Ben Mutlu Bir Down Annesiyim (İşte Benim Reçetem)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1709
Gösterim
Adı:
Ben Mutlu Bir Down Annesiyim
Alt başlık:
İşte Benim Reçetem
Baskı tarihi:
Mart 1996
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753634625
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Bu kitap, öylesine canalıcı bir hayat serüvenine dayanıyor ki, hem yazarı (baş tanığı), hem de yayıncısı için en büyük güçlük ona "tek" bir isim bulmak konusunda doğuyor: "Down Sendromlu Oğlumla 17 yıl" mı demeliydik, "Yalnız Değilsiniz" mi? "Ben Bu İşi Başardım" mı en doğru başlık olurdu, yoksa "Yaşamın Dışlanan Gerçek Yüzü" mü? Elçin Tapan'ın ve Erel Tapan'ın (bir o kadar da Erkan, Eran, Ela Tapan'ın) olağanüstü, ürpertici, soluk kesici aşk öyküsü başka hiçbir aşk öyküsüne benzemiyor: Onu bundan, bütün başlıklar özetlemekte çaresiz kalmıyor mu? Son yılların en büyük tanıklığı.
(Arka Kapak)
108 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Nedendir bilmem ama kitabın içeriği kadar kapaklarını incelemeyi de severim ben. Bu kitap da yalnızca ön kapağı ile bile beni kendine çekenlerden. Kitap kapağına her değdiğinde gözlerim, Erel Tapan'a ait mektup tebessüm ediyor bana. Sanki ilk kez okuyacakmışım gibi, ama tanıdık, sıcak bir duyguyu hissettiriyor.
Arka kapağa geçiyorum sonra öylesine can alıcı bir hayat serüveni ki yazıyor. Merakım iyice artıyor.Bu kitapta yazar; down sendromlu oğlundan ve onun yaşam öyküsünden bahsediyor. Arka kapakta bulunan son cümle : Bu kitap başarabilmenin tanıklığı ...
Gerçekten de öyle. Tapan, önce bu kitabı neden yazdığını anlatıyor, down sendromu hakkında bilgi veriyor ve hemen ardından on yedi yılının nasıl geçtiğini aktarıyor okurlarına. Kitabın ismi ile de kendini açıkça ifade eden Tapan, ‘Ben Mutlu Bir Down Annesiyim’ ile bir ışık, bir umut oluyor kader ortaklarına. Kitabın 129. Sayfasında “ Üç ‘S’ Yöntemi “ yani sevgi, sabır, ve sebat yönteminden bahsediyor. Kendi fotoğraf albümü ile de desteklediği bu kitap beni oldukça duygulandırdı.
108 syf.
·1 günde
Öncelikle bu kitap alanında ilktir. Ve bu durumda çocuğunuz ya da yakınınız olsun ya da olmasın mutlaka okunması gereken bir kitap. Tonlarca kişisel gelişim kitabını bir teraziye koyunuz ve diğer uca da bu kitabı koyunuz emin olun hepsini ezip geçecektir. Bir annenin mücadelesi,hayatı,evladına yardım uğraşları,üzüntüsü,mutluluğu hepsi bir arada soluksuz okunacak bir kitap. Şu an bile ülkemizde Down hastalığına karşı neler yapılıyor ve bizler ne kadar farkındayız bilmiyorum. Ama ben bu kitabı okuduğumda ne kadar eksik olduğumu fark ettim ve bu kitabı çevremdeki tüm insanlara tavsiye ederek aldırdım. Bu kitap sadece Down sorunu olan bir çocuğun ve ailesinin hikayesi değil bu hepimizin hikayesi çünkü bu durum hepimizin başına gelebilir. Bir downlu çocuğun doğumundan itibaren çekilen sıkıntıları, düştükleri ikilemleri öyle güzel anlatmış ki inanın kimi yerde gülümsedim kimi yerde duygulandım. Onca sene mücadele hem yurtdışı hem yurtiçi tarihler 1970/80'ler ve görülüyor ki Avrupa bu duruma çareler ararken (ve bu ailede çareyi en azından çareye giden yolu yurtdışında buluyor.) bizim ülkemizde neredeyse bu durumu yaşayan aileler dışında-ki onlarda ne yapacaklarını bilmiyorlar- bilen insan yok. Tıp dünyamız da buna paralel yine geriden gelmektedir. Ben bu kitabı ısrarla okumanızı tavsiye ediyorum. Bu yaşanmış ve yaşanmaya devam gerçek mücadeleden herkes üzerine düşen payı alacaktır eminim.
