Bedensiz Organlar

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
561 gösterim
Slavoj Zizek Bedensiz Organlar kitabında Devrim Teorisini, Psikanaliz ile Sinemayı, Antikapitalizmi arka plana alarak baskın deleuze imgesine karşı çıkıyor.

"Deleuze hakkındaki Lacancı bir kitap Bedensiz Organlar... Peki neden Deleuze? Son on yılda Deleuze çağdaş felsefenin merkezi referansı haline geldi: "Direnen çokluk", "göçebe öznellik", psikanalizin Anti-Oidipal eleştirisi ve benzeri kavramlar günümüz akademisinin geçer akçeleri oldu bunun yanında, Deleuze gittikçe artan bir biçimde günümüz küreselleşme karşıtı Solunun ve kapitalizme karşı direnişin kuramsal temelini atan filozof olarak iş görür hale geldi. Bedensiz Organlar burada "akıntıya karşı kürek çekiyor": Kitabın başlangıç noktası, bu Deleuze'ün (Felix Guattari'yle beraber yazdığı kitapların okumasına dayanan popüler imgesinin) altında psikanalize ve Hegel'e çok daha yakın olan başka bir Deleuze'ün, sonuçları çok daha yıkıcı olan bir Deleuze'ün yattığıdır...

Ve son olarak bu yapıtta, popüler "Deleuzecü siyaset"in çıkmazı ve yetersizliği sergilenerek farklı bir "Deleuzecü siyasetin" hatları çiziliyor. Buradaki eleştirinin hedefinde, radikal bir moda kılığında gizlenerek, Deleuze'ü aslında günümüz "dijital kapitalizmi"nin ideoloğuna dönüştüren Deleuzecülüğün söz konusu yönleri bulunmaktadır."
(Tanıtım Bülteninden)
DeliBilge 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Bu kitap .... Bu türden aldatıcı (bir bakıma tam da sadece aldatıcı olmayan) bir özgürlüğün büyülü anlarına ve "normal" gerçekliğe dönüşle birlikte sönen umutlara adanmıştır. "
Žižek s. 30
...
Kitap okumasında, iç' ten dış'a, dış' tan iç' e son derece yoğun tesbitler ve analizlerle dolu yolculuğa çıkmak garanti.. Dikkatli okunması gereken kitaplardan biri. Ve tabi nitelikli sonuç alabilmek adına, felsefe ye aşina olmak gerek. Aksi halde okuyucu zihin krizleri geçirebilir.

Kitaptan 20 Alıntı

DeliBilge 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sorun Yaşam değil, konuşan organizmanın Yaşamdaki-Ölümüdür ("olumsuzla oyalanmasıdır").

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 179)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 179)
DeliBilge 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Superman III' de (filmde) çok güzel bir ayrıntı vardır : Dünyaya kızan Superman bir anlığına kötülüğe kapılır, Piza' ya uçar ve eğik kuleyi düzeltir. Gerçekte Piza'yı ilgi çekici kılan nedir? Kulenin bir şekilde "kayık" olması ve düz duramaması şeklindeki saçma olgu nedeniyle ilginçtir burası. Yapılacak en kötü şey onu düzeltmektir -bu edim Piza'yı farksızlığa geri götürür ve onu ayırt edici özelliğinden mahrum bırakır. Bu hikâyenin verdiği ders evrenseldir ve temel ontolojik sonuçlar barındırır : Bir şeyin var olması için dengeyi bozan, göze çarpan bir şeye dayanması gerekir. Kuantum kozmolojisinin bize öğrettiği gibi evren boşluktan, dengenin bozulmasından ex nihilo (hiçten) doğmuştur.

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 122)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 122)
DeliBilge 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Görünüş ve gerçeklik arasındaki farka dair tartışmaları körükleyen şey dünyanın bize göründüğü gibi olmayabileceği korkusu değil, göründüğü gibi olabileceği korkusudur.
Susan Neiman

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 84)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 84)
DeliBilge 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir organizma, farklı organlarının her birinde olduğu gibi, bir sorunun çözümünden başka bir şey değildir, örneğin gözün ışık sorununu çözmesi gibi.

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 99)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 99)
DeliBilge 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir özne kendini kozmik bütünün parçası olarak zamansız ve sonsuz diye deneyimlediğinde , kendi Benliğinin kısıtlamalarından kurtulduğunda, beynin zaman, mekân ve bedenin mekândaki oryantasyonuna ilişkin verileri işleyen bölümü "karanlığa gömülür "; yoğun meditasyona özgü odaklanma boyunca meydana gelen duyu girdilerinin bloke edilmesiyle, beynin, benliği sonsuz ve herkes ve her şeyle yakından bağlantılı olarak deneyimlemekten başka seçeneği kalmaz.

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 195)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 195)
DeliBilge 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cinsiyet farkı söz konusu olduğunda kadın erkeğin kutupsal karşıtı değildir, kadınlar vardır çünkü erkek tamamıyla kendisi değildir.

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 111)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 111)
DeliBilge 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Asıl gizem şeylerin "gerçekte ne oldukları" değil, "bana gerçekte nasıl göründükleridir. "

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 199)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 199)
DeliBilge 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu evrende her şey ne kadar çok değişirse, o kadar aynı kalır.

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 44)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 44)
DeliBilge 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sorulması gereken asıl soru "Makineler insan zihnini nasıl TAKLİT EDEBİLİR?" değil, "insan zihninin kimliği dışsal mekanik eklere nasıl bel bağlar? Makineleri bünyesine nasıl katar?" olmalıdır.

Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 50)Bedensiz Organlar, Slavoj Zizek (Sayfa 50)
2 /