Ben O Değilim

·
Okunma
·
Beğeni
·
2197
Gösterim
Adı:
Ben O Değilim
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232173
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Siz hiç, birbirine tıpatıp benzeyen ikizler gördünüz mü?
İşte ben onlardan biriyim... Adım, Arın Soylu.

Genç, yakışıklı, güçlü ve mutlu bir erkeğin hayatı, bir anda nasıl altüst olur? Kolay... Bunun için, serseri ikizinizle, akıl almaz bir oyunun içine girmeniz yeterli. Sadece üç haftalığına, başka birinin hayatını yaşamaya cesaret ederseniz, beraberinde gelecek bütün sürprizlere de hazırlıklı olmalısınız.
Ben de hazırlıklıydım. Ta ki onu görene kadar... Tuna'mı... Bal rengi saçları ve güneş gibi parlayan yüzüyle, birdenbire hayatımı kökünden değiştirmişti. O benim beklediğimdi, o benim geleceğimdi. Onu elde etmeme kimse engel olamazdı. Hiçbir şey beni durduramazdı. Durduramadı da...
Başardım mı? Evet! Onu aşkıma inandırdım. Onu kendime âşık ettim.
Peki ya sonra? Hiçbir yalan sonsuza dek sürmez, öyle değil mi? Bir gün, hiç ummadığım bir anda, yalanımla yüzleşmek zorunda kaldım. Artık ?Ben o değilim' desem de bir faydası yoktu. Tuna bana inanmıyordu.
Ne yapacaktım şimdi? Vaz mı geçecektim hayatımın kadınından?
Elbette hayır!

Bedelini ödeyip, seni kazanacağım, Tuna cadısı! Her ne olursa olsun...
544 syf.
·17 günde·8/10
Severek okudum, tavsiye ederim. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, iyi bir tanışma olduğuna inanıyorum. Arın ve Meriç
'in ikiz kardeş olup nasıl farkı hayatlar yaşadığını severek okudum.
544 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ben o değilim diyor ama anlayan kim. Süper bir oyunun içinde kendini bulan Arın karşısına çıkan güzel varlığı fark etmesi uzun sürmeyecek. Muhteşem bir hikaye olmuş ellerine yüreğine sağlık #elifingizemlikutuphanesi
544 syf.
·2 günde·8/10
Yazarın okuduğum 3. kitabı.
Kitabın konusuna gelince;
İkizlerimiz Arın ve Meriç Soylu. Biri daha ağır diğeri çılgın mı çılgın. Gemici bir ailenin büyük çocukları.Baş kahramanımız Arın....Arın, daha oturaklı olan ikiz. Meriç çapkın, çılgın ama gelin görün ki bu ikiz kardeşler 30'lu yaşların ortalarında aşık oluyorlar.
Yunanistan'da işlerin başında olan Arın, İşinde başarılı ve Yunanistan'ın en güzel kadınlarından biriyle 3 yıldır süren bir beraberliği var.
Meriç'in Arına'a "Bu kez gerçekten yardımına ihtiyacım var,Arın. Üç hafta Meriç olur musun?" demesiyle işler karışıyor. Arada sırada bunu yapıyorlarmış. Arın pek istemese de kabul ediyor.
Arın 3 haftalığına Meriç olacak ve sonra o mükemmel hayatına geri dönecek. Teoride bu kadar mükemmel görünen plan pratikte de işleyecek mi acaba? Evdeki hesapların çarşıdakine uyduğu nerede görülmüş? İşte, burada da denklemi bozan Tuna oluyor. Tuna kim mi? İşte onu da kitabı okuyunca siz keşfedin.....
Kitap çok akıcıylı, komik, aşk doluydu..
İyi okumalar......
544 syf.
·8/10
İnsanı yormadan okunan güzel bir kitaptı, bir erkeğin bakış açısıyla anlatılan kitapları seviyorum her şeyi Arın'dan dinlemek zevkliydi :)

Arın Soylu, sosyetenin tanınan çapkınlarından kardeşi Meriç'in isteği üzerine bir süreliğine onun yerine geçmek zorunda kalıyor, yıllardır Yunanistan'da yaşayan Arın, baba mesleği olan gemi yapımı işlerine ara verip ülkesine dönüyor, çocukluklarından beri kardeşiyle yer değiştirme oyununu oynadıkları için ailelerinin buna kolayca kanacaklarını biliyorlar, zira onlar "tek yumurta ikizi" Arın'ın kalabalık ve güzel bir ailesi var oldukça da eğlenceliler, fakat yeğenlerinin öğretmeni Tuna'nın genç adamın hayatına girmesi işleri karmaşık bir hale sokuyor...

