Benden Selam Söyle Anadolu'ya

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,3bin
Gösterim
Adı:
Benden Selam Söyle Anadolu'ya
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701337
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Benden Selam Söyle Anadolu
Benden Selam Söyle Anadoluya
Benden Selam Söyle Anadolu
Benden Selam Söyle Anadolu
Ve sen Kör Mehmet’in damadı! Hele sen! Niye öyle tiksinerek bakıyorsun yüzüme? Öldürdüm evet seni, ne olmuş! Ve işte ağlıyorum. Sen de öldürdün! Kardeşler, dostlar, hemşeriler! Koskoca bir kuşak, durup dururken katletti kendini! Anayurduma selam söyle benden, Kör Mehmet’in damadı! Benden selam söyle Anadolu’ya! Toprağını kanla suladık, diye bize garezlenmesin! Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların Allah bin belasını versin!

1982 Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk Ödülü’nü alan bu kitap, Türkiye’de doğan, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye’den göç etmek zorunda kalan Yunan yazar Dido Sotiriyu’nun en önemli, en etkileyici kitabı. Türkiye’nin kültür mozayiğinde çok önemli bir yer tutan Rumların, Kurtuluş Savaşı öncesindeki ve savaş sırasındaki yaşamlarından gerçekçi kesitler sunan yazar, şöyle diyor:

“1922’de Anadolu’dan ayrılarak Yunanistan’a, amcamların yanına gitmek zorunda kaldım. Çocukluk yıllarımın anıları belleğimden silinmiyordu. Yaşadığım günlerin, duyduğum olayların o kadar etkisi ve büyüsü altında kalmıştım ki, bu konuyu ele alan bir kitap yazma isteği içimde çığ gibi büyüyordu.”
243 syf.
·4 günde·9/10 puan
Güçlü devletlerin Türkiye'deki yer alti zenginliklerini elde etmek için Yunanları maşa olarak kullanıp iki halkı bir birine düşürme girişimlerini konu alan bir kitap.
Dostluğun dl,din,dil gibi ayrımları tanımadığını cok güzel vurgulamış yazar.

Son paragrafi sanki bütün kitabin özetidir. "Anayurduma selam soyle benden kor Mehmed'in damadi. Benden selam soyle Anadolu'ya. Toprağını kanla suladik diye bize garezlenmesin. Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatlarin Allah bin belasını versin!"
Yıllarca tek taraflı dinledigim savaş dönemini bir Rum'un gözünden bakmak farklı bir deneyim oldu ...
Ah Anadolu ,o zamanda gözleri yasli ana doluymuşun,simdi de ...
262 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın son sayfası ve son satırları bir nevi yaşananların, olmaması gerekenlerin, insan onurunu kıran, savaşın vahamet'ini, vahşiliğini, insanda bambaşka ruhsal yapıların oluşturduğunu "keşke böyle olmasaydı, keşke yaşananlar sadece ama sadece keşkelerin hamurunda kalsaydı gerçek olamasaydı bunca şey." demeye getiren. vicdan muhasebesinin özeti gibi...
Yazar kitabını şu paragrafla bitiriyor zaten...: Anayurduma selam söyle benden Kör Mehmet'in damadı ! "Benden selam söyle Anadolu'ya.. Toprağına kanla suladık diye bize garezlenmesin...Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların, Allah bin belasını versin !...
Kitabın anlatımı, gayet güzeldi.
Yazar olayları objektif bir persfektif içerisinde kaleme almış olsa da bazı tarihi yanılgıların, çelişkilerin varlığını yadsıyamam. Kaleme alırken biraz objektifliğin zedelendiği hissi vermiyor değil.
Ayrıca kabul edemeyeceğim bazı şeylerin olduğunu da itiraf etmeliyim.; -Kitabın başından sonuna kadar ki düzenli ordunun
kurulmasından sonraki evrelerde dahi Türk Askeri
ne hala "Türk Çeteleri" demsi.
-40 bin Yunanlı savaş esirinin çukurlara doldurulup
silahla taranarak katledilmesi iddiası.
- 9 Eylülde Türklerin İzmir e girme aşamasın da
yerli halkın ve askerlerin bilhassa Ermenileri kat-
ledip ocaklarını, evlerini ateşe vermesini.
Gibi.
262 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10 puan
O kadar çarpıcı ki roman, şu kısmı bile yaşanan tüm acıları anlatmaya yeter:

"Ve sen Kör Mehmet’in damadı! Hele sen! Niye öyle tiksinerek bakıyorsun yüzüme? Öldürdüm evet seni, ne olmuş! Ve işte ağlıyorum. Sen de öldürdün! Kardeşler, dostlar, hemşeriler! Koskoca bir kuşak, durup dururken katletti kendini! Anayurduma selam söyle benden Kör Mehmet’in damadı! Benden selam söyle Anadolu’ya! Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin!
Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların Allah bin belasını versin!"

Romanın kahramanı Manoli, tam büyük harp öncesi bu coğrafyada yaşayan ve harple birlikte kendi kararları dışında oradan oraya savrulan Anadolu Rumlarının temsilidir. Efes yöresinde Kırkıca’da yaşayan Manoli’nin hayattaki tek gayesi babasının hep çalışarak ve zorlukla sahip olduğu tarlaları çok küçük yaşlarından beri yaptığı gibi ekip biçmek, daha da büyütmek, bir köşesine ev yapıp sevdiği kız ile evlenmek ve kendi çocuklarını da aynı düzende yetiştirmektir oysa. Ama suretleri bilinmez büyük devletler ayakta zor duran Osmanlı’nın mirasını paylaşmak uğruna izin vermezler buna. Hem Osmanlı’yı daha kolay parçalayabilmek, hem de ticaretini hızlıca ele geçirebilmek için yüzlerce yıldır Osmanlı ticaretinin ana aktörleri olan Rumlar ve Ermenileri milliyetçiliği körükleyerek oyunun dışına itmek isterler. Zira çok iyi bilirler bu savaşın kazananının Osmanlı’nın Müslüman Türk, Rum, Ermeni sahipleri olmayacağını.

Körüklenen milliyetçilik rüzgarı ve Osmanlı’nın can çekişirken daha da bozulan yönetim ve adalet anlayışı Anadolu Rumlarını Yunan milliyetçiliğinin sempatizanı yapar önce. Yoksul ülke zorlu savaşa girip askere alınan Müslüman Türklerin çok azının eve geri dönebileceği görülünce, yüzyıllardır askerlikten uzak tutulan Hristiyan tebaanın gücünü daha da arttıracağından çekinilir, orduyu arkadan vurmalarını engellemek için Hristiyan Osmanlılar, ölümüne amelelik yapacakları Amele Taburları’na alınır. Bu ise çözülmeyi daha da hızlandırır. Osmanlı’dan destek göremeyeceklerini, tam tersine “içerideki düşman” gibi değerlendirildiklerini anlayan Rumlar yeni kurulan Yunan devletine dönerler yüzlerini. Ve Küçük Asya’da kardeşin kardeşi kıyımı başlar. Yüzyıllarca bir arada, kol kola, birbirine saygılı yaşamış halklar birbirlerinin boğazına sarılırlar kıyasıya. Sermaye istediğini alırken milyonlarca masum bu saçma savaşın kurbanı olur.

Kahramanımız Manoli gerek aklının gerekse şansının yardımıyla ölmez, ama oradan oraya savrulur, sürünür. Amele Taburu’na alınır, kaçar, çetecilik yapar, Dünya Savaşı’nda bir Yunan askeri olarak kardeşi Türklere doğrultur silahını, Mustafa Kemal ve ordusu Yunanlıları İzmir’den denize dökerken kaçar ve Sisam’a sığınır. Ama her adımında bilir aslında savaşının anlamsızlığını, bilir çaresizliğini; ve kaderine lanet eder.

Romanı okuyunca anlar ki insan, yoktur hiç kimsenin başka bir çaresi, ne acıdır ki yoktur kimsenin seçme iradesi. Büyük devletlerin kapalı kapılar ardındaki planlarında gereken isimleri önemsiz tüm bu halklar kaderin kendilerine yazdığı oyunu oynarlar yalnızca; ve yalnızca hayatta kalmaya çalışırlar, hepsi bu…
262 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitaba Şirince 'ye son gidişimde Şirince'nin tarihini internette araştırırken rastladım ve hemen aldım çok severek okudum..Şirince'nin yakın tarihi için fikirler veriyor. Orada daha önce yaşayan Rum halkın ne kadar gelişmiş olduğunu, gerçekten ne kadar verimli topraklarda yaşadığını gösteriyor... Ama maalesef Yunanlılarla birlikte olunca bu verimli topraklardan oldular... Hem de çok can kaybederek...
243 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Anadolu, her şeyin anası. Bütün zenginlikleriyle, farklı ses ve renkleriyle muhteşem Anadolu. Binlerce yıldır bitmez acıları yaşayan, her köşesinde barındıran kadîm Anadolu.
262 syf.
Bu kitap, şu zamana dek beni etkileyen sayılı kitaplardan birisi oldu. Kitabın yazarı Aydın'da doğmuş bir Rum'dur. Ve Dido Sotriyu, kitabının başlarında şimdinin Şirince diye bilinen Kırkıca köyünü anlatır bize; Dağdaki Efes'i yani...
Rum geleneklerine, bölgenin güzelligine ve tarihine değinir. Türk ve Rum halkının dostane ilişkilerinden bahseder bize. Bu durum böyle gitmez tabiki. 1.Dünya savaşının çıkmasıyla herşey altüst olur. Osmanlı'nın, Savaşta Almanya'nın yanında yer almasıyla birlikte Anadolu'daki hristiyan halklar tahakküm altına alınır. Akabinde zorunlu göçler, halk kışkırtmaları ve ölümler yaşanır.
Bağımsızlığını ilan eden Yunanistan'ın, Ege'yi işgale başlamasıyla birlikte Rumlar, Yunan kuvvetlerine katılır. Sonrasını tahmin etmek zor değildir. Karşılıklı katliamlar, kan ve gözyaşından başka birşey yoktur artık. Savaş zamanın iki dost halkını düşman haline getirmiştir. Dido sotriyu kitabında, "savaşın kazananı olmaz" sözünü okura göstermektedir...
243 syf.
·Puan vermedi
Hiç "öteki" taraftan bakmayı denedik mi? Yani karşı kıyıdan...Yani Ege’nin diğer tarafından...İşte bu kitap 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı esnasında önce Osmanlı tebasında İzmir Efes Ovası’nda çifçilik yapan,sonra işgal sırasında Türkiye topraklarında Yunan ordusuna katılan Manoli Aksiyotis adlı bir Rum köylüsünün romanlaştırılmış anıları ile bize bu açıdan bakmaya fırsat tanıyor.Yazar"yaşlılar unutmasın,gençler bütün olup biteni çırılçıplak görsün diye yazdım”der ödüllü romanında.Unutturmamak,hatırlatmak artık tanık olduğumuz evrensel bir amaç tüm Dünya yazarlarında..Ve romanın gerçek kahramanı Monali tüm gücüyle haykırır savaşın anlamsızlığına;"Ve sen Kör Mehmet in damadı!Hele sen! Niye öyle tiksinerek bakıyorsun yüzüme?Öldürdüm evet seni,ne olmuş!Ve işte ağlıyorum..Sen de öldürdün!Kardeşler,dostlar,hemşeriler..Koskaca bir kuşak,durup dururken katletti kendi kendini!...Ana yurduma benden selam söyle Kör Mehmed’in Damadı!Benden selam söyle Anadolu’ya!..Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin...Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların Allah bin belasını versin!..
262 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Savaşın insanları nasıl insanlıktan çıkardığı,barışın ne kadar büyük bir nimet olduğunu anlamak istiyorsanız bu kitabı okumanız lazım.
243 syf.
·Puan vermedi
Bu eser okuyali oldu bir hayli zaman, güzel bir eser kurtuluş savaşı yıllarını okulda ders kitabı ve ilgili kitaplardan küçüklüğümuzden itibaren okuduk,
Acaba o yıllar karşı mahallede nasıl görülmüş, Anadolu' insanı olan bir Rum köylüsü gözünden o yıllarını okumak gerçekten güzel
Hayata farklı pencereden bakmaya korkan insanlara bu kitabı okumalarını tavsiye etmem,
iyi okumalar
243 syf.
·5 günde·10/10 puan
“Benden selam söyle Anadolu’ya...Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin...Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların, Allah bin belasını versin!”
Söyleyeceklerim bu kadar.
243 syf.
İncir Kuşları, Zeytindağı, Boyalı Kuş, Benden Selam Söyle Anadolu'ya uzayıp gider.
Kendi ulusunu, devletini, saçma sapan idealler uğrana döktükleri kanı eleştirebilmesi ve tüm kötülüklere rağmen yine Anadolu insanına kin gütmemesi, ona samimiyetle inanmasına hayran kaldım.
Biz böyle değildik. Zulmedenler değildik. İnsanı yaşat ki ...
Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu.
İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.
242 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Rıhtıma gelince herşeyi unuttum. Yepyeni ve dayanılmaz bir tatlılık kapladı içimi. Nereye bakacağımı, ilkin hangi hazzı duyacağımı şaşırmış gitmiştim...
Mübadele günlerini yaşamış olan yazarın gözünden tarafsız bir şekilde gerçek olayların anlatıldığı bir kitap. 57 baskı yapılmış..
Benden selam söyle Anadolu'ya... Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin... Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların, Allah bin belasını versin!.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benden Selam Söyle Anadolu'ya
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701337
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Benden Selam Söyle Anadolu
Benden Selam Söyle Anadoluya
Benden Selam Söyle Anadolu
Benden Selam Söyle Anadolu
Ve sen Kör Mehmet’in damadı! Hele sen! Niye öyle tiksinerek bakıyorsun yüzüme? Öldürdüm evet seni, ne olmuş! Ve işte ağlıyorum. Sen de öldürdün! Kardeşler, dostlar, hemşeriler! Koskoca bir kuşak, durup dururken katletti kendini! Anayurduma selam söyle benden, Kör Mehmet’in damadı! Benden selam söyle Anadolu’ya! Toprağını kanla suladık, diye bize garezlenmesin! Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların Allah bin belasını versin!

1982 Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk Ödülü’nü alan bu kitap, Türkiye’de doğan, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye’den göç etmek zorunda kalan Yunan yazar Dido Sotiriyu’nun en önemli, en etkileyici kitabı. Türkiye’nin kültür mozayiğinde çok önemli bir yer tutan Rumların, Kurtuluş Savaşı öncesindeki ve savaş sırasındaki yaşamlarından gerçekçi kesitler sunan yazar, şöyle diyor:

“1922’de Anadolu’dan ayrılarak Yunanistan’a, amcamların yanına gitmek zorunda kaldım. Çocukluk yıllarımın anıları belleğimden silinmiyordu. Yaşadığım günlerin, duyduğum olayların o kadar etkisi ve büyüsü altında kalmıştım ki, bu konuyu ele alan bir kitap yazma isteği içimde çığ gibi büyüyordu.”

Kitabı okuyanlar 471 okur

  • Elif Gür
  • Damla kızıltaş
  • uğur kaya
  • KupadaÇay
  • Öznur Ergül
  • Serap Kadıoğlu
  • Calypso Agartha
  • Toykalem
  • Beyza Kaplan
  • Şinasi ÖZSEZER

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9
13-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%14.9
25-34 Yaş
%20.9
35-44 Yaş
%29.9
45-54 Yaş
%16.4
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.3
Erkek
%38.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.8 (27)
9
%17.8 (27)
8
%16.4 (25)
7
%5.3 (8)
6
%2 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0