Bel - Ami

7,8/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
679 gösterim
Can Belge çevirisi, Douglas Parmée'nin önsözü, Robert Lethbridge'in sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle. Bel-Ami Maupassant'ın en önemli romanıdır. Eser, 19. Yüzyıl Fransası'nın siyaset hayatını, iktidar ilişkilerini çarpıcı biçimde tasvir ederken, çektiği son derece gerçekçi fotoğrafla bugünün dünyasını da anlatır. Bel-Ami, dünya edebiyatına öyküleriyle damga vuran Maupassant'ın en başarılı ve ünlü romanıdır. Flaubert'in öğrencisi, Zola'nın çağdaşı ve dostu olan Maupassant, edebiyatta natüralist akımın en önde gelen yazarları arasında sayılır. Maupassant 1885 yılında yayımladığı bu romanda, yer yer taşraya ve Mağrip'e kadar taşan geniş bir tarihî sahne içinde, zengin olma hırsıyla doğduğu köy Canteleu'den ayrılıp Paris'e gelen Duroy'nın, yazarın kendi yaşamıyla da belirgin benzerlikler taşıyan yükseliş hikâyesini anlatıyor. Maupassant'ın "gizleyerek söylediği" ya da "söylemeyerek açık ettiği" kent hayatının değişmezleri; para, cinsellik ve iktidar üçgeninde gelişen, dönemin Fransası'ndaki siyasetbasın ilişkilerini anlatırken bugünkü durumu da tespit eden, gerçekliğiyle çarpan bir eser…

"Maupassant güldürme becerisine sahip olduğu için sevilirdi; gözyaşları arasında bile varlığı hissedilen derin bir hicvi vardı."
-Émile Zola-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  9789750517679
 • Çeviri:
  Can Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bel Ami benin güzel sevgilim" gerçekten de güzel bir hikaye kadınların göz bebeği olan yakışıklı bir adam ilk başta sevgili rolünü kabullenmeyen ama sonra para olmadan da insan sayılmayacağını anlayan yakışıklı karakterimiz oyunu kuralına göre oynar öyle bir oynar ki bunu sonuna kadar götürür sonun da neler olacağına şaşıracaksınız güzel cesur bir çalışma olmuş keyifle okumanızı dilerim Türkiye ...

Umut 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

yükselmek, çok yükselmek, daha çok yükselmek için hırsının kölesi olurken zekasını ahlaksızlık ve entrikalar için kullanan Duroy'un hikayesi bir nefeste okutuyor kendini.
kitabın ilk sayfasında beş parasız olan Duroy'u son sayfalarda tanıyamayacaksınız :)

Goncagül Aydoğdu 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bel-Ami; insanın, hırsına değil de hırsın ve arzuların insana sahip oluşunun en iyi anlatımlarından biriydi. 19. yüzyıl hakkında kafanızda az çok bir fikir oluşabilecek tasvirlere de sahip. Dönemi anlamanızı sağlayabilecek bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı