Ben Dervişim Diyene Mürşid-i Dervîşân ve Terbiyenâmeden

10,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
5 beğeni  · 
358 gösterim
Ben Dervişim Diyene, usûlü, erkânı, âdâbı dervişlere tâlim etmek için cemal vasfıyla yazılmış iki risâlenin şerhini istifademize sunuyor. Mürşid-i Dervîşân ve Terbiyenâme isimlerini taşıyan bu risâlelerin sâhipleri 18. asırda Osmanlı payitahtında mürîdlerini irşad ve terbiye eden iki mübarek zât: Hz. Pîr Muhammed Nûreddîn Cerrâhî(ks) ve Şeyh Mehmed Sâdık Erzincanî Nakşbendî(ks).

Kim bilir nice dervişler, pîrlerinin, mürşidlerinin tavsiyelerini bu eserlerden okudular, er meydanında da tatbik ettiler... Kim bilir nice canlar bu risâlelerden yolun edeplerini öğrendiler... Kimileri Cerrâhî dergâhlarında, kimileri Üsküdar Sâdık Efendi Tekkesi`nde, kimileri sâir zâviyelerde... O şeyh efendilerin hilmiyyetini ve sadece dervişlerini eğitmek için kaleme aldıkları bu eserlerin tadı, sıcaklığı ve rıfkını; o tâliplerin de samimiyet, gayret ve ciddiyetle yola sarılışını M. Fatih Çıtlak`ın anlatımıyla hissedecek, tarîkat âdâbına dâir açıklamaları okuyacaksınız.
`Ben dervişim` diyene aşk olsun, vesselam.
samet kara 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hocamız bu kitapta iki büyük zâtın risalelerini kısmi olarak ele almakta. Dervişlik yolunda, bu seyir yolunda edebi,adabı,erkanı ve bir çok konuyu ele almakta. Tabi mübarek velilerim sözleri ve yorumları olduğundan dolayı çok bereketli ve muhabbetli geçmekte kitabın okunuşu. Umarım istifade edenlerden oluruz.