Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları (Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.510
Gösterim
Adı:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Alt başlık:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Miss Peregrine’s Peculiar Children
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

"Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor."
-John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çoksatan yazarı-

"Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım."
-Felicia -Day-

"Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum."
-Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı-
400 syf.
·3 günde·9/10
Çok sürükleyici bir fantastik seri. Okurken bir nebze de olsa gerileceğimi düşünmüştüm ama aksine heyecana kaptırdım kendimi.
Konu itibari ile ruhlar, dönüşüm ve döngülerle ilgili sizi zamansal kavramlarda sürükleyen ilgi çekici bir seri.
Yine en çok ilk kitabı beğendim, genel de seri kitapların ikincisi insanı sıkar ama bu gayet akıcıydı, üçüncü kitapta yine beklentilerimi karşıladı. Hala o karakterkilerin hayatımdan çıkıp gitmesi beni üzüyor, aradan ne kadar zaman geçti oysa... özlüyorum onları sanki :) yazar seriye devam etmeli ya 4 falan olmalı ama bu sefer de yazmak için yazmış olacağından vasat olacaktır.

Kütüphanemdeki en güzel kapak tasarımına sahip tartışmasız bu üç kitap...Kapak tasarımı ve kitap içerisindeki görsel destekler sizi daha çok okumaya teşvik eder nitelikte kaliteli olmuş.
Providence üçlemesinin bir tık üstünde olduğunu düşünüyorum. O seri de çok güzeldi.
Keyifli okumalar..
https://i.hizliresim.com/jgzkEL.jpg
400 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Eğer bu türün tutkunuysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Oldukça akıcı ve sade ilerliyor konu. Hiç bir bölümünde merak unsuru eksik olmuyor, oldukça sürükleyici, bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz bir kitap.İçindeki fotoğraflarla da oldukça etkileyici olduğunu düşünüyorum. Geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantı, zaman ve mekkanlar arasında oluşan kapılar, geçmişin büyüsü, geleceğin cazibesi. Bir düşünün hiç yaşlanmadığınız bir Peter Pan ülkesi gibi... Devamını okumak için sabırsızlanıyorum.
400 syf.
·3 günde·9/10
İyi de bu günlük, 3-5 resimden oluşan bir not defteri :) Neden kitap diye eklenmiş anlamadım... Şimdi ben buna bir iki birşey karaladım okudum olarak mı işaretlemeliyim. :)
400 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Jacob,büyükbabası Abe ile kurduğu bağın çocukluk döneminde ne kadar güçlü olduğunu ergenlik yıllarına gelince sorgulamaya ve onun anlattığı gerçeklerin hayal ürünü olduğuna karar verir.Çocukluk döneminde anlatılan yetimhane ve canavarlara nasıl inandığına ve büyükbabasının bunları uydurduğunu düşünmeye başlar ta ki onun cesedini bulana kadar...
O gün gördüklerine kimseyi inandıramaz ve psikiyatrdan destek almaya başlar artık o bir akıl hastası yerine konulmuştur...
Büyükbabasının yaşadıklarını kendine kanıtlamak için çıktığı yolculukta yaşadığı fantastik olaylara ve Bayan Peregrıne'nin yetimhanesinde ki tuhaf çocuklara nasıl ulaşacağını bilmemekle beraber kendini bu yıkık dökük yetimhanenin kalıntılarının arasında bulur...
Nereye bakması gerektiğini ve ne bulacağını bilmeden büyükbabası Abe'in hayatından kalıntılar ve tuhaflıklarla yüzleşmek ve karar vereceği konuların hayatını nasıl etkileyeceğini sizlerde düşüneceksiniz...
Bu sırlı yolculukta tuhaf diye anılan çocukların hayatını fantastik bir roman olarak okuyup neler hissettiklerine şahitlik edeceksiniz...
Kitabı keyif alarak okudum.Fantastik kurgu sevenlerin okumasını tavsiye ederim...
400 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabi okurken kendini kitabinizin sayfalarina verip etrafinizdakiler konussa bile duymadiginiz ve tekrar tekrar okunucak bir kitap. Mükemmeldi herkese tavsiye ederim.
360 syf.
Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Ve oldukça tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.
Dede'sinin anlattığı onca yaşanmış olayların masal olduğuna inanan 16 yaşındaki Jakop dünyadan uzak kalmış bir adaya yolculuk eder.Burada Bayan Peregrine'in Tuhaf çocukları yetimhanesini keşfetmeye karar verir.Karşılaştığı ruhların tuhaf olmasından çok daha fazlası olduğunu anlar.Daha sonrası olaylar olaylar....
