·
Okunma
·
Beğeni
·
8375
Gösterim
Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
8 Nisan 2019
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Belki Yine Gelirim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Büyük aşklar yolculuklarla başlar
Gidelim istersen suyun
Söğüt dallarını serinlettiği
Irmağın sesine aldanarak
Bir aldanma değil midir
Öncesi unutulan şeyler gibi
Aşklar ve yolculuklar da
Belki anlatır anlatacağı
Bir şey varsa bekleyen
Eprimiş olsa da sözler
95 syf.
·1 günde·9/10
Ahmet Telli'nin okuduğum ikinci şiir kitabı.
Kitap takibi ki yine güzel, beğendim.

İlk okuduğum Kalbim Unut Bu Şiiri adlı kitabıydı, her iki kitapta geçen şiirler aynı sadece ufak farklılıklar var o kadar ve kitap adları farklı.

Ben yinede tavsiye ederim. Keyifli okumalar :))
91 syf.
·10/10
Vedâ Divânı 5. bölüm ile bildigim özlediğim Ahmet Telliye tekrar kavuştum. Sevdaya, aşk acısına, terkedilmişliğe doydum. Öyle kararlı ve başı bozuk bir halde kendimden geçtim.

Kalbimde unutmak istediğim şiirlerimle kısa bir yolculuğa çıkmak istedim. Belki yine gelirim diyerek vuruldum yollara. Yüreğimin kıyısına demir atmış minicik sandala bindim. Geceydi ve yukarıdan ay bana el sallıyordu. Çektim küreklerimi acılar denizinin sığ sularında. Özlem çırası tutuşturmuştu bedenimi ağır ağır. Bu kaçış bir su misali söndürürdü belki de yüreğimi yakan sevdaları.

Gitmekle kurtulmak mümkün değildi işte. Ateşim içimde okyanuslar kadar büyümüştü. Kendimi sulara attım. Acılar beni boğarken belki de kurtulacağımı düşünüyordum. Gitgide dibe batıyordum. Çırpındım son nefesime kadar çırpındım ve o an bir mesaj sesi işittim. Kendime geldim. Bana ne oldu neredeyim ben diye düşündüm . Hayal kurmaya bile izin vermezler insana.
91 syf.
·Puan vermedi
"Yine el basacaksın o kitaplara
Dostun, kardeşin, aydının el basacak
Bir şeyi hiç unutmayacak üniversiteli genç
Bedeli canla ödenmiştir elindeki kitabın"


Aslında ahmet telli yi "Belki yine gelirim" şiiriyle tanımış olsamda onun başka şiirlerini ve şiirlerinde ki o güzel yakalanması gereken imgeleri sözleri bulur okurum diye okumak istedim ve gerçekten istediğimden fazlasını buldum. Her şiiri ayrı ayrı nefisti. Şiir kitabı arayan okumak için karar veremeyen herkese tavsiye edebilirim. Yinede en sevdiğim şiirinin bu bölümünü buraya yazmak istiyorum.

"Gidenler nerde kaldılar, özledim gülüşlerini
bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki
onlardı çocuklara ve aşka ölesiye bağlanan
kadınları güzelleştiren herhalde onlardı
“Tükürsem cinayet sayılıyor” diyordu birisi
tükürsek cinayet sayılıyor artık
ama nerde kaldılar, özledim gülüşlerini onların"

