Adı:
Bay Mercedes
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119161
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mr. Mercedes
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bakalım bu oyunda kim av, kim avcı olacak?

BILL HODGES: emekli polis

BRADY HARTSFIELD:Bill Hodges'un asla çözemediği cinayetlerin faili.

Şimdi bir kez daha büyük bir oyunda karşı karşıyalar. Dünyanın en çok satan yazarı Stephen King'den zamana karşı yarışan yüksek gerilimli bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
"Bu da mı korku?" Elimde kitabı gören birinden bu sözü aynen işittim. Cevap veriyorum; hayır değil. Daha okkalı bir cevap daha veriyorum; Stephen King'i "korku yazarı" diye sınırlayamazsınız. "Yeşil Yol" ve "Esaretin Bedeli'ni kaleme alan bir yazarın "Bu adam sadece korku yazıyor." diye sınırlandırılması beni sinir ediyor. "Bu adam her şeyi yazıyor." da yetersiz aslında. "...ele aldığı konuyu en iyi şekilde işliyor." desek daha yerinde olur.

"Bay Mercedes"i yakın zamanda yayınlanan aynı isimli televizyon dizisinden tanıyor olabilirsiniz. King takipçisiyseniz zaten çoktan kütüphanenizde hazır bekliyordur. Benim kütüphanemde bir süredir tüm seri hazırda beklemekteydi, sonunda açılışı yapabildim. Geç bile kalmışım.

Stephen King'in kendine özgü anlatım biçimini ele aldığı her türde başarıyla uygulayabilmesi şaşkınlık verici olmaktan çıktı artık benim için. Ele alacağı konunun gerektirdiği her türlü anlatım unsurunu en iyi şekilde kullanmakla beraber, gelişen teknoloji ve zamana da son derece başarılı bir şekilde ayak uyduruyor usta. Beni en çok etkileyen nokta da King'in başarısının asıl kaynaklarından biri bana göre. King, yazdığı karakterlerle iletişim kurabiliyor, karakteri tanıyabiliyor. Başarısız romanların çoğunun başarısızlık nedeni, yazarın yarattığı karakterin kontrolünü kaybetmesi ve bir süre sonra karakteriyle arasındaki iletişimin kopmasıdır. Stephen King karakterlerini en iyi şekilde kontrol ediyor ve bunu yaparken onların gerçekçiliğinden de ödün vermiyor. Kitapta az veya çok sayıda karakter olması fark etmiyor. "Bay Mercedes"te dikkat etmeniz gereken onlarca karakter yok. "Kubbe'nin Altında"da durum farklıydı fakat sonuç yine aynıydı. Her karakteri tek tek anlayabiliyor, iletişim kurabiliyordunuz; aynı yazarımızın yaptığı gibi.

İyi, kötü karakter arasında dengeyi oturtmakta usta ve gerilimi yerinde bir ritmle kontrol edebilen bir yazarın elinden çıkmış soluksuz bir kovalamaca "Bay Mercedes". Türün veya yazarın hayranı olun olmayın, yepyeni bir soluk için mutlaka okunması gereken bir eser.
King'in ilk yazdığı polisiye roman ile karşı karşıyayız. Konu King olunca Öven de çok oluyor yeren de çok oluyor. Yerenlere saygı duyarak kulaklarımı tıkıyorum ve Mercedes'e binmeye başlıyorum... :) Aslında pek binmekte istemeyeceğiz ama biz yola onunla devam edelim.

''Bay Mercedes'' kitabına başlar başlamaz olay hemen başlıyor. Ama ne olay vahşet desek yerinde olur. ''Tepenin Gözleri'' isimli film vardı baya bir vahşet içeren filmdi. Her ne kadar kitap o filmle hiç alakası olmasada aklıma Tepenin Gözlerin'deki vahşet gelmişti. Öncelikle katil direk belli öyle Agatha'nın kitapları gibi katil peşine düşmüyorsunuz. Katilimiz tam bir psikopat. Normalde sıradan bir insan ve sıradan bir hayatı var ama aslında içinde fırtınalar kopan tam bir manyak ile karşı karşıya kalıyoruz. King bu karakteri çok farklı bir şekilde gözümüze sokmuş. Yaşanan olayları yazma gibi zaten hiçbir niyetim yoktur. Ayrıca çok zeki bir katille yolda devam ediyoruz ve peşinde de emekli olan polisimiz var. Kovalamaca başlayıp farklı farklı olaylara geçiş yapıyor.

Kral burada karakterleri anlatırken, olayların geçişinde hiç sıkmadan okutturuyor. Sürükleyici bir polisiye olmuş. Manyak karakterdeki adamın yaptıkları sizi çok ama çok şaşırtacak. Okuduklarımı başka hiçbir yerde okumamış olup böyle bir akıllı psikopatla karşılaşmamıştım.

Kitabı uzun sürede bitirmemin sebebi ise başka kitaplarda okuyordum ama son 2 günde sadece Bay Mercedes'e ağırlık verip bitirdim. Ağırlık vermemdeki ana kaynak kesinlikle çok heyecanlı bir hal alması oldu. Okudukça bırakmak istemiyordum.

Sizler söylenenlere bakmayın... King bu işte de çok başarılı olmuş.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.005 Oy)17.369 beğeni39.210 okunma2.047 alıntı164.095 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.099 Oy)10.757 beğeni26.377 okunma1.372 alıntı139.021 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.830 Oy)6.522 beğeni18.798 okunma556 alıntı106.440 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.178 Oy)8.090 beğeni23.796 okunma1.855 alıntı101.513 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.793 Oy)8.079 beğeni25.817 okunma614 alıntı125.707 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.776 Oy)7.304 beğeni20.413 okunma657 alıntı78.798 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.954 Oy)12.400 beğeni31.543 okunma2.694 alıntı131.600 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.921 Oy)8.304 beğeni23.062 okunma1.114 alıntı111.933 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.767 Oy)2.884 beğeni10.427 okunma182 alıntı38.511 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.398 Oy)8.351 beğeni22.635 okunma1.404 alıntı104.624 gösterim
"Sonu başından belli olan bir kitap.. Ne kadar etkileyebilir ki?" diyerek başlamıştım, yazarın kim olduğunu hesaba katmamışım galiba. King'in kalemini hafife almamak gerek. Bay Mercedes bir kitaptan çok, uzun süren bir film gibiydi benim için. Karakterlerden dekorlara en ufak bir detay bile şekillendirilmişti. Hayal gücümle ekleyecek çok şey bulamadım. King her şeyi benden önce düşünmüş.

Araba kavramını öğrendiği andan itibaren Porsche sayıklayan ben, şu an Mercedes istiyorum. King'e bu sebeple teşekkür borçluyum sanırım ne de olsa Porche fiyatları malum..

"Emekli Dedektif" olayından John Verdon yüzünden bir miktar bıkmış olsam da Billy sempatimi kazanmayı başardı. Gözündeki delilik ve akıl almaz düşünceleri ile Brady'den bile hoşlandım. Sonuçta "Herkes dondurmacıyı sever."
Kitap başlar yeni arkadaşlar edinirsiniz; isimlerini, yaşlarını, cinsiyetlerini algılarsınız... yavaş yavaşa kendinizi kitaba bırakacağınız sırada King hepsini öldürür ve o bunu hep yapar. İlk sayfalardan kan kokusunu kemik seslerini duymak mümkün. Hazır yaz da geliyorken neden güzel bir dondurma eşliğinde seriye başlamayasınız?
Kitabı Bitirdim.. Öyle kitabın kapağına göre etkilenmeyin sakın böyle deli dolu bir polisiye beklemeyin normal derecede bir polisiye ben kapağına aldandım doğrusu.Ama öyle sıkıcı bir kitapda değildi çok mecaralı bir gerilim romanıda olmamış Stephen amca ben hayal kırıklığına uğrattı desem doğru olur..

Ama dediğim gibi genede okuyun içinde ilgi çekecek şeyler var ne olduğunu söylersem bir anlamı kalmaz :)
Stephen King' in diğer kitaplarını okumamış biri olarak , ahkam kesmeyeceğim. Herhangi bir yazarın kitabı olarak inceleme yaparasam , bana göre akıcı ve sıkılmadan okunan , bir sayfa sonrası merak edilen, kriminal dizilerine bir bölüm olacak kıvamda bir polisiye roman. Konusu itibari ile ilginç ya da şaşırtıcı değil ama yine de okurken zevk aldım. Üçlemenin diğer kitaplarını da zevkle okuyacağımı düşünüyorum...
Kitabın ilk yarısını oldukça zorlanarak okusam da ikinci yarısı daha hareketli olduğu için daha hızlı bitirdim (tabii bitirmek için de kendimi zorladım çünkü kitap okuyamaz olmuştum). Kitaba daha ılımlı yaklaşmamı sağlayan ikinci yarısı oldu, ikinci yarıdaki aksiyon ve olayların çözülmesi kitabı daha güzel hale getirmişti. Genel olarak bakacak olursak King'e ve polisiye türüne göre oldukça basit bir polisiye olmuştu. Bazı yerler de King kendini hissettirse de genel olarak kitabı çok sevmedim ve hayal kırıklığı oldu benim için biraz. Seriye devam etme isteğimse yok denecek kadar az, özellikle de okunacak çok daha güzel kitaplar beni beklerken. :)

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/06/bay-mercedes.html
Zorladım çok zorladım ama okuyamadım (okurken acı çektim ).İşlenen etkileyici konu ve karakterden değildi bu acı ,nasıl böyle bir roman çıkar ustanın elinden- in sancısıydı.Tavsiye etmiyorum .
King'in Esaretin Bedeli ve Ölüm Kitabı gibi romanlarını hatırlatan, sürükleyici ve gerilimi yüksek bir roman. Doğa üstü olaylar yok, sıkı bir gerilim var.
Yazarı Stephen King gibi usta bir yazar olduğu için büyük beklentilerle aldım bu kitabı ama sonuç tam bir hüsran...Yazarın anlatış şeklini şahsen pek sevemedim.Kitabı da merak ettiğim için değil okumuş olmak için okudum.
stephen kıng yine o maceracı tarzıyla büyülüyor bizi insan psikolojisinin değişken olduğunu tüm sertliğiyle hatırlatırcasına vuruyor yüzümüze... öyleki bazen kendinizi bir kkatile hak verirken bile bulabiliyorsunuz...................sadece kitabı okurken değil kitabı bitirdikten sonra da beyniniz devam ediyor okuduklarınızı sindirmeye..ayrıca insanların hedeflerini gerçekleştirmek uğruna nelerden vazgeçebileceğini tüm çıplaklığıyla karşımızda sergiliyor kıng.... açıkçası bir kitap manyağı olarak bitirdikten sonra bittiği için ağladığım kitaplardan biri ....................................
Yazar yine beklentileri karşılıyor. Karakterler sıra dışı ve insanı ayrıntıya boğmadan zihninizde beliriyor.Serinin 2. ve 3. kitaplarını da alıp okuyacağım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bay Mercedes
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119161
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mr. Mercedes
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bakalım bu oyunda kim av, kim avcı olacak?

BILL HODGES: emekli polis

BRADY HARTSFIELD:Bill Hodges'un asla çözemediği cinayetlerin faili.

Şimdi bir kez daha büyük bir oyunda karşı karşıyalar. Dünyanın en çok satan yazarı Stephen King'den zamana karşı yarışan yüksek gerilimli bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 219 okur

 • Nehir Kurt
 • Beyza
 • Gulbahar Sarı
 • •Nur Sena•
 • Mine Mare
 • Elif
 • Aylin Özdemir
 • Barış Sayın
 • Burcu Yücekaya
 • Tuncay YILDIRIM

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%8.1
18-24 Yaş
%20.3
25-34 Yaş
%23
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.2
Erkek
%39.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.2 (25)
9
%21.7 (20)
8
%17.4 (16)
7
%17.4 (16)
6
%12 (11)
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%2.2 (2)
2
%0
1
%0