Batman: The Killing Joke (Batman: One-Shots)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.292
Gösterim
Adı:
Batman: The Killing Joke
Alt başlık:
Batman: One-Shots
Baskı tarihi:
1 Aralık 1995
Sayfa sayısı:
50
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780930289454
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Batman: The Killing Joke (Batman: One-Shots)
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
DC Comics
Baskılar:
Batman - Öldüren Şaka
Batman: The Killing Joke
For the first time the Joker's origin is revealed in this tale of insanity and human perseverance. Looking to prove that any man can be pushed past his breaking point and go mad, the Joker attempts to drive Commissioner Gordon insane.

After shooting and permanently paralyzing his daughter Barbara (a.k.a. Batgirl), the Joker kidnaps the commissioner and attacks his mind in hopes of breaking the man.

But refusing to give up, Gordon maintains his sanity with the help of Batman in an effort to beset the madman.
Alan Moore tarafından yazılan ve Brian Bolland tarafından da çizimlerinin yapıldığı muhteşem bir çizgi roman klasiği...

Klasik diyorum zira çizgi roman ilk kez 1988 yılında basıldı ve o günden bugüne çok sevildi...

*SPOILER*
Öldüren Şaka'ya öncelikle Batman'ın Arkham'a girmesi ile başlıyoruz Joker'le konuşmak için gelmiş ancak görüyoruz ki usta psikopatımız yerine başka birini koyup kaçması über imkansız yerden kaçmış...

Joker'i bir lunaparkı satın alırken görüyoruz arada tabi ki geçmişten Joker nasıl oldu sahneleri var, ve hüzünlenmedim değil açıkçası o flashback sahnelerinde!

Şimdiki zamana döndüğümüzde Batman'ı kışkırtan Joker bununla da yetinmeyip Komiser Gordon'ın evine zorla giriyor ve Barbara Gordon'ı öldürüp Komiser'i satın aldığı lunaparka doğru götürüyor...

Geçmiş sahnelerinde bir eşe sahip ve sanırım para sıkıntıları var ve Geçmişteki Joker bunun için kötü adamlarla işlere girmeye başlıyor ve bir fabrikaya gizlice bir şey çalmak için giriyorlar...

Şimdiki zamana döndüğümüzde Joker'in kölelerinin Komiser Gordon'a işkenceler yapıp onu soyduklarını görüyoruz ve bir yere götürüyorlar onu... Ve karşımızda Joker...

Joker, Komiser'e Barbara'yı vurduktan sonraki görüntüler ve hastalıklı Joker'in kıza işkence görüntüleri gözüküyor... Ve Joker'in Komisere dediği şu "Öcünü alma, delir!"

Geçmişe dönersek fabrikaya giriyorlar 3 kişi Joker olacak kişinin kafasına da Redhood maskesi takıyorlar çünkü o zamanlar Batman'le çalışmış sonra ayrılmış olan biriydi Redhood sanırım ve ondan korkulduğu için de hırsızlar vb. onun maskesini takıyorlardı sanırım...
Batman mekana intikal ediyor hırsızlık olayından dolayı ama diğer iki kişi kaçmış ve "Joker" de bir kuyu gibi yere düşüp fabrika atıklarının aktığı suların kıyısında uyanıyor ve görüyor, hissediyor ki fabrikadaki o madde yüzünü beyazlatmış ve acıtmış!.. Ardından deliren bir "Joker" görüyoruz ve flashbackler bitiyor...

Sona yaklaştık: Batman tabiki Joker'in yerini buluyor ve kovalamaca başlıyor... Uzun süren kapışma vb. sonra Joker ile Batman'in karşılıklı gülmesiyle çizgi romanımız bitiyor...

Ben pek etkili bir şekilde anlatabildiğimi düşünmüyorum ama umarım yine de bir şeyler katmışımdır...

Öldüren Şaka'nın filminde Joker'i muhteşem oyunculuğuyla Heath Ledger oynayabilseydi keşke diyorum...

Ancak animasyon filmi çıkmıştı 2016 yılında ve muhteşem Joker sesi Mark Hamill tarafından seslendirildi... Değişik yönden eklemeler varken çok eleştirilmesine rağmen güzel bir yapım...

Batman: The Killing Joke
http://imdb.com/...tle/title/tt4853102/

Eğer buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim...
Kitap, DC Dunyasi icin oldukca onemli bir kitapmis. Cunku kitap Heath Ledger'in oynadigi efsane Joker'e ilham olmus bir kitapmis.
Dogrusu cizgi roman dunyasina yeni yeni giris yapiyorum ve eski Joker versiyonlari ile bu kitapta aktarilmis Joker arasindaki farki betimleyecek bilgim yok. Ancak farkli kaynaklarda gordugum kadariyla onceki versiyonlardan farkli olarak daha akilli ve bilincli bir Joker yaratilmis.
Kitap bence bir Batman kitabindan ziyade bir Joker kitabi. Kitabin ana karakteri Joker ve onun nasil Joker oldugunu anlatiyor. Dolayisiyla kitap iki zaman cizgisinde ilerliyor, biri Joker'in Joker olmadan evvelki zamani ve bir de simdiki zamani. Iki zaman arasindaki gecisler inanilmaz basarili ve yaratici olmus. Ayrica kitabin nispeten yeni olmasi sebebiyle cizim kalitesi harikaydi.
Ancak gunumuzde gecen hikaye yaklasin 2 farkli sahnede biten cok hizli bir olay orgusuydu. Yani, Batman kitabi okumak isteyen birini kesinlikle tatmin etmezdi ancak Joker'in hikayesi acisindan guzel.
Aslında unconnon (seriden bağımsız) olarak yazılmış, ancak o kadar beğenilmiş ki orjinal evrene dahil edilmiş olan eser. Joker külliyatının en önemli eseri. Joker nereden geldi? sorusunu soruyorsanız, cevabı burada.
Bu çizgi romanla ilgili daha önce başkalarının söylemediği ne söyleyebilirim bilmiyorum. Şaheser? Evet bu çizgi roman kesinlikle bir şaheserdi ancak eminim ki birileri bunu daha önce söylemiştir.

Çizimler mükemmeldi. Resimden gerçekten anlamam ancak şu ana kadar okuduğum bütün mangalar ve çizgi romanların içinde çizimlerine en aşık olduğum ikinci çizgi roman olduğunu söyleyebilirim. (İlki Thor: The Trials of Loki'ydi tabii ki.)

Daha önce hiç Joker'la ilgili bir çizgi roman okumamıştım ancak bütün arkadaşlarım Loki'ye olan hayranlığımı bildiklerinden okuduğum zaman çok beğeneceğimi söylemişlerdi. Haksız çıkmadılar. Bütün o delilik-dahilik karışımı tiradlara bayıldım. Kesinlikle DC evrenindeki favori kötü karakterim Joker.

Ayrıca şunu belirtmeliyim ki bu çizgi roman Joker'ın nasıl delirdiğini/Joker'a dönüştüğünü anlatıyor. Eğer benim gibi daha önce hiç Joker okumadıysanız başlamak için en ideal çizgi roman Batman: The Killing Joke olur.
Kitapla ilgili yeteri kadar inceleme yapılmış. Ben de birkaç bilgi vermek istiyorum. Öldüren şaka'nın seriden bağımsız yazıldığı ve sonradan orjinal evrene eklendiği doğru. Fakat yeni52(dc evrenine reset atılması olayı) ile birlikte dc bu çizgi romanı dc evreni geçmişinden çıkardı. Yani buradaki olayların orjinal seridekilerde uyuşmadığını görünce şaşırmayın. Fakat bu, kitabın kesinlikle okunması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.
Batman kara şövalye'den, sarhoş babasının "neden bu kadar ciddisin sen?" diyerek jokerin yüzünü gülücük şeklinde yaraladığını biliyoruz. Burada ise jokerin delirmeden önce sıradan bir hayatı olduğunu görüyoruz. Nasıl yani burada da mı çelişki var? Hayır. En azından bence hayır. Çizgi romanda Joker geçmişini hatırlamadığı söylüyor. "eğer bir geçmişim olacaksa çoktan seçmeli olmasını tercih ederim" diyor. Yani burada anlatılanın çoktan seçmeli geçmişlerinden bir şık olması olağan.
Geçmişini bilmem ama yine bu çizgi romanda geçen şu sözleri onu anlamak için güzel bir başlangıç olabilir:
"hepsi bir şaka! Herhangi birinin şimdiye kadar değer verdiği ya da uğruna mücadele ettiği her şey... Her şey korkunç, çılgın bir komediden ibaret. Peki sen niye bunların komik tarafını göremiyorsun?
Bu benim okuduğum ilk Batman çizgiromanı. Daha doğrusu Batman mi Joker mi daha ağır basıyor tartışmasına giremeyeceğim fakat jokerinde dediği gibi ikisi de benzer şeylerle bu noktalara gelmiş bir o kadar aynı ve bir o kadar farklı iki karakter. Biri ölmedikçe bu hikaye bitebilir miydi? Batman bu konuda haklıydı fakat Joker'in efsanevi sözleri ve felsefesi beni kendine aşık ediyor. :D Harley'nin Joker'e nasıl tutulduğunu onun konuşmalarını okudukça anlayabiliyorum. Zeki, birikimli bir adam.

"Yaşayan en aklı başında adamı bile deliliğe sevk etmek için gereken tek şey kötü bir gündür."

Joker'in de dediği gibi delirmek işte bu kadar kolay! :)
Bu kitap, ünlü kötü karakterimiz Joker'in doğuşunun hikayesini de anlatıyor. Ama bu hikaye için çizer şöyle demiş: "Joker'in hastalıklı beynindeki muhtemel birçok hikayeden sadece bir tanesini dışa vurumu olarak görüyorum"
Bende aynen katılıyorum.
Kitabın hikayesi için ise şunu söyleyebilirim; kitap ilk basımını 1980lerde yapmış o yüzden olsa gerek karakterler daha insaflı, daha ortalama. Şuan çıkan Batman çizgiromanlarındaki o karanlık, ürkütücü hava yok.
Sonuç olarak bu kitap iç açıcı, anlaşılır, sevilesi bir kitap olarak yıllar sonra güncellenerek piyasaya sunulmuş. Ve tabii ki çok iyi de olmuş.
Joker'in bu kadar büyük bir karakter olmasının sebebi tüm dünyanın deliliğini sırtlamış olmasıdır bana göre. Herkes Joker'le empati kurmaya çalışabilir, bunu yaparken büyük ihtimalle kendilerini yansıtırlar. Joker ise onunla empati kurmaya çalışan aptallarla dalga geçer. Batman ve Joker aynı özün ters yönlere gidişidir yani birbirlerinin zıttıdır. Batman olduğu sürece Joker olacaktır, Joker olduğu sürece Batman olacaktır. Hikaye de bunu vurgulamak istiyor gibi ancak keşke bu uğurda Joker bir sebebe bağlanmasaydı. Joker'in iyi adam halini görmek isteyenler ve onu inatla bir sebebe bağlamak isteyenler hikayeyi seveceklerdir herhalde. Bunu öğrenmek istemeyenler okumasın diyemiyorum, Alan Moore yazmış nasıl okumayacağız.
Kötü bir gün geçirmiştin, yanılıyor muyum? Yanılmadığımı biliyorum. Bunu anlayabiliyorum. Kötü bir gün geçirdin ve her şey değişti. Başka ne diye uçan bir sıçan gibi giyinesin ki?
Bazen birçok insanın kötü olmayıp da iyi olmasının tek sebebinin hapse, cehenneme ya da başka bir yerlere gitmekten korkmaları olduğunu düşünüyorum.
Adamın biri zamanında şunu demiş: "Korku yüzünden yapılan herhangi bir şeyin ahlaki değeri yoktur." Bence doğru demiş. Bana göre gerçekten iyi olabilmenin tek yolu, hem iyi olmayı hem de kötü olmayı denemek ve iyi olmanın daha ağır bastığını hissetmektir.
Yaşayan en aklı başında adamı bile deliliğe sevk etmek için gereken tek şey kötü bir gündür.
Son dünya savaşını tetikleyen şey neydi biliyor musun? Almanya'nın savaş tazminatı alacaklılarına kaç tane telgraf direği borçlu olduğu hakkında çıkan bir tartışma!
Telgraf direkleri! ha ha HA HA HA!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Batman: The Killing Joke
Alt başlık:
Batman: One-Shots
Baskı tarihi:
1 Aralık 1995
Sayfa sayısı:
50
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780930289454
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Batman: The Killing Joke (Batman: One-Shots)
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
DC Comics
Baskılar:
Batman - Öldüren Şaka
Batman: The Killing Joke
For the first time the Joker's origin is revealed in this tale of insanity and human perseverance. Looking to prove that any man can be pushed past his breaking point and go mad, the Joker attempts to drive Commissioner Gordon insane.

After shooting and permanently paralyzing his daughter Barbara (a.k.a. Batgirl), the Joker kidnaps the commissioner and attacks his mind in hopes of breaking the man.

But refusing to give up, Gordon maintains his sanity with the help of Batman in an effort to beset the madman.

Kitabı okuyanlar 117 okur

  • Meyra Dündar
  • Devran SAKA
  • RSA

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.3 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0