Bebeklerin Ahlaki Yaşamı İyiliğin Ve Kötülüğün Kökenleri

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
341 gösterim
Ünlü seri katil TedBundy de bir zamanlar bebekti, şiddet karşıtlığıyla tanınan MahatmaGandhi de… Peki, bebeklerden sosyopatlar yaratan 'karanlığın' ya da empati ve merhamet duygularıyla dolu insanlar yaratan 'aydınlığın' kökenleri nerede aranmalı? İyiliği ve kötülüğü içimizde eşit biçimde mi barındırıyoruz? Paylaşımcılık, eşitlikçilik, fedakârlık gibi olumlu özelliklerimiz ve acımasızlık, saldırganlık, kıskançlık gibi olumsuz özelliklerimiz doğuştan mı gelir, sonradan mı edinilir? Onlara doğrudan zararı dokunmayan 'yanlış davranışlar', hem bebekleri hem de yetişkinleri neden bu denli öfkelendiriyor?

Yale Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olarak görev yapan Paul Bloom, Bebeklerin Ahlaki Yaşamı'nda bu sorulardan yola çıkarak ahlakın, ahlak algısının ve ahlaki dürtülerin evrimsel kökenlerine ışık tutmayı amaçlıyor. Bloom bu kitabında, konu üzerine gerçekleştirilmiş şaşırtıcı deneylerden, araştırmalardan ve çalışmalardan yararlanıyor ve ortaya hayli ilgi çekici sonuçlar çıkıyor. Sonuçta hatırlamakta yarar var: "Bizler iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız, gökten inmiş melekler değil."

"Bloom'da, akademik çalışmaları anlaşılır ve çekici metinlere dönüştürebilme yeteneği var... Herhangi bir şüpheciyle tartışmaya girmekten haz duyacağını gösteren bir otorite ve açıklıkla yazıyor."
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9786056533754
 • Çeviri:
  Ezgi Kardelen
 • Yayınevi:
  Verita
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Demek ki iyi bir insan olmak, bazen kişinin merhamet duygularını kuvvetlendirmesini değil, bu duygularının üstesinden gelmesini gerektirir.

Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul Bloom (Sayfa 56)Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul Bloom (Sayfa 56)
YASEMİN SAMSA 
09 Oca 21:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Elimizdeki kaynaklar başka insanların hayatını kurtarmak için kullanılabilecekken, kendi çocuğumuzu birazcık daha mutlu etmek adına onu lükse boğmak ahlaki bir hatadır.

Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul BloomBebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul Bloom
YASEMİN SAMSA 
04 Oca 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

‪“Size karşı yapılmış ve kişisel tarihimizde herhangi bir özür, kefaret, kısas, ceza, tazminat, mahkumiyet ya da onun yanlış olduğunu bildiren herhangi bir şey olmaksızın varlığını sürdüren bir yanlış, bir talep yaratır.”‬

Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul BloomBebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul Bloom
YASEMİN SAMSA 
09 Oca 22:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Erdemli bireylerin özelliklerinden biri de, üzerine düşünülmüş doğru davranışları alışkanlık haline getirmeleri ve sonuçta düşünmeden de doğru olanı yapan kişilere dönüşmeleridir.

Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul BloomBebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul Bloom
YASEMİN SAMSA 
04 Oca 23:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Psikolog David Pizarro’nun “ıvırzıvır ahlakı” tanımı: İçgüdülerden, basit kurallardan ve duygusal tepkilerden müteşekkil, oldukça gevşek bir toplam”

Bebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul BloomBebeklerin Ahlaki Yaşamı, Paul Bloom