Başmakalelerim 3

8,0/10  (3 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
193 gösterim
Yolumu, 1961 sonunda, hapisten çıkarken kalbime yazmıştım: Çocukların taş attığı sapanları gibi bir şekil... Biri, kuyunun dibini, öbürü kulenin tepesini gösteren iki uç... Bütün şehir yıkılsa sesinin gelmeyeceği kuyu; ferdiyetine tam kapanış ve dudaklarını tam kapayış... Tepesinden gök gürültülerinin yayınlanacağı kule ise, cemiyete tüm açılış ve çığlığı tam koparış.. Ya her şeyden büsbütün el etek çekeceğim, yahut her şeye topyekûn el uzatacağım...
(Kitap'tan sf. 5)

Kitaptan 3 Alıntı

Maddecilerin bile “ materyalist ahlâk “ isimli bir ahlâk telâkkileri bulunduğuna göre, ahlâkı esasından inkâr ve ona sırt çeviren cemiyetler, gitsin, kubur farelerinin bile suratlarına tüküreceği bir hayat zemini arasın!

Başmakalelerim 3, Necip Fazıl KısakürekBaşmakalelerim 3, Necip Fazıl Kısakürek

Bu gençlik, -dünya gözüyle görür müyüz, göremez miyiz, bilemem!- gelmektedir, gelecektir ve bu vatana el koyacaktır! Kurtuluşumuzun biricik ümidi de odur!
11.10.1967

Başmakalelerim 3, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 233)Başmakalelerim 3, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 233)

İnsanın boğazına bir yumruk oturuyor
Şahitlerim İmralı’dan döndükleri zaman tanınmaz haldeydiler. Bu dünyaya mahsus olmayan bir dehşet levhası görmüş gibi bir hal.
Mahut resimde görüldüğü gibi, parmak uçları birbirine dayalı iki elinin boşluğunu kalb şeklinde belirten, o mâveraî çapta dalgın ve ezgin Menderes, öyle bir ruh hali içindedir ki halini hiç bir kelimeye emanet edemiyor, susuyor.
O sırada bir an duruyor.
Ufuklara doğru son bakış. Gözlerini, çepçevre, daire şeklinde son dünya mesafeleri etrafından gezdiriyor. Ve hafifçe göğüs geçiriyor, yine tek kelime yok.
Yine bazı sual ve sepetler..
Yine tek cevap yok..
Cellât hazırlığa başlıyor ve ipi huşunetli bir eda ile boynuna geçirmeye davranıyor.
Ve Menderes’in dudakları, yalnız kendi gönül kulağına ve Allah hitap ederek kıpırdamaya başlıyor. Ne okuduğu belli değildir; fakat Allah’a yöneldiği besbelli, tam bir ulviyet ve teslimiyet içindedir.

Havada sallanmakta..

Fena takılmış ipini tesiriyle biraz uzunca süren can çekişme. Hava erlerinden birkaçı bayılıyor.

“-Hava açıktı ve ortalıkta tek bir kuş yoktu. Tam da Adnan beyin can verdiği anda, aradağacının üstünde, küçüçük, binlerce, binlerce, sayısız kuş peydahlandı. Manzarayı görür görmez, dehşetimden yere düşecek oldum. “

Fildişi gibi sapsarı, fakat berrak ve tertemiz, nur yumağı halinde bir vücut. Güzel, namütenahi güzel bir yüz, kendinden yumulu gözler, kapalı dudaklar, ve ufuksuz sonsuz bir tebessüm...

Başmakalelerim 3, Necip Fazıl KısakürekBaşmakalelerim 3, Necip Fazıl Kısakürek