Cok guzel bir şiir kitabı eline ve emeğine sağlık...
91 syf.
·10 günde·8/10
On günde okumuşum gibi gözükse de ikinci günde bitmiş, geri kalan günler elimde gezmiştir. Neden mi? Şiir ilaçtır, yutarsın etkisini hemen göstermez. Günlerce devam etmek gerekir, bir günde insan iyileşmez. Ahmet Telli ile yeni tanıştım, hemen bitsin rafa kalksın denebilecek şeyler dökmemiş kaleme. Bazen yolda okunuvermeli bir mısra, bazen hastanede. Eğilip kaldırmalı yerden bazı sözcükleri Ahmet abi gibi. Vurulan atları benim de içim kaldırmıyor, bazen bazı türküler insan özgürken de tecritte hissettiriyor. Ne iyi kelimeleri seviştirebiliyor bazı şairler, ne iyi ki ölmeden okumaya fırsat bulmak. Daha ne yazsa okurum diyeceğim kadar güzelmiş. Geç tanışıp hızlı kaynaştık Ahmet abiyle. Şiir, insanı bu hayata karşı ayakta tutan yegane şeylerden biri. Şiirle kalın.
91 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bir şelale kenarında oturmuş okuyorum Kuş Ölümleri'ni. Bilmem kaçıncı kez okuyuşum.. Bilmem kaçıncı kez isyan edişim 'Bu kent kuşların intiharını umursamıyor artık' diye. Bilmem kaçıncı kez yüreğime bir taş oturuyor; 'Bir daha hiç öpüşmeyecek gülçin' derken. Yine sesime bir esmerlik düşüyor, parçalanıyor yüzüm. 'Bir sen varsın kurtulursam bu aşkla kurtulurum' diyorum, şelalenin sesine karışırken sesim, sevdiğime bakarak ve sözünü alıyorum, kentte intihar tasarısı kuran her kuştan haberimiz olacağına ve onları kurtaracağımıza dair. Yoksa nasıl susturabilirim yüreğimin kuşlarını? Bir balık intiharı oturmuşken yüreğime yıllar yılı, bir kuş ölümünü daha kaldıramam diyorum; n'olur tut elimi.

Otogarda okuyorum Gidersen Yıkılır Bu Kent'i. Yıkılıyor zaten her defasında. Otobüsün camında buğuya dönüyor tüm anılar bir anda. 'bir nehir gibi susuyorum yüzünün deltasında' duyan var mı susuşumu; bilmiyorum. 'kuşlar nereye sığınır akşam olunca' diyorum; en büyük korkum kuşların yuvasız kalması. Yüreğimin kuşları nereye sığınacak sen gelene kadar diyorum sonra susuyorum 'bir de seni ekleyerek susuşuma'.

En sevdiğim caddelerden geçerken okuyorum Anısı Biz Olalım Bu Sokakların'ı. 'gürültüsüz sözcükler buluyorum/yeni sevinçlere benzeyen' ve gülümsetiyor her sözcük ve hiç durmadan yağmur yağıyor. İşte bu sevinçler yeni hüzünlere benziyor.

Bir yaprak buluyorum kitabın arasında, bilmem kaçıncı kez hatmetmek için açtığımda. Belki Yine Gelirim'i işaret ediyor yaprak. 'Gidenler nerede kaldılar, özledim gülüşlerini/bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki' diyorum. 'sesler gittikçe azalıyor, kuşlar azalıyor' 'çıkıp dolaşırken akşamüstleri bir başıma/bir uçtan bir uca yalnızlıklar olan kent'te ve bir ses geliyor 'Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün'. Sesleniyorum tüm sessizliğimle. Duyup da gelen olur mu bir gün?

Not: Canım Roquentin görüyor musun benim için sımsıcak duygularla imzalatıp kilometreler aşıp yanıma konan kitabın beni nerelere götürdüğünü?
91 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabı ve son olmayacağını anladım. İsmini daha önce sık sık duyuyordum fakat kitabını okumak bugüne nasip oldu. Bir insanın yazdığı hicbir şiir mi güzel olmaz..? Harika şiirlerin toplandığı bir kitap belki yine gelirim. Ben çok beğendim gidersen yıkılır bu kent , kuşlar da ölür "
Bu şiiri dinlemiştim bir zamanlar boğulu sesiyle nasıl da insanın beynine işleniyordu .
Ve şimdi de kitabın her satırını o boğulu sesi hissederek okumaya çalıştım çok güzel çok iyi vakit geçiriyor insana hmet Telli şiirleriyle tanıştığım kitaptır. Şiirlerin doya doya, dura dura, hazmederek okunması gerek. Kısa zamanda bitse de üstünden geçilmesi gereken çok güzel şiirler var
91 syf.
·1 günde·10/10
Ahmet Telli...
Aşk...
İsyan...
Ve sıklıkla iki metafor kullanıyor şiirinde; kuş ve kent...
Otomatik Portakal okuyanlar bilir Otomatik kelimesi günümüzü teknoloji ve getirdiği olumsuzluklar, portakal kelimesi ise doğaya özlemdir. .. Ahmet Bey de bu şekil bir metafor oluşturmuş olumsuzlukları kent ile bağdaştırıp kaçış yolu kuşlardır... Ve sevgilisini tüm ideallerini üstünde görüp bu iki metaforu istencini yerle bir ediyor "Gidersen Yıkılır bu kent bütün kuşlarda ölür " diye...

