Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları 1. Kitap

8,3/10  (321 Oy) · 
559 okunma  · 
255 beğeni  · 
4.123 gösterim
Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

"Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf bir ilk roman. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor."
-John Green, Kâğıttan Kentler ve Aynı Yıldızın Altında kitaplarının çoksatan yazarı-

"Bu, hipsterlar için yazılmış bir Harry Potter kitabı. Geçtiği dünyaya ve verdiği hisse bayıldım."
-Felicia -Day-

"Fotoğraflar olmasa bile hikâye kendi başına yetermiş fakat fotoğraflar hikâyeye karşı konulmaz bir gizem ekliyor. Birinci gözden anlatı samimi, komik ve etkili. Serideki bir sonraki kitabı dört gözle bekliyorum."
-Rick Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı-
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786053754756
 • Orijinal Adı:
  Miss Peregrine’s Peculiar Children
 • Çeviri:
  Aslı Dağlı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Enfâl 
12 Eyl 13:59 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Şimdi bütün bunları es geçip bir süre hayal kurun; 16 yaşındasınız ve sarsılmaz bir sevgiyle bağlı olduğunuz tuhaf bir büyükbabanız var. Son derece renkli bir kişilik; hani dünyayı gezip her işe girmiş, her şeyi yapmış diyeceğiniz türden, sanal ortamın ağırlığı altında büyümüş her gencin özlemini çekeceği türden tecrübe kumkuması yaşlı bir adam. Size hikayeler anlatıyor ama Hansel’le Gretel filan değil, kendi başından geçmiş şeyler. Çoğu son derece eğlendirici olmakla birlikte, kendi çocukluğuna indikçe tuhaflaşıyor anlattıkları; ergenliğinin bir kısmını Galler’deki bir adada küçük bir yetimhanede geçirdiğini, orada çok özel ve tuhaf çocuklar olduğunu söylüyor. Üstelik çocuklar oradan ayrılamıyorlar, çünkü peşlerinde canavarlar var. Yetimhanedeki “bilge bir kuş” (Peregrine, Türkçe’si peregrin bir tür doğan demektir) onları koruyor. Kendisi bir şekilde oradan ayrılmış, bir aile kurmuş ama bir gün canavarların hala gelebileceğine inanıyor. Sonra bir de öğreniyorsunuz ki, büyükbabanızın silah dolu bir dolabı var. Canavarlar için. Anneniz ve babanızın üzüntü ve endişeyle anahtarlarını sakladıkları bir dolap.
Normal bir masal anlatıcısı, korkan çocuğuna şöyle diyecektir; “Hadi ama canım, biliyorsun ki gerçek değil bunlar, masal. Yatağının altında canavar filan yok. Şimdi büyükbaban artık yatmaya gidebilir mi?” Oysa Jacob’un büyükbabası Abraham Portman, torununa bunların gerçek olduğunu söylemekle kalmıyor, birlikte kaldığı tuhaf çocukların fotoğraflarını da kanıt olarak gösteriyor. Jacob küçükken bu fotoğraflara inanıyor, canavarlardan korkuyor tabii. Ancak büyüdükçe büyükbabasının ilginç değil kaçık, fotoğrafların montaj, anlattıklarının da gerçek olmadığına inanıyor tabii. Ta ki cesedini bulana kadar. Ta ki, cesedinin yakınındaki o yaratığı görene kadar. Bundan sonra, Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları bir arayış hikayesine dönüşüyor; büyükbabasının dedikleri endişeli ailesinin gitmesinde ısrar ettiği terapist Dr. Golan’ın dediklerine karışıyor ve Jacob gerçeği arıyor. Kim bu Bayan Peregrine? O çocuklar gerçekten var mı? Peki ya canavarlar? Sonunda ailesini ikna ediyor ve baba oğul, gizemli ada Cairnholm’e doğru yola çıkıyorlar. Tabii bu işin sadece başlangıcı. Baba oğulun ne bulacaklarını söylemeyeceğim, okuyup görün.

İsmail Altunbüker 
 24 Ağu 23:24 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Ransom Riggs'ın yazdığı, ilk yayın tarihi 7 Haziran 2011 olan tam 360 fantastik gençlik ve çocuk kitabı.

Kitabın iyi yönleri akıcı ve sade üslubu ile kolay okunan bir eser. Bunun yanın da ilginç karakterleriyle dikkat çeken bir eser.

Kitabın kötü yönleri ise biraz, American Horror Story gibi, farklı ve tuhaf ama hafif meşrep olması. Birazda döngü olayında Narnia Günlüklerine benzemesi. Bir kapıdan geç, döngüye gir falan, hadi ama Narnia Günlüklerinde de var bu olay. Fakat Narnia daha renkli, masalsı bir eser.

Kitabın konusuna gelecek olursam, Jacob eve gelir ve dedesinin gözleri oyulmuş halde ölü bulur. O sırada gölge dedikleri bir devi görür, olanları ailesine anlatınca işler karışır. Ardından bir Psikiyatriye tedavi olur.Daha sonra Jacob, dedesinin söylediği gibi Bayan Peregrine'i aramaya başlar keşfe çıkar. Burada Bayan
Peregrine'e ait eski bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

Sonuç olarak kitap orta karar bir eser, biraz gençlik biraz çocukça bir eser. İnsana bildiklerinden fazla bir şey katmaz. Konu olarak öyle güçlü ve renkli bir fantezisi de yok. Kitabın kapağına ve tasarısına bakılacak olursa, korkunç bir konuya değinecek sanıyorsunuz sanmasına ama maalesef korkuda yok. Olayda sadece korkunç olan, Tuhaf çocukların döngüsünü kuran yetkililerin öldürülmesi, Tuhaf çocukların gölgeler tarafından gözlerinin yenilmesi. Buda dramatik olarak korkunç bir şey o kadar. Onun haricinde kitabı kurtaran tek konu, balon gibi uçan kızın Jacob'u sevmesi. Jacob da onu sever ve onun için dedesinin yaptığı görevi sahiplenir. Kitabı arada renklendiren Tuhaf çocuklarda dediğim gibi, arada boy gösteriyorlar. Hepsinin görevi yine kitabın sonunda başlıyor. Arılar içinde yaşayan çocuk, Rüyalarını ve geleceği filim gibi gösteren çocuk, eliyle etrafı yakan çocuk, Kalp takıp ölüleri dirilten çocuk. Bitkileri büyüten çocuk vesaire ve dahası kitapta var.

Kitap kötü diyemem, kötü değil. Yalnız benim beklentim yüksekti, ülkemizde tutulan bir kitap. Fakat çok kitap okuduğum için konusu orta karar geldi bana. Yinede gençliğe hitap eden keyif verecek bir eser. Gençliğin fantezisine uyan eğlenceli ve farklı bir kitapta diyebilirim. Bir çok kitapta okuduğumuz gibi, birlik ve beraberliğin önemini vurguluyor. Fantastik tarza ilgi duyanların, bu kitaba da bir bakmalarını öneririm. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim. En güzel, en tatlı, en seveceğiniz kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Nurhan Işkın 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Jacob,büyükbabası Abe ile kurduğu bağın çocukluk döneminde ne kadar güçlü olduğunu ergenlik yıllarına gelince sorgulamaya ve onun anlattığı gerçeklerin hayal ürünü olduğuna karar verir.Çocukluk döneminde anlatılan yetimhane ve canavarlara nasıl inandığına ve büyükbabasının bunları uydurduğunu düşünmeye başlar ta ki onun cesedini bulana kadar...
O gün gördüklerine kimseyi inandıramaz ve psikiyatrdan destek almaya başlar artık o bir akıl hastası yerine konulmuştur...
Büyükbabasının yaşadıklarını kendine kanıtlamak için çıktığı yolculukta yaşadığı fantastik olaylara ve Bayan Peregrıne'nin yetimhanesinde ki tuhaf çocuklara nasıl ulaşacağını bilmemekle beraber kendini bu yıkık dökük yetimhanenin kalıntılarının arasında bulur...
Nereye bakması gerektiğini ve ne bulacağını bilmeden büyükbabası Abe'in hayatından kalıntılar ve tuhaflıklarla yüzleşmek ve karar vereceği konuların hayatını nasıl etkileyeceğini sizlerde düşüneceksiniz...
Bu sırlı yolculukta tuhaf diye anılan çocukların hayatını fantastik bir roman olarak okuyup neler hissettiklerine şahitlik edeceksiniz...
Kitabı keyif alarak okudum.Fantastik kurgu sevenlerin okumasını tavsiye ederim...

Zeynep.betul 
 11 May 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabi okurken kendini kitabinizin sayfalarina verip etrafinizdakiler konussa bile duymadiginiz ve tekrar tekrar okunucak bir kitap. Mükemmeldi herkese tavsiye ederim.

Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Ve oldukça tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.
Dede'sinin anlattığı onca yaşanmış olayların masal olduğuna inanan 16 yaşındaki Jakop dünyadan uzak kalmış bir adaya yolculuk eder.Burada Bayan Peregrine'in Tuhaf çocukları yetimhanesini keşfetmeye karar verir.Karşılaştığı ruhların tuhaf olmasından çok daha fazlası olduğunu anlar.Daha sonrası olaylar olaylar....
Her yaştan okuyucuya hitap edecek bir roman.Eğlenceli,gergin.duygusal bir kalemle yazılmış.Fotoğraflarla desteklenmiş olmasi kitabı çekici kılmış.
Atıldığı her macerada yanında hissettim kendimi çok keyifliydi...
İyi okumalar :)

Beyza Yuksel 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Jacob, dedesinin anlattığı hikayelerle büyüyen bir çocuktur. Dedesi anlattıklarının, gösterdiği fotoğrafların gerçek olduğunu söyleyip bu konuda ısrar etse de Jacob bunların peri masalı olduğunu söyleyip dururdu. Dedesi sürekli canavarlardan kaçardı ve bir gün onun öldürülmesiyle hikaye başlar. Jacob dedesinin ölüsünü bulduğunda garip bir yaratık gördüğüne yemin eder ama kimse ona inanmaz ve deli olduğuna inandırmaya başlarlar ancak bir mektup bulur ve Bayan Peregrine'yi bulmak için adaya gider ve inanılmaz bir maceraya çıkar.

Başlarda sürekli okuyamadığım için sıkıcı sanıyordum çünkü hikayenin içine girememiştim. Ama okudukça öyle olmadığını anladım.
Filmi de olacakmış, güzel bir film olacaktır muhakkak. Keyifli okumalar.
Bu arada bu da filmden : https://youtu.be/x2EY0Rmcy0E

Özge Göksu 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Filmini izlemeden önce okumam gerektiğini düşünüp elime aldığım ve umduğumdan da iyi çıkan bir kitap... Uzun zamandır fantastik seriler içinde bu kadar zevk alarak okuduğum bir eser olmamıştı. İkinci kitabın da şu sıralar çıkması gerekiyor. Kesinlikle tavsiye ederim... 1940 larda döngülerde yaşamaya ne dersiniz...

Elif Dülger 
 20 Haz 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fantastik kitaplara gerçekten aşığım. Bu yüzdendir ki çok keyifle okuduğum bir kitap oldu. Konusunu tam olarak bilmeden başladığım bir seriydi. Sırf 'Tim Burton filmini çektiyse bir bildiği vardır.' hevesiyle başladım -ki kitaptan sonra filmini izledim ve film gerçekten kötüydü-. Kitaptaki hiçbir betimleme yormadı ve olay örgüleri gayet başarılıydı. Karakterlerin kişilikleri oldukça iyi verilmişti. Güzel bir fantastik seri arıyorsanız bu başlangıç gayet iyi.

kübra aslan 
12 Mar 16:58 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Ve oldukça tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.
Dede'sinin anlattığı onca yaşanmış olayların masal olduğuna inanan 16 yaşındaki Jakop dünyadan uzak kalmış bir adaya yolculuk eder.Burada Bayan Peregrine'in Tuhaf çocukları yetimhanesini keşfetmeye karar verir.Karşılaştığı ruhların tuhaf olmasından çok daha fazlası olduğunu anlar.Daha sonrası olaylar olaylar....
Her yaştan okuyucuya hitap edecek bir roman.Eğlenceli,gergin.duygusal bir kalemle yazılmış.Fotoğraflarla desteklenmiş olmasi kitabı çekici kılmış

Bilge Su 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okuyan çoğu kişi çok korkunçtu diye yorumlarda bulundu ama bence o korkunç kelimesinin k'sini dahi alamaz. Belkide kitapta bulunan resimler korkunç gözüküyordu ama bence gayet normaldi. kurgusu gayet güzeldi. Kitabı korkmak için okumak istemiştim ama kurgusu beni sardığı için devam ettim. Kitabı tavsiye ederim ama benim gibi korkmak için okuyacaksınız başka kitaplara bakın derim. Ama kitabı gerçekten beğendim. Okuyun :))

Kitaptan 96 Alıntı

Beyza Yuksel 
 26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Birisi seni içeri almazsa sonunda kapıyı çalmaktan vazgeçersin. Demek istediğimi anlıyor musun?"

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 90)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 90)
Nurhan Işkın 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Büyük olasılıkla aklımı kaçırmak üzereydim ve delirip delirmediğimi anlayana kadar insanlardan uzak durmalıydım.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 149)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 149)
Nurhan Işkın 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan türünün yapısı,birçoklarının düşündüğünden çok daha karmaşık ve çeşitlidir."

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom RiggsBayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs
Beyza Yuksel 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Arada bir yanlış yapıp doğruları görmenin önemli olduğunu düşünürdü.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 79)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 79)
Nurhan Işkın 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sanırım büyükbabam, yaşadığı onca şeyden sonra kendisini artık hiçbir yerde, hatta evinde bile güvende hissetmiyordu.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 29)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 29)
10 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Ransom Riggs: Acayip fotoğraflar ve tuhaf çocukların yazarı
Ransom Riggs: Acayip fotoğraflar ve tuhaf çocukların yazarı Bugünlerde çoğu kişi gibi siz de başka yerlere ve zamanlara hatta belki başka dünyalara kaçabilmeyi hayal ediyorsanız, Tim Burton’un nihayet gösterime giren yeni filmi “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları”, tam size uygun bir seçim olabilir. Hem zaten Ransom Riggs’in bizde İthaki Yayınları etiketiyle çıkan üç kitaplık ünlü serisini okuduysanız, siz de filmi aylardır sabırsızlıkla beklenlerden olmalısınız. “Yeni Harry Potter” olarak da anılan “Bayan Peregrine” serisinin yaratıcısıyla sadece nezaketi ve tatlılığıyla değil; kitaplara duyduğu aşkla da sevgimi kazanan genç arkadaşım Cemre Özkan konuştu. Sağlam bir kalem olacağına inandığım ve edebiyat eğitimini artık Japonya’da sürdüren Cemre’nin aracılığıyla Ransom Riggs, bir kez daha huzurlarınızda…