu. Fakat herhangi bir fizikî yara yoktu. Yalnız soruşturma anında Barrymore yanlış bir beyanda bulundu. Cesedin çevresinde ve toprakta hiç iz olmadığını söyledi. Görmemişti! Fakat ben gördüm, biraz ileride çok net izler gördüm. Dr. Mortimer bir süre acayip acayip baktı bize, sonra adeta fısıldarcasına; Mr. Holmes, bunlar dev bir köpeğin ayak izleri, dedi. Sayfaları çevirdikçe heyecan dozu artan bir Sherlock Holmes macerası. Keyifli okumalar dileriz.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Don Quijote 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sherlock Holmes'un kusurlarından biri ,eğer buna gerçekten kusur denebilirse, planlarını eyleme geçirdiği ana dek, onları başkalarına tam olarak anlatmaktan kaçınmasıydı.

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)

Şimdiye kadar soruşturmalarımı bu dünya ile sınırlı tuttum, şerre karşı mütevazi bir şekilde savaştım, ama şeytanın kendisini heef almak belki de çok iddialı bir iş olur.

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 29 - Cem yayınevi 4. Baskı , şubat 2017)Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 29 - Cem yayınevi 4. Baskı , şubat 2017)
Kainatın Şarkısı 
 07 Şub 17:28 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hiçbir günah, dua ve tövbenin ortadan kaldıramayacağı kadar ağır değildir.

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 10 - Ithaki)Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 10 - Ithaki)
Don Quijote 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bunun kısmi nedeni, şüphesiz, etrafındakilere hükmetmeyi ve onları şaşırtmayı seven mütehakkim mizacıydı.Kısmen de hiçbir tesadüfe imkân vermemeyi gerektiren profesyonel tedbirliliğiydi.

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 217 - nemesis kitap)
Don Quijote 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünya, hiçkimsenin asla gözlemleyemediği aşikâr şeylerle dolu.

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 39 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 39 - nemesis kitap)
Don Quijote 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Korkarım sevgili Watson, vardığın sonuçların çoğu yanlıştı.Açık konuşmak gerekirse, bana ilham verdiğini söylediğimde, senin saçma çıkarımlarını düşününce, ister istemez işin aslını düşündüğümü kast etmiştim.

Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 7 - nemesis kitap)Baskerville'lerin Köpeği - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 7 - nemesis kitap)
2 /