Batış Yılları

9,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
717 gösterim
Biz Osmanlı İmparatorluğu'nun son çocuklarıyız. Biraz büyüyüp kendimize geldiğimiz zaman memleket sınırlarının bir ucu Adriyatik, bir ucu Fars Körfezi kıyılarındaydı. Rüştiye Mektebi'nde okuduğumuz coğrafya kitabına göre ülkemiz daha da büyüktü. Mısır ve Sudan, Bulgaristan Prensliği, Bosna ve Hersek sınırlarımız içindeydi. Henüz Tuna'lar, Nil'ler ve Fırat'lar Türkiyesi'ydik. Şimdiki Doğu petrollerinin bütün kaynakları topraklarımızdaydı.

Bu sayfalarda çocukluğumun ve ilk gençliğimin havasını teneffüs ettirmek üzere sizleri gerilere götürmek istiyorum. 1918'e kadar geçmişin hatıralarını, durmadan ve son dakikaya kadar uslanmadan ve ayılmadan ödeyen bir nesil olduk. Hiçbirini kendi işlemediğimiz günahların acı ve ağır azaplarını biz çektik. Bugün ve yarın için faydalı dersler verebilecek ölüm kalım imtihanlarından geçtik.

Maksadım bugünün ve yarının gençlerine Osmanlı'nın batış ve dağılış yıllarının hikâyelerini anlatmak ve onları Türkiye'nin geleceği üzerinde daha uyanık tutmaktan ibaret.
(Tanıtım Bülteninden)
Burak CAN 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar doğduğunda Osmanlı Devleti dahala ayak da ve sınırları da oldukça geniş idi. Yazar bu geniş sınırların kaybedilişine de şahit oldu. Ve bu şahitliğini Osmanlının dağılma,yıkılma ve çökme hikayeleri anlatarak yeni kurulan Cumhuriyet gençliğine örnek olmasına çalışmış. Okunması gereken ve ciddi manada dersler çıkartarak,günümüz ile karşılaştırarak incelenmesi gereken bir eser.

Kitaptan 4 Alıntı

"Bir defa vatanın yarısını kaybettik. Bir defa bütününü kaybettik. Battık. Gökten Atatürk indi ve öyle bir kaos içinden çıktık. Onun ölümünden yirmi beş yıl sonra, otuz beş bin yobaz okulunda Türk çocuklarını koca İmparatorluğu batıran zihniyetle yetiştiriyoruz. "

Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 124 - pozitif yayınevi)Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 124 - pozitif yayınevi)

"...Atatürk öldükten sonra din adamı adı altında Atatürk düşmanları yetiştirmek ve onların hocalık ettiği hafız okullarında Batı Medeniyetçiliğini gavurluk gibi tanıtmak cinayetini işlemiş olan demokrasi politikacıları utanmalıdırlar."

Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 129 - pozitif yayınevi)Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 129 - pozitif yayınevi)

"Ama İslamcılık da yalnız biz Türklerde'ydi. Filistin ve Irak cephelerinde ordumuza Hint Müslüman askerleri saldırıyordu. Peygamberin torunları İngilizlerle birleşerek Hicaz'da isyan etmişlerdi. Lavrens'in emri altında Medine'ye hücum eden Emir Faysal'a karşı dedesi Muhammed'in kabrini biz Türkler savunuyorduk."

Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 120 - pozitif yayınevi)Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 120 - pozitif yayınevi)

"Yunanlı Batı Trakya'da Atatürk 'ün yaptığını yapmaz ve yaptırmaz. Çünkü oradaki Türklüğün çöküp göçüp gitmesini ister.
Onun için de 1950-1960 zalim ve soyguncularının memlekete hakim olmak için Türkiye'de yaptıklarını yapar ve yaptırır.
Bulgarlar oradaki Türkler için köy enstitüleri açmaz, açtırmaz.
1950-1960 halk düşmanlarının Türkiye 'de yaptığı gibi, yobaz okulları açtırır.
Fransa Paris'te gecekonduları yıkar, sıhhi ve konforlu mesken blokları yapar, bunları bahçeler, parklarla çevirir, okullar ve hastanelerle donatıp halkçılık görevini yerine getirir.
Ama Afrika sömürgelerinde sefil yerliler gecekondularda çürür. Onlara biraz elektrik, birer çeşme de su sadakası verirler. Olduğu gibi bırakırlar.
Biz vatan adamlarının, İdeal ve fazilet adamlarının halkçılığını değil, sömürgecilerin halkçılığını taklit ediyoruz. 1950-1960 zulüm ve soygun rejiminin adamlarından biri, "Efendim demokrasi var, isteyen çocuğunu okutur, isteyen okutmaz." dememiş miydi? İşte sömürgeci!
Atatürkçü öyle yapmaz: köy çocuklarını köy çocuklarını kız oğlan zorla okula gönderir. İnsan gibi yetiştirir. Engel olmak isteyenlerin kafalarını kırar."

Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 175 - pozitif yayınevi)Batış Yılları, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 175 - pozitif yayınevi)