Ben Değeri Tiryakiliği Duygusal Gerilimle Baş Edebilme

8,1/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
10 beğeni  · 
774 gösterim
Duygusal rahatsızlıklarımızın temelinde, duyguların ilişkili olduğu olaylar değil, bizim bu olaylar hakkında öğrenmiş ve geliştirmiş olduğumuz inanç ve yorum kalıplarımız ve anlam yakıştırmalarımız yatar.

Bireylerin davranışlarından, özelliklerinden ya da performanslarından; yani bireyi oluşturan küçük ben'lerinden hareketle, onlar hakkında toptancı bir "Ben" değeri oluşturmak, akılcı ve gerçekçi olmamanın ötesinde, neredeyse olanak dışıdır. Kendimizi ve çevremizi, tiryakilik yaratan toptancı "Ben" değeri ile yargılamak ya da değerlendirmek kolaydır, ama faturası öfke, kaygı ve çöküntü olarak çok ağır ödenir.

Dr. A. Kadir Özer, bu kitabında "Ben" değeri tiryakiliği'ni analiz ederek Duygusal Gerilimle Baş Edebilme'nin yollarını sunuyor.
(Arka Kapak)
Mine Arseven 
 26 Kas 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Duygusal gerilimin kaynağına ve sebeplerine inerek onunla baş edebilme yöntemleri sunulmuş. Aslında bizim günlük hayatta stres olarak adlandırdıgımız kelimeyi duygusal gerilim ve insanlara uygulanan dış etkenler olarak tanımlamış yazar. İnsana kaygı, gerilim ve stresin sebeplerini sunarak bunları değiştirmeyi ya da yok etmeyi planlanmış. Kendinizi ölçebilmek adına güzel bir kitap

Ayse Samur 
03 Haz 17:58 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan bu kitabı okuduğunda günlük hayattaki bilişsel çatısmalarının ve içinden çıkamadığı yorgun ruh halinin nedenini daha iyi anlıyor ve insanlarla olan iletişimini yeniden gözden geçiriyor.Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.

bahar yakut 
Dün 22:34 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

kişisel gelişim üzerine yazılmış güzel bir eser. Ben değeri oluşturmak küçük ben lerin birleşimi ve önüne geçilmesi gerekli bir algıdır. üstelik ben değerinin faturası öfke kaygı ve çöküntüdür.

EMİNE ÖZDEMİR 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar, kitabında kişilerin kendilikleri ile yargılarını ve bu yargıların sonucunda yaşanan duygu durumunu güzel bir şekilde özetlemiş. Diğer kitaplarını da istedim. Kargoda bugün gelecek. Sabırsızlıkla okumayı bekliyorum. Yazara teşekkür ediyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

EMİNE ÖZDEMİR 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Duygu sürecinin biyo-fizyolojik boyutuna yapılacak bir müdahale, biyo-fizyolojik düzlemde bir denge yaratabilecek, ancak bu bireyin inanç ve yorum sistemlerini daha dengeli kılmaya yetmeyecektir

Ben Değeri Tiryakiliği, A. Kadir Özer (Sayfa 40)Ben Değeri Tiryakiliği, A. Kadir Özer (Sayfa 40)