Bay Mozart Uyanıyor

8,0/10  (10 Oy) · 
15 okunma  · 
8 beğeni  · 
802 gösterim
Bir Dâhinin Zamanda Yolculuğu! Klasik Batı müziğinin dâhi bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart, 5 Aralık 1791’de, Viyana’da sert bir kış günü ölüm döşeğindedir. Karısı Constanze başucunda gözyaşları dökerek beklerken Mozart ıstıraplar içinde bilincini yitirir; ertesi sabah gözlerini açtığında yabancı bir yerde ve bambaşka bir dönemde olduğunu fark eder. Bu akıl almaz geçişi anlamlandırmaya çalışan dâhi bestecinin vardığı sonuç şudur: Tanrı ondan Requiem isimli yarım kalmış şaheserini bitirmesini istemektedir. Günümüz Viyanası’na 18. yüzyıldan kalma ağdalı dili ve çağdışı davranışlarıyla uyum sağlamakta zorlanan Mozart, yeraltındaki metronun, atsız araçların, orkestrasız müziğin ve modern yaşamın şoku ile heyecanını bir arada yaşar. Bir yandan ürküten, bir yandan meraklandıran bu yeni dünyada acemilik çeken ve kimliği bile olmayan Mozart’ın tek pusulası müzik, tek rehberleri Polonyalı sokak kemancısı Piotr ve Anju isimli genç kızdır. Bir jazz-barda ve yardım konserlerinde piyanistlik yapan Mozart’ın bu yabancı dönemde geçirdiği süre uzadıkça Requiem’i bitirdiği zaman onu neyin beklediği sorusu da giderek ürkütücü bir nitelik kazanır. Bay Mozart Uyanıyor isimli eseriyle 2010 yılında Friedrich-Hölderlin Teşvik Ödülü’ne layık görülen Alman yazar Eva Baronsky, okuyucuya bu eseriyle hayal gücünü kanatlandıran trajikomik bir macera sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  6059908559
 • Orijinal Adı:
  Herr Mozart Wacht Auf
 • Çeviri:
  Neylan Eryar
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Sonya 
29 Oca 16:34 · Kitabı okudu · 43 günde · Puan vermedi

Lafımı uzatmayıp kitap hakkındaki düşüncelerimi yazıyorum. Zatı alim bir buçuk aya yayıp okusa da oldukça akıcı bir kitap. Benim durumumda bazı özel sebeplerden ötürü uzadı... bir müzik öğretmeni veyahut notalardan az biraz anlayan müziğin ruhunu yakalamış biri olsaydım daha çok tat alırdım. Çünkü kitap müzik terimleri ile dolu. Aslında tam filmi çekilecek kitaplardan biri. Mozart hakkında pek bilgim yoktu ama şu an doğasını ucundan çözmüş bulunmaktayım ha biraz da gıcık aldım kendisinden, tam bir sanatçı kaprisili ilginç bir adam...

Gözde 
04 Nis 21:02 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten muhteşem bir kitap.Hiçbir kusur bulamıyorum.Bir oturuşta bitirilebilecek bir kitap.Sınavlarım olmasaydı bir günde bitirebilirdim.Kitabı okurken sürekli ‘acaba sonra ne olacak’ düşüncesi ile okudum.Mozart veya müzik sevenlerin bayılacağı bir kitap.Sonuna doğru bence kitap duygusallaştı ama çok güzeldi.Beni gerçekten etkileyen bir kitap oldu.Kitap içeriğinde birçok tür barındırdığı için herkesin zevkine uygun olduğunu düşünüyorum.Ödüllü bir kitap ve bu ödülü gerçekten hakediyor.Tavsiye ederim.

Veysel örnek 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm döşeğinde ki Herr Mozart ın bir anda kendini günümüzde bulmasıyla birlikte yaşadığı trajikomik olayları gerçek denilebilecek ustalıkla anlatmış yazarımız.. Mozart ın çevredeki sesleri nasıl müziğe dönüştürdüğünü veya bir kadına baktığında onun nasıl müziğe dönüştürdüğünü veya herhangi bir şeyi nasıl müziğe dönüştürdüğünü gördüm bu kitapta ..

Kitaptan 3 Alıntı

Sonya 
28 Oca 23:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Artık ben de hiç iyi bir özellik kalmadığını düşündüğünüze göre, benim de artık iyi bir özelliğe ihtiyacım kalmadı.

Bay Mozart Uyanıyor, Eva Baronsky (Sayfa 205 - Kırmızı kedi)Bay Mozart Uyanıyor, Eva Baronsky (Sayfa 205 - Kırmızı kedi)