Başlarım Şimdi Anneliğe

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.172
Gösterim
Adı:
Başlarım Şimdi Anneliğe
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286552
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma - Akademi Artı
Bu kitap yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana kadar geçen süreçte anneleri rahatlatacak tavsiye ve bilgiler içerir. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da genelde böyle şeyler söylemez.
Ş.Ç.

Bu kitapta yazanlar Tuna, Mete ve Name’yle birlikte öğrendiklerimdir. Sütüm gelmeyip de kendimi çaresiz hissettiğimde, bebek sesine uyanıp da nasıl susturacağını bilemediğim gecelerde, o gecelerin uykusuz sabahlarında, doğum kilolarım dolayısıyla kendimi çok çirkin hissettiğim anlarda, bakıcı ararken, kreş bakarken, ek gıda sürecinde, hastalıklarında, hastane odalarında, çocuk büyütürken neyi, ne zaman, nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda hep bana anlayışla gülümseyip “geçer” diyecek bir el hissetmek istedim sırtımda. Sen de bu kitabı, böyle anlarda ihtiyacın olacak o el olarak algıla…
Bizden bir iki nesil önceki o annelerle bizi kı¬yaslamaktan kendimi alamıyorum. Çoğu zaman kendi çocukluğumla modern dünya arasında sıkışıp kaldığım anlar oldu. Sonra en doğrusunun içimden ne geliyorsa, en doğru gördüğüm neyse o olacağına kanaat getirdim. Hâlâ çocuklarla ilgili bir sorunla karşılaştığımda uzmanlar ne diyor bir ona bakıyorum, babaannem-anneannem ne diyor bir de onlara danışıyorum, sonra bir de kalbime so-ruyorum, sen ne dersin diye.
Öyle demeyin, annelerin kalbi konuşur. Benimki konuşu¬yor ve şimdi şunları söyledi: Söyle o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmasınlar. Çocuk yapmanın da bak¬manın da...
Şermin Çarkacı – Kitabın Yazarı

Yazarın yaklaşımını çok sevdim, anlatış tarzını da. Örnekler güzel. Keşke ben de böyle bir kitapla karşılaşsaydım anne olmadan önce ya da olduktan hemen sonra... Bence anne olmayı düşünenlere hediye edilecek çok hoş bir kitap.
Ayşe Butcher - İngilizce Öğretmeni / Kıdemli Anne

Çok beğendim, eğlendim. Doğum öncesi okusaydım bilgilendirici de olurdu. Alanında parlak ve farklı bir kitap olmuş. Bu kitabı yeni annelere hediye edip onların da benim gibi güldüklerini görmek isterim.
Nilay Dalyan – Şehir Plancısı / Yeni Anne
160 syf.
·2 günde
Anne adaylarının yada yeni doğum yapanların keyifle okuyacağı bir kitap adından da anlaşılacağı üzere :)
Şermin Hanım’ın yaşadıkları gerçekten zor bir annelik deneyimi olmuş ama ona rağmen pozitifliğini, hayata gülmeyi eksik etmemiş. Satırlarında bunu hissedebiliyorsunuz ve bu size de güç veriyor. Esprili bir dili var bir yandan da işe yarayacak notlar da aldırıyor size. Okurken bir yandan ajandama not aldım önerilerini.
Tabii son cümlesiyle yine içinize su serperek bitiriyor kitabını:
“Söyle o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmak yerine tadını çıkarsınlar anneliğin.”
Youtube kanalım : https://www.youtube.com/user/ayseum
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Şermin Çarka’cı sosyal medyada severek takip ettiğim,çok eğlenceli bir karakter öncelikle.Kitabı alıp okumamda yaratıcı kişiliğinin,ince mizah duygusunun etkisi büyüktü elbette.Yanılmadım! :) Okurken okadar doğru tespitler içinde yazmış ki satırlarını vallahi hayran kaldım.Kâh hüzünlendim,kâh kahkahalara boğuldum.Annelik üzerine harika deneyimler yükleyeceği gibi bünyelerimize,sadece annelerin ve adaylarının okuması gereken bir kitap da değil kesinlikle.Özellikle elalem gerçeğini ele alıp okadar doğru noktalara değinmiş ki,biz gündelik hayatın içinde yaşanılan olayları bu kadar çok algılayamıyoruz belki de:) Nefes alın efendim,okuyun:)
160 syf.
·Puan vermedi
Bir solukta biten yeni annelere fikir verebilecek ama cok da okunmasi sart olmayan kitaplardan. Şermin Yaşar ın dili cok akıcı bilen bilir. Benim gibi pimpirikli anne adaylarını rahatlatiyor yazdıkları
160 syf.
·Beğendi·8/10
İnanılmaz keyifli bir kitap. Özellikle de hamileliğimin son 1 ayına denk gelen bu dönemde içimi ferahlattı, okurken kahkahalar attığım bölümler oldu. O kadar uzman kitabı okuduktan sonra gözümü korkutan bir çok durum karşısında çok da kasmamak gerekmiş dedirtti. Özellikle de doğum kiloları hakkında yazdıkları içime su serpti :) Yeni annelere yada hamilelere iyi gelecek bir kitap olduğunu düşünüyorum, tavsiye ederim.
160 syf.
·2 günde·8/10
"Birdenbire üç çocuk sahibi olan eski zaman anneleri gibi hissediyorum bazen kendimi.Sonra o kadınları düşünüyorum. O kadar imkansızlıklar içinde nasıl bakmışlar o kadar çocuğa, nasıl yetişmişler,hem tarlada çalışıp hem evin kendi işini yapıp, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve bilimum alet edevat yokken nasıl insan yetiştirmişler, düşününce hayretler içerisinde kalıyorum." Gerçekten de öyle..zamane anneleri olarak, bu kolaylıklar dünyasında fazla mı nankörüz ne?
Kitap'a gelince, aslında eğlenceli okurken bayağı güldüğüm yerler oldu :) bir o kadar da şimdi doğru konuşalım edasında yazılmış.. mükemmel anne olmaya çalışan ya da olamadığını düşünüp kendini paralayan tüm arkadaşların okumasını tavsiye ediyorum.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok bizden bir kitap , bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren asla yapmam dediklerinizi bir bir nasıl yapmaya başladığınızı siz bile inanamazsınız. Ama yine de keyifli tarafları bir o kadar çoktur.
160 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Her kadının farklı şekilde yaşadığı annelik deneyimine eğlenceli bir pencere açarak katkı sağlayan bir kitap.Kadınların kalıplardan kurtulup, annelik serüveninin tadını çıkarmasını destekleyen yazar bu kitabında da bunu başarmış görünüyor.
160 syf.
·7 günde
Şermin Yaşar hamilelik ve çocuklarını büyütme serüveni sırasında yaşadığı deneyimlerini, başından geçen olayları eğlenceli ve tatlı dille kaleme almış. Eğlenerek bu deneyimlerden faydalanmak ve bir şeyler öğrenerek kendinize katkıda bulunmak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.
160 syf.
·3 günde·8/10
Kalıplardan kurtulun, anneliğin keyfine bakın diyor kısaca. Kitap cümlelerinden ziyade, mükemmel olmanın mümkün olmadığını bilen bir annenin yaşadıklarını okurken moral bulacaksınız.
http://www.bumesele.com/...nelige-sermin-yasar/
160 syf.
·2 günde·6/10
Şermin hanımı sosyal medyadan takip eder, beğenir, çok da takdir ederim. Bu kitaptaki üslubunu da aynı sosyal medya iletilerindeki gibi içten ve samimi buldum. Yeni ebeveynler için annelik hakkında kısacık, özet bilgiler edinebileceğiniz, aynı zamanda da yazarın mizahi dili sayesinde yüzünüzden tebessümün eksik olmayacağı hoş bir kitap.
160 syf.
·4 günde
Annelik o kadar zor bir meslek ki, hiç de dergilerde verilen ropörtajlardaki gibi toz pembe değil. Yazarımız annelik sürecini, 3 çocuk ile birlikte yaşadığı sıkıntıları ve güzel anları akıcı bir uslüp ile anlatmış. Kitabın ilk baskısı çıktığında 7 aylıktı bebeğim. Ama kitap ile çocuğum 2 yaşındayken tanışma fırsatı buldum. Bu süreçte o kadar çok ortak şeyi yaşamışız ki... Okurken bazen gülümsedim, bazen üzüldüm. Yeni anne adaylarının ve annelerin okumasını tavsiye ediyorum.
160 syf.
·6/10
Yeni anneler için ilk başlarda gerekli olan bir kaç bilgi çok detaylı olmadan pratik bir şekilde anlatılmış. Anlatımı sade olan kitap 1 günde okunabilecek cinsten. Yazarın samimi ve komik anlatımı çoğu yerde gülümsemenize neden olacaktır.
Sunay Akın diyor ki, "Gelişmiş, uygar ülkelerde oyuncaklar çocuklara hayalleri güçlensin diye alınırken, geri kalan ülkelerde oyalansın diye verilir. Oyuncakları çocuklarına hayalleri büyüsün diye alan ülkeler dünya yönetiminde söz sahibi olurlarken, oyuncakların önemini anlayamayan, küçümseyen toplumlar onların kapılarında oyalanmaya mahkûmdur."
Şermin Yaşar
Sayfa 129 - Elma Yayınevi
Söyleyebileceğim tek şey, seni kimsenin, hiçbir şeyin, hiç kimsenin üzmesine izin verme, çocuğuna sarıl ve gülmek için bahaneler üret. Unutma, sen düşersen, bebek yukarıda kalmaz.
Dengesizdir çocuk milleti, biri diğerini itti diyelim, çocuk oturup ağlar ya da karşılık verir ya da aslında kendi haline bırakırsan bir süre sonra neden kavga ettiklerini unutup başka bir oyuna geçerler. Ama gerçek hayatta böyle olmaz. Saf dışı kalan çocuğun annesi ya da babası gelir, salıncağı kapan çocuğun anne babasına çatar. "Nasıl çocuk yetiştiriyorsunuz siz?" diyecek kadar da cüretkârdır üstelik. Bununla yetinmez, çocuğun yakasına bile yapışır. Böyledir bu işler. Herkesin çocuğunu iyi, sağlıklı, akıllı, uslu olsun; diğerleri ne hali varsa görsün.
Oysa; komşunun bebeği gece ağladığında "Bebeğin neyi var acaba?" diye düşünebiliyorsak ve annesinin yardımına koşmak geliyorsa içimizden, kendi çocuklarımıza dua ederken diğerlerini de geçirebiliyorsak kalbimizden, bizimkiyle bir başka çocuk kavga ettiğinde geçip karşılarına karışmadan uzlaşmalarını bekleyebiliyorsak, iş büyüdüğünde cezayı kendi çocuğumuza da kesebiliyorsak, sokakta dilenen minicik elleri tutup öpebiliyorsak, kendi çocuğumuzun küçülenleri ile değil, yeni cicilerle giydirebiliyorsak elimizin ulaştığı çocukları, o zaman çocuk seviyoruz, o zaman anne oluyoruz demektir. Bizimkini sevmek, bizimkini beslemek, bizimkini oynatmak, giydirmek, büyütmek, bizimkinin annesi olmak iş değil...
Bu çocuk milletinden anne babanın beklentisi hiç bitmez. Önce, hadi artık doğsa, dersin, doğar. Aaah bir kırkı çıksa, dersin, çıkar. Bir gülmeye başlasa, dersin, bakar, güler. Bir otursa, dersin, oturur. Bir emeklemeye başlasa, dersin, emekler. Bir yürüse, dersin, yürür. Bir otursa, dersin, bir otursa, ahhh birazcık otursa, ne olur azıcık otursa, oturmaz! Yürümenin tadını alan insan evladı bir daha oturmaz...
Şermin Yaşar
Sayfa 109 - Elma Yayınevi
Bence ilk yaş gününü pek de abartmamak lazım. Çok yakın akrabalar ve birkaç aile dostu... sakın ve bebeği bunaltmayacak bir kutlama ve bol bol fotoğraf... sonraki yaşlar daha keyifli
Doğum günü hazırlıkları konusunda; ben çocuklar için yapıldığını düşünüyorum. Gelen anne babalar doğum günü kesmeye geliyor neticede. O yüzden pastanın yanına birkaç çeşit tuzlu yiyecek ve kurabiye hazırlamak yetiyor. Doğum günü masasını hazır örtüler, kağıt tabaklar, kağıt bardaklar ve plastik çatal, bıçak. Rengarenk bir masamız oluyor. Doğum günü bittiğinde masa örtüsünü dört ucundan tutup ıçindeki herşeyle birlikte çöpe atıyorum, ya da 1 saat bulaşık yıkamak. Tamamen tercih meselesi, hangisi sana uyuyorsa.
Büyük ninemizin 13 yaşında ilk çocuğunu dünyaya getirdiğini öğrendim örneğin. Küçücük bir çocukken yaşadığı bu travma yetmiyormuş gibi, daha büyüğü ile karşılaşmış ve ilk bebeğini kaybetmiş. Küçüktüm, dedi, bebek öldü dediler. Oturdum bahçede ağladım. Kayınvalidem geldi, yüzüme bir tokat attı, öyle her şeye ağlanmaz, dedi, kalktım işime baktım, bir daha da ömrüm boyunca hiçbir şeye ağlamadım, dedi. Şimdi düşünüyorum, doğru neden ağlasın ki, insan buna da ağlamayacaksa neye, neden ağlasın ki?
Şermin Yaşar
Sayfa 158 - Elma Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başlarım Şimdi Anneliğe
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286552
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma - Akademi Artı
Bu kitap yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana kadar geçen süreçte anneleri rahatlatacak tavsiye ve bilgiler içerir. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da genelde böyle şeyler söylemez.
Ş.Ç.

