Belki Yine GelirimAhmet Telli

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.186
Gösterim
Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
Mayıs 2004
Sayfa sayısı:
91
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir
Her sözcük dilimin ucunda küfre dönüyor çünkü
Bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa bitse bu sessizlik, bu kirli yapışkanlık bitse
Ama bir tufan az mı gelir yoksa yine de
Yırtılan ve parçalanan bir şeyler olmalı mutlaka
Hiç durmadan yırtılan ve parçalanan bir şeyler
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Veda Divanı 5. bölüm ile bildigim özlediğim Ahmet Telliye tekrar kavuştum. Sevdaya, aşk acısına, terkedilmişliğe doydum. Öyle kararlı ve başı bozuk bir halde kendimden geçtim.

Kalbimde unutmak istediğim şiirlerimle kısa bir yolculuğa çıkmak istedim. Belki yine gelirim diyerek vuruldum yollara. Yüreğimin kıyısına demir atmış minicik sandala bindim. Geceydi ve yukarıdan ay bana el sallıyordu. Çektim küreklerimi acılar denizinin sığ sularında. Özlem çırası tutuşturmuştu bedenimi ağır ağır. Bu kaçış bir su misali söndürürdü belki de yüreğimi yakan sevdaları.

Gitmekle kurtulmak mümkün değildi işte. Ateşim içimde okyanuslar kadar büyümüştü. Kendimi sulara attım. Acılar beni boğarken belki de kurtulacağımı düşünüyordum. Gitgide dibe batıyordum. Çırpındım son nefesime kadar çırpındım ve o an bir mesaj sesi işittim. Kendime geldim. Bana ne oldu neredeyim ben diye düşündüm . Hayal kurmaya bile izin vermezler insana.
"Yine el basacaksın o kitaplara
Dostun, kardeşin, aydının el basacak
Bir şeyi hiç unutmayacak üniversiteli genç
Bedeli canla ödenmiştir elindeki kitabın"


Aslında ahmet telli yi "Belki yine gelirim" şiiriyle tanımış olsamda onun başka şiirlerini ve şiirlerinde ki o güzel yakalanması gereken imgeleri sözleri bulur okurum diye okumak istedim ve gerçekten istediğimden fazlasını buldum. Her şiiri ayrı ayrı nefisti. Şiir kitabı arayan okumak için karar veremeyen herkese tavsiye edebilirim. Yinede en sevdiğim şiirinin bu bölümünü buraya yazmak istiyorum.

"Gidenler nerde kaldılar, özledim gülüşlerini
bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki
onlardı çocuklara ve aşka ölesiye bağlanan
kadınları güzelleştiren herhalde onlardı
“Tükürsem cinayet sayılıyor” diyordu birisi
tükürsek cinayet sayılıyor artık
ama nerde kaldılar, özledim gülüşlerini onların"

Cok guzel bir şiir kitabı eline ve emeğine sağlık...
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabı ve son olmayacağını anladım. İsmini daha önce sık sık duyuyordum fakat kitabını okumak bugüne nasip oldu. Bir insanın yazdığı hicbir şiir mi güzel olmaz..? Harika şiirlerin toplandığı bir kitap belki yine gelirim. Ben çok beğendim gidersen yıkılır bu kent , kuşlar da ölür "
Bu şiiri dinlemiştim bir zamanlar boğulu sesiyle nasıl da insanın beynine işleniyordu .
Ve şimdi de kitabın her satırını o boğulu sesi hissederek okumaya çalıştım çok güzel çok iyi vakit geçiriyor insana hmet Telli şiirleriyle tanıştığım kitaptır. Şiirlerin doya doya, dura dura, hazmederek okunması gerek. Kısa zamanda bitse de üstünden geçilmesi gereken çok güzel şiirler var
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabı ve son olmayacağını anladım. İsmini daha önce sık sık duyuyordum fakat kitabını okumak bugüne nasip oldu. Bir insanın yazdığı hicbir şiir mi güzel olmaz..? Harika şiirlerin toplandığı bir kitap belki yine gelirim. Ben çok beğendim, herkese tavsiye ederim.
"Şiirlerim bir dostun vurulduğu yerde yakıldı
Geri almıyorum külleri yangınlar çıksın diye"

Hüzne boğulmaktan hüznü unutmak kadar çaresiz duyguların sözcüklere bürünmüş sesleri var bu şiirlerde. Hisleri kaybetmekten öfke dahi duyamamak bazen. Çılgınlıklarla birlikte, hayatın gülümsemeleri de alıp götürmesinin ardında kalan boşluk ve kentin ıssızlıklarında yenik düşen tüm o kayıplar. Sevgiyi bilmeden aşık olmak. Yalnız yürürken sokakları yalnızlıklara boğmak. Kuşların sesleri de götürüp göç etmesi gibi dingin. Günlerin anımsanmayacak şeylerle tükenmesi kadar acı. Kekeme zamandan kaçarken sonu uçurumlara açılan sığınaklara saklanan insanın yolculukta mırıldandığı bir iki satır türkü biraz da. Geçmişin anılarını, acılarını, sevinçlerini, hayal kırıklıklarını, mücadelesini ve kokusunu yüreğinde taşıyor şiirlerin her biri. Eski bir dostla karşılaşıp geçmiş günlerden konuşmak gibi bir özlemle...
Belki Yine Gelirim'den evvel Ahmet Telli'den hiç şiir okumamıştım ama onu okumaya devam etmek niyetindeyim çünkü şiirlerini ve bıraktıkları hissi çok sevdim. Özellikle işaretlediğim bazı şiirleri ara ara okuyacak gibiyim. Dizelerin hepsi çok tanıdık, bizden, içimizden. Benim için tek sıkıntı bazı kelimeler o kadar tekrar etti ki aynı dize birkaç değişiklikle başka bir şiirde tekrar karşımıza çıkmış gibi hissettirdi bu tekrarlar.
Bu kitabı çok beğendim. Ahmet Telli çok özel imgeler kullanan bir şair. Her şiirinde iliklerimize kadar şiiri hissettiriyor bize. Bir şiirini okuduğunuzda bu şiir "Ahmet Telli"nin şiiri diyorsunuz. Bunu başarabilen ender şairlerden... Çok severek okudum, şiir seven herkes okumalı.
"Sen gidersen yıkılır bu kent , kuşlar da ölür "
Bu şiiri dinlemiştim bir zamanlar boğulu sesiyle nasıl da insanın beynine işleniyordu .
Ve şimdi de kitabın her satırını o boğulu sesi hissederek okumaya çalıştım çok güzel çok iyi vakit geçiriyor insana
Ezberlemeden geçmeyin ..
"Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde ; Ey kanıma çakıllar karıştıran isyan! "... Siyasi görüş,politika,yanlı-yansız demeden insana dair, insanın hayata dair isyanını her zaman kendime daha yakın bulmuş biri olarak okudum bu güzel kitabı.. Ve altını çizmediğim tek sayfası dahi olmayarak bitirdiğimi farkettim... Şairin hayatına dair biraz bilgi edindiğimde ise özellikle 12 Eylül döneminde eski bir öğrencisi tarafından maalesef şiddete uğramış olduğunu öğrendim . .. Kendi sözleriyle bitirelim:
"Bu kenti ayrılıklar yıkacak bir gün biliyorum.
Ölümden şikayeti yok ölüp gidenlerin . "
Ahmet abi ile tanışma fırsatını yakaladığım fuarda, aldığım en güzel kitaplar arasında birinci idi belki de. İnsanın ruhunu doyuran şiirlere sahiptir bu adam. Hep okuyun canım arkadaşlarım.
Dünya tuzlu bir göl içtikce susarsın
Susadıkca icersin
Doymuyor insan gönlündeki arzulara hep ister
Uslanmaz kırar
Zincir tutmaz azar
Toprak atarsın çamurdan beslenir yeşerdikçe
Büyür gönlündeki arzular .
Ahmet Telli şiirleriyle tanıştığım kitaptır. Şiirlerin doya doya, dura dura, hazmederek okunması gerek. Kısa zamanda bitse de üstünden geçilmesi gereken çok güzel şiirler var.
Evet, bu insan yaşamış; yaşadıklarını da anlatmış hissiyle okudum şiirlerini. Yalın ve duygulu. Sanırım bu iki kelime hakim şiirlerinde. Bazı benzetmeleriyle de arşivim katmanlaştı, yeni kapılar açıldı. Bir şiir veya şiir kitabı nasıl okunmalı bilmiyorum. Ağırdan mı alınmalı yoksa bir çırpıda mı okunmalı? Ben birini bitirdikten sonra diğer şiire geçmek için sabırsızlandım diyebilirim. İyi okumalar.
Anlamını yitiren birşeyler mi var şimdilerde
Yazdığım şiirlere yabancıyım, sokaklara yabancıyım...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
Mayıs 2004
Sayfa sayısı:
91
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir
Her sözcük dilimin ucunda küfre dönüyor çünkü
Bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa bitse bu sessizlik, bu kirli yapışkanlık bitse
Ama bir tufan az mı gelir yoksa yine de
Yırtılan ve parçalanan bir şeyler olmalı mutlaka
Hiç durmadan yırtılan ve parçalanan bir şeyler
(Tanıtım Yazısı'ndan)

Kitabı okuyanlar 302 okur

  • Narmin Pashazade
  • Aybüke
  • Leyl Hurra Die Welt Geht Unter
  • Semanur UYSAL
  • Songül
  • B
  • La sagrada familia
  • Dursun Yener
  • Bayan panda
  • Zehra Eşkil

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%21
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.6
Erkek
%38.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.7 (31)
9
%18.5 (20)
8
%23.1 (25)
7
%20.4 (22)
6
%4.6 (5)
5
%3.7 (4)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0