108 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Çok çok güzel bir kitap. Keşke her anne Elçin Hanım gibi ilgili olabilse ve keşke her çocuk Erel kadar şanslı olabilse. Duygu yüklü yazılmış olsa da bir o kadar da bilgi verici bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim...
204 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Down 47 kromozomlu yani bir kromozomu fazla olan kişilere denir.(Bunu çoğumuz biliyoruzdur)Ama tam anlamıyla nasıl oluştuğunu bilmezdim. Ama artık biliyorum. Down çocuğu olan ailelerede yardımcı olur diye düşünüyorum. Kitabı okuduktan sonra etrafımdaki çocuklara daha dikkatli bakmaya başladım down hastalığını taşıyan özelliklere sahip mi diye. Kitaptan baya etkilendim. Belki herkes etkilenmeye bilir bilemiyorum. Okuduktan sonra anlaşılır. Bence okunması gereken bir kitap...
108 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı kitapların ya adı ya ön kapağı ya baskısı ya arka kapakta yazılanları etkiler..Benide bu kitabın adı ve en çokda ön kapakta yazan yazı dikkatimi çekti.1.5 saatte bitti.O kadar çok etkilendim ki nasıl özetlesem hangi kelimelerle anlatasam bilemedim.Kelimeler kifayetsiz kaldı bende..
Kitap içinden bir alıntı..
"Engelli çocuklarımıza yardımcı olalım onları koruyalım ve kucaklayalım"..
#downsendromlu olmak dış görünüşe göre yargılamak demek değildir kalbe dokun hisset ve toplumda yer etmelerini sağla..
108 syf.
·Puan vermedi
Özel eğitimle bir şekilde yolları kesişmiş insanların ortak hazinesidir. Yaşanan çaresizlik reddetme kabulleniş çözüm yolları arama bu kitapta.
Herkes bi engelli adayıdır. Unutmadan okuyunuz
108 syf.
Downlu bir çocuğun kendisinden çok ailesinin bir başarı ve azim öyküsü. Empati yapabilmek adına down sendromlu çocukların aileleri ile çalışan meslek elemanları için çok faydalı bir kitap olmuş.
108 syf.
·7/10
Kitap çok faydalı yararlı içinde çok şey bulabileceğiniz bir kitap insanı gülümsetiyor kendi ailenizmiş gibi benimsiyorsunuz özel eğitimci olarak çok beğendim kitabı
108 syf.
Yazarın Down sendromlu oğlu ile 17 yıllık hayatı boyunca yaşadığı önemli tecrübeleri okuyucuya akıcı ve güzel bir dille aktaran bu kitap, sanıyorum ki tüm anneleri derinden etkileyecektir. Yazar Down sendromlu bebeğinin doğumu, bebeklik, çocukluk ve gençlik zamanlarında neyi nasıl yaptığını, çocuğuna nasıl bir eğitim verdiğini, neler hissettiğini, kendi ile benzer süreçlerden geçecek insanları neyin beklediğini içten, samimi bir dille aktarmış. Türkiye'de 30-40 yıl önce, teknolojinin henüz yaygınlaşmadığı; internetin olmadığı, yabancı kaynaklara ulaşmanın çok zor olduğu, sosyal medyanın olmadığı, insanların ancak yakın çevresi ile iletişim halinde olduğu bir zamanda Down sendromlu bir çocuk annesi olarak aradığı sorulara cevap bulamamak, tecrübeli insanlara ulaşıp deneyimlerden yararlanamamak yazar için sürecin daha da sıkıntılı geçmesine neden olmuş. Bilimsel kitaplar ile birlikte bu tarz özyaşam öykülerinin benzer şeyleri yaşayan aileler için bulunmaz bir rehber niteliğinde olacağını düşünüyorum. Farkındalık yaratmak için yazılmış ve başarıya ulaşmış, kalbimde iz bırakan bir kitap.
