·
Okunma
·
Beğeni
·
9,1bin
Gösterim
Adı:
Beklenmeyen Misafir
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059829
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Unexpected Guest
Çeviri:
Meltem Süngür
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Beklenmeyen Misafir
Beklenmeyen Misafir
Beklenmeyen Misafir esrarengiz gibi görünmese de aslında esrarengiz bir cinayet öyküsü olarak tanımlanabilir. Güney Galler'de yoğun siste bir adam yolunu kaybeder ve arabası bir çukura yuvarlanır. Yardım aramak için girdiği evde, kocasını öldürdüğünü iddia eden, elinde silah bulunan bir kadınla karşılaşır...
170 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Beklenmeyen misafir sürükleyici her sayfasında merak uyandıran güzel bir Agatha kitabi. Açıkçası Agatha kitaplarında hep ters köşe yaptığından o mantıkla en olmayacak kişiyi katil ilan ettim. Sonlara doğru yanıldığımı sandım ama sonu öyle karışıktı ki tahminim doğru mu yanlış mi bilemedim:) katil sandigim kişi, ama baska bir kimlikle çıktı herneyse okuyanlar ne demek istedigimj anladi. Kısa tek solukta okunacak güzel bir kitap.
170 syf.
·2 günde·5/10 puan
Polisiye romanlara karşı hep bir ilgim olmuştur. Agatha Christie de sevdiğim yazarlar arasındadır. Ancak bu kitabı okuyup bitirince şunu düşündüm iyi ki okuduğum ilk Agatha Christie kitabı değil. Çünkü öyle olsaydı onun kitaplarına karşı bir önyargı oluşabilirdi. (Ki kitapları bir önyargıya kurban gitmemeli. Kesinlikle tavsiye edeceğim kitapları vardır:On Küçük Zenci, Doğu Ekspresinde Cinayet, Roger Ackroyd Cinayeti, Porsuk Ağacı Cinayeti gibi )
Peki neden sevemedime dönecek olursam öncelikle kitapta Hercul Pairot yoktu ki benim için Agatha Christie kitaplarının vazgeçilmezidir . Ayrıca kitaptaki dedektif karakteri de çok silik işlenmiş yani bir polisiye romanda gördüğümüz deliller, ipuçları, beyin fırtınası, merak örgüsü yetersizdi. Ayrıca maalesef katili tahmin ettim. Kısacası tavsiyem değildir.
170 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Beklenmeyen Misafir

12 Nisan 1958'te, Fare Kapanı (The Mousetrap) adlı oyun Büyükelçiler Tiyatrosu'nda 2239'uncu kez oynandı. Bununla, Londra'da oynanan en uzun süreli tiyatro oyunu rekorunu da kırdı. Bu rekorun anısına Agatha Christie, Büyükelçiler Tiyatrosu'nda özel tasarlanmış bir fare kapanı sundu. Tabii ki, yazdığı eserin tüm rekorları kırmasından memnundu ve çok iyi olacağını beklediği başka bir oyun için büyük beklentileri vardı.
Peter Saunders'in Strand Tiyatrosu'nda 22 Mayıs tarihinde sergilediği bu oyunun adı, Jüri Kararı (Verdict) idi. Fakat bu oyun halk tarafından beğenilmemiş, bir ay sonra 21 Haziranda kapanmıştı.
Gücünü çabuk toparlayan Bayan Christie "En azından The Times bunu sevdi," diye mırıldandı ve başka bir oyun yazmaya koyuldu.
Dört hafta içinde bitirdiği bu oyun Peter Saunders tarafından hemen sahneye uyarlanmaya başladı.
Beklenmeyen Misafir adlı bu oyun bir hafta Bristol'daki Hipodrom'da sahnelendikten sonra Londra'nın West End bölgesindeki Düşeş Tiyatrosu'na taşındı. Burada ise 12 Ağustos tarihinde açılış yaptı. Bundan sonraki on sekiz ay boyunca ise tam 604 kez oynadı.
Beklenmeyen Misafir eser bir cinayet oyunu görünümündeydi, çünkü konusu, bir yabancının yani beklenmeyen misafirin Güney Galler'de kıyıya yakın bir yerde yoğun sis altında arabasını bir hendeğe düşürmesiyle başlar. Böylece bir eve ulaşır ve orada kocasının cesedi yanında elinde tabancayla ayakta duran bir kadın bulur. Kadın, kocası Richard Warwick'i öldürdüğünü kabul eder.
Beklenmeyen misafir ona yardımcı olmaya karar verir ve beraber bir hikaye uydurup hareket planı gerçekleştirirler. Öldürülen, tekerlekli iskemleye mahkum adam, sevilmeyen ve sadist eğilimleri olan birisi görünümündedir. Ailesinin diğer üyelerinden tümüyle farklı bir yapıdadır ve kendilerine fırsat verilmiş olsa diğerleri de onu öldürebilecek durumdadır.

Bunların arasında bir de, iki yıl önce Richard Warwick'in dikkatsizce, hatta sarhoşken araba kullanırken oğlunu öldürdüğü bir baba da vardır.

Oyun ilerledikçe Laura Warwick'in kocasını öldürmüş olamayacağı daha iyi anlaşılır.
Peki, ama cinayeti kim işlemiştir? Richard Warwick'in genç zeka özürlü ve potansiyel tehlikeli olan erkek kardeşi mi? Yoksa parlementoya girmek üzere olan Laura'nın sevgilisi Julian Farrar mı? Ailenin reisi ve güçlü bir kadın olan fakat fazla ömrü kalmadığı bilinen Warwick'in annesi mi? Veya öldürülen küçük oğlanın babası mı?

Birinci perde, ikinci sahnede görünen soruşturmayı yürüten polislerden birisi zeki ve alaycı müfettiş ve diğeri ise şairane eğilimleri olan, Keats'ten alıntılar yapan genç komiser muavinidir. Oyunun ikinci ve son perdesinin sonuna doğru gerçek katilin kim olduğunu anlayıp ortaya çıkarırlar. Yoksa çıkaramazlar mı? Bu bir Agatha Christie esrarı olduğu için oyunun son satırlarında bile sürprizler vardır. Bayan Christie yoksa katilin cezadan kaçmasına izin mi verir?

Bunun nedeni belki de Bay Warwick'in cinayetinin haklı bir ceza almasını düşündüğünden midir?

Michael Starkwedder adlı beklenmeyen misafir karakteriyle Bayan Christie ilginç bir iddiada bulunur:
Erkekler gerçekten duygusal olan cinstir. Kadınlar ise serttir. Erkekler cinayeti atlatamazlar. Ama kadınlar açıkça atlatabilir.Keyifli Okumalar...
170 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Agatha Christie'den "Beklenmeyen Misafir". Herkesin okumasını önerdiğim harika bir gizem/gerilim kitabı. Adından da anlaşılacağı gibi olay, suç işlenen bir eve aniden gelen bir konuğun etrafında dönüyor. Ancak bundan sonra ne olacağı ise bir muamma. Olaylar dizisi, çeşitli karakterlerle çok ilgi çekici. Her satır bizlere suç için yeni bir olasılık sunuyor. Her karakter çok ilginç ve suçluyu tahmin etmek çok zor. Laura ve diğer tüm aile üyeleri birbirlerini kanundan saklıyor gibi görünüyor ama konuğun bütün meseleye dahil olma şekli bana göre en ilginç kısım. Bu, harika ve öngörülemeyen bir sonla akıllara durgunluk veren inanılmaz bir kitap...
170 syf.
Tiyatroya uyarlanan kitaplar okumuştum ama ilk defa aslında tiyatro olan hatta çok defa oynanıp beğenilen bir eseri romana çevrilmiş haliyle okumuş oldum.Okuması son derece keyifliydi.Zaten 160 sayfa yani bir solukta okudum.Kitap ilk başlarından itibaren katilin bulunması yönünde ilerledi.Yazar aslında spoiler içeren bazı cümleler kullanarak katilin kim olduğunu tahmin etmemize yardımcı olmaya çalışmış.Sonlarında isr katili buldum diyorsun ama yazar öyle bir kurgu kullanmışki resmen ters köşe oluyorsun...
170 syf.
·8/10 puan
Bu kitapla ilgili bir itirafta bulunmak istiyorum :) Okuduğum zaman ta başından sonuna kadar katilin kim olduğunu bilmişdim.Hatta bu ne basit bir şeymiş, ben oldum qaliba dedim :)) Sözde kitaba 6 puan verib - bana daha bunlar hafif kalıyor mesajı da verecektim. Sonunda öyle de oldu katilin o olduğu her kes tarafından bilindi. Benim havam birazda kalktı tabii :))) Ama ben bu kitaba 8 verdim :( Neden? Çünki katil o değilmiş :( Yazar yine şaşırttı.:( Bi de benim daha çok fırın ekmek yemem lazımmış...
170 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okurken olaylar gelişirken katili bulmak çok kolaymış ya da bahsedilen kişiler arasından çıkacak zaten diye rahat bir şekilde ilerlerken son sayfada bir anda donup kalıyorsunuz. Agatha Christie yine ve yine şaşırttı. Katili yine ve yine tahmin edemedim
170 syf.
Agatha Christie yi ilk olarak ingiliz edebiyatı dersinde duymuştum. Kendisini ingiliz edebiyatının baş yazarlarından biri olarak tanıtmışlardı. Bu kitap aynı zamanda okuduğum ilk polisiye roman oldu. Ve gerçektende tanıtıldığı gibi buldum. Severek okuduğum bir roman oldu.
170 syf.
·2 günde·8/10 puan
Ufak bir ayrıntıyı farkederek katilin kim olduğu hakkında tahminde bulunmuştum, ters köşe olurmuyum diye bir umutla sonuna kadar okudum ama maalesef tahminim tuttu... Hayal kırıklığına uğradım... Yazar hikayede iki kere tüm dikkatinizi bir kişinin üzerine çekiyor, ilkinde bende inanır gibi oldum ama ufak bir şaşırtmaca geldi, ikincisinde akla ve mantığa uysada katilin o olmadığından emindim...

