Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.032
Gösterim
Adı:
Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım
Baskı tarihi:
12 Nisan 2017
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197011
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
Cam kırıklarıyla süslenmiş yollarda rayakları kanaya kanaya benimle birlikte yürüyen babama  neredeyse kendim kadar sevdiğim anneme, beraberce gemiler yaptığımız eşim Betül'e, 2 yaşındaki manyak kızım Berfin'e ve tüm insanlık alemine ithafımdır. "Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım" dediğimde dostlarım bana: "Maden bu kadar akıllısın neden sen de Edison gibi, Einstein gibi, Newton gibi... Bir şeyler icat etmiyorsun?" dediler. Ben de onları haklı buldum... Ama galiba biraz yanlış anlamış olacağım ki, ben ampul icat etmek yerine Edison icat etmeye karar verdim. Bugünlerde "Kashna" adını verdiğim kendi öğretimle, dahi yetiştiriyorum. Edison yetiştiriyorum. Einsetin yetiştiriyorum, Newton yetiştiriyorm... Bu kitabımda "Kashna Öğretileri"nin hiç olmazsa bir kısmını seninle de paylaşmak isterdim. "Çözebilmem Umuduyla"...
Bu kitap gerçekten harikaydı.Bu kitap aklımızı kullanmayı öğretiyor.Kendimize güvenmeyi, bilinçaltımızı olumsuzlara karşı korumayı, ''Ben başarabilirim.'' demeyi öğretiyor.Kitapta çok mantıklı ve harika sözler vardı.Bir kişiye ne dersen de, hatta o bir şeye konsantre olmuşken,uyurken bile ona ne desen bilinçaltına yerleşiyor.40 kere deli veya akıllı de olur.Kitabın yine ilk bölümünde neden hala geçmişe bağlı kaldığımızı yazıyor.

Bu bölüm beni gerçekten etkiledi, çünkü ben neden Einstein,Newton,Tesla ve daha birçok şeyi ortaya atan kişiler gibi olmayayım.Günümüze bakarsak, insanlar hala binlerce yıl öncesini ''Arşimet böyle demiş,bu yüzden öyle,Necip Fazıl şunu demiştir.Hala ders kitaplarımızda bile asırlar öncesinde bulunan şeyler yazıyor.Mesela Toricelli açık hava basıncını ölçmüş, bu yüzden böyle bulunmuştur.Peki daha sonra ne yapıldı? Belki yapıldı da biz duymadık.İşte bu da bana düşünmeyi düşündürttü.İnsanlar hala neden asırlar öncesi çıkan kişilerin fikirleriyle hareket ediyor, neden yeni bir şey ortaya atmıyorlar?

Kitapta önyargıya da değinmiş.BUNUNLA İLGİLİ ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE VAR,ÖZETİ İSE BÖYLE: Bir mahkum (sanırsam 18 yıldı) hapis cezası alıyor.Adam bir gün hücresinde canı sıkılırken bir karınca görüyor,karıncayı yakalıyor.Ona inanılmaz şeyler öğretiyor. Konuşmayı,yazmayı,çizmeyi,okumayı.Adam bunu en yakınındaki kişilere anlatmak istiyor.Yıllar geçiyor.Adam hücresinden çıkıyor.Kış günü bir bara gidiyor ve karıncayla birlikte iki şişe istiyor.Daha sonra barın sahibine anatmak istiyor.''Bayım, karıncayı görüyor musunuz?'' derken, barın sahibi karıncayı eziyor.Adamın yılları verdiği karınca bir saniyede öldü.Adam için bir dost,ama barın sahibi için bir böcekti.İŞTE,HİÇBİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİLDİR.BAŞKALARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAN ŞEYLER, BİZİM İÇİN HİÇBİR ANLAM İFADE ETMİYOR OLABİLİR.
Kitapta beyni küçülten şeylere de yer vermiş.
Kitap gerçekten harikaydı, insanın kendinde de ne cevherler olduğunu keşfetmesi, ufkunu açması için harikaydı. Daha yazılacak çok şey var...
KISACASI KİTAP MUHTEŞEM Dİ. :))
Kitabı 2 kez okudum. Okumaktan çok karşında erdal abi var da sohbet ediyorsunuz gibi :)
Espirileri benzetmeleri harika . yere tükürmeyi kime sorsanız yanlış olduğunu söyler , peki sabahları yerdeki balgamı kim attı uzaylılar mı attı :) bu tarz konuşma üslubu var biraz alaycı biraz sivri biraz düşündürücü. Kişisel gelişim türüne farklı bir tarz yaratmış tüm kitapları güzeldir diye düşünüyorum.
Erdal Demirkıran'ın kitaplarını ve yazmış olduğu dili sevenler olarak kitaplarını milyonlarca kez okumak istediğimize inanıyorum, sadece aptallar 8 saat uyur ve parayı bulduğum an alayını maviye boyayacağım la başlamıştım, kişisel gelişim kitapları okumaktan daha güzel bir şey olmazdı zaten
Erdal demirkıranın okuduğum 2. Kitabı. Farklı anlatım tarzı ile okuyucu ile arasında bağ kurabilen nadir kişisel gelişim yazarlarından biri. Kitabı okurken hiç sıkılmadım :) Kitapta kendi kariyerinde yükselişini anlatarak hiçbir zaman hayallerimizden vazgeçmememiz gerektiğini ispatlıyor. Kişisel gelişim seven herkese tavsiye ederim :)
Rehber!
Evet. Hayatıma yön veren bir tane kitap daha çıktı. Ve en iyi okuduğum kitapta...Ben Erdal Demirkıran'ı önce Parayı Bulduğum AN Alayını Maviye Boyayacağımda tanıdım. İyiki de tanımışım. Bu kitabı Batman 1. kitap fuarından aldım. Aldığım gün baktım ki Erdal Demirkıranda gelecekmiş. 2 gün sonra yeniden geldim.Muazzam bir kalabalık gelmişti onun için. Herkesin elinde de 2-3 tane kitap. Sırf kalabalıktan o kadar hızlı yazıyordu ki yazısını okuyamazsın. Onunla tanıştığıma çok memnun oldum(gerçekten).Kitaba gelecek olursak. Bu kitabı rehber olarak kullanmaya başladım. İnsana kendini hatırlatıyor gerçekten. Yaw kitabı okuduğumdan beri hareketlerim değişmeye başladı Manyak bir şey. (Tabii olumlu yönde).Adam gelmiş diyor ki kendine inanacaksın kardeşim. Kendini seveceksin. Başka yolu yok! İstersen kafanı yerden yere vur. (Birde şöyle bir şey var kitap hikaye masal tarzı değil normal anlatmış). En güzel yönü de sanki yazarla karşılıklı sohbet ediyormuşcasına yazılması. Çok samimi bir kitap :) En güzel yeri burası (kitabın) diyor ki:
"Her yere yaz BEN DÜNYANIN EN AKILLI İNSANIYIM yaz kağıda,taşa,ağaca.Ben her zaman bunu yapıyorum. Yada çocuğum uyurken sen akıllısın sen iyisin gibisinden şeyler söylüyorum etkileri oluyorda. Ama sen ben Gerizekalıyım yada sen gerizekalısın dersen gerizekalı olursun,olurda.Bir kişiye 40 gün sen gerizekalısın de gerizekalı olacak göreceksin. yada sen akıllısın dersen tam tersi..." Bana imza atarken yazar sordu bana:
-Büyünce ne olmak istiyorsun?
-Dünyanın en akıllı insanı olmak istiyorum dedim. Baktım ağzını açmış bana bakıyor. Oda kitaba Dünyanın en akıllı insanına yazdı. Gerçekten o günden beri kendimi hissediyorum. Oku kitabı rehber yapıcaksın. Şiddetle tavsiye ediyorum. Oku kitabı hayatın ve kendinin ne kadar anlamlı olduğunu görüceksin...
Bu kitabı yıllar önce, câhiliye dönemimde okumuştum. O zamanlar bu tarz kişisel gelişim kitapları revaçtaydı ve ne yalan söyleyeyim, bana oldukça ilginç geliyorlardı. Ancak şimdi şimdi anlıyorum ki, bu ve bunun gibi kitapların vaaz ettikleri poseude-bilim'dir. Yani bilimsel gibi görünürler, fakat bununla hiç alâkaları yoktur. Yalan ve aldatıcı bir özgüvenle hayata dair meseleleri çözebileceğimizi söyler ve birbirinden bağımsız ufak hikâyelerden büyük dersler (!) çıkarmamızı isterler. Örneğin insanlarla hayvanlar arasında benzerlikler kurarak onlar gibi hırslı, yırtıcı ve kibirli olmamızı salık verirler. Oysa mutsuzluk ve başarısızlık hayatın ta kendisidir ve unutmayın: BENZETMELER YOLUYLA İSPATLAYAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOKTUR.