108 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Elçin Tapanın down sendromlu oğluyla yaşadıkları gerçek bir hayat hikayesini anlattığı kitaba bayıldım kitapta bir devam kitabı daha olduğundan bshsediliyor 2.sini de alıcam
108 syf.
·2 günde
Ne kadar güzel bir gerçek hikaye ne güzel anlatım ....sade ve samimi anlatim..kah duygulanım kah kiskanilasi bir öykü ...güzelliklere konuk olmak isteyenlere... iyi okumalar
108 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitap özel gereksinimli (down sendromlu) evlada sahip bir annenin -kendi kaleminden- yaşadıklarını anlatıyor. Bu kitap Empati becerinizi gelistirecek ve o aileleri daha iyi anlayacaksiniz. Kesinlikle okumalisiniz.
" Hepiniz değerlisiniz demek doğru değil.Hepiniz anne, baba ve sevdiklerinizin gözünde çok değerli, sizi sevmeyen düşmanlarınızın gözünde bir hiçsiniz. En önemli karar, sizin kendi kendinize değeriniz konusunda samimiyetle verdiğiniz nottur. Bunu unutmayın ve notunuzu yaşamınız süresince yüksek ve aynı seviyede tutmaya çalışın. Dengeyi hiç bozmayın! Bence, değer ölçütü, yalın halde kişinin üzücü, sevindirici, yardım gerektiren, çeşitli olaylar karşısındaki duygu ve reaksiyonlarının toplamıdır. Yardım, hoşgörü, sabır, saygı, merhamet ve sevgi gibi duyguları içerir. Eğitim, zenginlik, fiziki güzellik, mevki gibi olanakların getirdiği faktörler, sadece kişilik üzerindeki mücevherlerdir. Bunlar ilginç bir kişilikle birleşirse bir mana ifade eder, aksi taktirde hiçbir güzel görüntü sergileyemezler. Bu mücevherleri olmayan bir kişi çok değerli olabildiği gibi, bunlarla bezenmiş biri çok değersiz olabiliyor. Bugün Erel, ifade edebildikleri ve edemedikleri, derin duygu, zengin sevgi haznesiyle bir bütündür ve bizim çok değerli çocuklarımızdan biridir. Okuduğum kitaplardan birinde bu çocuklarımız için çok duygulandığım bir ifade kullanılıyordu: " Engelli vücutta kıymetli ruh." Anneler babalar, tekrar ediyorum, Down'lı çocuklarımız çok değerlidir. Görevimiz, bu çok kıymetli varlıklarımızı öğreti mücevherleriyle süsleyip, keyifli bir biçimde, bilinmeyen bir süre, omuz omuza paylaşarak beraberce yaşamaktır. O kadar! Ve bilesiniz ki, siz de böyle bir görev için seçildiniz. Davranışlarınız değerlerinizi belirleyecektir. Kendinizi değerli kılın. "
Elçin Tapan
Sayfa 132 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Mutlu Bir Down Annesiyim
Alt başlık:
İşte Benim Reçetem
Baskı tarihi:
Mart 1996
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753634625
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Bu kitap, öylesine canalıcı bir hayat serüvenine dayanıyor ki, hem yazarı (baş tanığı), hem de yayıncısı için en büyük güçlük ona "tek" bir isim bulmak konusunda doğuyor: "Down Sendromlu Oğlumla 17 yıl" mı demeliydik, "Yalnız Değilsiniz" mi? "Ben Bu İşi Başardım" mı en doğru başlık olurdu, yoksa "Yaşamın Dışlanan Gerçek Yüzü" mü? Elçin Tapan'ın ve Erel Tapan'ın (bir o kadar da Erkan, Eran, Ela Tapan'ın) olağanüstü, ürpertici, soluk kesici aşk öyküsü başka hiçbir aşk öyküsüne benzemiyor: Onu bundan, bütün başlıklar özetlemekte çaresiz kalmıyor mu? Son yılların en büyük tanıklığı.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 85 okur

  • Bahar
  • Ayşegül İrem Sarıoğlu
  • Aleyhdar
  • Esra Dinçbilek
  • Zeynep
  • Serpil Yavuz
  • jojo
  • Buse
  • Gözde YÜKSEL
  • Kıvılcım Durmuş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%40
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%6.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.9
Erkek
%12.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48.6 (17)
9
%37.1 (13)
8
%8.6 (3)
7
%5.7 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0