Gelgelelim bu kuş-kent alıntılarına

*Biz kalırız kuşlar dönüp gelir
*Bu kent kuşların intiharını umursamıyor artık
*ve kuşların intihar tasarısından söz ediliyor
kentte
*Gidersen yıkılır bu kent, kuşlar da ölür
*kuşlar nereye sığınır akşam olunca
###
Ve Aşk...
"*Ey dinle, hayatın son sözü şudur ki sana
- Her mecnun yine de bir çöl bulur kendine."
####
Ve isyan...Esaretini 3 kelime ile çağlıyor...
"*kuşlar, çocuklar ve mahpuslar"
Bu dize de herşey var kısıtlanmış özgürlüğü çağrıştıran...cezaevlerinde duvarlar 5 metredir... Ve göremesiniz dışarı sadece gökyüzü vardır ...Ve Ahmed'imin şiir dostları kuşlar...
Peki ya çocuklar onlarda var efendim; annesi hapiste olan çocuklar 6 yaşına kadar anne ile kalıyor...
###
Ve burda bitirmek istiyorum yazsam 999 ömür yetmez bu incelemeye ...

Ve Aşk ...Ve İsyan ile bitirsin Ahmed'im
"*resmini asıyorum ranzamın başucuna yine
ve bir türkü tutturuyorum günün son çayında
-Teslim olmayalım halilim kurşun atalım!"
91 syf.
·2 günde·10/10
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabı ve son olmayacağını anladım. İsmini daha önce sık sık duyuyordum fakat kitabını okumak bugüne nasip oldu. Bir insanın yazdığı hicbir şiir mi güzel olmaz..? Harika şiirlerin toplandığı bir kitap belki yine gelirim. Ben çok beğendim, herkese tavsiye ederim.
Benim hayatıma dokunan ilk şairdir Ahmet Telli. Hayata daha anlamlı baktığım dönemde bana şiirleriyle ışık oldu.
-Gün biter gülüşün eklenir kimliğime
-Anısı biz olalım bu sokakların
-Özlemedim seni
-Savrulan külleri ömrümüzün
Ruhuma en çok dokunan şiirlerinden bazılarıdır. Ne zaman şiir okumak için kitaplığa yönelsem elimin ilk gittiği şairdir Ahmet Telli..
İlk aşk hikaye, ilk şiir hiç unutulmuyor..
91 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
1960 sonrası toplumcu şiirimizin ikinci kuşağında yer alan özgün bir şairidir. birinci kuşaktan, özellikle ismet özel'den -ses tonu ve sözcük seçimi bakımından-, geniş ölçüde etkilenmiş olduğu gözlemleniyor. romantik ve başkaldırıcı kişiliği, o'nu bir yanıyla da attila ilhan şiirine bağlıyor.'' (ataol behramoğlu, 1991) ( Bu burda dursun)

İmgesi güçlü şair. Nedeni bilmiyorum ama Ahmet Telli' de beni çeken başka bir büyü var. Alışılagelmişin dışında gelir dizleri okudukça. Hangi duygudur içimde, beni köşe sıkıştıran anlayamam. Tam bir kavga adamıdır. Bu yüzdendir ki, o mini mini adam içimde böylece devleşmiştir. Kitaba gelince, benim en sevdiğimdir. Dursun kitaplığınızın bir köşesinde, ara ara açar demlenirsiniz.

"Kayıp bir adresten geliyor sesin şimdi, üşüyorsun
Unutma, dostumsun sen, neredeysen orda ölmek isterim."
95 syf.
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabıdır.
İsmini çok fazla duydum ancak okuma fırsatım bir türlü olmamışti . Instagramds bir şiirine denk geldim ve okumaya karar verdim .Şuana kadar okuduğum en güzel şiir kitaplarınin 4. Sırasında Ahmet Telli yer alıyor.
Bir kaç hafta sonra tekrar bir Ahmet Telli okuyacağım inşallah .
Şimdi size beni bu kitabı okutmaya yönlendiren dizeleri bırakmak istiyorumAnlamını yitiren bir şeyler var şimdilerde
Yazdığım şiirlere yabancıyım sokaklara yabancıyım
91 syf.
Gidersen yıkılır bu kent, kuşlar da gider
Bir nehir gibi susarım yüzünün deltasında
Yanlış adresteydik, kimsesizdik belki
Sarışın bir şaşkınlık olurdu bütün ışıklar
Biz mi yalnızdık, durmadan yağmur yağardı
Üşür müydük nar çiçekleri ürpeririken

Gidersen kim sular fesleğenleri
Kuşlar nereye sığınır akşam olunca

Sessizliği dinliyorum şimdi ve soluğunu
Sustuğun yerde birşeyler kırılıyor
Bekleyiş diyorum caddelere, dalıp gidiyorsun
Adını yazıyorum bütün otobüs duraklarına
Öpüştüğümüz her yer adınla anılıyor
Bir de seni ekliyorum susuşlarıma

Selamsız saygısız yürüyelim sokakları
Belki bizimle ışıklanır bütün varoşlar
Geriye mapushaneler kalır, paslı soğuklar
Adını bilmediğimiz dostlar kalır yalnız
Yüreğimize alırız onları, ısıtırız
Gardiyan olamayız kendi ömrümüze her akşam

Gidersen kar yağar avuçlarıma, üşürsün
Bir ceylan sessizliği olur burada aşklar

Fiyakalı ışıklar yanıyor reklam panolarında
Durmadan çoğalıyor faili meçhul cinayetler
Ve ölü kuşlar satılıyor bütün çiçekçilerde
Menekşeler nergisler yerine kuş ölüleri
Bir su sesi bir fesleğen kokusu şimdi uzak
Yangınları anımsatıyor genç ölülere artık

Bulvar kahvelerinde arabesk bir duman
Sis ve intihar çöküyor bütün birahanelere
Bu kentin künyesi bellidir artık ve susuşun
İsyan olur milyon kere, hiç bilmez miyim
Sokul yanıma sen, ellerin sımsıcak kalsın
Devriyeler basıyor karartılmış evleri yine

Gidersen yıkılır bu kent kuşlar da ölür
Bir tufan olurum sustuğun her yerde
Dudaklarımı kanatırcasına 
ısırıyorum günlerdir 
her sözcük dilimin ucunda küfre dönüşüyor çünkü.
Bir gök gürlese bari diyorum 
bir sağanak patlasa bitse bu sessizlik..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
8 Nisan 2019
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Belki Yine Gelirim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Belki Yine Gelirim
Büyük aşklar yolculuklarla başlar
Gidelim istersen suyun
Söğüt dallarını serinlettiği
Irmağın sesine aldanarak
Bir aldanma değil midir
Öncesi unutulan şeyler gibi
Aşklar ve yolculuklar da
Belki anlatır anlatacağı
Bir şey varsa bekleyen
Eprimiş olsa da sözler

Kitabı okuyanlar 1.440 okur

  • İsmail ışık
  • Baran Karğı
  • Betül Kumaçar
  • Ayşe Başkurt
  • Gizem
  • Elif Arı
  • Beyta
  • Derya
  • Gökçen
  • Sinem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%21
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.6
Erkek
%38.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.9 (107)
9
%16.4 (63)
8
%24.5 (94)
7
%12.2 (47)
6
%4.4 (17)
5
%1.3 (5)
4
%1 (4)
3
%0.8 (3)
2
%0.3 (1)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları