Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap

8,3/10  (456 Oy) · 
902 okunma  · 
368 beğeni  · 
7.424 gösterim
Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

"Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor."
-John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çoksatan yazarı-

"Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım."
-Felicia -Day-

"Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum."
-Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı-
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786053754756
 • Orijinal Adı:
  Miss Peregrine’s Peculiar Children
 • Çeviri:
  Aslı Dağlı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Göknur Şahin Sarı 
 05 Kas 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eğer bu türün tutkunuysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Oldukça akıcı ve sade ilerliyor konu. Hiç bir bölümünde merak unsuru eksik olmuyor, oldukça sürükleyici, bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz bir kitap.İçindeki fotoğraflarla da oldukça etkileyici olduğunu düşünüyorum. Geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantı, zaman ve mekkanlar arasında oluşan kapılar, geçmişin büyüsü, geleceğin cazibesi. Bir düşünün hiç yaşlanmadığınız bir Peter Pan ülkesi gibi... Devamını okumak için sabırsızlanıyorum.

Nurhan Işkın 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Jacob,büyükbabası Abe ile kurduğu bağın çocukluk döneminde ne kadar güçlü olduğunu ergenlik yıllarına gelince sorgulamaya ve onun anlattığı gerçeklerin hayal ürünü olduğuna karar verir.Çocukluk döneminde anlatılan yetimhane ve canavarlara nasıl inandığına ve büyükbabasının bunları uydurduğunu düşünmeye başlar ta ki onun cesedini bulana kadar...
O gün gördüklerine kimseyi inandıramaz ve psikiyatrdan destek almaya başlar artık o bir akıl hastası yerine konulmuştur...
Büyükbabasının yaşadıklarını kendine kanıtlamak için çıktığı yolculukta yaşadığı fantastik olaylara ve Bayan Peregrıne'nin yetimhanesinde ki tuhaf çocuklara nasıl ulaşacağını bilmemekle beraber kendini bu yıkık dökük yetimhanenin kalıntılarının arasında bulur...
Nereye bakması gerektiğini ve ne bulacağını bilmeden büyükbabası Abe'in hayatından kalıntılar ve tuhaflıklarla yüzleşmek ve karar vereceği konuların hayatını nasıl etkileyeceğini sizlerde düşüneceksiniz...
Bu sırlı yolculukta tuhaf diye anılan çocukların hayatını fantastik bir roman olarak okuyup neler hissettiklerine şahitlik edeceksiniz...
Kitabı keyif alarak okudum.Fantastik kurgu sevenlerin okumasını tavsiye ederim...

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları benzeri kitaplar

Zeynep.betul 
 11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabi okurken kendini kitabinizin sayfalarina verip etrafinizdakiler konussa bile duymadiginiz ve tekrar tekrar okunucak bir kitap. Mükemmeldi herkese tavsiye ederim.

Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Ve oldukça tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.
Dede'sinin anlattığı onca yaşanmış olayların masal olduğuna inanan 16 yaşındaki Jakop dünyadan uzak kalmış bir adaya yolculuk eder.Burada Bayan Peregrine'in Tuhaf çocukları yetimhanesini keşfetmeye karar verir.Karşılaştığı ruhların tuhaf olmasından çok daha fazlası olduğunu anlar.Daha sonrası olaylar olaylar....
Her yaştan okuyucuya hitap edecek bir roman.Eğlenceli,gergin.duygusal bir kalemle yazılmış.Fotoğraflarla desteklenmiş olmasi kitabı çekici kılmış.
Atıldığı her macerada yanında hissettim kendimi çok keyifliydi...
İyi okumalar :)

Beyaz Testral 
 15 Şub 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O KU YUN ! Tek kelimeyle muhteşem bir kitap! Bir insanın hayal gücü bu kadar dehşet bir şey yazabilir miydi bilmiyorum.. Harry Potter'dan sonra bayıldığım ikinci serili kitap oldu.. Yani bulunan tuhaf fotoğraflardan yola çıkarak ancak böyle muhteşem bir kitap yazılırdı.. BAYILDIM!
# Kitaba dair #
Bir dede düşünün.. Size sürekli kulağa masal gibi gelen büyüleyici hikâyeler anlatıp onları fotoğraflarla desteklesin..
Bir gün bu dede esrarengiz şekilde ölsün ve ölümünden o tuhaf masallardaki yaratıklar sorumlu olsun..
Dededen toruna aktarılan pek özel bir kan..
Kutsal sayılan bir görev..
Dedenin kız arkadaşıyla yaşanan tutkulu bir aşk..
Yeni yeni ortaya çıkan gerçekler..
Sıfır baştan oluşturulan bir dünya..
Jacob, hızla tuhaflara alışırken paralel dünyada hızla artan koyun telefi akıllarda soru işareti bıraktırıyor.. Adaya dadanmış bu vahşi şey de neydi?!
Jacob sevgilisi güzeller güzeli Emma'yla bazı gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışıyor.. Adadaki tehlikeli varlığın dedesini öldüren o gölge olduğunu, gölgelerin hortlaklara dönüşmesi için yeterli miktarda tuhaf yemesi gerçeğini öğreniyor..
Gölge neydi?! Hortlak neydi?! Tuhaf neydi?!
Aslında ilk kitap tanıtım ve takdim kitabı.. Tuhaflar, normal insandan farklı olarak ikinci bir ruh taşıyan-sihirli, olağanüstü yetenek- insanlardır.. Gölgelerden kaçmaktan ötürü kendilerine bir yer bulup, bir zaman seçip her gün aynı günü zaman bükücü ymbreler -bazı kuş türleri suretine bürünen koruyucu zaman bükücüler- sayesinde yaşarlar.. Her gün aynı günü yaşadıklarından ötürü yaşlanmayı geciktiriyorlar, bu nedenle döngüden çıkmak ölüm demektir.. Birkaç saat onları hızla yaşlandırır..
Döngüyse ymbrelerin aynı günü tekrarlatma olayı..Bazı ymbreler -başta Alma Peregrine'in abileri- dünyayı ele geçirmek için bir araya gelip yeryüzünde bir döngü açmaya çalışırken bir hesap hatası oluyor ve gölgeler ortaya çıkıyor.. Mutasyon geçiriyor ymbreler.. Görünmez oldukları için de adları gölge oluyor.. İşte dedesi ve Jacob'ın yeteneği onları görmek..
Hortlak ise gölgelerin artık tuhaf yiyerek geldikleri en son biçim.. Her türlü kılığa giriyorlar onları ancak gözbebeklerinden ayırt edebilirsiniz ki tabi lens takmıyorlarsa, gözbebekleri ve irisle yoktur..
Hortlakların amacı tekrar o tehlikeli döngüyü yapmak!

Bayan Okur 
21 May 02:02 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

!!!!SPOİLER İÇERİR!!!! ️️️
Kitap arkadaşımın kitabın kapağına hayran olup sen kitap okumayı seversin diye bana hediye almasıyla elime geçti. Beklemiyordum bu kadar saracağını, bir anda ilk görünce biraz daha basit bir kitap olduğunu düşünmüştüm fakat çok beğendim. İşlenen hikaye mükemmeldi. Kitaptaki tek kusur diyebileceğim şey çok yavaş ilerliyordu. Bazı kısımlar sadece yazı çok olsun diye var gibiydi. Kitabın genel olarak konusu hakkında da ufak bir ipucu vereyim:
Jacop karakteri dedesinin kendi hayatıymış gibi anlattığı masallarla büyür, dedesine tapar derecesinde bağlıdır. Fakat dedesi bir gün aniden tehlike altında olduğunu arayarak ona söyler. Ve dedesinin ölümünün ardından ortaya çıkan bazı şeyler Jacobu araştırmaya iter ve aslında ona masal gelenlerin dedesinin kendi hayatından kesitler olduğunu öğrenmesi çok uzun sürmez.
Biraz fazla mı spoiler oldu bilmiyorum. Ben okurken keyif aldım sizin de her kitapta birbirinden güzel keyifler almanız dileğiyle

Sümeyye 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Bayan Peregrine 'in tuhaf çocukları kitabı ismi gibi tuhaftı gerçekten...Fantastik türde yazılmış çok farklı bir hayalgucuyle sekillendirilmistı.Yazarın ilk kitabı oldugu oldukca belliydi bazı kısımlari okurken eksikler goze carpiyordu.Kitabi ilgi çeken yapan kitapta ki siyah beyaz resimlerdi bir cok okura gore ama bu beni cok etkilemedi dogrusu hatta bana göre dahaa çok kalitesini düşürdü kitabın.Bizim hayalgucumuze bırakması gereken yerleri film izliyormuscasina resimlerde gostermesi her şeyin büyüsünü bozmuş gibi hissettirdi bana.Sanırım kitabı sevmememin diğer bir nedeni de karakterlerin çok küçük olmasının beni kitaba baglamamasi oldu özellikle bazı kısımlar da cizgifilm izliyormus gibi hissettim.Birkaç yerde kitabın Harry Poter'a benzetilmesi ise daha bir ilgincti bence.Kesinlikle harry Poter okurken aldigim zevki bu kitaptan alamadım ve kesinlikle tavsiye etmiyorum kitabı okurken dile fazlasıyla dikkat edenlerin katlanabilecegi bir kitap olduğunu düşünmüyorum.Kitabın bir seri olmasi ve filmi olmasina ragmen ovuldugu kadar guzel bir kitap oldugunu dusunmuyorum malesef.Çok fazla olumsuz elestiriden sonra kitabın kapağına olumlu bir şeyler soyleyecek olursam kesinlikle çok güzel insanlarda okuma merağı uyandıran bir kapak olmuş zaten beni okumaya iten bir diğer nedende buydu.

Beyza Yuksel 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Jacob, dedesinin anlattığı hikayelerle büyüyen bir çocuktur. Dedesi anlattıklarının, gösterdiği fotoğrafların gerçek olduğunu söyleyip bu konuda ısrar etse de Jacob bunların peri masalı olduğunu söyleyip dururdu. Dedesi sürekli canavarlardan kaçardı ve bir gün onun öldürülmesiyle hikaye başlar. Jacob dedesinin ölüsünü bulduğunda garip bir yaratık gördüğüne yemin eder ama kimse ona inanmaz ve deli olduğuna inandırmaya başlarlar ancak bir mektup bulur ve Bayan Peregrine'yi bulmak için adaya gider ve inanılmaz bir maceraya çıkar.

Başlarda sürekli okuyamadığım için sıkıcı sanıyordum çünkü hikayenin içine girememiştim. Ama okudukça öyle olmadığını anladım.
Filmi de olacakmış, güzel bir film olacaktır muhakkak. Keyifli okumalar.
Bu arada bu da filmden : https://youtu.be/x2EY0Rmcy0E

Elif Dülger 
 20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fantastik kitaplara gerçekten aşığım. Bu yüzdendir ki çok keyifle okuduğum bir kitap oldu. Konusunu tam olarak bilmeden başladığım bir seriydi. Sırf 'Tim Burton filmini çektiyse bir bildiği vardır.' hevesiyle başladım -ki kitaptan sonra filmini izledim ve film gerçekten kötüydü-. Kitaptaki hiçbir betimleme yormadı ve olay örgüleri gayet başarılıydı. Karakterlerin kişilikleri oldukça iyi verilmişti. Güzel bir fantastik seri arıyorsanız bu başlangıç gayet iyi.

Hayal gücünün muhteşemliğini tescilleyen bir kitap...Bu kadar sürükleyici olduğunu adından anlamam gerekti...Tavsiye edeceğim tabii ki.

Kitaptan 108 Alıntı

Beyza Yuksel 
 26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Birisi seni içeri almazsa sonunda kapıyı çalmaktan vazgeçersin. Demek istediğimi anlıyor musun?"

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 90)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 90)
Nurhan Işkın 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Büyük olasılıkla aklımı kaçırmak üzereydim ve delirip delirmediğimi anlayana kadar insanlardan uzak durmalıydım.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 149)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 149)
Beyza Yuksel 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Arada bir yanlış yapıp doğruları görmenin önemli olduğunu düşünürdü.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 79)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 79)
Nurhan Işkın 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan türünün yapısı,birçoklarının düşündüğünden çok daha karmaşık ve çeşitlidir."

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom RiggsBayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs
11 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Ransom Riggs: Acayip fotoğraflar ve tuhaf çocukların yazarı
Ransom Riggs: Acayip fotoğraflar ve tuhaf çocukların yazarı Bugünlerde çoğu kişi gibi siz de başka yerlere ve zamanlara hatta belki başka dünyalara kaçabilmeyi hayal ediyorsanız, Tim Burton’un nihayet gösterime giren yeni filmi “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları”, tam size uygun bir seçim olabilir. Hem zaten Ransom Riggs’in bizde İthaki Yayınları etiketiyle çıkan üç kitaplık ünlü serisini okuduysanız, siz de filmi aylardır sabırsızlıkla beklenlerden olmalısınız. “Yeni Harry Potter” olarak da anılan “Bayan Peregrine” serisinin yaratıcısıyla sadece nezaketi ve tatlılığıyla değil; kitaplara duyduğu aşkla da sevgimi kazanan genç arkadaşım Cemre Özkan konuştu. Sağlam bir kalem olacağına inandığım ve edebiyat eğitimini artık Japonya’da sürdüren Cemre’nin aracılığıyla Ransom Riggs, bir kez daha huzurlarınızda…