1000Kitap Logosu
Başmakalelerim 2

Başmakalelerim 2

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
6.3
9 Kişi
23
Okunma
11
Beğeni
359
Gösterim
288 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Büyük Doğu Yayınları · Kasım 2000 · Karton kapak · 9789758180614
Hükûmet bu hükûmet midir, bilmiyoruz; fakat mutlaka bilinmesini istiyoruz ki, muhalefet bu muhalefet değildir. Bu muhalefet, kalpazanların, şantajcıların, yani sadece erbâb-ı mesleğin muhalefetidir; ve böyle bir muhalefet, bu derece şenî bir mâna kalpazanlığiyle "Personna Grata" rolünü oynamakta devam ettikçe gerçek muhalefet ve sâf fikrin ırzı hetkedilmekte devam edecektir. (Kitap'tan sf. 11)
6.3
10 üzerinden
9 Puan · 3 İnceleme
288 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Yanlış anlaşılan Merhum
Bu kitabı okumakla, şu gerçeği çok daha iyi anladım. Necip Fazıl'ın aslında yanlış anlaşıldığını. Kitabın 77. sayfasında ki kolpo metninde, Atatürk'ün milli mücadelede ki rolünü iptal ettirme girişimi iktidarın. 78. sayfa da Atatürk'ün resmini para ve pullardan kaldırılması. Atatürk'ün yolundan gitmek isteği yüzünden , Menderes'in baskı altına alınmak istenmesi. Atatürk'ün meşhur sözlerinden biri olan ve adliye binalarında görmeye alışık olduğumuz, Adalet mülkün temelidir, sözünü yüzde yüz İslâmî bir ölçü olarak yazan. Merhum Necip Fazıl'ın aslında Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı değil. Bilakis yanında ve tarafında olduğu. Ancak o dönemdeki; İnönü ve CHP'ye karşı olduğunu çok iyi bir şekilde anlamış bulunmaktayım. Eğer sizde anlamak istiyorsanız size yazarın, Başmakalelerim 1 ve 2'yi öneriyorum.
Başmakalelerim 2
Okuyacaklarıma Ekle
6
288 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
1956 günlük ve 1959'da haftalık olarak çıkan ve Necip Fazıl'ın mühim gördüğü makalelerinden oluşan kitap genellikle Adnan Menderes'e seslenişlerden,milletin ruh kökünü kazan Halk Partisinin kökünü kazıması gerektiğinden dem vuruyor.İçerisinde ahlak ve cemiyetin haline dair de vurucu yazılar mevcut. Kısaca Bir Necip Fazıl klasiği.Okuyun ki fikrinizi kıvrım kıvrım genişlesin :)
Başmakalelerim 2
Okuyacaklarıma Ekle
1
Türkiye'nin dünü ve bugünü
Anadolu köylüsünün asli görevi, ona bu görevi verenlerin kendi hegemonyasını onun sırtından onu istismar ederek nasıl sürdürdüğünü... O köylü de toprağını işlemeyi bırakıp, şehirde hamallığa razı olup köyünü terk etmeyi göze alması... Ya Rusya, olmasa Amerika ikisinin arasında tercih yapılmak zorunda bırakılan Türk yurdu... Mutlak okunması gereken bir eser.
Başmakalelerim 2
Okuyacaklarıma Ekle
4