Zamanında Tuna ve Meriç arasında yaşanan bir yanlış anlaşılma sonucu kız Meriç'ten nefret ediyor, eline geçse bir kaşık suda boğacak o derece, Arın kıza sırılsıklam aşık olunca bu nefreti aşka çevirmek iyice zorlaşıyor , zira bir süre yalanını devam ettirmek zorunda, aslında Arın 'ın kıza bir türlü " Ben O Değilim" diyememesi kitabın ana kurgusunu oluşturuyor...

Zamanla Arın'ın kıza olan duyguları yoğunlaştıkça kaybetme korkusu artıyor ve basit bir yalan kocaman bir soruna dönüşüyor...

Yalnız kitabın eksileri de vardı tabi, mesela kurguya bakacak olursak sayfa sayısı çok fazlaydı, Arın'ın jet hızıyla aşık olması pek inandırıcı gelmedi, ayrıca Tuna'nın kaprisleri, nazı niyazı ya sabır dedirtti, aslında bu ikili bana göre birbirlerine hiç uygun değil, sanki yazar zorla bir araya getirmiş bunları :)
544 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Fatma Erdek'in ilk okuduğum kitabı oldu Ben O Değilim. Yazarı hep övgülerle duyardım okumak bugüne kısmetmiş. Kitabın kahramanları o kadar içimizden ki. Sıcacık, bi o kadar bizden. Kitapta Soylu ailesinin ikizleri Meriç ve Arın tek yumurta ikizleri. Onları sadece aileleri ayırabilir. Ikiz ama birbirlerine bi o kadar zıt iki karakter. Meriç; çapkın, uçarı ve çocuk ruhlu. Arın; ise kardeşinin tam tersi kendi ayakları üzerinde duran, babasının işini Atina'da devam ettiren başarılı bi adam. Kardeşiyle yer değiştirip başladığı oyunla Tuna'sını buldu ama yalanla başladığı aşkı büyük maceralara sürükledi onları. Her sayfa ayrı bi macera. Beni en çok güldüren de ikizlerin babası Salih Soylu oldu.

#OKUDUMBİTTİ
#ALINTI

Siz hiç, birbirine tıpatıp benzeyen ikizler gördünüz mü? İşte ben onlardan biriyim... Adım, Arın Soylu.

Genç, yakışıklı, güçlü ve mutlu bir erkeğin hayatı, bir anda nasıl altüst olur? Kolay… Bunun için, serseri ikizinizle, akıl almaz bir oyunun içine girmeniz yeterli. Sadece üç haftalığına, başka birinin hayatını yaşamaya cesaret ederseniz, beraberinde gelecek bütün sürprizlere de hazırlıklı olmalısınız.

Ben de hazırlıklıydım. Ta ki onu görene kadar... Tuna'mı… Bal rengi saçları ve güneş gibi parlayan yüzüyle, birdenbire hayatımı kökünden değiştirmişti. O benim beklediğimdi, o benim geleceğimdi. Onu elde etmeme kimse engel olamazdı. Hiçbir şey beni durduramazdı. Durduramadı da…

Başardım mı? Evet! Onu aşkıma inandırdım. Onu kendime âşık ettim. Peki ya sonra? Hiçbir yalan sonsuza dek sürmez, öyle değil mi? Bir gün, hiç ummadığım bir anda, yalanımla yüzleşmek zorunda kaldım. Artık 'Ben o değilim' desem de bir faydası yoktu. Tuna bana inanmıyordu. Ne yapacaktım şimdi? Vaz mı geçecektim hayatımın kadınından? Elbette hayır! Bedelini ödeyip, seni kazanacağım, Tuna cadısı! Her ne olursa olsun…
544 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap genel olarak hoşuma gitse de bazı yerlerinin fazla uzatıldığını düşünüyorum. Ama konu bakımından ve karakter bakımından çok sevdim. Iyi ki okumuşum.
PUAN:9/10
544 syf.
·5 günde·9/10
Fatma Erdek çizgisinin dışına çıkarak romantik komedi tarzında bir roman yazmış. Başarılı olmuş mu diye sorarsanız elbette hem de çok başarılı olmuş. Dram yazarken kaleminin başarılı olduğunu biliyordum fakat romantik komedi konusunda nasıl yazdığını çok merak ediyordum. Açıkçası biraz da tereddütlerim vardı.
Kitabı bitirdiğimde bütün bu tereddütlerimin yersiz olduğunu gördüm. Karakterlerin ve olayların anlatımı çok iyiydi sadece birkaç yeri biraz uzatılmış buldum. Betimlemeler ve psikolojik anlatımlar oldukça yerindeydi.
Üstelik yazar kusursuz aile yapısı kalıbını kırmış ve sorunlu bir aileye de yer vermiş. Bu konuda ona ayrı bir teşekkür ediyorum. Ne de olsa biz günlük yaşamımızda kusursuz aile yapısına sahip olan bireyler değiliz değil mi? Karakterler de günlük yaşamda karşılaşacağımız türdendi. Tuna'nın yaşadığı gel gitler ve Arın'ın gösterdiği çabalar oldukça bizden. Bunu söylemenin nedeni okurken ben olsam böyle yapardım dedikten birkaç sayfa sonra düşüncelerimi yazarın yazdığını görmem oldu. Yorumun başında da söylediğim gibi yazarın anlatım dilini çok sevdim. Öyle ki kitabı sonlarına doğru finale birkaç bölüm kala kitabın bitimine hazırlayan bölümler kaleme almıştı. Bütünüyle sevdiğim çok tatlı bir romandı. Tavsiye ederim.
544 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Evet Arın, sen ve aşkın... Öyle güzeldi ki. Ahh tamam, en baştan başlarsam eğer kitap arka kapak yazısında bahsedildiği gibi iki ikiz kardeş birbirlerinin yerine geçmeye kalkarsa ve birinin bu oyunun içinde gerçek aşka yakalanmasını-ki aslında diğer ikizde gerçek aşkı buluyor ama onunki oyun içindeyken sayılmaz-anlatıyor. Ee her yalan, yani oyunun da bir getirileri olacaktır, olduda. Arın'ın yalanlarının oluşturduğu enkâzın içinde tüm gerçekliğiyle aşkına sahip çıkmaya çalışmasını, Tuna'nın o aşka inanma, tutunma savaşını, aile sıcaklığı ve gerçek bir aile ortamının eksikliğinin getirilerini okudum ben bu kitapta. Kitabın sonlarında bir yerde tökezledim, yok ya bu olamaz dedim. Kandırıldım ve okuyan herkes kandırıldı, kandırılacak.
544 syf.
·10/10
oof off ne denir ki bu kitap için..
döne döne hiç bıkmadan, usanmadan okuduğum bir kitap..
Arın'ı çok seviyorum.. favori kitap karakterim yani öyle bi adam yok.. özgüveni kararlılığı herşeyiyle adamın dibi :)
okumayanlar durmayın hemen okuyun kitabın dibi dibii :)
544 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sevgili Fatma Erdek'in okunmamış olan son kitabını da keyifle okuyup bitirmiş olarak yeni kitaplarının ne zaman çıkacağının merakı içerisindeyim. Ben O Değilim , çok kolay okunan yer yer Türk aile yapısını ve geleneklerini tebessüm ettirerek anlatan, aile içi bağlılığın önemini vurgulayan ( ki ben bu konuya bayılıyorum) romantik komedi tarzında diyebileceğimiz okunası bir romandı. Fatma Erdek ve muhteşem kalemi, kesinlikle okurunu yormayan ne anlatmak istiyorsa anlatabilen bir yazar. Memnuniyetle tavsiye ediyorum.
544 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Mutlu Sonların İnsanıyım ben be :D :D :D

“O ben değilim” ne yazık ki bitti :) çok keyifli, yine çok eylenceli bir aşk hikayesiydi. Fatma Erdek in tüm kitaplarını seviyorum :)

Soylu Ailesinin ikizleri ve kitabımızın ana karakterleri olan Arın ve Meriç!
İkizlerimiz dış görünüş olarak tıpatıp birbirine benzese de karakter olarak birbirine tamamen zıt yapıdalar.
Arın ne kadar aklı başında, tek eşliliği seven biriyse, Meriç bir o kadar deli dolu ve çapkın bir karakter.

Kardeşler Gemi inşa ediyorlar. Arın, Yunanistan'da, sevgilisi tescilli güzel Celia ile birlikte yaşarken oradaki işleri yürütüyor, Meriç ise Türkiye deki işleri.

Bir gün Meriç’in Arına ihtiyacı oluyor ve 3 haftalığına Türkiye ye gelip onun yerine geçmesini istiyor. Arın başta kabul etmek istemese de sonunda kabul etmek zorunda kalıyor.
Asıl olaylar bu noktada başlıyor. Birbirine tıpatıp benzeyen ve yer değiştiren iki erkek :) Hele çapkın Meriç'in kabarık aşk defterini işin içine katarsak, Arın'ın bu 3 haftası epey zor geçecek gibi görünüyor :)

Arın bir gün ofis den çıkarken, kadının birinin ona hakaret etmesi ve arabasını çizmesi ile diğer ana karakterimiz Tuna ile tanışmış oluyor.

Olaya bir anlam veremezken, bir sabah yeğenini ana okuluna bırakırken, kendisini öldürecek gibi bakan Öğretmenin Tuna olduğunu anlaması ile daha da merak ediyor bu kadını :)

Bakalım Tuna-Arın-Meriç-Celia ve aile ekseninde neler olacak, ikizlerin yalanı ortaya çıkacak mı? Meriç'in başına açtığı işlerden Arın nasıl kurtulacak :)

Peki Arın ile Tuna arasında neler olacak ? Ona Meriç olmadığını söyleyebilecek mi :)

Bu tarz eylenceli kitapları seviyorum :) Hele 0 Final yok mu, ah ah tamda olması gerektiği gibiydi :)
Aşk kitaplarını seviyorsanız tavsiye ediyorum.
544 syf.
·3 günde·7/10
Fatma Erdek, adını sıklıkla duyduğum ve okurlar tarafından çoğunlukla beğenilen bir yazar. Bu seneki Tüyap'tan 2 kitabını aldım, biri Gece ile Şafak, diğeri de şimdi yorumunu yapacağım Ben O Değilim.

Kitaplarda görünen en büyük sorun nedir? Çok fazla Türk yazar okumadım ama gördüklerim kadarıyla kitap yazarken kelimeleri nasıl yazdıklarına fazla dikkat etmiyorlar. Aynı şekilde çeviriler de öyle. Bu konuda Fatma Erdek beni resmen ters köşe yaptı. Cümle kurmakta gerçekten çok iyi kendisi. Ve yazım yanlışları da yoktu. Aslında tek bir yer gözüme çarptı ama o kadar sayfa yazmış. Asıl şoka girdiğim yerse şurası: Hayatımda ilk kez bir kitapta imla kurallarına çok dikkat edilmiş. Aklınıza gelebilecek bütün noktalama işaretleri kusursuz kullanılmış. Bu yönden kendisini tebrik ediyorum. Keşke bütün yazarlar ve çevirmenler senin verdiğin bu dikkati verseler.

Kitap bir aşk romanı olarak fazla kafa şişiren bir kitap değil. Olaylar çok fazla uzatılmamış , yazar nerelerde durması gerektiğini iyi bilmiş.

Arın'ın kendi içinde gayet aklı başında ve kendini çok iyi bilen biri. Özellikle "Tam anlamıyla modern bir erkek değilim, sadece ben bunun arkasına saklanıyorum. Yeri geldi mi tam gelenekçi biriyim." diye öz eleştirisini yapması çok hoşuma gitti.

Kapak kitabı tam anlamıyla yansıtmış bence. Özellikle kapaktaki beyfendi göze çok hoş geliyor.

Yalnız, Fatma Hanım çok özür dilerim ama kitap hakkında olumsuz eleştirilerim daha fazla olacak.

Ne yazık ki kitapta duygu yoğunluğu diye bir şey yoktu. Özellikle Tuna'nın, Arın'a olan aşkını hiç hissetmedim kitap boyunca.

Ayrıca Arın'ın daha Tuna'yı 2. görüşünde "Ben bu kıza aşığım, evlenmemiz şart." diye düşünmesi çok yapmacık geldi bana. Ben aşk hikayelerinde aşkın zamanla oluşumunu seviyorum. İlk görüşte aşk olunca aynı bu kitaptaki gibi hemen sevgili olalım, 1 hafta sonra evlenelim kısımlarını okumak bana aşk değil, bencillik gibi geliyor.

En gıcık olan kişi Arın'ın kardeşi Meriç. Ben bu kadar sorumsuz bir kitap karakteri görmedim. Cidden arkadaş bencil kelimesinin sözlükteki anlamı.

Evet, yazar fazla uzatmaya gitmemiş ama okurken bazen sıkılmadım dersem yalan olur. En çok Tuna ve Arın'ın evlilik hazırlıklarını okumaktan gına geldi. Düğün sahnesinde ailelerin gerdek gecesi olayına fazla karışmaları illallah dedirtti bana. Allah kimseye böyle şeyler vermesin.

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/...o-degilim-yorum.html
Gerektiğinde ayaklarının altına serilecek kaplan postu da olabilirdim, namlusunun ucuna keklik arayan bir avcı da...
Fatma Erdek
Sayfa 217 - EPHESUS

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben O Değilim
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232173
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Siz hiç, birbirine tıpatıp benzeyen ikizler gördünüz mü?
İşte ben onlardan biriyim... Adım, Arın Soylu.

Genç, yakışıklı, güçlü ve mutlu bir erkeğin hayatı, bir anda nasıl altüst olur? Kolay... Bunun için, serseri ikizinizle, akıl almaz bir oyunun içine girmeniz yeterli. Sadece üç haftalığına, başka birinin hayatını yaşamaya cesaret ederseniz, beraberinde gelecek bütün sürprizlere de hazırlıklı olmalısınız.
Ben de hazırlıklıydım. Ta ki onu görene kadar... Tuna'mı... Bal rengi saçları ve güneş gibi parlayan yüzüyle, birdenbire hayatımı kökünden değiştirmişti. O benim beklediğimdi, o benim geleceğimdi. Onu elde etmeme kimse engel olamazdı. Hiçbir şey beni durduramazdı. Durduramadı da...
Başardım mı? Evet! Onu aşkıma inandırdım. Onu kendime âşık ettim.
Peki ya sonra? Hiçbir yalan sonsuza dek sürmez, öyle değil mi? Bir gün, hiç ummadığım bir anda, yalanımla yüzleşmek zorunda kaldım. Artık ?Ben o değilim' desem de bir faydası yoktu. Tuna bana inanmıyordu.
Ne yapacaktım şimdi? Vaz mı geçecektim hayatımın kadınından?
Elbette hayır!

Bedelini ödeyip, seni kazanacağım, Tuna cadısı! Her ne olursa olsun...

Kitabı okuyanlar 128 okur

  • hülya çarkıfelek
  • Dg34
  • Aslıhan Yokuş
  • Mine Özsaltık
  • Zeynep
  • Begüm Polat
  • Sâbire
  • Nilgün Karaman
  • merve ekin
  • Hilal Uzun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.8
25-34 Yaş
%47.9
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%10.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%98.5
Erkek
%1.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (16)
9
%21.8 (12)
8
%20 (11)
7
%9.1 (5)
6
%10.9 (6)
5
%5.5 (3)
4
%1.8 (1)
3
%0
2
%1.8 (1)
1
%0