Bu kitapta yazanlar Tuna, Mete ve Name’yle birlikte öğrendiklerimdir. Sütüm gelmeyip de kendimi çaresiz hissettiğimde, bebek sesine uyanıp da nasıl susturacağını bilemediğim gecelerde, o gecelerin uykusuz sabahlarında, doğum kilolarım dolayısıyla kendimi çok çirkin hissettiğim anlarda, bakıcı ararken, kreş bakarken, ek gıda sürecinde, hastalıklarında, hastane odalarında, çocuk büyütürken neyi, ne zaman, nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda hep bana anlayışla gülümseyip “geçer” diyecek bir el hissetmek istedim sırtımda. Sen de bu kitabı, böyle anlarda ihtiyacın olacak o el olarak algıla…
Bizden bir iki nesil önceki o annelerle bizi kı¬yaslamaktan kendimi alamıyorum. Çoğu zaman kendi çocukluğumla modern dünya arasında sıkışıp kaldığım anlar oldu. Sonra en doğrusunun içimden ne geliyorsa, en doğru gördüğüm neyse o olacağına kanaat getirdim. Hâlâ çocuklarla ilgili bir sorunla karşılaştığımda uzmanlar ne diyor bir ona bakıyorum, babaannem-anneannem ne diyor bir de onlara danışıyorum, sonra bir de kalbime so-ruyorum, sen ne dersin diye.
Öyle demeyin, annelerin kalbi konuşur. Benimki konuşu¬yor ve şimdi şunları söyledi: Söyle o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmasınlar. Çocuk yapmanın da bak¬manın da...
Şermin Çarkacı – Kitabın Yazarı

Yazarın yaklaşımını çok sevdim, anlatış tarzını da. Örnekler güzel. Keşke ben de böyle bir kitapla karşılaşsaydım anne olmadan önce ya da olduktan hemen sonra... Bence anne olmayı düşünenlere hediye edilecek çok hoş bir kitap.
Ayşe Butcher - İngilizce Öğretmeni / Kıdemli Anne

Çok beğendim, eğlendim. Doğum öncesi okusaydım bilgilendirici de olurdu. Alanında parlak ve farklı bir kitap olmuş. Bu kitabı yeni annelere hediye edip onların da benim gibi güldüklerini görmek isterim.
Nilay Dalyan – Şehir Plancısı / Yeni Anne

Kitabı okuyanlar 323 okur

  • Burcu Falan
  • sewdee
  • Meryem BAYRAM
  • Nilay Şahin
  • Selvihan Sezgin
  • Elvan Aslantürk
  • ybulut
  • Hatice Yardımcı
  • Aynur Yılmaz
  • Hilal civelek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%2.4
25-34 Yaş
%57.1
35-44 Yaş
%23.8
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.1
Erkek
%5.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (20)
9
%21.2 (18)
8
%25.9 (22)
7
%12.9 (11)
6
%5.9 (5)
5
%7.1 (6)
4
%2.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.2 (1)