Her yaştan okuyucuya hitap edecek bir roman.Eğlenceli,gergin.duygusal bir kalemle yazılmış.Fotoğraflarla desteklenmiş olmasi kitabı çekici kılmış.
Atıldığı her macerada yanında hissettim kendimi çok keyifliydi...
İyi okumalar :)
400 syf.
·8 günde
Bayan Peregrine 'in tuhaf çocukları kitabı ismi gibi tuhaftı gerçekten...Fantastik türde yazılmış çok farklı bir hayalgucuyle sekillendirilmistı.Yazarın ilk kitabı oldugu oldukca belliydi bazı kısımlari okurken eksikler goze carpiyordu.Kitabi ilgi çeken yapan kitapta ki siyah beyaz resimlerdi bir cok okura gore ama bu beni cok etkilemedi dogrusu hatta bana göre dahaa çok kalitesini düşürdü kitabın.Bizim hayalgucumuze bırakması gereken yerleri film izliyormuscasina resimlerde gostermesi her şeyin büyüsünü bozmuş gibi hissettirdi bana.Sanırım kitabı sevmememin diğer bir nedeni de karakterlerin çok küçük olmasının beni kitaba baglamamasi oldu özellikle bazı kısımlar da cizgifilm izliyormus gibi hissettim.Birkaç yerde kitabın Harry Poter'a benzetilmesi ise daha bir ilgincti bence.Kesinlikle harry Poter okurken aldigim zevki bu kitaptan alamadım ve kesinlikle tavsiye etmiyorum kitabı okurken dile fazlasıyla dikkat edenlerin katlanabilecegi bir kitap olduğunu düşünmüyorum.Kitabın bir seri olmasi ve filmi olmasina ragmen ovuldugu kadar guzel bir kitap oldugunu dusunmuyorum malesef.Çok fazla olumsuz elestiriden sonra kitabın kapağına olumlu bir şeyler soyleyecek olursam kesinlikle çok güzel insanlarda okuma merağı uyandıran bir kapak olmuş zaten beni okumaya iten bir diğer nedende buydu.
400 syf.
·Beğendi·10/10
O KU YUN ! Tek kelimeyle muhteşem bir kitap! Bir insanın hayal gücü bu kadar dehşet bir şey yazabilir miydi bilmiyorum.. Harry Potter'dan sonra bayıldığım ikinci serili kitap oldu.. Yani bulunan tuhaf fotoğraflardan yola çıkarak ancak böyle muhteşem bir kitap yazılırdı.. BAYILDIM!
# Kitaba dair #
Bir dede düşünün.. Size sürekli kulağa masal gibi gelen büyüleyici hikâyeler anlatıp onları fotoğraflarla desteklesin..
Bir gün bu dede esrarengiz şekilde ölsün ve ölümünden o tuhaf masallardaki yaratıklar sorumlu olsun..
Dededen toruna aktarılan pek özel bir kan..
Kutsal sayılan bir görev..
Dedenin kız arkadaşıyla yaşanan tutkulu bir aşk..
Yeni yeni ortaya çıkan gerçekler..
Sıfır baştan oluşturulan bir dünya..
Jacob, hızla tuhaflara alışırken paralel dünyada hızla artan koyun telefi akıllarda soru işareti bıraktırıyor.. Adaya dadanmış bu vahşi şey de neydi?!
Jacob sevgilisi güzeller güzeli Emma'yla bazı gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışıyor.. Adadaki tehlikeli varlığın dedesini öldüren o gölge olduğunu, gölgelerin hortlaklara dönüşmesi için yeterli miktarda tuhaf yemesi gerçeğini öğreniyor..
Gölge neydi?! Hortlak neydi?! Tuhaf neydi?!
Aslında ilk kitap tanıtım ve takdim kitabı.. Tuhaflar, normal insandan farklı olarak ikinci bir ruh taşıyan-sihirli, olağanüstü yetenek- insanlardır.. Gölgelerden kaçmaktan ötürü kendilerine bir yer bulup, bir zaman seçip her gün aynı günü zaman bükücü ymbreler -bazı kuş türleri suretine bürünen koruyucu zaman bükücüler- sayesinde yaşarlar.. Her gün aynı günü yaşadıklarından ötürü yaşlanmayı geciktiriyorlar, bu nedenle döngüden çıkmak ölüm demektir.. Birkaç saat onları hızla yaşlandırır..
Döngüyse ymbrelerin aynı günü tekrarlatma olayı..Bazı ymbreler -başta Alma Peregrine'in abileri- dünyayı ele geçirmek için bir araya gelip yeryüzünde bir döngü açmaya çalışırken bir hesap hatası oluyor ve gölgeler ortaya çıkıyor.. Mutasyon geçiriyor ymbreler.. Görünmez oldukları için de adları gölge oluyor.. İşte dedesi ve Jacob'ın yeteneği onları görmek..
Hortlak ise gölgelerin artık tuhaf yiyerek geldikleri en son biçim.. Her türlü kılığa giriyorlar onları ancak gözbebeklerinden ayırt edebilirsiniz ki tabi lens takmıyorlarsa, gözbebekleri ve irisle yoktur..
Hortlakların amacı tekrar o tehlikeli döngüyü yapmak!
400 syf.
·8 günde·8/10
Jacob, dedesinin anlattığı hikayelerle büyüyen bir çocuktur. Dedesi anlattıklarının, gösterdiği fotoğrafların gerçek olduğunu söyleyip bu konuda ısrar etse de Jacob bunların peri masalı olduğunu söyleyip dururdu. Dedesi sürekli canavarlardan kaçardı ve bir gün onun öldürülmesiyle hikaye başlar. Jacob dedesinin ölüsünü bulduğunda garip bir yaratık gördüğüne yemin eder ama kimse ona inanmaz ve deli olduğuna inandırmaya başlarlar ancak bir mektup bulur ve Bayan Peregrine'yi bulmak için adaya gider ve inanılmaz bir maceraya çıkar.

