·
Okunma
·
Beğeni
·
15,3bin
Gösterim
Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
8 Nisan 2019
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Belki Yine Gelirim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Büyük aşklar yolculuklarla başlar
Gidelim istersen suyun
Söğüt dallarını serinlettiği
Irmağın sesine aldanarak
Bir aldanma değil midir
Öncesi unutulan şeyler gibi
Aşklar ve yolculuklar da
Belki anlatır anlatacağı
Bir şey varsa bekleyen
Eprimiş olsa da sözler
95 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Ahmet Telli'nin şiirlerinden oluşan bu eserde yaşamınıza dair birçok iz bulacaksınız. Siz de okuduğunuzda fark edeceksiniz ki okurken kısa ama düşünürken uzun bi kitap olacak her satırın bıraktığı etki ile. Şiirlerin her biri sanki bir yaşanmışlığı hissettiriyor her sayfada. Şair kelimeleri o kadar güzel kullanmış ki kafiye bile olmadan birçok yerinde bu kadar güzel karşısındakine hissettirir. Okumaya değer çok güzel bir kitap alın ve okuyun. Şiirlerde kaybolun. Keyifli Okumalar...
95 syf.
·Beğendi·Puan vermedi


↬Gülüşün Eklenir Kimliğime..~

Gün biter gülüşün kalır bende
anılar gibi sürüklenir bulutlar

Ömrümüz ayrılıklar toplamıdır
yarım kalan bir şiir belki de

Aykırı anlamlar arayıp durma
güz biter sular köpürür de

kapanmaz gülüşünün açtığı yara
uçurum olur cellat olur her gece

Her gece yeniden bir talan başlar
acı ses olur, ses deli bir yağmur

eski bir eylüle gireriz böylece
Sığındığım her yer adınla anılır

ben girerim, sokağı devriyeler basar
bir de gülüşün eklenir kimliğime..
~


Ahmet Telli/Belki Yine Gelirim okundu.✓
Tekrar okunacak.✓
Hoş, gerçi bu şiiri sadece hoş demek de haksızlık. Müşkül bir sevda.. Şiirle başlamak istedim inceleme, çünkü şiir insana iyi gelir, huzur verir kimi zaman hüzünledirse de ruha iyi gelir..

Ahmet Telli'nin okuduğum ilk kitabı, kitaptan okuduğum şiirleri vardı ama bu kadar seveceğimi tahmin etmiyordum. Tekrar okunacak çünkü bu kitap tekrar tekrar okunmalı bir kez okumak yeterli değil. Daha kitabın ilk satırlarını okurken bu denli bağlanmak..Neredeyse her şiirden üç, beş cümlenin altı çizli duruyor. Her şiirde sizi kendine çeken cümlelere hayran kalabiliyorsunuz.Kelimelerin birbiriyle uyumu, ahengi birbirlerini bu denli tamamlaması..
Hüzün satırlarını sığmayıp taşıyor, kelimeler gözyaşına boğruluyor ama yine de şiirden bir tutam umut da eksilmiyor, umut hep ekli duruyor şiirde..Belki uzaktaki sevgiliye sessizce, duran içi kan ağlayan bir güle, eskiyen hüzüne, kentin kuşlarına, doğaya, dağa, taşa, söylenemeyene, yağmura, güneşe, buluta, ölünesi kara gözlere, saçının siyah teline, buruk bir gülümsemeye, şiir yazıyor, şiir yaratıyor, şaşıp kalmamak mümkün değil bunca şeyi zorlanmadan nasıl da sığdırıyor satırlıara bir de en uygun şekilde, daha başka nasıl tamamlanabilir diyorsunuz.. buruk bir yürekten dökülen sancılı, çırpınışlar yüreğinizin taa en derinlerine dokunuyor..

Okuyacaklara eklenip kısa zamanda okunmalı, Ahmet Telli şiire başka bir anlam katıyor..Umarım yazdıklarım bir nebze birseyler katar yararlı ve de faydalı olur.. Son olarak incelemelerim sonuna kadar okunmadığı için ya da direk beğenip geçildiği için.. okuyanların belli olması açısından eğer sende okuduysan yorum kısmına okuduğuna dair küçük bir işaret bırakırsan sevinirim..

Kendinize İyi Bakın Kitapla kalın.~
95 syf.
·2 günde·9/10 puan
.
İlk defa okudum Ahmet Telli'nin şiirlerini. Çok çok beğendim. Şiir anlayışı çok naif geldi bana. Güçlü bir kalemi olduğu her halinden belli. Sanki yazar hep böyle konuşuyor.
.
91 syf.
·10/10 puan
Vedâ Divânı 5. bölüm ile bildigim özlediğim Ahmet Telliye tekrar kavuştum. Sevdaya, aşk acısına, terkedilmişliğe doydum. Öyle kararlı ve başı bozuk bir halde kendimden geçtim.

Kalbimde unutmak istediğim şiirlerimle kısa bir yolculuğa çıkmak istedim. Belki yine gelirim diyerek vuruldum yollara. Yüreğimin kıyısına demir atmış minicik sandala bindim. Geceydi ve yukarıdan ay bana el sallıyordu. Çektim küreklerimi acılar denizinin sığ sularında. Özlem çırası tutuşturmuştu bedenimi ağır ağır. Bu kaçış bir su misali söndürürdü belki de yüreğimi yakan sevdaları.

Gitmekle kurtulmak mümkün değildi işte. Ateşim içimde okyanuslar kadar büyümüştü. Kendimi sulara attım. Acılar beni boğarken belki de kurtulacağımı düşünüyordum. Gitgide dibe batıyordum. Çırpındım son nefesime kadar çırpındım ve o an bir mesaj sesi işittim. Kendime geldim. Bana ne oldu neredeyim ben diye düşündüm . Hayal kurmaya bile izin vermezler insana.
95 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kendimden o kadar çok parçalar buldum ki. Her satırda her cümlede kendimi gördüm, içimdeki duygularla karşılaştım. O kadar naif bir şiir kitabı ki. Okuyunca anlayacaksınız, bu kitap ruha dokunuyor..
95 syf.
Yeni bir şair ile tanıştım. İyi ki tanışmışım.
İsmini duymuştum fakat daha önce okuma fırsatını bulamadım. Dün akşam elime aldım ve kısa bir süre içinde bitirdim. Çok güzeldi. Her bir şiiri sindire sindire okumamız gerekiyor ki bu değerli şiirlerin tadına varalım. Her sayfasında aşkı derinden ve ziyadesiyle hissettiren değerli bir şairimiz. Bundan sonra beğendiğim ve takip ettiğim şairlere bir şair daha eklendi. Ne mutlu bana :)
Bundan sonra çok beğendiğim şiir kitaplarını okuduktan sonra bende yeri ayrı olan değerli bazı alıntıları paylaşma kararı aldım. Şiir kitapları ile ilgili olan incelemelerimde bu değerli alıntara yer vereceğim. Şimdi Belki Yine Gelirim isimli şiir kitabından beğendiğim alıntıları paylaşıyorum. Kitapla kalın :)

~ bir de gülüşün eklenir kimliğime
~ Günler mi unutturdu bize sevinci
yoksa aşındırdık mı kimi duyguları
~ Ey kalbim sana denk düşüyor bütün acılar
~ Her gün yağmalanan
talan edilen sevincimiz
kurudu galiba büsbütün
~ bir yolcu hüznüyle geçip gidiyor ömrümüz
~ dünya yetmiyor bazen, bırakıp gidebilir miyim
~ Meşeler göğermiş diyorsun varsın göğersin
unutmadım bırakıp giderken söylediğin sözleri
~ unutmuşuz gülümsemeyi sanki
~ Belki yeniden güzelleşiriz
~ Ellerin bir mecnun yurdu, upuzun bir sessizlik
birlikte okuduğumuz kitaplar kadar sımsıcak
~ bir gün gelirsek hangi kent güzelleşmez
~ Gün biter gülüşün kalır bende
104 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Natüralizm etkisiyle yazılmış bir Ahmet Telli klasiği. Doğa motifleriyle sembolize edilmiş bir Nevzat Çelik güzellemesi adeta.

