Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları (Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap)Ransom Riggs

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.329
Gösterim
Adı:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Alt başlık:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Miss Peregrine’s Peculiar Children
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

"Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor."
-John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çoksatan yazarı-

"Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım."
-Felicia -Day-

"Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum."
-Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı-
Eğer bu türün tutkunuysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Oldukça akıcı ve sade ilerliyor konu. Hiç bir bölümünde merak unsuru eksik olmuyor, oldukça sürükleyici, bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz bir kitap.İçindeki fotoğraflarla da oldukça etkileyici olduğunu düşünüyorum. Geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantı, zaman ve mekkanlar arasında oluşan kapılar, geçmişin büyüsü, geleceğin cazibesi. Bir düşünün hiç yaşlanmadığınız bir Peter Pan ülkesi gibi... Devamını okumak için sabırsızlanıyorum.
Jacob,büyükbabası Abe ile kurduğu bağın çocukluk döneminde ne kadar güçlü olduğunu ergenlik yıllarına gelince sorgulamaya ve onun anlattığı gerçeklerin hayal ürünü olduğuna karar verir.Çocukluk döneminde anlatılan yetimhane ve canavarlara nasıl inandığına ve büyükbabasının bunları uydurduğunu düşünmeye başlar ta ki onun cesedini bulana kadar...
O gün gördüklerine kimseyi inandıramaz ve psikiyatrdan destek almaya başlar artık o bir akıl hastası yerine konulmuştur...
Büyükbabasının yaşadıklarını kendine kanıtlamak için çıktığı yolculukta yaşadığı fantastik olaylara ve Bayan Peregrıne'nin yetimhanesinde ki tuhaf çocuklara nasıl ulaşacağını bilmemekle beraber kendini bu yıkık dökük yetimhanenin kalıntılarının arasında bulur...
Nereye bakması gerektiğini ve ne bulacağını bilmeden büyükbabası Abe'in hayatından kalıntılar ve tuhaflıklarla yüzleşmek ve karar vereceği konuların hayatını nasıl etkileyeceğini sizlerde düşüneceksiniz...
Bu sırlı yolculukta tuhaf diye anılan çocukların hayatını fantastik bir roman olarak okuyup neler hissettiklerine şahitlik edeceksiniz...
Kitabı keyif alarak okudum.Fantastik kurgu sevenlerin okumasını tavsiye ederim...
 • Fahrenheit 451
  8.4/10 (1.441 Oy)1.216 beğeni3.220 okunma1.163 alıntı28.906 gösterim
 • 4N1K
  8.6/10 (816 Oy)937 beğeni1.652 okunma184 alıntı22.832 gösterim
 • Kafes
  8.2/10 (1.032 Oy)831 beğeni2.083 okunma144 alıntı16.753 gösterim
 • Marslı
  8.5/10 (801 Oy)675 beğeni1.533 okunma196 alıntı12.835 gösterim
 • Trendeki Kız
  7.4/10 (909 Oy)666 beğeni2.189 okunma240 alıntı13.468 gösterim
 • Uyumsuz
  8.7/10 (386 Oy)372 beğeni1.246 okunma38 alıntı6.274 gösterim
 • Labirent: Alev Deneyleri
  8.5/10 (452 Oy)405 beğeni1.208 okunma46 alıntı5.507 gösterim
 • Mucize
  8.9/10 (799 Oy)715 beğeni1.590 okunma277 alıntı12.135 gösterim
 • Labirent: Ölümcül Kaçış
  8.8/10 (634 Oy)591 beğeni1.555 okunma47 alıntı9.967 gösterim
 • Labirent: Son İsyan
  8.4/10 (398 Oy)357 beğeni1.060 okunma36 alıntı6.334 gösterim
Kitabi okurken kendini kitabinizin sayfalarina verip etrafinizdakiler konussa bile duymadiginiz ve tekrar tekrar okunucak bir kitap. Mükemmeldi herkese tavsiye ederim.
!!!!SPOİLER İÇERİR!!!! ️️️
Kitap arkadaşımın kitabın kapağına hayran olup sen kitap okumayı seversin diye bana hediye almasıyla elime geçti. Beklemiyordum bu kadar saracağını, bir anda ilk görünce biraz daha basit bir kitap olduğunu düşünmüştüm fakat çok beğendim. İşlenen hikaye mükemmeldi. Kitaptaki tek kusur diyebileceğim şey çok yavaş ilerliyordu. Bazı kısımlar sadece yazı çok olsun diye var gibiydi. Kitabın genel olarak konusu hakkında da ufak bir ipucu vereyim:
