Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl

7,0/10  (24 Oy) · 
80 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.143 gösterim
Dünya bir felakete doğru dolu dizgin koşuyor. Kötüye kullanılan bilim insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Yeni doğan çocuklar büyük oranda erkek, çünkü "oğlan" olsun istiyordu herkes. Buyrun, bilim dilekleri yerine getirdi sonunda.rnİşin sonu nereye varacak? Kadınlar yeryüzünde silinip gidecek mi? Bir grup aydının kurduğu "Bilgeler Şebekesi" insanları uyarmaya, zararın bir yerinden döndürmeye uğraşıyor ama boşuna. Şimdiye dek Kuzeyliler tarafından "uzaktaki bir başka dünya" olarak değerlendirilen Güney ülkelerinde şiddet tırmanıyor, yavaş yavaş tüm dünyaya yayılıyor.rnBunlara tanıklık eden, insanlığın düştüğü korkutucu durum karşısında el ele mücadele veren bir gazeteciyle bir böcekbilimci; onlardan doğacak bir kız çocuğu: Beatrice... Bu Beatricein yüzyılı, gerileme ve bıkkınlık çağı.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9750810749
 • Çeviri:
  Esin Talu-çelikkan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amin Maalouf'un bu romanı gelecek bir zaman diliminde geçiyor. Hafif bilim-kurgu tadında ancak çok yetersiz. Yani Maalouf, değindiği konu ile ilgili soru işaretleri bırakıyor kafanızda ama seçtiği konuyu işleyişi vasat olmuş. Çocuklarımızın cinsiyetini seçebilsek nasıl olurdu? El altından dağıtılan bir ilaç sayesinde erkek çocuğa sahip olmak kesinleşiyor... Eh tabi böyle doğaya aykırı bir durum sonucunda dünyada bazı karışıklıklar meydana geliyor. Erkek evlat özlemi çeken dünyanın aksine kızı Beatrice'i her şeyden çok seven böcek bilimci bir baba ağzından anlatılıyor olaylar.

Bunun mümkünü olsa nasıl olurdu ya da bunun nasıl dezavantajları olur, hayatlarımıza nasıl yansır? Bu tarz soruları kendi içinizde düşünüyorsunuz. Diğer Amin Maalouf kitaplarına göre oldukça vasat buldum. Konusunun ilgi çekici olması kitabı okumaya sevk etti ama güzel bir konunun kötü işlenişini görmek beni üzdü. Maalouf'un kitaplarının çoğunu okudum ve hala birinci sırada "SEMERKANT" duruyor. Yazarın hakkını yemeyeyim, ele aldığı konuyla ilgili genetik ve böcek bilimi araştırmaları yapmış olduğu ortada. Emeğine saygım sonsuz ancak bana hitap etmedi. Beklentinizi yüksek tutmamak kaydıyla okursanız, belki benden daha çok beğenirsiniz. İyi okumalar dilerim.

seher 
10 Şub 22:46 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl Amin Maalouf'un tarihten uzaklaşıp farklı bir konuda yazdığı bir kitaptır. Kitab okurken toplumu,yasaları,dünyadaki bakış açılarını ,kız ve erkek ayrımcılığı konusu gibi konularda sorgulatan ve düşündüren bir eser.

Sezer Altunoğlu 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Maalouf'un bence diğer romanlarına göre bana ütopik(korkulan ütopya) gibi geldi.Tarihsel değil , oldukça kısa tutulmuş , şahsen sadece işlenilen konu beni çekti , yer yer çokça sıkıldım.

arzu amaç 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Herkesin erkek çocuğa sahip olmak istediği bir dünyada gelecek nasıl olur?Bireylerin kendi isteklerini akılcı toplum ihtiyaçlarının önüne koyarak gelenekselciliğin dünyayı yok edebileceğini görmemelerinin öyküsü. Dengeler üzerine gerçekçi bir yaklaşım.

