Batı'ya Yön Veren Metinler 4 Moderniteye Doğru Kaotik Modern Dünya (1800 - 1970)

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
547 gösterim
Batı'ya Yön Veren Metinler'in dördüncü ve (şimdilik!) son cildi, on dokuzuncu yüzyıl boyunca liberallerin "bırakınız yapsınlar" sloganında özetlenen politikalarına meydan okuyan bir muhafazakârla başlamaktadır. Ortodoks Hıristiyanlar, Avusturya şansölyesi Prens Metternich, Fransız düşünür Alexis de Tocqueville, İngiliz hukukçu James Fitzjames Stephen gibi ünlü muhafazakârların yanında yer alır. Papa IX. Pius, liberallerin tüm çalışmalarını kınarken, Kardinal Newman liberalizmi, Protestanlığın içini boşaltarak Katolikliğe benzetmekle suçlar. Sosyalistler, liberallere işçi sınıfını istismar ettikleri gerekçesiyle karşıdır; liberal anayasaların kâğıt üzerinde demokratik olmakla birlikte, kapitalist burjuvaziye denetim üstünlüğü veren ortamı yarattığını ileri sürerler.

Ne var ki, yirminci yüzyıl, hiçbirisinin öngöremediği kadar güçlü bir yeni akımla sarsılacaktır: Müsamahasız ırkçılık ve emperyalizm. İngiliz kökenli bir Alman olan Houston Stewart Chamberlain "Ari" diye adlandırdığı muhayyel bir ırkın erdemlerini vazetmekte, İngiliz bilim adamı Kari Pearson, soydaşlarının mükemmeliyetlerini sürdürebilmeleri için Darwin'den mülhem seçici üremeyi desteklemektedir.

Birinci Dünya Savaşı, Fransız filozof Henri Bergson'un "bilgiye sezgisel yaklaşım" adına bilimsel yönteme meydan okuduğu, yurttaşı Georges Sorel'in irrasyonel şiddeti yücelttiği, Friedrich Nietzsche'nin yeni bir yiğitlik ahlakı adına Hıristiyan etiğine saldırdığı, Dostoyevski'nin mucize, gizem ve otoriteye geri dönüş çağrıları yaptığı entelektüel ortamın himayesinde serpilir. 1914'ten itibaren baş veren "entelektüe-kaos," anti-entelektüel akımları besler. Paul Tillich'in "Endişe Çağı," Ortega y Gasset'in "Ara Dönem" dediği süreçleri de körükler.

Yeni toplumsal açılımlar olarak takdim edilen komünizm ve faşizm, Batı düşüncesinde yeni savrulmalar getirir. İkinci Dünya Savaşı ve sonuçlarının irrasyonelliğinin derinden etkilediği Oswald Spengler, Arnold Toynbee, Teilhard de Chardin gibi saygın aydınlar eserlerinde sitemlerini dillendirir. 1970'li yıllar, yirminci yüzyılın başından itibaren dünya ve kâinata dair tasavvurlarda sessiz bir devrim gerçekleştiren kuantum fiziği ve çok-değişkenli saçaklı mantığın, fizik laboratuvarlarından taşıp Batı entelijansiyasını yepyeni kavramlarla sarstığı yıllardır. Werner Heisenberg'in Belirsizlik İlkesi'nin, Erwin Schrödinger'in kuantum yasalarına göre hem ölü, hem diri olan ünlü kedisinin yarattığı düşünsel depremin etkilerinin, Sör Isaac Newton'un 1600'lerin ikinci yarısında ortaya koyduğu hareket yasalarından daha az olmadığı düşünüldüğünde, çağdaş dünyanın, adı henüz konulmamış olmakla birlikte, İkinci Aydınlanma Çağı'nı sürmekte olduğunu söylemek kehanet olmasa gerektir.
(Tanıtım Bülteninden)

Derleyen : Alev Alatlı
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  450
 • ISBN:
  9786051068671
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Hüseyin 
 09 Ağu 03:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan kendini ne yapmışsa odur.

Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1635 - Varoluşçuluk, Jean-Paul Sartre. İlgi Kültür Sanat Yayınları, Alfa: İstanbul.)Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1635 - Varoluşçuluk, Jean-Paul Sartre. İlgi Kültür Sanat Yayınları, Alfa: İstanbul.)
Hüseyin 
26 Tem 09:34 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Pek az şey dinin amacına, inançta olduğu kadar bilimde de dar görüşlü insanların fizikte yapılan keşiflerle ilham sözcüğünü bağdaştırma çabalarının zarar verdiği kadar zarar vermiştir.

Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1481 - Alfa Yayınları. 2. baskı. C. DİN. Türlerin Kökenine Dair, Samuel Wilberforce.)Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1481 - Alfa Yayınları. 2. baskı. C. DİN. Türlerin Kökenine Dair, Samuel Wilberforce.)
Hüseyin 
31 Ağu 01:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Heyhat, sahici dünya Aristoteles'in tanımladığı gibi değil!
Bir kere, hiçbir şey sabit değil. Her şey, her an değişiyor. İkincisi, dünya siyah-beyaz değil, gri. Kırçıl. Kesin olan hiçbir şey yok. Dünyanın atmosferini molekül molekül tanımlayabilseniz bile, atmosferi yeryüzünden ayıran kesin çizgiyi bulamıyorsunuz. Aynı şekilde, Arz'ın, Mars'ın ya da Ay'ın en ayrıntılı haritaları bile ovaların nerede bitip dağların nerede başladığını söyleyemiyor. İşaret parmağımızı oluşturan moleküllerin hangilerinin bedenimize ait olduğunu, hangilerinin havada yüzdüğünü saptayamıyoruz. Tıptaki onca gelişmeye rağmen, ölü ile diri arasındaki çizgi kesin olarak çizilemiyor.

Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1858 - Alfa Basım Yayın Dağıtım. (çev. Kapadokya Çeviri ve Redaksiyon Heyeti). Şubat 2016: İstanbul)Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1858 - Alfa Basım Yayın Dağıtım. (çev. Kapadokya Çeviri ve Redaksiyon Heyeti). Şubat 2016: İstanbul)
Hüseyin 
18 Tem 12:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Komünist Manifesto, Karl Marx ve Friedrich Engels
İşçinin fabrikatör tarafından sömürülmesi, ücretini o an nakit olarak almasıyla sona erer ermez, bu kez de burjuvazinin öteki kesimleri; ev sahibi, bakkalı, tefecisi vb. çöker tepesine

Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1507 - Alfa)Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1507 - Alfa)