Kitap yinede güzeldi, daha önce okuduğum On Küçük Zenci kadar olmasada kafa dinlemek için okunabilir...
170 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Spoiler içerir.
Hayatımda ilk defa cinayet romanı okuma kararı verdim.Tabi cinayet romanları denilince akla ilk gelen bu romanların kraliçesi Agatha Cristieden başkası olamaz dedim. Beklenmeyen Misafir kitabı hakkında biraz araştırma yaptım ve sonra okumaya karar verdim.Beklenmeyen Misafir, Agatha Christie'nin bir oyunu. İlk olarak 12 Ağustos 1958'de sahnelenmiş ve çok ilgi çekmiş. Sonradan Charles Osborne tarafından romana uyarlanmış.Yani bu kitap Agatha Christie'nin oyununa dayanılarak Charles Osborne tarafından romanlaştırılmış. Beklenmeyen misafir Michael , sisli bir havada arabasını çalıştıramadığı için herhangi bir eve yardım istemek için gider.Gördüğü şey karşısında şaşıran Michael bir kadının elinde tabanca vardır ve tekerlekli sandalyede ölü biri vardır.O kadın Laura Warwick'tir ve kocasını öldürdüğünü iddia etmektedir. Kadının anlattığı hikaye Michaele inandırıcı gelmez kadını kurtarmak için bazı hikayeler tasarlamaya başlar.Hikayede gösterilen tüm karakterlerin Richard'ı öldürmek için sebepleri de olsa katil hiç beklenmedik bir isim çıkacaktır.Muhteşem kurgu, nefis anlatım tarzı bir de karakterlerin şahane seçimi ile harika bir kitap ortaya çıkmış.
Kitabı okurken katilin kim olduğunu merak etmekten kendinizi alamıyorsunuz.Yazar bütün karakterleri karşınıza bilerek, ustaca şekilde katil olarak çıkartıyor ve siz sürekli katil evet işte şu diyerek kitabı bir çırpıda bittiğini bile anlamıyorsunuz. Açıkçası katilin kim olduğunu bende başlarda bilenlerdenim.İncelememde araya bir spoiler yerleştirdim.Bakalım okuyan arkadaşlar bunu görebilecek mi?
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
En başından en sonuna kadar sürükleyici bir roman. Kimi tahmin ettiysem katilin o olduğunu bir türlü beceremedim. Açıkçası hiç beklemediğim kişi katil çıktı. Okumanızı tavsiye ederim.
170 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Bir Agatha romanını daha geride bıraktık. Bugün Salı ve nedense mutlu salılar gibi bir cümleyle başlayamıyorum ama Pazar olsa mutlu pazarlar diyebiliyorum. Siz de böyle bir durum yaşamıyor musunuz ya? Bana mı oluyor sadece diye merak ediyorum.

Daha önce oyunu ve filmi çekilmiş bu romanda ise kısaca Galler’de bir siste yolunu kaybetmiş ve arabası çukurda kalmış birinin bir eve sığınması ve bir cinayet olayını okuyacağız. Tabi işler gözüktüğü gibi değil ve cinayet içerisinde farklı unsurları barındıran, zor ilerleyen hatta bazı yerlerde de insanı sıkabilen bir örgüyle ilerliyor.

Hepimize iyi okumalar, mutlu günler dilerim..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beklenmeyen Misafir
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059829
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Unexpected Guest
Çeviri:
Meltem Süngür
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Beklenmeyen Misafir
Beklenmeyen Misafir
Beklenmeyen Misafir esrarengiz gibi görünmese de aslında esrarengiz bir cinayet öyküsü olarak tanımlanabilir. Güney Galler'de yoğun siste bir adam yolunu kaybeder ve arabası bir çukura yuvarlanır. Yardım aramak için girdiği evde, kocasını öldürdüğünü iddia eden, elinde silah bulunan bir kadınla karşılaşır...

Kitabı okuyanlar 1.827 okur

  • laflamingo
  • Elif menteşe
  • Gamze Bağcı
  • c
  • Alesa
  • Omca Güney
  • Kenan
  • Nurşin
  • Zeynep YÜCE ALKAN
  • Zehra Altıparmak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.2
13-17 Yaş
%7.6
18-24 Yaş
%26.5
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%20.5
45-54 Yaş
%7.6
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.9
Erkek
%28.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.4 (121)
9
%16.7 (83)
8
%26.6 (132)
7
%12.3 (61)
6
%4 (20)
5
%1.8 (9)
4
%1.6 (8)
3
%0.6 (3)
2
%0
1
%0