Başlarda sürekli okuyamadığım için sıkıcı sanıyordum çünkü hikayenin içine girememiştim. Ama okudukça öyle olmadığını anladım.
Filmi de olacakmış, güzel bir film olacaktır muhakkak. Keyifli okumalar.
Bu arada bu da filmden : https://youtu.be/x2EY0Rmcy0E
400 syf.
·11 günde·8/10
Hayal gücünün muhteşemliğini tescilleyen bir kitap...Bu kadar sürükleyici olduğunu adından anlamam gerekti...Tavsiye edeceğim tabii ki.
400 syf.
·2 günde·Beğendi
Kibar insanlar, hediye aldıkları kitabı “vermeden önce ben okuyayım” demezler.

Ama ben derim hatta demekle kalmam okurum Bayan Peregrine. Çünkü kibar değilim.. meh meh meh meh…

Kitabı aslında bir çocuğa hediye olarak alsam da rahatlıkla söyleyebilirim ki fantastik edebiyat seven büyükler için de uygun bir kitap. 1-2 cümle düşüklüğü dışında dili ve anlatımı bence çok iyi. Kurgusu sağlam örülmüş, kitap kendini gayet kolay okutturuyor.

Kitabın akıcı bir şekilde ilerleyip hemen bitirilmesinde resimlerin bol olması da etkili tabii. Ben normalde resimli kitaba da, bölüm geçişlerinde 1 sayfanın boş kalmasına kıl olurum. Fakat yazar; bit pazarlarından, sahaflardan topladığı eski fotoğrafların hikayelerini merak edip de öğrenememesi üzerine kendi hikayesini kurgulayarak seriyi ortaya çıkardığı için bu kitabın olmazsa olmazı yapı taşı olan fotoğraflar. Ayrıca fotoğraflar o kadar ilginç ki neredeyse bir sayfayı okuduğum sürede her birine göz gezdirdim.

Okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim..
400 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Filmini izlemeden önce okumam gerektiğini düşünüp elime aldığım ve umduğumdan da iyi çıkan bir kitap... Uzun zamandır fantastik seriler içinde bu kadar zevk alarak okuduğum bir eser olmamıştı. İkinci kitabın da şu sıralar çıkması gerekiyor. Kesinlikle tavsiye ederim... 1940 larda döngülerde yaşamaya ne dersiniz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Alt başlık:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Miss Peregrine’s Peculiar Children
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

"Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor."
-John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çoksatan yazarı-

"Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım."
-Felicia -Day-

"Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum."
-Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı-

Kitabı okuyanlar 1.669 okur

  • Esma Yılmaz
  • özge
  • Ülkər Hüseynli
  • İrem Karagöz
  • Arda İdrisoğlu
  • Sude Tomar
  • Cemre Nur Kaya
  • Ceren Çıtak
  • Çağdaş Daş
  • Can Çetindaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%30.7
18-24 Yaş
%23.7
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%13.6
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.9
Erkek
%13

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.3 (219)
9
%22.5 (163)
8
%21.9 (158)
7
%14.7 (106)
6
%5.5 (40)
5
%2.2 (16)
4
%1.7 (12)
3
%0.8 (6)
2
%0.4 (3)
1
%0

Kitabın sıralamaları