Ahmet Telli'nin okuduğum ilk eseri ve sanıyorum son eseri olmayacak. Çünkü kalemini de kelamını da çok beğendim. Özellikle 'Belki Yine Gelirim' şiirine bayıldım.

Hemen bitireceğiniz konusunda size güven veremem ama bitirdikten sonra kitaplıkta tozlanmaya terk edemeyeceğinize kefil olabilirim.

Bol duygulu okumalar :)
91 syf.
·Puan vermedi
"Yine el basacaksın o kitaplara
Dostun, kardeşin, aydının el basacak
Bir şeyi hiç unutmayacak üniversiteli genç
Bedeli canla ödenmiştir elindeki kitabın"


Aslında ahmet telli yi "Belki yine gelirim" şiiriyle tanımış olsamda onun başka şiirlerini ve şiirlerinde ki o güzel yakalanması gereken imgeleri sözleri bulur okurum diye okumak istedim ve gerçekten istediğimden fazlasını buldum. Her şiiri ayrı ayrı nefisti. Şiir kitabı arayan okumak için karar veremeyen herkese tavsiye edebilirim. Yinede en sevdiğim şiirinin bu bölümünü buraya yazmak istiyorum.

"Gidenler nerde kaldılar, özledim gülüşlerini
bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki
onlardı çocuklara ve aşka ölesiye bağlanan
kadınları güzelleştiren herhalde onlardı
“Tükürsem cinayet sayılıyor” diyordu birisi
tükürsek cinayet sayılıyor artık
ama nerde kaldılar, özledim gülüşlerini onların"

Cok guzel bir şiir kitabı eline ve emeğine sağlık...
91 syf.
·10 günde·8/10 puan
On günde okumuşum gibi gözükse de ikinci günde bitmiş, geri kalan günler elimde gezmiştir. Neden mi? Şiir ilaçtır, yutarsın etkisini hemen göstermez. Günlerce devam etmek gerekir, bir günde insan iyileşmez. Ahmet Telli ile yeni tanıştım, hemen bitsin rafa kalksın denebilecek şeyler dökmemiş kaleme. Bazen yolda okunuvermeli bir mısra, bazen hastanede. Eğilip kaldırmalı yerden bazı sözcükleri Ahmet abi gibi. Vurulan atları benim de içim kaldırmıyor, bazen bazı türküler insan özgürken de tecritte hissettiriyor. Ne iyi kelimeleri seviştirebiliyor bazı şairler, ne iyi ki ölmeden okumaya fırsat bulmak. Daha ne yazsa okurum diyeceğim kadar güzelmiş. Geç tanışıp hızlı kaynaştık Ahmet abiyle. Şiir, insanı bu hayata karşı ayakta tutan yegane şeylerden biri. Şiirle kalın.
91 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir şelale kenarında oturmuş okuyorum Kuş Ölümleri'ni. Bilmem kaçıncı kez okuyuşum.. Bilmem kaçıncı kez isyan edişim 'Bu kent kuşların intiharını umursamıyor artık' diye. Bilmem kaçıncı kez yüreğime bir taş oturuyor; 'Bir daha hiç öpüşmeyecek gülçin' derken. Yine sesime bir esmerlik düşüyor, parçalanıyor yüzüm. 'Bir sen varsın kurtulursam bu aşkla kurtulurum' diyorum, şelalenin sesine karışırken sesim, sevdiğime bakarak ve sözünü alıyorum, kentte intihar tasarısı kuran her kuştan haberimiz olacağına ve onları kurtaracağımıza dair. Yoksa nasıl susturabilirim yüreğimin kuşlarını? Bir balık intiharı oturmuşken yüreğime yıllar yılı, bir kuş ölümünü daha kaldıramam diyorum; n'olur tut elimi.

Otogarda okuyorum Gidersen Yıkılır Bu Kent'i. Yıkılıyor zaten her defasında. Otobüsün camında buğuya dönüyor tüm anılar bir anda. 'bir nehir gibi susuyorum yüzünün deltasında' duyan var mı susuşumu; bilmiyorum. 'kuşlar nereye sığınır akşam olunca' diyorum; en büyük korkum kuşların yuvasız kalması. Yüreğimin kuşları nereye sığınacak sen gelene kadar diyorum sonra susuyorum 'bir de seni ekleyerek susuşuma'.

En sevdiğim caddelerden geçerken okuyorum Anısı Biz Olalım Bu Sokakların'ı. 'gürültüsüz sözcükler buluyorum/yeni sevinçlere benzeyen' ve gülümsetiyor her sözcük ve hiç durmadan yağmur yağıyor. İşte bu sevinçler yeni hüzünlere benziyor.

Bir yaprak buluyorum kitabın arasında, bilmem kaçıncı kez hatmetmek için açtığımda. Belki Yine Gelirim'i işaret ediyor yaprak. 'Gidenler nerede kaldılar, özledim gülüşlerini/bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki' diyorum. 'sesler gittikçe azalıyor, kuşlar azalıyor' 'çıkıp dolaşırken akşamüstleri bir başıma/bir uçtan bir uca yalnızlıklar olan kent'te ve bir ses geliyor 'Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün'. Sesleniyorum tüm sessizliğimle. Duyup da gelen olur mu bir gün?

Not: Canım Roquentin görüyor musun benim için sımsıcak duygularla imzalatıp kilometreler aşıp yanıma konan kitabın beni nerelere götürdüğünü?
95 syf.
Okumakla kalmadım.. kendi sesiyle şiirlerini dinledim.. ve ara ara dinlerim.. şiir ; Ahmet Tellide başka bir şeye dönüşüyor.. içiniz sızlıyor ve ve.. işte öyle... Ahmet telli bana göre bir Nazım Hikmet kadar değerli.. Onun Şiirlerinde çocuk , yolculuk yağmur;şehir ve hüzün temalarını daha çok görebiliyoruz. .. Nazım hikmet den farkı kavgayla beraber duyguyu ve iç sesi şiirlerinde daha derin yansıtıyor olması .... Üzgün bir çocuğun yalnızlığı Kadar saydam kalabilseydim Ömrüm derdim ömrüm...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
8 Nisan 2019
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Belki Yine Gelirim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Büyük aşklar yolculuklarla başlar
Gidelim istersen suyun
Söğüt dallarını serinlettiği
Irmağın sesine aldanarak
Bir aldanma değil midir
Öncesi unutulan şeyler gibi
Aşklar ve yolculuklar da
Belki anlatır anlatacağı
Bir şey varsa bekleyen
Eprimiş olsa da sözler

Kitabı okuyanlar 2.659 okur

  • Berkenin prensesiyim çünkü sevgilim ❤
  • Hasan Çetinkaya
  • ilkim Bahar SÜMER
  • Büşra.
  • Felsefik Okur
  • Murat
  • Açelya
  • Furkan Özkan
  • yeter kartal
  • Fesat jojuk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.2
13-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%21
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.6
Erkek
%38.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.6 (132)
9
%12.9 (87)
8
%17.8 (120)
7
%8.2 (55)
6
%3 (20)
5
%0.9 (6)
4
%0.6 (4)
3
%0.6 (4)
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları