Beklenmedik Anlar

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
317 gösterim
"Eğer sana bakıyor olsaydım, dedi John ve sen de bana bakıyor olsaydın, tıpkı şimdi olduğu gibi sadece bakıyor olsaydın ve belki de konuşuyor olsaydık, belki, ve sen benim gözümde yansıyor olsaydın ve ben de seninkinde, yani sen benim gözümde kendini, ben de senin gözünde kendimi görebilseydim ve ikimizden biri kafasını çevirseydi geride hangimiz kalırdı? Ha? Kim kalırdı?"
İrlanda`da evine dönen Ollie Ewing, marangozluk dışında özel bir yeteneği olmayan, geçmişiyle hesaplaşmaya cesaret edemeyen, günlerini ve gecelerini yarı baygın, bir uyurgezer gibi geçiren basit bir adamdır. Yeni bir hayat kurmaya çalışır ama bunun mümkün olmadığının farkındadır. Bir süpermarkette iş bulur, alışveriş arabaları toplayarak hayatını sürdürmeye çalışır. Genç sanatçıların mesken tuttuğu yıkık dökük bir apartmanın çatı katına taşınır. Yine de bilir ki, ne olursa olsun geçmiş peşini bırakmayacak, baktığı her yerde, yaşadığı her olayda ona kim olduğunu hatırlatacaktır...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2002
 • Sayfa Sayısı:
  345
 • ISBN:
  9789754583366
 • Orijinal Adı:
  Sudden Times
 • Çeviri:
  Begüm Kovulmaz
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Anlatımı farklı gelmişti bana, beğendim. Yazar İrlanda'nın büyük yazarlarından birisidir.
Alıntı : Ollie aynı zamanda romanın anlatıcısı olarak da karşımıza çıkar ve romanın büyük kısmını, diyaloglar hariç, birinci tekil şahıstan okuruz. Ancak yer yer bazen cümle içindeki dönüşümlerle, üçüncü tekil şahsa geçer anlatım öznesi. Belki de bu Ollie'nin kendi kendine bakışıdır; zaten roman da bir 'hesaplaşma'nın anlatımıdır.

Kitaptan 51 Alıntı

Lord Among Wolves 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöyle yapsaydım bunların hiçbiri olmazdı. Keşke yapmasaydım. Keşke yapmasaydım. Eğer yapsaydım. Kendi vicdanımın sesinden bezene kadar bu böyle sürüp gidiyordu.

Suçluluk duygusu peşimi bırakmıyordu.

İlk düşü atlatamıyordum.

Beklenmedik Anlar, Dermot HealyBeklenmedik Anlar, Dermot Healy
Lord Among Wolves 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Senin için üzülüyorum, dedi.

Öyle mi.

Neden biliyor musun? Neden?

Çünkü yüzleşemiyorsun.

Beklenmedik Anlar, Dermot HealyBeklenmedik Anlar, Dermot Healy