Evrim Hakkında Altı Büyük Soru

Ben Maymun muyum?

Francisco J. Ayala

Ben Maymun muyum? Konusu

Öne sürülen çok sayıda karşıt görüşe rağmen, "evrim"in en temel bilimsel kuramlardan biri olduğu yadsınamaz. Organizmaların evrimine dair ikna edici kanıtlar sunan Darwin, organizmaların "tasarım"ını açıklayan süreci de keşfetmişti: doğal seçilim.  Evrim kuramı, neden bu kadar farklı türde organizma olduğunu bilimsel olarak açıklar ve bu organizmalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koyar. Evrim kuramı, insanların yeryüzünde nasıl ortaya çıktığını ve diğer canlılarla olan biyolojik bağlarını gösterir. Sürekli evrilen bakterileri, virüsleri ve diğer patojenleri anlamamızı ve bunların sebep olduğu hastalıklara karşı etkin koruma yollarının geliştirilmesini sağlar. Tarım, tıp ve biyo-teknolojideki ilerlemeler, evrim bilgisiyle mümkün olabilmiştir.  Bütün kanıtlara karşın, pek çok insan evrim kuramının tartışmalı olduğunu düşünüyor. Önemli bir genetikçi ve evrimci olan Francisco J. Ayala, insanlar da dahil bütün organizmaların kendilerinden çok farklı atalardan evrildiği olgusunu altı temel soruya verdiği yanıtla ortaya koyuyor: Ben Maymun muyum? Evrim neden bir kuramdır? DNA nedir? Bütün bilimciler evrimi kabul ediyor mu? Yaşam nasıl başladı? Hem evrime hem de tanrıya inanmak mümkün müdür?
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 2 dk.Sayfa Sayısı: 72Yayınlanma Tarihi: 30 Ekim 2014Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
ISBN: 9786054787326Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.510 üzerinden
55 Puan · 14 İnceleme

Ben Maymun muyum? Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Filozof mazikeen.

Filozof mazikeen.

@filozofmazikeen
·
16 Nisan 2022 21:29
Puan vermedi
Ya da neden Evrim Teorisi'nin bazı kısımları teori, bazı kısımları gerçektir? Belki de DNA haritalamasının insan ve hayvan soylarını yukarıda bahsedilen "çorbaya" kadar nasıl izleyebileceğiyle daha çok ilgileniyorsunuzdur. 6 bölüm var, bunlardan ilki yazarın "Ben bir primatım" demesiyle başlayıp oradan devam ediyor. Açıklamalar açıkça ifade edilmiştir, ancak DNA'nın çeşitli bileşenlerinin vb. daha fazla açıklanmasını isterdim. 3. bölümün sonunda, bitkilerin evrimi, fosiller ve homo sapiens'in dünyadaki dağılımı gibi şeyleri ele alan birkaç yararlı diyagram vardır. Bilmediğim bir şey yoktu; Okudum çünkü tanınmış bir bilim adamı olan Ayala'nın oldukça iyi, açık ve eğlenceli bir şekilde yaptığı konuları nasıl açıkladığını merak ediyordum. "Bir günde okunan ve ömür boyu cevaplar veren bir eser" olan bir kitaptır. iyi okumalar
40 etkileşim
mehmet w

mehmet w

@mehmet_altindag
·
02 Temmuz 2021 21:50
7/10 puan verdi
Hemen herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmış, evrime giriş için fena olmayan bir kitap. Ama son kısımdaki din-evrim-Tanrı konusunda bocalamış bence. Kaç bin yıldır tartışılan ve binlerce cevap verilen sorunun bahsini açmış ve yüzeysel, doyurucu olmayan açıklama getirmiş.
4 etkileşim
S

S

@corpsebride
·
05 Eylül 2017 20:20
8/10 puan verdi
Evrim teorisiyle ilgili önceden çok daha ağır kitaplar, makaleler okuduğumdan dolayı bilgilerimi tazelemek için okuduğum bir kitap haline geldi. Başlangıç için kesinlikle okumanızı öneririm, konu olabildiğine yalın bir şekilde anlatılmış fakat benim gibi önceden başka kitaplardan edindiğiniz bir bilgi birikiminiz varsa bu kitabı okumasanız da olur diye düşünüyorum.
6 etkileşim
Cafer Akkaya

