Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
44 gösterim
Bütüncül psikoterapi, hastanın bilişlerinin, davranışlarının, kişiliğinin ve duygusal süreçlerinin yeniden düzenlemesine yardımcı olmak için pek çok farklı ekolden faydalanarak daha gerçekçi, uyumlu ve esnek bir çalışma alanı sunar. Bu kitapta Bütüncül Psikoterapi Teorik Eğitimi 12. Grubunun Ağustosayı deşifrelerini sunulmaktadır. Bu ders notlarında psikoseksüel gelişim evreleri, oral, anal ve ödipal dönemler ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786059137027
 • Yayınevi:
  Psikoterapi Enstitüsü Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

"Mağazalara giderken yanınızda bir arkadaş bulundurup, 'Yakışmış mı, yakışmamış mı, kırmızıyı mı alayım, maviyi mi alayım, bu saç modeli bana uygun mu, değil mi?" diye sorarsınız. Bu hep içinizdeki annelerden onay alma ihtiyacıdır. Birey ve özerk olsaydınız denemenin keyfini yaşardınız, coşkunun keyfini yaşardınız, beğenmediğiniz zaman da bunu beğenmedim deyip reddedip atardınız, beğendiğinizi tutardınız."

Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 181 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 181 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)

"İki kişi konuşurken ikisi de bir hakikati anlamak ve değerlendirmek çabası içindeyse kelimelerine duygusal ton eşlik etmez. Ama ne zaman ki iş yavaş yavaş benim dediğim daha doğrudur diye bir iddiaya dönüşür de duygusal ton hakim olmaya başlarsa, artık orada iddia edilen şey iddia edilmekten vazgeçilmiştir, bir insanın kişiliği ve kimliği olmuştur."

Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 18 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 18 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)

"Ölüme karşı yas reaksiyonu yaşayamayan ve suçluluk hissi hissedenler, onun yerine bir çocuk yaparak ölen ağabeyleri, anneleri, babaları, aynı ismini ona verirler, o çocuk kendi kaderini yaşayamaz. Tüm aile ve sülale öbürüne karşı duymuş olduğu, halledemedikleri yas reaksiyonlarını ve acıyı çocuğun üzerine yaşarlar."

Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 90 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 90 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)

"Her birimiz zorlanan şartlar karşısında, delirebiliriz, aklımızı kaybedebiliriz, gerçekliğin sınırlarını yok edebiliriz. Bunu bir kere bilmemiz gerekiyor. Yani illa bir insanın organik bir hastalığı olması gerekmez, stres ve sıkıntı altında hepimiz gerçekliği çarpıtarak algılama, gerçekliğin dışına çıkma, bir takım tasarımların sahibi olma, hatta kendimizi tanrı, peygamber, mehdi olarak ilan etmek gibi bir pozisyonun içerisine geçici de olsa girebiliriz. İnsan böyle bir potansiyele sahiptir."

Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 128 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 128 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)

"Mevlana:"Sazlıktan kopan ney bir ömür boyu sazlığa dönmek için inler. İnsan da doğumdan itibaren yeniden Tanrı' ya dönmek için çaba gösterir ve ruh ölümle bedenden çıkıp Şeb-i Arus' la Tanrı' ya kavuşmaktadır.""

Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 17 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)Bebeklikten Erişkinliğe Ruhsal Yolculuğumuz Rölatif Bütüncül Psikoterapi-12. Dönem Serisi 3, Tahir Özakkaş (Sayfa 17 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları)