Belleğin Kış Uykusu

6,8/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
475 gösterim
Sevgi ve hayalin peşinde, geçmişe ve geleceğe doğru, aynı anda yapılan fantastik bir yolculuk!

"M, o akşamüstü, göğsündeki garip sızıyla geçmişi olmayan, anısız bir güne uyandı. Belleği onu hafifmeşrep bir sevgili gibi terk etmişe benziyordu..."

Mehmet Eroğlu, onuncu romanı Belleğin Kış Uykusu'nda, insanı en çok kendisi kılan adını bile hatırlamayan bir adamın, Bay M'nin, yitirdiği belleğinin peşine düşerek, geçmişe ve geleceğe doğru aynı anda yaptığı fantastik bir yolculuğu anlatır. M'nin bindiği tren zamansız bir gecenin içinde yol alırken, M bir yandan gençleşir, bir yandan da karşısına çıkan yolculardan geri aldığı anılarla hayallerini, sevdiği kadınları ve geçmişini hatırlar. İnsanın düşüncelerini okuyabilen, bir belirip bir kaybolan bir Palyaço ile M'nin öfke ve hayranlık duyduğu, kadınların gözbebeği yakışıklı Bay G, bu garip yolculuğun yoldaşlarıdır. Yolculuk, M'nin seçim yapacağı istasyona kadar gizini korur. M, üç zor soruya cevap verecektir. Acısız hayat bizi mutlu eder mi? İçinde bir tutam sevgi olan hayatımızdan, ne kadar kötü olursa olsun vazgeçebilir miyiz? Gerçek sevginin bir nedeni var mıdır?

Mehmet Eroğlu'nun benzersiz bir kurgu ustalığıyla kaleme aldığı Belleğin Kış Uykusu, insanın, belleğin, vicdanın ve hiç şüphesiz saf sevginin kaynağını araştıran sıradışı bir roman...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9789944916592
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
18 Şub 00:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"gelecek için kurduğumuz umutsuz hayaller, çoğu kez geçmişte göz ardı edip, kaçındığımız fırsatlardır."

Psikolojinizi sorgulatacak olan roman sizi bambaşka bir yolculuğa davet ediyor. Bu yolculuğa çıkmaya cesaretiniz varsa o tren içinde kalmak da zorundasınız, kitabın sizi götürdüğü yoldan çıkamıyorsunuz. Özgürlüğünüzü kaybetmiş gibi hissediyorsunuz. Tamamen karamsar, soğuk ve sonu olmayan bir yol gibi.

Kitaptan 1 Alıntı

İlknur Tunçbilek 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kim size mutlu olduğunu söylüyor ise ona kuşku ile bakın. Çünkü bilinç, mutluluğu sona erdiğinde algılar.

Belleğin Kış Uykusu, Mehmet Eroğlu (Sayfa 30 - agorakitaplığı)Belleğin Kış Uykusu, Mehmet Eroğlu (Sayfa 30 - agorakitaplığı)