Batman: The Killing Joke (Batman: One-Shots)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.847
Gösterim
Adı:
Batman: The Killing Joke
Alt başlık:
Batman: One-Shots
Baskı tarihi:
1 Aralık 1995
Sayfa sayısı:
50
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780930289454
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Batman: The Killing Joke (Batman: One-Shots)
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
DC Comics
Baskılar:
Batman - Öldüren Şaka
Batman: The Killing Joke
For the first time the Joker's origin is revealed in this tale of insanity and human perseverance. Looking to prove that any man can be pushed past his breaking point and go mad, the Joker attempts to drive Commissioner Gordon insane.

After shooting and permanently paralyzing his daughter Barbara (a.k.a. Batgirl), the Joker kidnaps the commissioner and attacks his mind in hopes of breaking the man.

But refusing to give up, Gordon maintains his sanity with the help of Batman in an effort to beset the madman.
50 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Çizgi romanımızın özgün adı Batman The Killing Joke yani Batman Öldüren Şaka. Evet Batman ismi yer alıyor çizgi romanımızın isminde ve yine evet Batman karakteri de yer alıyor bu çizgi romanda. Ancak Killing Joke için asıl söylenecek şey bu çizgi romanın aslında bir çizgi roman karakterinin origin hikayesini anlattığı. Bu karakter ise Batman değil, Joker. Joker karakterini birçoğumuz Christopher Nolan'ın üçlemesindeki ikinci film olan The Dark Knight filmiyle tanıdık. Bunun sebebi de hiç kuşkusuz bu filmde Joker karakterini canlandıran Heath Ledger'dı. Ki kendisi filmin üzerinden çok da uzun bir zaman geçmeden vefat etti. Tüm çizgi roman severler, sinema severler Joker karakteri için onun yerine kimseye koyamadılar ve belki de hiç koyamayacaklar. Heath Ledger, Joker karakterinin çehresini değiştirdi diyebiliriz. Joker karakterinin origin hikayesini anlatan bir kitaba inceleme yaparken bu efsane isimden bahsetmemek olmazdı tabii.

Batman Killing Joke çizgi romanında bize geçmiş ve bugün aracılığıyla Joker karakteri tanıtılıyor diyebiliriz. Sayfa sayısı çok az olmasına rağmen Joker'in ağzından çıkan cümleler vasıtasıyla onun hakkında birçok yargıya varabiliyoruz. Alan Moore ve Brian Bolland tarafından 1988 yılında ilk baskısı yapılan bu eser daha sonra tekrar renklendiriliyor. Ülkemizde ise JBC Yayıncılık tarafından basılıyor ve bu baskı tam anlamıyla harika. Renk paletleri muhteşem, Joker'in geçmişteki yaşamına flashback yapılan sayfalarda renk olarak siyah-beyaz kullanılması detayı muazzam, geçmiş ve bugün arasında yapılan zaman değişimlerinde geçmişteki karakterin son hareketinin bugünkü karakterin ilk hareketi olması gibi durumlar olağanüstü. Tabii bunlar teknik detaylar ancak bir çizgi romanda bu en az hikayenin etkileyiciliği kadar önemli. Adı üstünde çizgi roman, çizimler ve kullanılan renkler çok önemli. Şimdi gelgelelim çizgi romanımızın içeriğine. Aslında anlatılan şey o kadar dramatik ve korkunç ki. Joker bize şu mesajı vermeye çalışıyor bu çizgi romanda: Son derece sıradan bir insanın bile delirmiş bir hale gelebilmesi için geçireceği tek bir kötü gün yeterlidir. Yani mantık ile delilik, akıl sağlığı ile delirmişlik arasında o kadar ince bir çizgi var ki; hepimiz, en akıllımız bile deliliğin sınırlarında geziniyoruz aslında. Joker'in bunu anlatmak için kurduğu cümleler o kadar etkileyici ki. Sıradan bir insanı kendisini dinleyenlerin karşısına çıkarıp o sıradanlığı öyle bir tanımlayışı var ki o sayfa tabiri caizse tadından yenmiyor. Sonuç olarak hikaye de, çizimler de harika. Aynı isimli bir de animasyon filmi var bu çizgi romanın, yakın zamanda onu da izlemeyi planlıyorum.

Joker'den bu kadar bahsetmişken Ekim 2019'da vizyona girecek olan Joker filminden söz etmemek olmaz diye düşünüyorum. Bugüne kadar Joker karakterini hep Batman karakterinin gölgesinde izledik, Joker karakterinin origin hikayesini anlatan bir film yoktu şu ana kadar. Yani ilk kez solo bir Joker filmi izleyeceğiz ve bunun için çok heyecanlıyım. Filmin fragmanı yayınlandıktan sonra kaç defa izledim bilmiyorum. Muazzam bir fragmandı, film nasıl olur bilmem ancak beklentilerim oldukça yüksek, fragmanda sinematografi harika görünüyor. Tabii bu heyecanı yaratan en önemli etken Joaquin Phoenix ismi. Daha boyalı yüzünü ilk kez gördüğümde evet bu adam Joker olmak için yaratılmış demiştim, fragmanda da bu düşüncemi haklı çıkardı. İzlemek isteyenler için fragmanın altyazılı linkini buraya bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=ejMmoGaEqTc Ve son olarak diyorum ki sadece DC evreninin değil tüm evrenin en muazzam anti kahramanlarından biri olan Joker'le mutlaka tanışmalısınız.
64 syf.
Alan Moore tarafından yazılan ve Brian Bolland tarafından da çizimlerinin yapıldığı muhteşem bir çizgi roman klasiği...

Klasik diyorum zira çizgi roman ilk kez 1988 yılında basıldı ve o günden bugüne çok sevildi...

*SPOILER*
Öldüren Şaka'ya öncelikle Batman'ın Arkham'a girmesi ile başlıyoruz Joker'le konuşmak için gelmiş ancak görüyoruz ki usta psikopatımız yerine başka birini koyup kaçması über imkansız yerden kaçmış...

Joker'i bir lunaparkı satın alırken görüyoruz arada tabi ki geçmişten Joker nasıl oldu sahneleri var, ve hüzünlenmedim değil açıkçası o flashback sahnelerinde!

Şimdiki zamana döndüğümüzde Batman'ı kışkırtan Joker bununla da yetinmeyip Komiser Gordon'ın evine zorla giriyor ve Barbara Gordon'ı öldürüp Komiser'i satın aldığı lunaparka doğru götürüyor...

Geçmiş sahnelerinde bir eşe sahip ve sanırım para sıkıntıları var ve Geçmişteki Joker bunun için kötü adamlarla işlere girmeye başlıyor ve bir fabrikaya gizlice bir şey çalmak için giriyorlar...

Şimdiki zamana döndüğümüzde Joker'in kölelerinin Komiser Gordon'a işkenceler yapıp onu soyduklarını görüyoruz ve bir yere götürüyorlar onu... Ve karşımızda Joker...

Joker, Komiser'e Barbara'yı vurduktan sonraki görüntüler ve hastalıklı Joker'in kıza işkence görüntüleri gözüküyor... Ve Joker'in Komisere dediği şu "Öcünü alma, delir!"

Geçmişe dönersek fabrikaya giriyorlar 3 kişi Joker olacak kişinin kafasına da Redhood maskesi takıyorlar çünkü o zamanlar Batman'le çalışmış sonra ayrılmış olan biriydi Redhood sanırım ve ondan korkulduğu için de hırsızlar vb. onun maskesini takıyorlardı sanırım...
Batman mekana intikal ediyor hırsızlık olayından dolayı ama diğer iki kişi kaçmış ve "Joker" de bir kuyu gibi yere düşüp fabrika atıklarının aktığı suların kıyısında uyanıyor ve görüyor, hissediyor ki fabrikadaki o madde yüzünü beyazlatmış ve acıtmış!.. Ardından deliren bir "Joker" görüyoruz ve flashbackler bitiyor...

Sona yaklaştık: Batman tabiki Joker'in yerini buluyor ve kovalamaca başlıyor... Uzun süren kapışma vb. sonra Joker ile Batman'in karşılıklı gülmesiyle çizgi romanımız bitiyor...

Ben pek etkili bir şekilde anlatabildiğimi düşünmüyorum ama umarım yine de bir şeyler katmışımdır...

Öldüren Şaka'nın filminde Joker'i muhteşem oyunculuğuyla Heath Ledger oynayabilseydi keşke diyorum...

Ancak animasyon filmi çıkmıştı 2016 yılında ve muhteşem Joker sesi Mark Hamill tarafından seslendirildi... Değişik yönden eklemeler varken çok eleştirilmesine rağmen güzel bir yapım...

Batman: The Killing Joke
http://imdb.com/...tle/title/tt4853102/

Eğer buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim...
64 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitap, DC Dunyasi icin oldukca onemli bir kitapmis. Cunku kitap Heath Ledger'in oynadigi efsane Joker'e ilham olmus bir kitapmis.
Dogrusu cizgi roman dunyasina yeni yeni giris yapiyorum ve eski Joker versiyonlari ile bu kitapta aktarilmis Joker arasindaki farki betimleyecek bilgim yok. Ancak farkli kaynaklarda gordugum kadariyla onceki versiyonlardan farkli olarak daha akilli ve bilincli bir Joker yaratilmis.
Kitap bence bir Batman kitabindan ziyade bir Joker kitabi. Kitabin ana karakteri Joker ve onun nasil Joker oldugunu anlatiyor. Dolayisiyla kitap iki zaman cizgisinde ilerliyor, biri Joker'in Joker olmadan evvelki zamani ve bir de simdiki zamani. Iki zaman arasindaki gecisler inanilmaz basarili ve yaratici olmus. Ayrica kitabin nispeten yeni olmasi sebebiyle cizim kalitesi harikaydi.
Ancak gunumuzde gecen hikaye yaklasin 2 farkli sahnede biten cok hizli bir olay orgusuydu. Yani, Batman kitabi okumak isteyen birini kesinlikle tatmin etmezdi ancak Joker'in hikayesi acisindan guzel.
74 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tek kelimeyle "Klasik!"
Bu kitabı çocukluğumda okuduğumda renksizdi ve daha kısaydı şimdi eklemeler, renklendirme ve gölgelendirmelerle tam bir baş yapıt çıkmış ortaya. Koleksiyonuma ekleyebildiğim için çok şanslıyım.
Batman çizgi romanlarının en iyisi hatta okuduğum en iyi çizgi roman!
Joker'in karakter yapısı seriden seriye farklılık gösterebiliyor. Batman'in güldüğü nadir çizgi romanlardan :)
kapağında joker'in fotoğraf makinesi markasının almanca'da şaka anlamına gelen witz olduğunu görürüz ki bu resmi Brian Bolland aynada çektiği kendi fotoğrafını baz alarak çizmiş :)
64 syf.
·1 günde·9/10 puan
cidden güldürdü :) özellikle sonunu çok beğendim. alışılmışın dışında bir son görmek beni mutlu ediyor :) Çizgi Roman adı Batman olarak geçse de Joker'in orjin hikayesini anlatan bir eser. Flashback sahnelerini siyah beyaz yapma fikri güzel düşünülmüş. Geçmişi bi tık daha detaylı olmalıydı özellikle kimyasal suya atlaması ve değişmesi açıkça olmalıydı. Gerçi komple hikayenin çok kısa oluşu çok üzdü 50 sayfalık bir hikaye için çok detaylı biri joker. kısalık yüzünden bile 1 puan kırdım :) bunun dışında sonuna kadar joker deliliği güzel olsada daha güzel bir hikaye verilebilirdi. Çizimleri de çok beğendim. Nedense 8 ve 9 arasında gidip geliyorum. Abartıldığı kdaar efsane değil ama kesinlikle okumaya değer bir çizgi roman. sırf sonu ve çizimleri yüzünden 9 vereceğim :)
64 syf.
·1 günde
Aranızda Joker filmini izleyen var mı? Ya da izleyip de ''olum çok manyak bi filmmiş lan!! '' diyen? Heh, bu kitap işte tam da size göre. Çünkü Joker filminde bu kitabın etkisini göz ardı edemeyiz. Killing Joke kitabı gerek hikayesi gerekse çizimleriyle en çok sevilen Batman-Joker çizgi romanlarından. Zamanında epey övgüler almış ki halen sevilip sayılmaya devam ediliyor. Kitap ilk olarak Mart 1988 de yayınlanıyor. Her ne kadar beğenilse de bunun bir devamı yok. 2008 yılında Briana Bolland tarafından tekrar renklendirilerek piyasa bir kez daha sunuluyor.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Çizgi roman okurları için tam bir başyapıt.konusu,kurgusu harika.ayrıca joker’in kendine göre orijin hikayesi de yeralmakta.hayat ve delilik hakkında joker’in harika çıkarımlarını dikkatle okumak gerekli.tam bir klasik.
