Beatrice Ve Virgil

9,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
443 gösterim
“Cehennem mi, diye merak etti Henry. Artık İlahi Komedya ile ilgilerini anlıyordu. Dante’ye cehennem ve Araf boyunca Virgil rehberlik ediyordu, cennet yolunda da Beatrice. Edebiyata ilgili bir tahnit ustasının kahramanlarını iç içe olduğu malzemelerden seçmesinden daha doğal ne olabilirdi ki?”

Soykırım hakkındaki kitabı beklediği ilgiyi göremeyince Henry radikal bir karar verir ve yazmayı bırakır. Ancak bir gün eline tuhaf bir paket geçer. Pakette Gustave Flaubert’in kısa bir hikâyesiyle paketi gönderen kişi tarafından yazılmış bir tiyatro oyunu vardır. Merak romancıyı yaşlı bir tahnit ustasına ulaştırır. Bu garip ve mesafeli adamın dünyasının içine çekildikçe Henry, oyunun kahramanları olan aç ve korku dolu eşek Beatrice ve maymun Virgil’in epik yolculuğuna da tanıklık eder. Yann Martel, önemini asla yitirmeyecek olan bir temayı muhteşem ve iç içe geçmiş bir hikâyeyle anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789751030733
 • Çeviri:
  Aylin Yengin
 • Yayınevi:
  Sayfa6 Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merlin M 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu yılki kitap fuarında tesadüfen gördüğüm, aldığım ve okumaya başladığım gün içinde elimden bırakamayıp bitirdiğim harikulade kitap. Yazarının "Pi'nin Yaşamı"nın da yazarı olduğunu görünce tereddütsüz almıştım, yine sıra dışı bir konu ve anlatı ile karşılaşacağımdan emindim. Öyle de oldu.
Yazmayı bırakmış bir yazar ve yaşamayı bırakmış bir tahnit ustası. İç içe geçmiş hayatlar, metinler. Geçmişin silinmeyen izleri. Kısacası anlatılmaz yaşanır bir kitap. Tavsiye ederim.