Erdal Demirkıran'ın kitap isimleri vurucu... Yani ismine bakıpta "ön yargıyla" okumayan olabilir... Yapmayın. Başarılı olmak için ne yapmak lazım bize bir bir anlatıyor... Aslında bir çoğumuzun farkında olduğu şeyler en azından hak vermemek elde değil. İş uygulamaya kalıyor. Tembellik ruhuna sahipsek zaten işe yaramaz o her r gerçek. Velhasıl kelam ne olmak istiyorsan (gerçekten istiyorsan) o olabilirsin. Bu iş plan programa ve çalışmaya bağlı. Benden söylemesi.
Ben kişisel gelişim kitabı okuyamazdım, sıkılırdım. Ama Erdal Demirkıran sevdirdi.. Okuduğum bu kitap bana çok şey kattı. Dünyanın en akıllı insanı olmak istedim ben de. Ya da bunu gönül rahatlığıyla söylemek istedim. Her egzersizi eksiksiz yaptım resmen. Ne kadar loblarımı yakınlaştırabildiysem artık :))
Bu kitabı askerdeyken usta birliğine yeni geçtiğimde almıştım. O zamanlar beni öyle bir motivasyonla doldurmuştu ki, zaman bir an önce geçsin de döndüğümde bir şeylere girişeyim diye zamanın içinde koşucaktım sanki. Fakat bir çok kişisel gelişim / motivasyon kitabı gibi bir zaman sonra üzerimde bıraktığı etkiyi kaybetti. Sonra tekrar okudum ama o heyecanı tekrar bulamadım. Yalnız bu kitaptan sonra birçok kişi ve işletmede "dünyanın en iyi, Türkiye'nin en iyi" gibi sıfatların türediğini gördüm. Herkes Erdal Demirkıran gibi desteksiz bir şekilde bu ibareyi kullanmaya başladı. Kime göre, neye göre? Erdal Demirkıran'a göre aksini başkası ispat etmedikçe bu ünvanı herkes edinebiliyor da biri bir şey ortaya attı diye seferber olup onunla yarışa girecek değiliz varsa bir kişinin bir iddiası ispatıyla gelmesi lazım.
Benim romana başlamama sebep olan ilk kitap diyebilirim...bu kitap sayesınde eleştirmenin nasıl bir şey olduğunu farkına varmayı öğretti ve bu kitaptan sonra edebiyat hocamız sayesınde de romana olan ilgim artmıştı,
Daha yeni başladım ama çok umutluyum. Bu 34 sayfada bile bazı şeylere değişik ve bana göre farklı bir açıdan bakmaya başladım. Umarım hayal kırıklığına uğratmaz.
Sessiz sakin bir öğrenciyken öğretmenin sorduğu bir soruya cevap veremediği için arkadaşları tarafından alay edilen bir öğrenciydi bir zamanlar. Eve gelip neyin yanlış olduğunu düşündü ve birine ne söylersen o olduğunu fark etti. Yani birine sürekli gerizekalısın dersen o insan gerizekalı olduğunu düşünmeye başlardı. Peki aynı şeyi olumlu şeyler için niye kullanmıyoruz diye düşündü ve " ben dünyanın en akıllı insanıyım " demeye başladı kendisi için. Çevresindeki herkes dalga geçti kendisiyle ama o, vazgeçmedi. Çalışmaya başlayınca kartvizitine " Dünyanın en akıllı insanı " ibaresini koydu. vazgeçmedi inandığı şeyden. İnsanlara eğitim verebilmek için işinden ayrıldı. Bir çok dershane geri çevirdi kendisini referansı olmadığı için. Ama o yılmadı, her seferinde daha büyük bir inançla denedi. Ve kendisinin dünyanın en akıllı insanı olduğunu hatırlattı hep kendine. Ve şimdilerde o insan hemen hemen herkesin tanıdığı ve kitaplarını insanların okuduğu büyük bir isme sahip oldu. Milyonlarca insana eğitim veren Erdal Demirkıran oldu.
Bir kartal gibi doğup bir tavuk gibi yaşayan ve kartallara özene özene yaşayıp sonunda tavuk gibi ölen binlerce kartal var.
Insanlar bir türlü mükemmel olduklarını kabul etmek istemiyorlardı. Karıncanın, filin, örümceğin mükemmelliğinden bahsediyorlardı; ama insanın mükemmel olduğunu her nedense kabul edemiyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım
Baskı tarihi:
12 Nisan 2017
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197011
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
Cam kırıklarıyla süslenmiş yollarda rayakları kanaya kanaya benimle birlikte yürüyen babama  neredeyse kendim kadar sevdiğim anneme, beraberce gemiler yaptığımız eşim Betül'e, 2 yaşındaki manyak kızım Berfin'e ve tüm insanlık alemine ithafımdır. "Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım" dediğimde dostlarım bana: "Maden bu kadar akıllısın neden sen de Edison gibi, Einstein gibi, Newton gibi... Bir şeyler icat etmiyorsun?" dediler. Ben de onları haklı buldum... Ama galiba biraz yanlış anlamış olacağım ki, ben ampul icat etmek yerine Edison icat etmeye karar verdim. Bugünlerde "Kashna" adını verdiğim kendi öğretimle, dahi yetiştiriyorum. Edison yetiştiriyorum. Einsetin yetiştiriyorum, Newton yetiştiriyorm... Bu kitabımda "Kashna Öğretileri"nin hiç olmazsa bir kısmını seninle de paylaşmak isterdim. "Çözebilmem Umuduyla"...

Kitabı okuyanlar 1.374 okur

  • Teo
  • Melike Turgut
  • SatyaGraha
  • Gökhan Alkan
  • Cansel Zeynep Kalaç
  • ŞAHSINA MÜNHASIR
  • Gamze Özdemir
  • Emine Köse
  • ƊσᘜᙏâყąɳᘜȖɳƐʂ
  • Pamir Pemra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%30.8
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.8
Erkek
%36.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (83)
9
%15.1 (45)
8
%16.7 (50)
7
%14.7 (44)
6
%11 (33)
5
%4.7 (14)
4
%2.3 (7)
3
%3 (9)
2
%1.3 (4)
1
%3.3 (10)

Kitabın sıralamaları