64 syf.
·8/10 puan
Kitapla ilgili yeteri kadar inceleme yapılmış. Ben de birkaç bilgi vermek istiyorum. Öldüren şaka'nın seriden bağımsız yazıldığı ve sonradan orjinal evrene eklendiği doğru. Fakat yeni52(dc evrenine reset atılması olayı) ile birlikte dc bu çizgi romanı dc evreni geçmişinden çıkardı. Yani buradaki olayların orjinal seridekilerde uyuşmadığını görünce şaşırmayın. Fakat bu, kitabın kesinlikle okunması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.
Batman kara şövalye'den, sarhoş babasının "neden bu kadar ciddisin sen?" diyerek jokerin yüzünü gülücük şeklinde yaraladığını biliyoruz. Burada ise jokerin delirmeden önce sıradan bir hayatı olduğunu görüyoruz. Nasıl yani burada da mı çelişki var? Hayır. En azından bence hayır. Çizgi romanda Joker geçmişini hatırlamadığı söylüyor. "eğer bir geçmişim olacaksa çoktan seçmeli olmasını tercih ederim" diyor. Yani burada anlatılanın çoktan seçmeli geçmişlerinden bir şık olması olağan.
Geçmişini bilmem ama yine bu çizgi romanda geçen şu sözleri onu anlamak için güzel bir başlangıç olabilir:
"hepsi bir şaka! Herhangi birinin şimdiye kadar değer verdiği ya da uğruna mücadele ettiği her şey... Her şey korkunç, çılgın bir komediden ibaret. Peki sen niye bunların komik tarafını göremiyorsun?
64 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Aslında unconnon (seriden bağımsız) olarak yazılmış, ancak o kadar beğenilmiş ki orjinal evrene dahil edilmiş olan eser. Joker külliyatının en önemli eseri. Joker nereden geldi? sorusunu soruyorsanız, cevabı burada.
64 syf.
·9/10 puan
Bu kitap, ünlü kötü karakterimiz Joker'in doğuşunun hikayesini de anlatıyor. Ama bu hikaye için çizer şöyle demiş: "Joker'in hastalıklı beynindeki muhtemel birçok hikayeden sadece bir tanesini dışa vurumu olarak görüyorum"
Bende aynen katılıyorum.
Kitabın hikayesi için ise şunu söyleyebilirim; kitap ilk basımını 1980lerde yapmış o yüzden olsa gerek karakterler daha insaflı, daha ortalama. Şuan çıkan Batman çizgiromanlarındaki o karanlık, ürkütücü hava yok.
Sonuç olarak bu kitap iç açıcı, anlaşılır, sevilesi bir kitap olarak yıllar sonra güncellenerek piyasaya sunulmuş. Ve tabii ki çok iyi de olmuş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Batman: The Killing Joke
Alt başlık:
Batman: One-Shots
Baskı tarihi:
1 Aralık 1995
Sayfa sayısı:
50
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780930289454
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Batman: The Killing Joke (Batman: One-Shots)
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
DC Comics
Baskılar:
Batman - Öldüren Şaka
Batman: The Killing Joke
For the first time the Joker's origin is revealed in this tale of insanity and human perseverance. Looking to prove that any man can be pushed past his breaking point and go mad, the Joker attempts to drive Commissioner Gordon insane.

After shooting and permanently paralyzing his daughter Barbara (a.k.a. Batgirl), the Joker kidnaps the commissioner and attacks his mind in hopes of breaking the man.

But refusing to give up, Gordon maintains his sanity with the help of Batman in an effort to beset the madman.

Kitabı okuyanlar 497 okur

  • Moribund
  • Furkan
  • Harold Saxon
  • feyza
  • Nihat Manafov
  • Serkan Eren Özarslan
  • Arda Denizer
  • Fatma Gül
  • İrem
  • Ege Ulusoydan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.1 (14)
9
%3.1 (7)
8
%0.9 (2)
7
%0.9 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0