Bay Muannit Sahtegi'nin Notları

6,0/10  (12 Oy) · 
31 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.118 gösterim
"Yine öldürgen bir intihar sabahı, yirmi miligram nobraksin almama karşın, ellerimin titremesini önleyemiyorum; kaydın bay Muannit Sahtegi, yapma, seni konuşmak değil, yazmak kurtarır derken, yani günlük adı altında ilk üç beş tümcenin yazıldığı günden tam üç yıl sonra, yeniden başlamayı deniyorum. Yoksa, galibe, dün gördüğüm, yanıbaşında sulandırılmış rakı şişesi, dilenen ihtiyardan beter yıkılmış olacağım. Neyi, nasıl, niçin kurtarmak? Neden bunca korkmak yıkılmaktan, yok olmaktadn." "Kendi yaşamını otobiyografi biçimine sahip bir kurmaca olarak mı sunuyordur Bener, yoksa otobiyografiyi andıran bir kurmaca mı yazıyordur? Muannit'te belli değildir bu." - Orhan Koçak-
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  81
 • ISBN:
  9789750806162
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
RJ 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatınızın herhangi bir döneminde günlük yazdınız mı bilmiyorum. Ancak yazanlar bilir , geri dönüp tekrar okuduğunuzda , ''Ben bunu niye böyle yazmışım?'' yada ''Neden böyle düşünmüşüm acaba?'' dersiniz. Kitapta da sık sık bu duyguyu yaşadım. Bir de olaylar kafamda tam oturmadı. Yani bir insan size gelip pat diye hiç tanımadığız birini anlatsa ilk cümleniz '' O kim ? '' olacaktır. Kitapta günlük şeklinde yazıldığı için , karakterlerin kim olduğu pek belli değil. Bir insanın kendiyle konuşmasını duyarak nasıl onun tüm dünyasını anlayabilirsiniz ki ? Bana göre günlükler , yazara özgü bir şifreyle yazılmış metinler . Öyle ki öyle kısımlar var ki siz hiçbir şey anlamasanız da ,yazar okuduğunda çok şey anlar, çok şey hisseder. Çünkü yazar sizde olmayan bir şeye sahiptir : Anılar. Sizin gördüğünüz zaman kesitinin bir geçmişi var ve bundan mahrum oluş o kesiti yorumlamakta güçlük çıkarıyor.
Ben kendiyle konuşabilen , konuşurken de birileriyle konuşurken olduğu hanımefendi / beyefendi kimliğinden sıyrılan insanları severim . Kitabın günlük olarak yazılması sebebiyle yazarın kendiyle konuşma şekli dikkat çekiyor ve söylediğim gibi kendiyle samimi bir üslupla konuşmuş. Bu açıdan güzeldi.
Genele baktığımda ise kitap akıcı değildi. Epey yavaş ilerledi de diyebilirim.

Ayşe Gül 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 45 günde · 6/10 puan

"Bay Muannit Sahtegi" umutsuz, uyumsuz, karamsar bir kişidir ve bu özelliklerinin bilincindedir. Sürekli kendi kendisiyle didişen, dış dünya ile ilişki kurmaktan hoşlanmayan, kendi yalnızlığı içine gömülmüş bir insandır. Tek kurtuluşu olarak gördüğü yazmak da onu kurtaramaz. Belki bir ototbiyografi belki de bir kurmaca olan bu romanı okumalısınız.

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları benzeri kitaplar

Kitaptan 50 Alıntı

Kimileri "ne çok kendinlesin, kendine acıyorsun" u çarptılar suratıma. Eğlendirici değilsem, kapkaralığıma dayanamıyorlar. Verdiğim zekat yetmiyor mu? Söz bıçkınlığım?
"Alsanıza acımı siz de dev dalgalar biraz koynunuza? "
Soğuksunuz.
Buzsunuz, benden beter!

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener (Sayfa 60)Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener (Sayfa 60)

Kendimizi bir yana koyduğumuzu varsayıp, yakınlarımızın sınırsız isteklerini
karşılamaya çabalamak, onları bu sakat alışkanlıklarından uzaklaştırmaya
yanaşmamak, hatta onların bu tutumlarını özendirmek neden erdem sayılıyor? Var mı, bunlara verilebilecek dürüst, inandırıcı yanıtlarımız? Büyük harflerle söylüyorum kendi payıma. YOK. Öyleyse?

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. BenerBay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener
Mihriban Yıldırım 
13 Oca 04:51 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Hoş güçlü kişiliğine, görüntüsüne inandığım, imrendiğim nice insan tanıdım, daha büyük gürültüyle yıkıldılar."

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. BenerBay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener

... İçin kocaman bol gözenekli sünger. Sıkıldıkça su bırakıyor. İşte hepsi bu. Doldur mürekkep, al eline berikini, ya da ötekini, yaz...

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener (Sayfa 35 - YKY, 4. Baskı)Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener (Sayfa 35 - YKY, 4. Baskı)

İç içelikten ya da üçü dördü aşmayan kırpıntı ilişki sınırlılığından olacak, zorunlu bir kısırdöngüdeyim.

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. BenerBay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener

Amerikalı mendebur karı vardı, dedikodu yazarı, benim günlük de onun yazılarına mı dönmüş ne? İpin ucunu kaçırmışım, tamam. Ne yapaydım yani, bir değerli eleştirmenimizin kendini tutamayıp, okuru hiçe sayıyor, kofluğuna aldanmayın diyerekten(!) pek de küçümsenemeyecek, kendi halinde bir kadın yazarımızı harcayıvermesine haklılık kazandıracak bitkisel lakırdılar mı edeyim? Ediver canım ne çıkar? Senin yazarlığından kim haberli, ki ödün kopa! Eğleniyorsun işte şunun şurasında... Hem kadıncağızı savunmak sana mı kaldı!

Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. BenerBay Muannit Sahtegi'nin Notları, Vüs'at O. Bener
5 /