Jacop karakteri dedesinin kendi hayatıymış gibi anlattığı masallarla büyür, dedesine tapar derecesinde bağlıdır. Fakat dedesi bir gün aniden tehlike altında olduğunu arayarak ona söyler. Ve dedesinin ölümünün ardından ortaya çıkan bazı şeyler Jacobu araştırmaya iter ve aslında ona masal gelenlerin dedesinin kendi hayatından kesitler olduğunu öğrenmesi çok uzun sürmez.
Biraz fazla mı spoiler oldu bilmiyorum. Ben okurken keyif aldım sizin de her kitapta birbirinden güzel keyifler almanız dileğiyle
Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Ve oldukça tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.
Dede'sinin anlattığı onca yaşanmış olayların masal olduğuna inanan 16 yaşındaki Jakop dünyadan uzak kalmış bir adaya yolculuk eder.Burada Bayan Peregrine'in Tuhaf çocukları yetimhanesini keşfetmeye karar verir.Karşılaştığı ruhların tuhaf olmasından çok daha fazlası olduğunu anlar.Daha sonrası olaylar olaylar....
Her yaştan okuyucuya hitap edecek bir roman.Eğlenceli,gergin.duygusal bir kalemle yazılmış.Fotoğraflarla desteklenmiş olmasi kitabı çekici kılmış.
Atıldığı her macerada yanında hissettim kendimi çok keyifliydi...
İyi okumalar :)
O KU YUN ! Tek kelimeyle muhteşem bir kitap! Bir insanın hayal gücü bu kadar dehşet bir şey yazabilir miydi bilmiyorum.. Harry Potter'dan sonra bayıldığım ikinci serili kitap oldu.. Yani bulunan tuhaf fotoğraflardan yola çıkarak ancak böyle muhteşem bir kitap yazılırdı.. BAYILDIM!
# Kitaba dair #
Bir dede düşünün.. Size sürekli kulağa masal gibi gelen büyüleyici hikâyeler anlatıp onları fotoğraflarla desteklesin..
Bir gün bu dede esrarengiz şekilde ölsün ve ölümünden o tuhaf masallardaki yaratıklar sorumlu olsun..
Dededen toruna aktarılan pek özel bir kan..
Kutsal sayılan bir görev..
Dedenin kız arkadaşıyla yaşanan tutkulu bir aşk..
Yeni yeni ortaya çıkan gerçekler..
Sıfır baştan oluşturulan bir dünya..
Jacob, hızla tuhaflara alışırken paralel dünyada hızla artan koyun telefi akıllarda soru işareti bıraktırıyor.. Adaya dadanmış bu vahşi şey de neydi?!
Jacob sevgilisi güzeller güzeli Emma'yla bazı gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışıyor.. Adadaki tehlikeli varlığın dedesini öldüren o gölge olduğunu, gölgelerin hortlaklara dönüşmesi için yeterli miktarda tuhaf yemesi gerçeğini öğreniyor..
Gölge neydi?! Hortlak neydi?! Tuhaf neydi?!
Aslında ilk kitap tanıtım ve takdim kitabı.. Tuhaflar, normal insandan farklı olarak ikinci bir ruh taşıyan-sihirli, olağanüstü yetenek- insanlardır.. Gölgelerden kaçmaktan ötürü kendilerine bir yer bulup, bir zaman seçip her gün aynı günü zaman bükücü ymbreler -bazı kuş türleri suretine bürünen koruyucu zaman bükücüler- sayesinde yaşarlar.. Her gün aynı günü yaşadıklarından ötürü yaşlanmayı geciktiriyorlar, bu nedenle döngüden çıkmak ölüm demektir.. Birkaç saat onları hızla yaşlandırır..
Döngüyse ymbrelerin aynı günü tekrarlatma olayı..Bazı ymbreler -başta Alma Peregrine'in abileri- dünyayı ele geçirmek için bir araya gelip yeryüzünde bir döngü açmaya çalışırken bir hesap hatası oluyor ve gölgeler ortaya çıkıyor.. Mutasyon geçiriyor ymbreler.. Görünmez oldukları için de adları gölge oluyor.. İşte dedesi ve Jacob'ın yeteneği onları görmek..
Hortlak ise gölgelerin artık tuhaf yiyerek geldikleri en son biçim.. Her türlü kılığa giriyorlar onları ancak gözbebeklerinden ayırt edebilirsiniz ki tabi lens takmıyorlarsa, gözbebekleri ve irisle yoktur..
Hortlakların amacı tekrar o tehlikeli döngüyü yapmak!
Jacob, dedesinin anlattığı hikayelerle büyüyen bir çocuktur. Dedesi anlattıklarının, gösterdiği fotoğrafların gerçek olduğunu söyleyip bu konuda ısrar etse de Jacob bunların peri masalı olduğunu söyleyip dururdu. Dedesi sürekli canavarlardan kaçardı ve bir gün onun öldürülmesiyle hikaye başlar. Jacob dedesinin ölüsünü bulduğunda garip bir yaratık gördüğüne yemin eder ama kimse ona inanmaz ve deli olduğuna inandırmaya başlarlar ancak bir mektup bulur ve Bayan Peregrine'yi bulmak için adaya gider ve inanılmaz bir maceraya çıkar.

Başlarda sürekli okuyamadığım için sıkıcı sanıyordum çünkü hikayenin içine girememiştim. Ama okudukça öyle olmadığını anladım.
Filmi de olacakmış, güzel bir film olacaktır muhakkak. Keyifli okumalar.
Bu arada bu da filmden : https://youtu.be/x2EY0Rmcy0E
Fantastik kitaplara gerçekten aşığım. Bu yüzdendir ki çok keyifle okuduğum bir kitap oldu. Konusunu tam olarak bilmeden başladığım bir seriydi. Sırf 'Tim Burton filmini çektiyse bir bildiği vardır.' hevesiyle başladım -ki kitaptan sonra filmini izledim ve film gerçekten kötüydü-. Kitaptaki hiçbir betimleme yormadı ve olay örgüleri gayet başarılıydı. Karakterlerin kişilikleri oldukça iyi verilmişti. Güzel bir fantastik seri arıyorsanız bu başlangıç gayet iyi.
Bayan Peregrine 'in tuhaf çocukları kitabı ismi gibi tuhaftı gerçekten...Fantastik türde yazılmış çok farklı bir hayalgucuyle sekillendirilmistı.Yazarın ilk kitabı oldugu oldukca belliydi bazı kısımlari okurken eksikler goze carpiyordu.Kitabi ilgi çeken yapan kitapta ki siyah beyaz resimlerdi bir cok okura gore ama bu beni cok etkilemedi dogrusu hatta bana göre dahaa çok kalitesini düşürdü kitabın.Bizim hayalgucumuze bırakması gereken yerleri film izliyormuscasina resimlerde gostermesi her şeyin büyüsünü bozmuş gibi hissettirdi bana.Sanırım kitabı sevmememin diğer bir nedeni de karakterlerin çok küçük olmasının beni kitaba baglamamasi oldu özellikle bazı kısımlar da cizgifilm izliyormus gibi hissettim.Birkaç yerde kitabın Harry Poter'a benzetilmesi ise daha bir ilgincti bence.Kesinlikle harry Poter okurken aldigim zevki bu kitaptan alamadım ve kesinlikle tavsiye etmiyorum kitabı okurken dile fazlasıyla dikkat edenlerin katlanabilecegi bir kitap olduğunu düşünmüyorum.Kitabın bir seri olmasi ve filmi olmasina ragmen ovuldugu kadar guzel bir kitap oldugunu dusunmuyorum malesef.Çok fazla olumsuz elestiriden sonra kitabın kapağına olumlu bir şeyler soyleyecek olursam kesinlikle çok güzel insanlarda okuma merağı uyandıran bir kapak olmuş zaten beni okumaya iten bir diğer nedende buydu.
Hayal gücünün muhteşemliğini tescilleyen bir kitap...Bu kadar sürükleyici olduğunu adından anlamam gerekti...Tavsiye edeceğim tabii ki.
Kitabı okuyan çoğu kişi çok korkunçtu diye yorumlarda bulundu ama bence o korkunç kelimesinin k'sini dahi alamaz. Belkide kitapta bulunan resimler korkunç gözüküyordu ama bence gayet normaldi. kurgusu gayet güzeldi. Kitabı korkmak için okumak istemiştim ama kurgusu beni sardığı için devam ettim. Kitabı tavsiye ederim ama benim gibi korkmak için okuyacaksınız başka kitaplara bakın derim. Ama kitabı gerçekten beğendim. Okuyun :))
Resimleri ve konusu ile çok beğendiğim farklı dünyalara yolculuk ettiğim masal gibi bir kitaptı İthaki yayınları gerek cildi ile gerek baskısı ile süper bir iş çıkarmış

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Alt başlık:
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Miss Peregrine’s Peculiar Children
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

"Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor."
-John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çoksatan yazarı-

"Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım."
-Felicia -Day-

"Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum."
-Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı-

Kitabı okuyanlar 1.030 okur

 • Aslı Akkaya Yalçın
 • Ayşenur
 • Furkan İlhan
 • Melisa nur uçar
 • Bahadır OKURGAN
 • Recep YILDIZ
 • Neval Şentürk
 • Nilay Yüksel
 • Eylül Şakar
 • Alaska Çetin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%30.7
18-24 Yaş
%23.7
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%13.6
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.9
Erkek
%13

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.1 (151)
9
%21.2 (106)
8
%22.6 (113)
7
%14.4 (72)
6
%6.4 (32)
5
%2.6 (13)
4
%1.6 (8)
3
%0.8 (4)
2
%0.4 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları