Bebek Kafası

5,3/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
5 beğeni  · 
783 gösterim
Twitter yokken o vardı. Vedat Özdemiroğlu insanlık hallerini kısa cümlelerle anlatıyor, esprileri art arda sıralıyordu.'140 karakter' kısıtlaması yok burada. Çünkü öze sadakati, her defasında biçimsel sınırlamayla temin edemezsiniz.Beri tarafta, Özdemiroğlu, okurunu her daim hoş tutmayı ilke edinmiş görünüyor. 'Yükte hafif, pahada ağır' metinler sunuyor.Bu nedenle, onun yazdıkları hafızalarda yer ediyor, hızla yayılıyor, kolayca anonimleşiyor.Bebek Kafası'ndaki birçok espri, yazar adı anılmadan dilden dile aktarılıyor.Vedat Bey adeta, espri yapmış, denize atmış. Zamanla, memleketin üç tarafını çeviren denizlere rengini vermiş mizahı. Murat Menteş'in sunuşuyla,Vedat Özdemiroğlu'ndan Bebek Kafası
(Tanıtım Bülteninden)

Merhabalar,

Öncelikle kitaptan sonra düşüncelerimden bahsedeyim. Alfabenin tüm harfleri altında bazı seçilmiş kelimeler yazılmış ve yazar espilerini paylaşmış. Bazen bir kelime için bir cümle yazmış bazen bir sayfa anlatmış. Zaten esprilerine de gülmedim, gülemedim. Bana dili de tarzı da hitap etmedi. Kitabı alış nedenlerimden en önemlisi Murat Menteş*in kitabı uzun uzun öven önsözüydü. Demek ki yazarı yazardan değil, okurdan tavsiye olarak almak gerekiyormuş bunu deneyimledim.

Öneremem ama iyi okumalar dilerim.

Kerem 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Açıkçası son yıllarda kaliteli kitapları özellikle okumaya dikkat ediyorum ama bu kitap elime nasıl geçti, nasıl okudum bilmiyorum, alışkanlıklarımın dışına çıktım. Hatta okuyamadım bile. Zira baştan sona okunacak tarzda bir kitap değil. Kitap alfabetik olarak ilerlemiş, bu sizi soğutuyor. Yine de içinde kaliteli espriler arıyorsunuz ama onu da bulamıyorsunuz. Kaliteli espriyi geçtim, espriler size kitabı inceledikçe soğuk soğuk geliyor. Sıradan bir internet sitesinde sıralanmış sıradan esprilerin çıktıya dökülmüş haline benziyor. Pek tavsiye edemiyorum.

Bebek kafasında ve fazla bir amacı olmayan hayatı kesit kesit sunan cümlelerden oluşan güzel bir kitap her ne kadar sosyal medya sözleri gibi kısa sözlere benzetse de kendisi ...Yaşanmışlık var bu en önemli şey bence .Dünya'ya Vedat Özmediroğlunun penceresinden bakmak isteyenler bu kitabı okumalı fazla bir şey beklememeli bu kitaptan ayrıca zaten fazla bir şey de vereceğini söylemiyor kendisi o yüzden hayattan az şey bekleyenler için güzel bir kitap.

Kitaptan 39 Alıntı

"İş nasıl gidiyo, zevkli mi " diye sordum bi arkadaşıma , " Zevkli olsa para ödemezler " dedi ...

Bebek Kafası, Vedat Özdemiroğlu (Zevk)Bebek Kafası, Vedat Özdemiroğlu (Zevk)

Gazetenin 1.sayfası ölen ünlü, 2.sayfası yaşayan ünlü, 3.sayfası ölen ünsüz... Ünsüzün yaşamasının haber değeri yok!...

Bebek Kafası, Vedat Özdemiroğlu (Sayfa 289 - Ün)Bebek Kafası, Vedat Özdemiroğlu (Sayfa 289 - Ün)

Rus romanlarında habire semaver , paso çay , her seferinde canım deli gibi çay istiyo . Deli gibi derken deli de olabilirim . Sakınca yok." Gerçek , başarıdan daha önemli " diyor Dostoyevski Cinler'de ...

Bebek Kafası, Vedat Özdemiroğlu (Çay)Bebek Kafası, Vedat Özdemiroğlu (Çay)
4 /