Bediüzzaman Said Nursi (Hayatı ve Nur Risalesi`nden Parçalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
852
Gösterim
Adı:
Bediüzzaman Said Nursi
Alt başlık:
Hayatı ve Nur Risalesi`nden Parçalar
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
86
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944144223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Bediüzzaman Said Nursi’nin kısa bir biyografisi ve “Risale-i Nur”dan sadeleştirilmiş önemli bölümler...
Güzel ve kısa yazılmış bir biyografi ve bilgi için okunması gereken bir kitap Bediüzzaman Said Nursi Hayatı ve Nur Risalesi`nden Parçalar yer alan bir kitap
Hep merak etmişimdir önemli insanların birbiri hakkındaki düşüncelerini...Tam olarak Necip Fazıl duygularını paylaşmasa da Bediüzzaman'ın hayatına bakışı ve paylaştığı risalelerden oluşan güzel bir kitap %OKUNMALI
Necip Fazıl Kısakürek; Bediüzzaman Said Nursi eserini 3 ana başlık altında inceler, daha doğrusu editörler tarafından öyle derlenir. Kitap, Necip Fazıl Kısakürek'in dergi yazılarından oluşur.
İlk kısımda Bediüzzaman'ın hayatını ve eserleri olan Risale-i Nur külliyatını hangi şartlar altında telif edildiğine değiniyor. Bu biyografik kısmı Büyük Doğu dergisinin 13 Ekim-10 Kasım 1950 tarihleri arasında çıkan (30,31,32,33,34) üncü sayılarında yayınlar. Bu tarihte Bediüzzaman hayattadır.
İkinci kısımda Nur risalelerinden belli başlı parçaları kitabına alıyor. Bu başlıklar; Nur Risalesi, İhlas, Muhabbet, Gençlik Rehberi, Kur'an, Kur'an'ın icazı, İki Mukaddime, Bir Mektup ve Ene-Ben.
Said Nursi'den Notlar adı altında olan son kısmında da Bediüzzaman'ın kendi sözleriyle davasını ve eserlerini anlatıyor, sorulan sorulara cevap veriyor.

Necip Fazıl Kısakürek, eserinde Bediüzzaman hakında çok fazla kişisel görüşüne yer vermiyor. Genel itibariyle Risale-i Nur'u ve Bediüzzaman'ı daha sade cümleler kullanarak yine Risale-i Nur'dan anlatıyor. Risale-i Nur'dan da birçok ders yapıyor.

Son olarak da, kitabın da başında bulunan Necip Fazıl Kısakürek'in kendi sözlerini yazarak incelememi bitirmek istiyorum:

''Nice sahte şeyh ve kalpazan âlimin ortalığı kapladığı ve müdafaasız safdilleri avladığı bir hengâmede, emin hüviyet ve şahsiyetlerden başka kimseyi bağrına basmayan, bu hususta gayet ince tefrik ölçülerine mâlik bulunan ve bilhassa din işinde en basit ayar ve kırat düşkünlüğüne bile tahammül etmiyen Büyük Doğu, onun yazılarını tereddütsüzce sütunlarına geçirerek, kendisine itimadını zımmen ilan etmiş bulunuyor.'' (NCK- Büyük Doğu -1950/30.sayı)
Bediüzzaman hazretleri hakkında ve onun Külliyatından alınan sözler ile harmanlanan tadımlık bir kitap. Kısa sürede biter ve Bediüzzaman hakkında bilgilerinizi tazelersiniz.
kalbinin en derin köşelerinde ve ruhunun tâ esasında dalalet darbesini yiyen ve o dalalet cihetiyle bütün emelleri inkıtaa uğrayan ve bütün elemleri ondan neş'et eden bir bîçare insana hangi saadeti temin ediyorsun? Acaba zâil, yalancı bir cennette cismi bulunan ve kalbi, ruhu cehennemde azap çeken bir insana mesud denilebilir mi? İşte sen bîçare beşeri böyle baştan çıkardın, yalancı bir cennet içinde cehennemî bir azap çektiriyorsun...
Bediüzzaman'a en büyük zulümler, Afyon hapishanesindeyken yapılmıştır. Bu anında söylediği sözler:
"Belki hayatta kalamam... Bütün varlığım, vatan, millet ve gençlik için... Ölürsem, İslâm alemi ve insanlığın ebedi saadeti uğrunda canım feda olsun..."
Afyon Ağır Ceza Mahkemesinin kararı temyiz edilirken, bir Nur talebesi tarafından yazılan satırlar:
"Eğer vatan ve milletin gizli düşmanları bizi mürekkepsiz ve kağıtsız bırakacak olsalar, kanımızı mürekkep ve derimizi kağıt yapıp yine (Nur Risalesi)ni yazıp neşretmekte devam edeceğiz!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bediüzzaman Said Nursi
Alt başlık:
Hayatı ve Nur Risalesi`nden Parçalar
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
86
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944144223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Bediüzzaman Said Nursi’nin kısa bir biyografisi ve “Risale-i Nur”dan sadeleştirilmiş önemli bölümler...

Kitabı okuyanlar 55 okur

  • Annabel Lee
  • Senanur
  • Leyla Özişçi
  • Ümran Ay
  • FERAY
  • Adem Öveç
  • Bey Böyrek
  • Ahmet Kabataş
  • Mübarek Demir
  • Funda Aydoğan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.7 (10)
9
%16.7 (4)
8
%20.8 (5)
7
%8.3 (2)
6
%8.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%4.2 (1)