Başlarım Şimdi Anneliğe

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.191
Gösterim
Adı:
Başlarım Şimdi Anneliğe
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286552
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma - Akademi Artı
Bu kitap yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana kadar geçen süreçte anneleri rahatlatacak tavsiye ve bilgiler içerir. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da genelde böyle şeyler söylemez.
Ş.Ç.

Bu kitapta yazanlar Tuna, Mete ve Name’yle birlikte öğrendiklerimdir. Sütüm gelmeyip de kendimi çaresiz hissettiğimde, bebek sesine uyanıp da nasıl susturacağını bilemediğim gecelerde, o gecelerin uykusuz sabahlarında, doğum kilolarım dolayısıyla kendimi çok çirkin hissettiğim anlarda, bakıcı ararken, kreş bakarken, ek gıda sürecinde, hastalıklarında, hastane odalarında, çocuk büyütürken neyi, ne zaman, nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda hep bana anlayışla gülümseyip “geçer” diyecek bir el hissetmek istedim sırtımda. Sen de bu kitabı, böyle anlarda ihtiyacın olacak o el olarak algıla…
Bizden bir iki nesil önceki o annelerle bizi kı¬yaslamaktan kendimi alamıyorum. Çoğu zaman kendi çocukluğumla modern dünya arasında sıkışıp kaldığım anlar oldu. Sonra en doğrusunun içimden ne geliyorsa, en doğru gördüğüm neyse o olacağına kanaat getirdim. Hâlâ çocuklarla ilgili bir sorunla karşılaştığımda uzmanlar ne diyor bir ona bakıyorum, babaannem-anneannem ne diyor bir de onlara danışıyorum, sonra bir de kalbime so-ruyorum, sen ne dersin diye.
Öyle demeyin, annelerin kalbi konuşur. Benimki konuşu¬yor ve şimdi şunları söyledi: Söyle o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmasınlar. Çocuk yapmanın da bak¬manın da...
Şermin Çarkacı – Kitabın Yazarı

Yazarın yaklaşımını çok sevdim, anlatış tarzını da. Örnekler güzel. Keşke ben de böyle bir kitapla karşılaşsaydım anne olmadan önce ya da olduktan hemen sonra... Bence anne olmayı düşünenlere hediye edilecek çok hoş bir kitap.
Ayşe Butcher - İngilizce Öğretmeni / Kıdemli Anne

Çok beğendim, eğlendim. Doğum öncesi okusaydım bilgilendirici de olurdu. Alanında parlak ve farklı bir kitap olmuş. Bu kitabı yeni annelere hediye edip onların da benim gibi güldüklerini görmek isterim.
Nilay Dalyan – Şehir Plancısı / Yeni Anne
160 syf.
·2 günde·Beğendi
Anne adaylarının yada yeni doğum yapanların keyifle okuyacağı bir kitap adından da anlaşılacağı üzere :)
Şermin Hanım’ın yaşadıkları gerçekten zor bir annelik deneyimi olmuş ama ona rağmen pozitifliğini, hayata gülmeyi eksik etmemiş. Satırlarında bunu hissedebiliyorsunuz ve bu size de güç veriyor. Esprili bir dili var bir yandan da işe yarayacak notlar da aldırıyor size. Okurken bir yandan ajandama not aldım önerilerini.
Tabii son cümlesiyle yine içinize su serperek bitiriyor kitabını:
“Söyle o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmak yerine tadını çıkarsınlar anneliğin.”
Youtube kanalım : https://www.youtube.com/user/ayseum
160 syf.
Şermin Yaşar'ın çocukları Mete,Tuna ve Name'yi büyütürken yaşadıklarını,tavsiyelerini eğlenceli r şekilde kaleme aldığı ve bence çocuk sahibi olsun olmasın her insanın okuması gereken harika bir kitap. Başlarda biraz oflayıp puflayıp "benim çocuğum yok ki neden başladım sanki bu kitaba?"diye ama sonra düşündüm de bir konu hakkında bilgi edinmek için illa ona sahip olmak gerekmiyor. Ailede,akrabada, arkadaşta kısaca her yerde çocuklar var. Ve her şeyden öte ben bir eğitimciyim ve çocuklarla sürekli beraberim.
Öncelikle anne-babalara,sonra eğitimcilere velhasıl herkese tavsiye ederim bu çocuk yetiştirmede faydalı olacak kitabı. Şimdiden keyifli okumalar.
160 syf.
·Puan vermedi
Yoğun annelik telaşımın içinde okuduğum beni iyi hissettiren, gülümseten, rahatlatan bir kitap oldu. Gün içinde de bitirdim. Yazar kendi çocuk yetiştirme hikayelerine bolca yer veriyor ve yalnız olmadığınızı anlıyorsunuz. Olmazsa olmaz bir kitap değil kanaatimce ama okumaya değer.
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Şermin Çarka’cı sosyal medyada severek takip ettiğim,çok eğlenceli bir karakter öncelikle.Kitabı alıp okumamda yaratıcı kişiliğinin,ince mizah duygusunun etkisi büyüktü elbette.Yanılmadım! :) Okurken okadar doğru tespitler içinde yazmış ki satırlarını vallahi hayran kaldım.Kâh hüzünlendim,kâh kahkahalara boğuldum.Annelik üzerine harika deneyimler yükleyeceği gibi bünyelerimize,sadece annelerin ve adaylarının okuması gereken bir kitap da değil kesinlikle.Özellikle elalem gerçeğini ele alıp okadar doğru noktalara değinmiş ki,biz gündelik hayatın içinde yaşanılan olayları bu kadar çok algılayamıyoruz belki de:) Nefes alın efendim,okuyun:)
160 syf.
·Puan vermedi
Bebegim iki bucuk aylik su an. Ve "Keske daha once okusaydim, basima geleceklere daha hazirlikli olurdum" dedigim bir kitap oldu. Kesinlikle hamileyken okunursa, lohusalikta cevrenizi sarmalayacak olan dusuncesiz insan güruhuna karsi bir zirh gorevi gorebilir. Herkesin sütümün miktarini, emzirip emziremedigimi, kilo verip veremedigimi sordugu ve ayni alanlarda kendi 'mukemmellik'lerini anlattigi bir surecte; sanki beni cok iyi anlayan bir dostumla sohbet edermiscesine ya da cok sevdigim bir ablam, tatli mi tatli sesiyle,kirmadan, incitmeden tavsiyeler vermiscesine bir kitap. Yeni anneler, cok yorgunsunuz biliyorum. Ama biraz kendiniz icin birseyler yapma zamani. Dinlenmek icin bu kitabi okuyun. "Ne kadar da yalniz degilmisim meger" diyeceginize eminim
160 syf.
·Puan vermedi
Bir solukta biten yeni annelere fikir verebilecek ama cok da okunmasi sart olmayan kitaplardan. Şermin Yaşar ın dili cok akıcı bilen bilir. Benim gibi pimpirikli anne adaylarını rahatlatiyor yazdıkları
160 syf.
·10 günde·7/10
Şermin Yaşar'ı okuduğum ilk kitabıydı.Üslubunu çok akıcı ve eğlenceli buldum.Bebek bekleyen anneler için anlattığı şeyler cesaretlendirici,keyiflendirici ve motive edici olabilir fakat çok da öğreticiliği yüksek bir kitap değil.Sizi tebessüm ettirecek aynı şeyleri yaşıyorsanız sizi rahatlatacak bir kitap.Okurken şunu içimden geçirmedim değil ama '' Vay be kadının üç çocuğu var çok da başarılı bir iş kadını demek ki yürüyor ikisi birden.''İşte bu düşünce sizde oluşunca yaşayacağınız süreç içinde bir destek bulmuş gibi hissediyorsunuz kendinizi.En azından ben öyle hissettim.keyifli okumalar dilerim :)
160 syf.
·Beğendi·8/10
İnanılmaz keyifli bir kitap. Özellikle de hamileliğimin son 1 ayına denk gelen bu dönemde içimi ferahlattı, okurken kahkahalar attığım bölümler oldu. O kadar uzman kitabı okuduktan sonra gözümü korkutan bir çok durum karşısında çok da kasmamak gerekmiş dedirtti. Özellikle de doğum kiloları hakkında yazdıkları içime su serpti :) Yeni annelere yada hamilelere iyi gelecek bir kitap olduğunu düşünüyorum, tavsiye ederim.
160 syf.
·2 günde·8/10
"Birdenbire üç çocuk sahibi olan eski zaman anneleri gibi hissediyorum bazen kendimi.Sonra o kadınları düşünüyorum. O kadar imkansızlıklar içinde nasıl bakmışlar o kadar çocuğa, nasıl yetişmişler,hem tarlada çalışıp hem evin kendi işini yapıp, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve bilimum alet edevat yokken nasıl insan yetiştirmişler, düşününce hayretler içerisinde kalıyorum." Gerçekten de öyle..zamane anneleri olarak, bu kolaylıklar dünyasında fazla mı nankörüz ne?
Kitap'a gelince, aslında eğlenceli okurken bayağı güldüğüm yerler oldu :) bir o kadar da şimdi doğru konuşalım edasında yazılmış.. mükemmel anne olmaya çalışan ya da olamadığını düşünüp kendini paralayan tüm arkadaşların okumasını tavsiye ediyorum.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Her annenin çocuk sahibi olduktan sonra yaşadıkları keyifli bir dil ile anlatılmış. Kendinizden, evinizden bulacağınız yaşanmışlıklar. Her satırda "Aa bizden bahsediyor." tepkisi verirken buluyorsunuz kendinizi.
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Şermin Yaşar ne yazsa okurum sanırım. O kadar içten, bizden, içimizden biri ki, her satırında bir arkadaşım ya da kızkardeşimle konuşuyormuşum hissine kapılıyorum. Anne olmayı düşünen ya da anne olan herkesin okurken keyif alacağı bir kitap olduğuna inanıyorum.
160 syf.
·7 günde
Şermin Yaşar hamilelik ve çocuklarını büyütme serüveni sırasında yaşadığı deneyimlerini, başından geçen olayları eğlenceli ve tatlı dille kaleme almış. Eğlenerek bu deneyimlerden faydalanmak ve bir şeyler öğrenerek kendinize katkıda bulunmak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.
Sunay Akın diyor ki, "Gelişmiş, uygar ülkelerde oyuncaklar çocuklara hayalleri güçlensin diye alınırken, geri kalan ülkelerde oyalansın diye verilir. Oyuncakları çocuklarına hayalleri büyüsün diye alan ülkeler dünya yönetiminde söz sahibi olurlarken, oyuncakların önemini anlayamayan, küçümseyen toplumlar onların kapılarında oyalanmaya mahkûmdur."
Şermin Yaşar
Sayfa 129 - Elma Yayınevi
Söyleyebileceğim tek şey, seni kimsenin, hiçbir şeyin, hiç kimsenin üzmesine izin verme, çocuğuna sarıl ve gülmek için bahaneler üret. Unutma, sen düşersen, bebek yukarıda kalmaz.
Bir annenin omzu,yavruları bebekken kusmuk bulaştırsin, çocukken sumuklerini silsin ve büyüdüklerinde gözyaşlarıyla islatsin diyedir:)
Dengesizdir çocuk milleti, biri diğerini itti diyelim, çocuk oturup ağlar ya da karşılık verir ya da aslında kendi haline bırakırsan bir süre sonra neden kavga ettiklerini unutup başka bir oyuna geçerler. Ama gerçek hayatta böyle olmaz. Saf dışı kalan çocuğun annesi ya da babası gelir, salıncağı kapan çocuğun anne babasına çatar. "Nasıl çocuk yetiştiriyorsunuz siz?" diyecek kadar da cüretkârdır üstelik. Bununla yetinmez, çocuğun yakasına bile yapışır. Böyledir bu işler. Herkesin çocuğunu iyi, sağlıklı, akıllı, uslu olsun; diğerleri ne hali varsa görsün.
Oysa; komşunun bebeği gece ağladığında "Bebeğin neyi var acaba?" diye düşünebiliyorsak ve annesinin yardımına koşmak geliyorsa içimizden, kendi çocuklarımıza dua ederken diğerlerini de geçirebiliyorsak kalbimizden, bizimkiyle bir başka çocuk kavga ettiğinde geçip karşılarına karışmadan uzlaşmalarını bekleyebiliyorsak, iş büyüdüğünde cezayı kendi çocuğumuza da kesebiliyorsak, sokakta dilenen minicik elleri tutup öpebiliyorsak, kendi çocuğumuzun küçülenleri ile değil, yeni cicilerle giydirebiliyorsak elimizin ulaştığı çocukları, o zaman çocuk seviyoruz, o zaman anne oluyoruz demektir. Bizimkini sevmek, bizimkini beslemek, bizimkini oynatmak, giydirmek, büyütmek, bizimkinin annesi olmak iş değil...
Bu çocuk milletinden anne babanın beklentisi hiç bitmez. Önce, hadi artık doğsa, dersin, doğar. Aaah bir kırkı çıksa, dersin, çıkar. Bir gülmeye başlasa, dersin, bakar, güler. Bir otursa, dersin, oturur. Bir emeklemeye başlasa, dersin, emekler. Bir yürüse, dersin, yürür. Bir otursa, dersin, bir otursa, ahhh birazcık otursa, ne olur azıcık otursa, oturmaz! Yürümenin tadını alan insan evladı bir daha oturmaz...
Şermin Yaşar
Sayfa 109 - Elma Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başlarım Şimdi Anneliğe
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286552
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma - Akademi Artı
Bu kitap yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana kadar geçen süreçte anneleri rahatlatacak tavsiye ve bilgiler içerir. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da genelde böyle şeyler söylemez.
Ş.Ç.

Bu kitapta yazanlar Tuna, Mete ve Name’yle birlikte öğrendiklerimdir. Sütüm gelmeyip de kendimi çaresiz hissettiğimde, bebek sesine uyanıp da nasıl susturacağını bilemediğim gecelerde, o gecelerin uykusuz sabahlarında, doğum kilolarım dolayısıyla kendimi çok çirkin hissettiğim anlarda, bakıcı ararken, kreş bakarken, ek gıda sürecinde, hastalıklarında, hastane odalarında, çocuk büyütürken neyi, ne zaman, nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda hep bana anlayışla gülümseyip “geçer” diyecek bir el hissetmek istedim sırtımda. Sen de bu kitabı, böyle anlarda ihtiyacın olacak o el olarak algıla…
Bizden bir iki nesil önceki o annelerle bizi kı¬yaslamaktan kendimi alamıyorum. Çoğu zaman kendi çocukluğumla modern dünya arasında sıkışıp kaldığım anlar oldu. Sonra en doğrusunun içimden ne geliyorsa, en doğru gördüğüm neyse o olacağına kanaat getirdim. Hâlâ çocuklarla ilgili bir sorunla karşılaştığımda uzmanlar ne diyor bir ona bakıyorum, babaannem-anneannem ne diyor bir de onlara danışıyorum, sonra bir de kalbime so-ruyorum, sen ne dersin diye.
Öyle demeyin, annelerin kalbi konuşur. Benimki konuşu¬yor ve şimdi şunları söyledi: Söyle o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmasınlar. Çocuk yapmanın da bak¬manın da...
Şermin Çarkacı – Kitabın Yazarı

Yazarın yaklaşımını çok sevdim, anlatış tarzını da. Örnekler güzel. Keşke ben de böyle bir kitapla karşılaşsaydım anne olmadan önce ya da olduktan hemen sonra... Bence anne olmayı düşünenlere hediye edilecek çok hoş bir kitap.
Ayşe Butcher - İngilizce Öğretmeni / Kıdemli Anne

Çok beğendim, eğlendim. Doğum öncesi okusaydım bilgilendirici de olurdu. Alanında parlak ve farklı bir kitap olmuş. Bu kitabı yeni annelere hediye edip onların da benim gibi güldüklerini görmek isterim.
Nilay Dalyan – Şehir Plancısı / Yeni Anne

Kitabı okuyanlar 710 okur

  • Büşra kara
  • Banu yılmaz
  • betul tuzer
  • DAMLA ERDEN GÜNEŞ
  • Ayse ekinci
  • Ezgi Karademir Çakmak
  • Filiz Arpaguş
  • Fatma Gürsoy
  • Tuba Ş.
  • Serendipity

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%14.3
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%2.4
25-34 Yaş
%57.1
35-44 Yaş
%23.8
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.1
Erkek
%5.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.6 (37)
9
%19.7 (31)
8
%26.1 (41)
7
%15.9 (25)
6
%5.7 (9)
5
%5.7 (9)
4
%1.9 (3)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0.6 (1)