Ben Böyle Veda Etmeliyim İsmail Cem Anlatıyor

9,7/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
805 gösterim
Siyaseti, toplumsal adaletsizliği giderecek bir manivela olarak gören bir politikacıydı İsmail Cem. Servet edinmek maksadıyla siyasete girenlerin tersine o, Neden benim sahip olduklarıma başkaları sahip değil? sorusuyla kolları sıvamış ender siyasetçilerden biriydi.

Milliyette, Cumhuriyette, Politikada, Güneşte, Sabahta köşe yazarlığından genel yayın yönetmenliğine, her düzeyde görev yapmış bir gazeteci ve TRTnin efsanevi genel müdürüydü.

Kültür bakanlığı, Dışişleri bakanlığı yaptı. On sene Avrupa Konseyinde üyelik ve bir dönem Konseydeki Sosyalist Grup başkan vekilliği ve Türk Heyeti başkanlığı yaptı. Beş yıllık hizmet süresiyle en uzun görevde kalan Dışişleri bakanlarından biri oldu. Lüksemburg ve Helsinki zirveleri gibi birçok önemli olayda tarihî rol oynadı. Türk-Yunan gerilimini, sağlam ve kalıcı bir diyaloğa dönüştürdü. Kuşatma altında Arafatla, kriz ânında Saddamla görüştü; Avrupa Birliği ile İslam Konferansı ülkelerini İstanbulda bir araya getirerek ilk Medeniyetler Buluşmasının mimarı oldu.

Refah Partisinin, AKPnin yükseliş dinamiklerini önceden görmüş, Yeni Türkiye Partisi deneyimini ve hayal kırıklığını yaşamış bir siyaset adamıydı o. Ve tüm bunların yanı sıra çok okuyan, çok yazan, çok düşünen bir aydın, amatör bir fotoğraf sanatçısı, fanatik bir Galatasaray taraftarıydı.

Can Dündar, İsmail Cemin aramızdan ayrılmasından kısa süre önce onunla bir nehir söyleşi yaptı. Ben Böyle Veda Etmeliyim, hastalığının ileri safhalarında bile fotoğraf çekmekten, yazmaktan, politikaya katkı yapmaktan geri durmayan bu çok vasıflı, güler yüzlü, çalışkan ve sözünün eri siyaset adamının dünyasının kapılarını aralarken, solda bölünmeler başta olmak üzere, Türkiye ve dünyanın yakın tarihindeki birçok önemli gelişmenin de perde arkasını anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789750715310
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
SEVGİ IŞILAK 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ismail cem'in karizmatik diplomattan çok daha fazlası olduğunu gösteren kitaptır. türkiye'de sol üzerine yazdıkları, halka tepeden bakmayan siyaset anlayışı, ilçe düzeyinde çekirdekten yetişme particiliği, trt yöneticiliği vb.
sürekli önemli bir görevde bulundurmamız gerekirken tabii ki harcamayı tercih ettiğimiz bir insanı anlatıyor..

Kitaptan 1 Alıntı

Veda

Çok ileri bir tarihte
Çok yaşlı olarak
Sessizce ayrılmalıyım
Kimseye pek gözükmeden
Ve kimseyi rahatsız etmeden.

Masamın üzerinde
Dünden kalan işler
Tamamlanmamış yazılar
Okunmayı bekleyen kitaplar
Ve anılar ve umutlar.

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.

Boşa geçmedi hayatım
Daha fazlası olabilirdi ama
‘Buna da şükür’ demeliyim
İşte sevgili dostlar
Ben böyle veda etmeliyim.

Ben Böyle Veda Etmeliyim İsmail Cem Anlatıyor, Can Dündar (İsmail Cem Veda Şiiri - New York 1995)Ben Böyle Veda Etmeliyim İsmail Cem Anlatıyor, Can Dündar (İsmail Cem Veda Şiiri - New York 1995)