Ben Maymun muyum? Evrim Hakkında Altı Büyük Soru

6,0/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
272 gösterim
Öne sürülen çok sayıda karşıt görüşe rağmen, "evrim"in en temel bilimsel kuramlardan biri olduğu yadsınamaz. Organizmaların evrimine dair ikna edici kanıtlar sunan Darwin, organizmaların "tasarım"ını açıklayan süreci de keşfetmişti: doğal seçilim.

Evrim kuramı, neden bu kadar farklı türde organizma olduğunu bilimsel olarak açıklar ve bu organizmalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koyar. Evrim kuramı, insanların yeryüzünde nasıl ortaya çıktığını ve diğer canlılarla olan biyolojik bağlarını gösterir. Sürekli evrilen bakterileri, virüsleri ve diğer patojenleri anlamamızı ve bunların sebep olduğu hastalıklara karşı etkin koruma yollarının geliştirilmesini sağlar. Tarım, tıp ve biyo-teknolojideki ilerlemeler, evrim bilgisiyle mümkün olabilmiştir.

Bütün kanıtlara karşın, pek çok insan evrim kuramının tartışmalı olduğunu düşünüyor. Önemli bir genetikçi ve evrimci olan Francisco J. Ayala, insanlar da dahil bütün organizmaların kendilerinden çok farklı atalardan evrildiği olgusunu altı temel soruya verdiği yanıtla ortaya koyuyor: Ben Maymun muyum? Evrim neden bir kuramdır? DNA nedir? Bütün bilimciler evrimi kabul ediyor mu? Yaşam nasıl başladı? Hem evrime hem de tanrıya inanmak mümkün müdür?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9786054787326
 • Çeviri:
  Ferit Burak Aydar
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

İlginç ve nükteli kitap isimlerini hep sevmişimdir, bu kitapta da bu var.

Aslında nicelik ve nitelik bakımından kitaptan ziyade bir kitapçık diyebiliriz ve böylelikle hem yermiş hem de övmüş oluruz eseri.

Bu tarz kitaplar Tübitak'ın -giriş niteliğindeki yada gençlere yönelik- Popüler Bilim serilerinde bulunur ziyadesiyle, doğru bilgiler verir, az ve özdür.

Biyolog Ayala, -bazı- akıllara takılabilecek 'Ben Maymun Muyum?' yada 'Hem Evrime Hem de Tanrıya İnanabilir Miyim? gibi 6 soruya açıklayıcı cevaplar getirmiş, bilmediklerinizi öğretecek, bildiklerinizi güncelleyecek bir eser.