Beni Asla Bırakma

7,9/10  (28 Oy) · 
73 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.248 gösterim
Yatılı okul Hailshamın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez., Hailshamdan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.
Kazuo Ishiguro, yayımlandığı yıl Time tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Beni Asla Bırakmada, yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanmış görünüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750811876
 • Orijinal Adı:
  Never Let Me Go
 • Çeviri:
  Mine Haydaroğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Bir alıntı paylaşamadan bitirdiğim kitap. Alıntı nedir; beğendiğimiz bir betimleme, özlü söz, farklı bir anlatım, vs... Çok ilginç değil mi? Kitabı okuyanlar da çok az alıntı yapabileceklerdir. Lakin bu kitabı değersiz yapmıyor, konunun bütünü bir trajedi zaten. Üç bölümden oluşuyor kitap, birinci bölüm çocukluk ve okul evresi ki okul bildiğiniz okullardan değil, öğretmen yerine gözetmenler var, ikinci bölüm kulübelerde yaşamların devam ettiği gençlik dönemi de denilebilir, üçüncü bölüm bakıcı ve bağışçı olma evresi... Yaşadıkları hayat onların hayatı değil, bir görev uğruna yaşayan hayatlar ve tam manasıyla ne olduklarını net bilmemeleri...Kitabı okurken filmini izlediğimi hatırladım, bu ayrıntıyı bilmeden kitabı satın almıştım. Anlatım tarzı, kurgusu belki sizi kesmeye bilir, lakin işlenen olay çok ilginç ve okurken acaba ben onlardan biri olsaydım ne yapardım diyorsunuz ve bunu dediğiniz an kitap etkili oluyor zaten, bunu demediğiniz zaman eminim ki kitap değerini yitirecektir. Yazarın bölümler arasında bazı konuları bağlamasında ustalık çok net gözüküyor ve bence kurguda başarı şu yönüyle de dikkat çekebilir; kitabın asıl konusunu birden ortaya dökmüyor yazar, yavaş yavaş netleşiyor. Bu son söylediğim tuhaf gelebilir ama bu şekilde yazabilmek bence kolay değil...

UĞURCAN KOÇ 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kazuo ishiguro ile tanışmadan önce tedirgindim biraz, distopik bir roman olduğu için tercih ettiğim bir kitap oldu. Ancak güzel bir konuyla (sanırım buna benzer bir film de izlemiştim, belki de bu kitabın filmi çekilmiştir bilmiyorum, araştırmadım) birlikte anlatımı ve kurgusu gayet başarılıydı. Diğer romanlarını da merak ediyorum. Onlar da başarılıdır eminim. Tavsiye ediyor, keyifli okumalar diliyorum.

Pelin S. 
20 Nis 00:23 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Kitap, bilim kurgusal bir temel üzerinden ilerliyor. Bu, Hailsham adlı bir okulda yetişmiş üç bağışçı Kathy, Ruth ve Tommy'nin hikayesi. Yani organlarının hasadı yapılmak amacıyla yetiştirilen binlerce çocuktan üçünün hikayesi. Nasıl yetiştiklerinin, neler hissettiklerinin, insanlara neler hissettirdiklerinin hikayesi. Kitap boyunca klonlanma mevzusunun etiğini sorgulayacağınızı düşünüyorum. En azından benim için durum böyle oldu. Aslında yazarın yarattığı dünyanın zihniyetine vicdanen anlam veremedim -olabileceğine inanmak istememiş olabilirim- ama uzak bir gelecekte belki de hepimizin gerçekliğine dönüşebilecek bir dünya olabilir. Bilemiyorum, kitaptaki karakterlerin sevgisi, masumiyeti o kadar gerçekti ki maruz kaldıkları yaşam, varoluş amaçlarını düşününce her şey acımasızlıktı ve inanılmaz derecede üzücüydü. Hem çok severek hem de üzülerek okudum.

gökmen kılıçoğlu 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça etkilenmiştim okurken. Yedek parça vazifesi gören insanların garip hikayesi. Çarpıcı, hüzünlü ve düşündürücü bir gelecek öngörüsü. Belki bir distopya belki bir bilim kurgu olarak görülebilir.

Emine TELCİ 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Alışılmışın dışında bir roman. İlk başta hiçbir şey anlamadım; ama ilerledikçe hayata karşı farklı bir bakış açısıyla bakmamı sağladı.

Kitaptan 5 Alıntı

Nisa Nur 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Belki de hiçbirimiz yaşadıklarımızı tam olarak anlamıyor ve yeterli zamanımız kalıp kalmadığını hissedemiyoruz."

Beni Asla Bırakma, Kazuo IshiguroBeni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro

Çöpleri, dallara takılmış sallanan naylon parçalarını, tel örgüye takılmış tuhaf şeylerin oluşturduğu hattı düşünüyordum ve gözlerimi kısıp çocukluğumdan bu yana kaybettiğim her şeyin buraya sürüklendiğini hayal ettim, şimdi burada, hepsinin önünde duruyordum ve yeterince beklersem, tarlaların ötesinde, ufuk hattında ufacık bir figür belirecekti.

Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 271 - YKY)Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 271 - YKY)
bastianikalesindekipisi 
26 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...Sizin büyüdüğünüz yerlerde nasıldı bilmiyorum ama Hailsham'da eşcinsellikle alakalı hiçbir şeyi kesinlikle hoş karşılamıyorduk. Özellikle oğlanlar çok zalim ola­biliyorlardı. Ruth'a göre, bunun nedeni oğlanlardan çoğunun daha gençken, ne yaptıklarını bilmezken birbirleriyle bir şeyler yapmış olmalarıydı. İşte bu yüzden bu konuda aşırı gergindiler."

Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 96)Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 96)
Hande Nur Çelik 
09 Oca 22:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şimdi bu olanlar bana anlamlı bir bütünün parçaları gibi görünüyorsa, bunun nedeni, onlara daha sonra olanların ışığı altında bakıyor olmamdır.

Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 81 - YKY)Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 81 - YKY)