Kitaptan 15 Alıntı

Fatos 
 17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Yirmi yılda kırk sağlam kitap okursan, ama adam gibi okursan, dünyaya korkmadan bakabilirsin ''

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)
sezen 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Batı her zaman senin bildiğin gibi barış ve adalet diyarı değildi, kadın ve erkek haklarının, doğanın üstüne titrenmiyordu. Senden bir önceki kuşaktan olan ben, bambaşka bir Batı tanıdım. Şunu unutma ki, yüzyıllar boyunca, Yerküre’nin dört bir yanında izler bıraktık, imparatorluklar kurduk, uygarlıklar yıktık, Amerika’daki Kızılderilileri yok ettik, sonra onların yerine çalışsınlar diye takalar dolusu zenci getirdik, afyon satın almaya zorlamak için Çinlilerle savaştık, evet, dünyada bir kasırga gibi estik, çoğunlukla yararlı ama her zaman yıkıcı bir kasırga”

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin MaaloufBeatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf
sezen 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Tüm ilaçlar bilinçli kullanıldığında kurtarıcı, aksi halde tehlikelidir. Bir mucid insanlığı olgunlaşmış varsaymalıdır; yoksa birçok şey icat edilmemeliydi! Ama bilim geriye doğru işlemez, insanlık sahip olduğu bilgiden de, güçten de kurtulamaz. Geçmişe özlem duyanlar bunu böyle kabullenmeliler!”

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin MaaloufBeatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf

Şimdi biliyoruz ki, ışık nasıl gölgeyi büyütürse, iletişim araçları da bilinçsizliği öyle yaygınlaştırıyor; ışıldak ne kadar güçlüyse, gölge o kadar koyu oluyor.

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin MaaloufBeatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf
sezen 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Lavradan böceğe, çirkin ve sürüngen tırtıldan rengarenk, muhteşem kelebeğe dönüşümde, bir gerçekten ötekine geçiyoruz izlenimine kapılırız;ne var ki kelebeğin güzelliğini oluşturan her şey zaten tırtılda vardır.”

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin MaaloufBeatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf
sezen 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Benim için kalıcı olarak çekiciliğini koruyan şey yürek yüceliğidir, buna bir de güzellik eşlik ederse ne ala, etmezse yazık.”

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin MaaloufBeatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf
seher 
12 Oca 11:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kin, sonsuza kadar sıradan bir gerçeklik olarak kalamaz. Günün birinde, herhangi bir nedenle kudurur ve o zaman anlaşılır ki yüz yıl, bin yıl, iki bin yıldır ne bir tokat ne bir korku unutulmuştur. Kin söz konusu olduğunda, bellek zamanın içinden geçerek her şeyle beslenir, bazen aşktan bile güç alır.
Tarih boyunca çok az öğreti kinin kökünü kazıyabilmiştir; çoğu, onun yönünü bir hedeften başka birine çevirmekle yetinmiştir. Kini inançsıza, yabancıya, dinden dönene, efendiye, köleye, ataya yönlendirmiştir. Elbette kin sadece başkalarına olduğunda kin diye adlandırılır; bizimkine başka bin bir türlü ad bulunur.

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf (Sayfa 112)Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf (Sayfa 112)
seher 
13 Oca 09:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir topluluk, yaşamının tehlikede olduğunu düşündüğünde, bazen genel tutumu belirleyen tüm toplumsal yasalar birdenbire geçersiz hale gelir

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin MaaloufBeatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf
seher 
13 Oca 10:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Otoriter bir rejime karşı çıkan bir Avrupalı'ya "başkaldıran" deniyordu. Ama Clarence bir yazısında "başkaldıran bir Afrikalı" yazdığında, yayın yönetmeni, deyimi yerinde bulmayıp, bir biçim ya da imla yanlışı düzeltir gibi, danışmaya bile gerek duymadan onu "karşı çıkan" diye değiştirmişti. Aynı düşünce biçiminde, Kuzey'e yerleşmiş bir Güneyli bir çalışana "göçmen" denirken, Güney'e yerleşmiş bir Kuzeyli çalışana ise "sürgün" adı veriliyordu. Karıştırmayalım!

Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf (Sayfa 144)Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Amin Maalouf (Sayfa 144)
2 /