Belki Yine Gelirim

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.936
Gösterim
Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
Mayıs 2004
Sayfa sayısı:
91
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir
Her sözcük dilimin ucunda küfre dönüyor çünkü
Bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa bitse bu sessizlik, bu kirli yapışkanlık bitse
Ama bir tufan az mı gelir yoksa yine de
Yırtılan ve parçalanan bir şeyler olmalı mutlaka
Hiç durmadan yırtılan ve parçalanan bir şeyler
(Tanıtım Yazısı'ndan)
91 syf.
·10/10
Veda Divanı 5. bölüm ile bildigim özlediğim Ahmet Telliye tekrar kavuştum. Sevdaya, aşk acısına, terkedilmişliğe doydum. Öyle kararlı ve başı bozuk bir halde kendimden geçtim.

Kalbimde unutmak istediğim şiirlerimle kısa bir yolculuğa çıkmak istedim. Belki yine gelirim diyerek vuruldum yollara. Yüreğimin kıyısına demir atmış minicik sandala bindim. Geceydi ve yukarıdan ay bana el sallıyordu. Çektim küreklerimi acılar denizinin sığ sularında. Özlem çırası tutuşturmuştu bedenimi ağır ağır. Bu kaçış bir su misali söndürürdü belki de yüreğimi yakan sevdaları.

Gitmekle kurtulmak mümkün değildi işte. Ateşim içimde okyanuslar kadar büyümüştü. Kendimi sulara attım. Acılar beni boğarken belki de kurtulacağımı düşünüyordum. Gitgide dibe batıyordum. Çırpındım son nefesime kadar çırpındım ve o an bir mesaj sesi işittim. Kendime geldim. Bana ne oldu neredeyim ben diye düşündüm . Hayal kurmaya bile izin vermezler insana.
91 syf.
·Puan vermedi
"Yine el basacaksın o kitaplara
Dostun, kardeşin, aydının el basacak
Bir şeyi hiç unutmayacak üniversiteli genç
Bedeli canla ödenmiştir elindeki kitabın"


Aslında ahmet telli yi "Belki yine gelirim" şiiriyle tanımış olsamda onun başka şiirlerini ve şiirlerinde ki o güzel yakalanması gereken imgeleri sözleri bulur okurum diye okumak istedim ve gerçekten istediğimden fazlasını buldum. Her şiiri ayrı ayrı nefisti. Şiir kitabı arayan okumak için karar veremeyen herkese tavsiye edebilirim. Yinede en sevdiğim şiirinin bu bölümünü buraya yazmak istiyorum.

"Gidenler nerde kaldılar, özledim gülüşlerini
bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki
onlardı çocuklara ve aşka ölesiye bağlanan
kadınları güzelleştiren herhalde onlardı
“Tükürsem cinayet sayılıyor” diyordu birisi
tükürsek cinayet sayılıyor artık
ama nerde kaldılar, özledim gülüşlerini onların"

Cok guzel bir şiir kitabı eline ve emeğine sağlık...
91 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabı ve son olmayacağını anladım. İsmini daha önce sık sık duyuyordum fakat kitabını okumak bugüne nasip oldu. Bir insanın yazdığı hicbir şiir mi güzel olmaz..? Harika şiirlerin toplandığı bir kitap belki yine gelirim. Ben çok beğendim gidersen yıkılır bu kent , kuşlar da ölür "
Bu şiiri dinlemiştim bir zamanlar boğulu sesiyle nasıl da insanın beynine işleniyordu .
Ve şimdi de kitabın her satırını o boğulu sesi hissederek okumaya çalıştım çok güzel çok iyi vakit geçiriyor insana hmet Telli şiirleriyle tanıştığım kitaptır. Şiirlerin doya doya, dura dura, hazmederek okunması gerek. Kısa zamanda bitse de üstünden geçilmesi gereken çok güzel şiirler var
91 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bir şelale kenarında oturmuş okuyorum Kuş Ölümleri'ni. Bilmem kaçıncı kez okuyuşum.. Bilmem kaçıncı kez isyan edişim 'Bu kent kuşların intiharını umursamıyor artık' diye. Bilmem kaçıncı kez yüreğime bir taş oturuyor; 'Bir daha hiç öpüşmeyecek gülçin' derken. Yine sesime bir esmerlik düşüyor, parçalanıyor yüzüm. 'Bir sen varsın kurtulursam bu aşkla kurtulurum' diyorum, şelalenin sesine karışırken sesim, sevdiğime bakarak ve sözünü alıyorum, kentte intihar tasarısı kuran her kuştan haberimiz olacağına ve onları kurtaracağımıza dair. Yoksa nasıl susturabilirim yüreğimin kuşlarını? Bir balık intiharı oturmuşken yüreğime yıllar yılı, bir kuş ölümünü daha kaldıramam diyorum; n'olur tut elimi.

Otogarda okuyorum Gidersen Yıkılır Bu Kent'i. Yıkılıyor zaten her defasında. Otobüsün camında buğuya dönüyor tüm anılar bir anda. 'bir nehir gibi susuyorum yüzünün deltasında' duyan var mı susuşumu; bilmiyorum. 'kuşlar nereye sığınır akşam olunca' diyorum; en büyük korkum kuşların yuvasız kalması. Yüreğimin kuşları nereye sığınacak sen gelene kadar diyorum sonra susuyorum 'bir de seni ekleyerek susuşuma'.

En sevdiğim caddelerden geçerken okuyorum Anısı Biz Olalım Bu Sokakların'ı. 'gürültüsüz sözcükler buluyorum/yeni sevinçlere benzeyen' ve gülümsetiyor her sözcük ve hiç durmadan yağmur yağıyor. İşte bu sevinçler yeni hüzünlere benziyor.

Bir yaprak buluyorum kitabın arasında, bilmem kaçıncı kez hatmetmek için açtığımda. Belki Yine Gelirim'i işaret ediyor yaprak. 'Gidenler nerede kaldılar, özledim gülüşlerini/bir kenti güzelleştiren yalnız onlardı sanki' diyorum. 'sesler gittikçe azalıyor, kuşlar azalıyor' 'çıkıp dolaşırken akşamüstleri bir başıma/bir uçtan bir uca yalnızlıklar olan kent'te ve bir ses geliyor 'Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün'. Sesleniyorum tüm sessizliğimle. Duyup da gelen olur mu bir gün?

Not: Canım Roquentin görüyor musun benim için sımsıcak duygularla imzalatıp kilometreler aşıp yanıma konan kitabın beni nerelere götürdüğünü?
91 syf.
·2 günde·10/10
Okumuş olduğum ilk Ahmet Telli kitabı ve son olmayacağını anladım. İsmini daha önce sık sık duyuyordum fakat kitabını okumak bugüne nasip oldu. Bir insanın yazdığı hicbir şiir mi güzel olmaz..? Harika şiirlerin toplandığı bir kitap belki yine gelirim. Ben çok beğendim, herkese tavsiye ederim.
91 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı çok beğendim. Ahmet Telli çok özel imgeler kullanan bir şair. Her şiirinde iliklerimize kadar şiiri hissettiriyor bize. Bir şiirini okuduğunuzda bu şiir "Ahmet Telli"nin şiiri diyorsunuz. Bunu başarabilen ender şairlerden... Çok severek okudum, şiir seven herkes okumalı.
91 syf.
·30 günde·Beğendi·9/10
"Sen gidersen yıkılır bu kent , kuşlar da ölür "
Bu şiiri dinlemiştim bir zamanlar boğulu sesiyle nasıl da insanın beynine işleniyordu .
Ve şimdi de kitabın her satırını o boğulu sesi hissederek okumaya çalıştım çok güzel çok iyi vakit geçiriyor insana
Ezberlemeden geçmeyin ..
91 syf.
·Beğendi·10/10
Ahmet abi ile tanışma fırsatını yakaladığım fuarda, aldığım en güzel kitaplar arasında birinci idi belki de. İnsanın ruhunu doyuran şiirlere sahiptir bu adam. Hep okuyun canım arkadaşlarım.
Dünya tuzlu bir göl içtikce susarsın
Susadıkca icersin
Doymuyor insan gönlündeki arzulara hep ister
Uslanmaz kırar
Zincir tutmaz azar
Toprak atarsın çamurdan beslenir yeşerdikçe
Büyür gönlündeki arzular .
91 syf.
·Puan vermedi
Evet, bu insan yaşamış; yaşadıklarını da anlatmış hissiyle okudum şiirlerini. Yalın ve duygulu. Sanırım bu iki kelime hakim şiirlerinde. Bazı benzetmeleriyle de arşivim katmanlaştı, yeni kapılar açıldı. Bir şiir veya şiir kitabı nasıl okunmalı bilmiyorum. Ağırdan mı alınmalı yoksa bir çırpıda mı okunmalı? Ben birini bitirdikten sonra diğer şiire geçmek için sabırsızlandım diyebilirim. İyi okumalar.
91 syf.
·5 günde
Ahmet Telli kendine münhasır, boguk sesiyle şiirler ruh ve beden giydiren çok özel imgeler kullanan bir şairdir. şiirlerini dinlemiştim ama ilk defak kitabını okudum. Bu kitabı paylaşımlardan biliyordum. O nedenle okumak istemiştim ve gerçekten etkileyici her şiiri ayrı güzel bir kitap olmuş.
Her şiiri ayrı ayrı nefisti. Şiir kitabı arayan okumak için karar veremeyen herkese tavsiye edebilirim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Belki Yine Gelirim
Baskı tarihi:
Mayıs 2004
Sayfa sayısı:
91
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752891982
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir
Her sözcük dilimin ucunda küfre dönüyor çünkü
Bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa bitse bu sessizlik, bu kirli yapışkanlık bitse
Ama bir tufan az mı gelir yoksa yine de
Yırtılan ve parçalanan bir şeyler olmalı mutlaka
Hiç durmadan yırtılan ve parçalanan bir şeyler
(Tanıtım Yazısı'ndan)

Kitabı okuyanlar 458 okur

  • Elf
  • Stalker_____
  • Şeyda Yılmaz
  • Berfin
  • Hakan encü
  • yok yok
  • yok yok
  • Qəmər_
  • Asya Hazar
  • Alper Koç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%21
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.6
Erkek
%38.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (41)
9
%17.3 (26)
8
%27.3 (41)
7
%16.7 (25)
6
%6 (9)
5
%2.7 (4)
4
%1.3 (2)
3
%0.7 (1)
2
%0.7 (1)
1
%0