Ben Ölmeden Önce

8,1/10  (8 Oy) · 
28 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.075 gösterim
Bu gerçekten olacak. Olacağını söylemişlerdi; ama bu, herhangi birinin düşündüğünden daha hızlı olacak.

Herkes ölmek zorunda . Bunu hepimiz biliyoruz. Geriye kalmış birkaç aylık ömrüyle, on altı yaşındaki Tessa bunu birçok insandan daha iyi biliyor.

Üstelik Tessa'nın kaybedecek vakti yok...

Bu yüzden bir liste yaptı. Ölmeden önce yapmak istediği on şey... Listenin birinci maddesi aşk ve cinsellik.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9789944693226
 • Yayınevi:
  Tudem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza KASBULAT 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatın ne kadar değerli olduğunu, yaşadığımız en ufak tatların bile ne denli önemli olduğunu ortaya koyan bir kitaptı. İzlemek isteyenler için filminin adı 'Aşk Şimdi', kitabı okumanızı ve filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümünü beklerken yapmak istenilenler. Ne kadar zor olsa da herkesin yapamayacağı bir liste. Ve son anlarını değerlendirmeye çalışan bir kız.

Çok üzülmüştüm bu kitabı okurken, hayatımızda her anı dolu dolu yaşamamız gerektiğini güzel anlatmış.

Tessa'nın listesini gerçekleştirerek ölmesi bile bir umut bıraktı. Ama yine de ölüm ölümdür. Mutlu ölümden söz edilemez.

Ebru Bulut 
25 Şub 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ölmek üzere olan, daha her şeyin başında, gencecik bir kız düşünün. Neler yaşıyor olabilir ? İşte bu kitap bunu anlatıyor. Ve okurken gözlerini dolduruyor insanın. Beğenilmesi muhtemel bir kitap, konusu ve kurgusu iyi tasarlanmış.

Tuba Yıldırım 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm sanki onunla dalga geçiyor.Ölüp, aynı güne uyanmaya devam ediyor.Bir günü kaç defa yaşayabilirsiniz? Deja vu’nun böyle bir şey olmadığına eminim.

Elif Çelik 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kanser hastası bir kızın ölemeden önce yapmak istediklerini yaptığı bir listeyi konu alıyor. Yaparken hissettikleri, acıları, korkularını başarılı bir şekilde dile getiriyor. Akıcı bir kitap özellikle genç yaşlarda okunabilir.

Kitaptan 5 Alıntı

Kelimelerin insanlara ulaştığına inanmıyorum zaten. Belki de hiçbir şey ulaşmıyordur.

Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 33)Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 33)

Bunu ona nasıl açıklayabilirim ki? Geceleri onun omzunda, kolları beni sararken hissettiğim rahatlığı nasıl anlatabilirim? Saat ilerledikçe nefes alıp verişinin değiştiğini, şafak vaktinin geldiğini onu dinleyerek anladığımı nasıl dillendirebilirim? Her sabah uyandığında beni öpüyor. Elinin göğsümde durması kalbimin atma sebebi...

Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 280)Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 280)

Keşke bir sevgilim olsaydı. Keşke gardırobun içindeki bir elbise askısında yaşasaydı. İstediğimde onu dışarı çıkarabilirdim ve o da bana, filmlerdeki erkeklerin baktığı şekilde bakardı; çok güzelmişim gibi. Az konuşsaydı, deri ceketini çıkarırken ve kotunun düğmelerini açarken nefes nefese kalsaydı. Beyaz iç çamaşırı giyseydi ve beni bayıltacak kadar yakışıklı görünseydi. Kıyafetlerimi çıkarırken kulağıma, "Tessa, seni seviyorum. Seni gerçekten deliler gibi seviyorum. Çok güzelsin," diye -tam olarak bu sözlerle- fısıldasaydı.

Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 5)Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 5)

İki saattir bu köşede, sandalyede kendimi soyutlamış bir halde oturuyorum. Bunu benim yaptığımı biliyorum ve doğru olmadığını da, ama başka nasıl olmam gerektiğini bilmiyorum.

Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 234)Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 234)

Annem, "Biri seni düşünüyor," diyor. "Titremenin anlamı budur." Bence bu, başka bir hayatta, birinin mezarımın başına gelmesi demek.

Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 251)Ben Ölmeden Önce, Jenny Downham (Sayfa 251)