Başmakaleler 1 (İslam Dergisi Başmakaleleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
508
Gösterim
Adı:
Başmakaleler 1
Alt başlık:
İslam Dergisi Başmakaleleri
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758757015
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server İletişim
"Elhamdülillah Müslümanız, gayemizin kaynağı imanımızdır. Biliyoruz ki, dünya bizim asıl yurdumuz değil, muvakkat bir imtihan yeri. Ömrümüzün rüzgar gibi süratle geçip gittiğini gördükçe, ahiretimiz için halisane ve yoğun Salih ameller işlemek gerektiğini daha kuvvetle hissediyoruz. Fırsat kaçmadan insanlık için faydalı işler yapmalı; dinimize ve din kardeşlerimize bütün imkanlarımızı kullanarak hizmet etmeliyiz."
528 syf.
·Beğendi·10/10
Allah(c.c) kabrini nur etsin hocamızın.Ben çok geç tanıştım kendisiyle yeni yeni sohbetlerini dinlemeye başladım.Dinlemeye başladığımdan beri bakış açım olsun yaşayış tarzım olsun çok değişti.Kitaplarinida okumak istedim İlk bu kitaptan başladım sohbetleri gibi kitabıda insana Allah yolunda cihadı,nasıl iyi bir müslüman olurum, topluma ne gibi faydam olabilir gibi şeyleri dert edindiriyor insana.Böyle insanlar iyiki geldiler bu dünyaya.Allah onlardan razi olsun.
528 syf.
·10/10
Seksenli ve doksanlı yıllarda İslam Dergisi'nde yayınlanmış olan başmakalelerin bir araya getirilmesiyle oluşan kitabın sunuşunda, editörler, makalelerin bugüne olduğu kadar yarına da hitap edeceği, ve geçmişin anlaşılmasında önemli rol oynayacağı kanaatinde olduklarını dile getirdiklerinde oluşan beklenti, makaleler okunurken fazlasıyla karşılanıyor.

Manevi değerlerimizi geliştirerek korumaktan memleketimizin güzelliklerine sahip çıkıp çoğalmalarına çabalamaya, siyasi sosyal meselelerin yorumlanmasından müslümanca dünyaya bakışın ve aksiyonun nasıl olması gerektiğine dair, çok çeşitli konularda hem bilgiler veren, hem tavsiyelerde bulunan, hem de kitabın bütünü ele alındığında, kendi yaptığı faaliyetleri anlatırken bizzat örnek oluşuyla, sözünün eri bir yazarın elinden çıktığı hissedilen makaleleri kaleme alan Sayın Mahmud Esad Coşan'ın samimi, sade bir dille ve somut örneklendirmelerle fikirlerini anlattığı bu kitabı okumuş bulunmak çok yönden büyük katkılar vaat ediyor.
Kargayı kılavuz edinirsen, uçarsın,uçarsın
uçarsın, gider bir leşin üzerine konarsın.
Öyle herkesi rehber edinmeyin.
Yeni Zelanda'da 49 Müslümanın camide alçakça katledilmesi, Mahmud Esad Coşan'ın 1992 yılında yazdığı bu yazıyı akıllara getirdi.

İşte Mahmud Esad Coşan'ın o yazısı:

İlk haçlı orduları Avrupa’dan Anadolu’ya doğru gelirken, yolları üzerindeki Tuna vadisi, Macaristan, Bulgaristan ovalarındaki bütün şehirleri, ahalileri hıristiyan olduğu halde, yağma edip yakıp yıkmışlar, rastladıkları yahudileri merhametsizce ve korkunç işkencelerle boğazlamışlar. Anadolu’da daha korkunç vahşet göstermişler. İmparator Alexis Komnen’in kızı Anna Komnen’in görgü ve beyanına göre “En büyük eğlencelerinden biri, rastladıkları müslüman çocukları öldürmek, kızartmak ve yemek.” imiş. İngiliz tarihçisi Mills de (s.183), Haçlıların insan eti yediklerini doğruluyor:

“Antakya’da Fransız Bohemond (1055-1111), birkaç Türk esiri boğazlattı, herkesin gözü önünde kızarttı, sonra seyredenlere, buralara bu iştahını tatmin etmek için geldiğini söyledi.”

Haçlılar Fîruz adlı bir Ermeni’nin hıyanetinden faydalanarak Antakya Kalesi’ne girdiler, şehre dalınca 10.000 Türk’ü boğazladılar ve bütün camileri yaktılar. Papaz Lemo İne olayı şöyle anlatıyor:

“Bizimkiler sokakları dolaşıyor, rastladıkları çocuklarla ihtiyarları paramparça ediyorlardı; ancak o gün herkes boğazlanamadı, bizimkiler geri kalanları ertesi gün kestiler.”

Sonra ordu Kudüs’e vardı, dört gün muhasaradan sonra kadın, çocuk dâhil bütün müslüman ahali (70.000 kişi) kılıçtan geçirildi. Hz.Ömer Camii’ne sığınmış 10.000 müslüman da katledildi; katliam sekiz gün sürdü, başka mezhepten olan pek çok hıristiyan da katledildi. Tarihçi Fuller; ikinci Kudüs katliamının, ani bir tehevvür ve heyecan neticesinde değil, önceden düşünülüp hazırlanmış bir plan gereği yapıldığını, çocuklar, bebekler, zayıflar ve kadınların bile boğazlandığını beyan eder.

Haçlı reisleri savaşta yaptıkları akdi ve verdikleri sözü de tutmuyorlardı. Mesela İngiliz Kralı Richard (1157-1199), silahsız insanların boğazlanıp denize atılmasını emretmiş, hayatlarını bağışlayacağına söz verdiği 3.000 kişiyi de katlettirmişti.

Kitaptaki sayısız misaller günümüzdeki Bosna-Hersek katliamlarının, Kafkasya ve Orta Asya olaylarının, dünyanın her yerindeki müslüman kıyımlarının kökenlerini bize bütün açıklık ve çıplaklığıyla gösteriyor.

O halde ne yapmalıyız?

Önce düşmanı çok iyi tanımalı, gevşememeli, palavra propagandalara, sinsi politikalara ve şeytanî entrikalara aldanmamalıyız.

Hemen ve derhâl, bu gibi zulümlerin bir daha tekerrürüne imkân vermeyecek her türlü tedbiri almalı, her türlü plan, proje, silah, araç ve gereç tedarikini (en gelişmiş ve mükemmel cinsinden), mutlaka ve muhakkak yapmalıyız. Hem ferden, hem grup olarak, hem de devlet ve milletçe...

Bütün müslümanlar, dünyanın her yerinde, her türlü ihtilaf ve tefrikayı bırakıp birleşmeli, her cihetten mazlum müslümanların imdadına vakit kaybetmeden yetişmelidir. Aksi takdirde diğer müslümanların başına da aynı müthiş mezalimin gelebileceği, onların topraklarının da Bosna-Hersek’e dönebileceği asla unutulmamalıdır.

Mahmud Esad Coşan (rh.a)
Baş Makaleler - Aralık 1992
Allah celle celâlüh, cümle ibadet ve hayırlarınızı en üstün mükafatlarla mükafatlandırsın. Bayramınız kutlu olsun!
İçinde bulunduğumuz hiçbir ortam ve toplantıda kendi öz islami görüşünüzü açıklamaktan, saldırganlara ilmin, mantığın, imanın yolunu göstermekten-Allah aşkına- bir an bile geri durmayınız sevgili okuyucularım; çünkü bu da İslâmi cihadın en asil cephelerinden biridir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başmakaleler 1
Alt başlık:
İslam Dergisi Başmakaleleri
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758757015
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server İletişim
"Elhamdülillah Müslümanız, gayemizin kaynağı imanımızdır. Biliyoruz ki, dünya bizim asıl yurdumuz değil, muvakkat bir imtihan yeri. Ömrümüzün rüzgar gibi süratle geçip gittiğini gördükçe, ahiretimiz için halisane ve yoğun Salih ameller işlemek gerektiğini daha kuvvetle hissediyoruz. Fırsat kaçmadan insanlık için faydalı işler yapmalı; dinimize ve din kardeşlerimize bütün imkanlarımızı kullanarak hizmet etmeliyiz."

Kitabı okuyanlar 22 okur

  • Sena Ünlü
  • Sinan Masalcı
  • Hüdayi Aydın
  • Yado'nun Kızı
  • Numan Ermiş
  • Mehmet
  • A SEMAVİ
  • Gökcan Eray
  • papatya güncesi
  • Meryem şeyma çiftçi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.3 (9)
9
%7.1 (1)
8
%14.3 (2)
7
%14.3 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0