Cafer Akkaya

@kagansulu
·
31 Ocak 2020 00:02
8/10 puan verdi
Bizler maymunlarla ortak atayı paylaşıyoruz. Hepimiz primatız ve bu bilgileri de akıl ve bilim sayesinde öğreniyoruz. Ayrıca din ile bilimi karşılaştırmak veya dinin gerekli olduğunu savunmak dini bilmemektir. Bilim din ile hiç de ilgilenmemektedir. Bilimin ortaya koydukları ile din ilgilenmektedir. Kendi varlığını sürdürmek için bilimsel çalışmaları kendisine uyarlamaya çalışmaktadır. Ne kadar uyarlarsa uyarlasın, din artık tarihin çöplüğündeki yerini almalıdır. Aslında üç büyük dinin tanrıları 500 yıl önce tarihin çöplüğündeki yerlerini aldı. Ne Musa'nın Yehowa'sı, ne İsa'nın babası ve ne de Muhammed'in Allah'ı kaldı. Eğer insanlar mutlaka bir tanrıya inanmak istiyorlarsa, bu tanrı bilimsel gelişmelere doğrultusunda büyük patlamanın reçetesini hazırlayandır. Yewova, Baba ve Allah değildir. Bunun yanında Francisco J. Ayala gibi bazı yazarların dini savunmaya çalışmak istemeleri kabul edilebilir bir durum değildir.
7 etkileşim
Kadir Durukan

Kadir Durukan

@kadirdurukan
·
25 Haziran 2017 03:38
Puan vermedi
2 kez okumak için elime aldım kitabı ve ikincisi de bitti. Derinlemesine bilgi vermiyor ama en azından ön fikir ve gebel bilgi edinme imkanı sunuyor.
2 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 36.2
Erkek% 63.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Ben Maymun muyum? Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
JozeF

JozeF

@JozeFizm
·
27 Aralık 2022 19:35
Günah, özgür iradenin bir sonucudur; madalyonun öbür yüzündeyse erdem vardır.
45 etkileşim
Büş

Büş

@pamukcuceler
·
28 Eylül 2021 23:06
Anatomik açıdan bakarak, modern insanların yaklaşık 200 ila 150 bin yıl kadar önce Afrika'da evrilip, sonunda diğer hominidlerin yerini alarak dünyanın geri kalanına yerleştiğini söyleyebiliyoruz.
43 etkileşim
Büş

Büş

@pamukcuceler
·
30 Eylül 2021 11:27
İnsan embriyolarında solungaç yarığı vardır. Bu yarıklar hiçbir zaman solungaçlarıyla nefes alıp ver­meyen omurgalıların embriyolarında yer alır; çünkü bu yapıların ilk kez görüldüğü canlılar olan balıktan evrilmiş­lerdir. Evrim, gelişimin başlarında oluşan yapıların neden doğumdan önce kaybolduğunu açıklamamızı sağlar.
35 etkileşim
JozeF

JozeF

@JozeFizm
·
27 Aralık 2022 18:50
Bilim ve din dünyaya açılan iki farklı pencere gibidir. iki pencere de aynı dünyaya açılır, ama o dünyanın farklı yönlerini gösterirler.
34 etkileşim
Büş

Büş

@pamukcuceler
·
29 Eylül 2021 13:56
X kromozomunun birinde hemofili mutasyo­nu olan kadınlar bu hastalığa yakalanmaz, ama hemofili mutasyonu olan X kromozomunu miras alan oğullarına aktarır (ortalama yüzde 50 oranında). Kraliçe Victoria'nın X kromozomlarından birinde yaşanan hemofili mutas­yonu, onun kızları ve kızlarının kızları aracılığıyla Rus, İspanyol ve Avrupa'daki diğer kraliyet ailelerine aktarıl­mıştı. Örneğin, Rusya Çarı Il. Nikola'nın tek oğlu olan Çareviç Aleksis hemofiliyi Kraliçe Victoria'nın torunu olan annesi Aleksandra'dan miras almıştı. İspanyol tahtının varisi olan Prens Alfonso da bu hastalığı, yine Victoria'nın torunu olan Kraliçe Ena'dan (Kral XIII. Alfonso'nun karısı) almıştı. Siyaset tarihçileri, tahtın varislerindeki hemofili­nin iki kraliyet ailesinin düşüşünün nedenlerinden biri olduğuna inanıyor.
45 etkileşim

Ben Maymun muyum? İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok