Ben Mutlu Bir Down Annesiyim İşte Benim Reçetem

9,3/10  (18 Oy) · 
31 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.067 gösterim
Bu kitap, öylesine canalıcı bir hayat serüvenine dayanıyor ki, hem yazarı (baş tanığı), hem de yayıncısı için en büyük güçlük ona "tek" bir isim bulmak konusunda doğuyor: "Down Sendromlu Oğlumla 17 yıl" mı demeliydik, "Yalnız Değilsiniz" mi? "Ben Bu İşi Başardım" mı en doğru başlık olurdu, yoksa "Yaşamın Dışlanan Gerçek Yüzü" mü? Elçin Tapan'ın ve Erel Tapan'ın (bir o kadar da Erkan, Eran, Ela Tapan'ın) olağanüstü, ürpertici, soluk kesici aşk öyküsü başka hiçbir aşk öyküsüne benzemiyor: Onu bundan, bütün başlıklar özetlemekte çaresiz kalmıyor mu? Son yılların en büyük tanıklığı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789753634625
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
amine üstün 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nedendir bilmem ama kitabın içeriği kadar kapaklarını incelemeyi de severim ben. Bu kitap da yalnızca ön kapağı ile bile beni kendine çekenlerden. Kitap kapağına her değdiğinde gözlerim, Erel Tapan'a ait mektup tebessüm ediyor bana. Sanki ilk kez okuyacakmışım gibi, ama tanıdık, sıcak bir duyguyu hissettiriyor.
Arka kapağa geçiyorum sonra öylesine can alıcı bir hayat serüveni ki yazıyor. Merakım iyice artıyor.Bu kitapta yazar; down sendromlu oğlundan ve onun yaşam öyküsünden bahsediyor. Arka kapakta bulunan son cümle : Bu kitap başarabilmenin tanıklığı ...
Gerçekten de öyle. Tapan, önce bu kitabı neden yazdığını anlatıyor, down sendromu hakkında bilgi veriyor ve hemen ardından on yedi yılının nasıl geçtiğini aktarıyor okurlarına. Kitabın ismi ile de kendini açıkça ifade eden Tapan, ‘Ben Mutlu Bir Down Annesiyim’ ile bir ışık, bir umut oluyor kader ortaklarına. Kitabın 129. Sayfasında “ Üç ‘S’ Yöntemi “ yani sevgi, sabır, ve sebat yönteminden bahsediyor. Kendi fotoğraf albümü ile de desteklediği bu kitap beni oldukça duygulandırdı.

aysun 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok çok güzel bir kitap. Keşke her anne Elçin Hanım gibi ilgili olabilse ve keşke her çocuk Erel kadar şanslı olabilse. Duygu yüklü yazılmış olsa da bir o kadar da bilgi verici bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim...

Sümeyye Nida ÇELİKDEMİR 
17 Nis 18:52 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Down 47 kromozomlu yani bir kromozomu fazla olan kişilere denir.(Bunu çoğumuz biliyoruzdur)Ama tam anlamıyla nasıl oluştuğunu bilmezdim. Ama artık biliyorum. Down çocuğu olan ailelerede yardımcı olur diye düşünüyorum. Kitabı okuduktan sonra etrafımdaki çocuklara daha dikkatli bakmaya başladım down hastalığını taşıyan özelliklere sahip mi diye. Kitaptan baya etkilendim. Belki herkes etkilenmeye bilir bilemiyorum. Okuduktan sonra anlaşılır. Bence okunması gereken bir kitap...

şükriye tuğçe gümüş 
21 Nis 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitapların ya adı ya ön kapağı ya baskısı ya arka kapakta yazılanları etkiler..Benide bu kitabın adı ve en çokda ön kapakta yazan yazı dikkatimi çekti.1.5 saatte bitti.O kadar çok etkilendim ki nasıl özetlesem hangi kelimelerle anlatasam bilemedim.Kelimeler kifayetsiz kaldı bende..
Kitap içinden bir alıntı..
"Engelli çocuklarımıza yardımcı olalım onları koruyalım ve kucaklayalım"..
#downsendromlu olmak dış görünüşe göre yargılamak demek değildir kalbe dokun hisset ve toplumda yer etmelerini sağla..

şule 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Downlu bir çocuğun kendisinden çok ailesinin bir başarı ve azim öyküsü. Empati yapabilmek adına down sendromlu çocukların aileleri ile çalışan meslek elemanları için çok faydalı bir kitap olmuş.

MAVİ DÜŞ - OKURGEZER 
21 Mar 22:55 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ne kadar güzel bir gerçek hikaye ne güzel anlatım ....sade ve samimi anlatim..kah duygulanım kah kiskanilasi bir öykü ...güzelliklere konuk olmak isteyenlere... iyi okumalar

Büşra AKTÜRK 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın Down sendromlu oğlu ile 17 yıllık hayatı boyunca yaşadığı önemli tecrübeleri okuyucuya akıcı ve güzel bir dille aktaran bu kitap, sanıyorum ki tüm anneleri derinden etkileyecektir. Yazar Down sendromlu bebeğinin doğumu, bebeklik, çocukluk ve gençlik zamanlarında neyi nasıl yaptığını, çocuğuna nasıl bir eğitim verdiğini, neler hissettiğini, kendi ile benzer süreçlerden geçecek insanları neyin beklediğini içten, samimi bir dille aktarmış. Türkiye'de 30-40 yıl önce, teknolojinin henüz yaygınlaşmadığı; internetin olmadığı, yabancı kaynaklara ulaşmanın çok zor olduğu, sosyal medyanın olmadığı, insanların ancak yakın çevresi ile iletişim halinde olduğu bir zamanda Down sendromlu bir çocuk annesi olarak aradığı sorulara cevap bulamamak, tecrübeli insanlara ulaşıp deneyimlerden yararlanamamak yazar için sürecin daha da sıkıntılı geçmesine neden olmuş. Bilimsel kitaplar ile birlikte bu tarz özyaşam öykülerinin benzer şeyleri yaşayan aileler için bulunmaz bir rehber niteliğinde olacağını düşünüyorum. Farkındalık yaratmak için yazılmış ve başarıya ulaşmış, kalbimde iz bırakan bir kitap.

Merve Sönmez 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Elçin Tapanın down sendromlu oğluyla yaşadıkları gerçek bir hayat hikayesini anlattığı kitaba bayıldım kitapta bir devam kitabı daha olduğundan bshsediliyor 2.sini de alıcam

Bizimmahalleninkitapcisi 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Sözlerin bitip de yerini derin hislere bıraktığı bazı anlar vardır; dil düğüm düğüm olur da, içindeki hisleri sözlere dökemez insan…
İşte sevgili Elçin Tapan ve oğlu Erel’in başarabilme öyküsü de bir süre bende böyle derin etkiler bıraktı. Bir annenin tepeden tırnağa olağanüstü sabır ve sevgiyle vermiş olduğu mücadele için, böylesine yetiştirilmiş bir evlat için ne söylenebilir, karşılarında saygı ve sevgiyle eğilmekten başka ne yapılabilir? İnanın bilmiyorum. Sayfalar boyu çıktığım yolculuğun tarifi yok. Hani bazen bazı olaylar için “Anlatılmaz, yaşanır” deriz ya, işte bu kitap, “ANLATILMAZ OKUNUR, HİSSEDİLİR.” diyebileceğim o nadir, bir o kadar da özel kitaplardan biri.
Ben Mutlu Bir Down Annesiyim, sayfalarından satır aralarına kadar sevgi, sabır, hoşgörü ama en önemlisi buram buram annelik kokan bir eser. Sevgili Elçin Tapan’ın Down Sendromlu oğlunu kucağına aldığı ilk günden, onu gencecik bir delikanlı edene kadar geçirdiği on yedi yıllık yaşam hikayesini kaleme aldığı bu kıymetli kitabın, sadece özel çocuklara sahip aileler için değil, aynı zamanda tüm aileler için kılavuz niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Öyle ki, Ben Mutlu Bir Down Annesiyim, özel çocukların dünyasına girmek, onlarla iletişim kurmak kadar genel anlamda çocukların dünyalarına kapı aralamak, onlarla iletişim kurmak için de güzel ipuçları veriyor.
Tecrübe ile ince ince işlenmiş bu kıymetli kitabın her bir satırında kendinizi, verilmiş olan mücadelenin bir parçası gibi hissedecek, bu güzel anne ve onun kıymetli oğlunu sahiplendiğinizi fark edeceksiniz. Ben Mutlu Bir Down Annesiyim, çevresinde veya ailesinde Down Sendromlu özel bir çocuk olsun, olmasın herkesin alıp okuması gereken çok özel bir kitap ve ben, bu kitabı onca kitabın arasından bulup aldığım, okuyup sizlerle paylaşabildiğim için çok mutluyum. Böylesi anne ve evladı tanımak, onarın mücadelesinin bir parçası olmak benim için harika bir deneyimdi ve şimdi bu deneyimi diğer okurların da tatmasını sağlamak için bu satırlarımı sizlerle paylaşıyorum. Gözü kapalı, gönül rahatlığıyla herkese önerebileceğim bu eser, Down Sendromlu özel çocuklara sahip aileler için umut ve başarabilmenin, bizler içinse bu kıymetli çocukları anlayabilmek, farkındalık sahibi olabilmek için bulunabilecek en güzel ve en somut örnek. ALIN, OKUYUN VE HİSSEDİN diyorum ;)

Ahmet Aktaş 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap down sendromlu bir annenin oğluyla yaşadıklarını anlatır . Elçin Hanım oğlunun down sendromlu olduğunu öğrendikten sonraki hayat mucadelseni anlatıyor . Kitapta Erel başardıkça mutluluğu Elçin Hanım kadar olmasa da bende yakalıyorum . Farkindalik yaratılması için çok önemli bir kitap

Kitaptan 1 Alıntı

Bizimmahalleninkitapcisi 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Hepiniz değerlisiniz demek doğru değil.Hepiniz anne, baba ve sevdiklerinizin gözünde çok değerli, sizi sevmeyen düşmanlarınızın gözünde bir hiçsiniz. En önemli karar, sizin kendi kendinize değeriniz konusunda samimiyetle verdiğiniz nottur. Bunu unutmayın ve notunuzu yaşamınız süresince yüksek ve aynı seviyede tutmaya çalışın. Dengeyi hiç bozmayın! Bence, değer ölçütü, yalın halde kişinin üzücü, sevindirici, yardım gerektiren, çeşitli olaylar karşısındaki duygu ve reaksiyonlarının toplamıdır. Yardım, hoşgörü, sabır, saygı, merhamet ve sevgi gibi duyguları içerir. Eğitim, zenginlik, fiziki güzellik, mevki gibi olanakların getirdiği faktörler, sadece kişilik üzerindeki mücevherlerdir. Bunlar ilginç bir kişilikle birleşirse bir mana ifade eder, aksi taktirde hiçbir güzel görüntü sergileyemezler. Bu mücevherleri olmayan bir kişi çok değerli olabildiği gibi, bunlarla bezenmiş biri çok değersiz olabiliyor. Bugün Erel, ifade edebildikleri ve edemedikleri, derin duygu, zengin sevgi haznesiyle bir bütündür ve bizim çok değerli çocuklarımızdan biridir. Okuduğum kitaplardan birinde bu çocuklarımız için çok duygulandığım bir ifade kullanılıyordu: " Engelli vücutta kıymetli ruh." Anneler babalar, tekrar ediyorum, Down'lı çocuklarımız çok değerlidir. Görevimiz, bu çok kıymetli varlıklarımızı öğreti mücevherleriyle süsleyip, keyifli bir biçimde, bilinmeyen bir süre, omuz omuza paylaşarak beraberce yaşamaktır. O kadar! Ve bilesiniz ki, siz de böyle bir görev için seçildiniz. Davranışlarınız değerlerinizi belirleyecektir. Kendinizi değerli kılın. "

Ben Mutlu Bir Down Annesiyim, Elçin Tapan (Sayfa 132 - Yapı Kredi Yayınları)Ben Mutlu Bir Down Annesiyim, Elçin Tapan (Sayfa 132 - Yapı Kredi Yayınları)