·
Okunma
·
Beğeni
·
3.575
Gösterim
Adı:
Beni Bu Kadar Sevme Anne
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050955033
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
“Sevgim, çocuğuma nasıl zarar verebilir!”

Başını iki yana salladı, bir cevap beklemiyordu. Gözlerini devirerek gayet emin bir şekilde cevapladı kendi sorusunu. “Mümkün değil, tek ihtiyacı ona olan sevgim. Bunu da alacak, sonsuza kadar…”

“Başkalarının gözlerine çektiği perdeyi arala Bahar… Gerekirse annelik diye bildiğin her şeyi bir kenara bırak şimdi. Onun geleceğini görmeye çalışmadan asla iyi bir anne olamazsın. Ve bir anne olarak çocuğuna olan gerçek sevginin ilk şartının, ona olan tüm hislerini terbiye etmekten geçtiğini anlayacaksın.”

Gölge kitabının yazarı Ahmet Naç tüm anne babalar, öğretmenler, eğitmenler için yazdı… Beni Bu Kadar Sevme Anne, çocuğunu en doğru şekilde yetiştirmek isteyen herkes için başucu kitabı olacak. İçindeki çocuğun hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere ise ilham verecek.
192 syf.
Ben de maksimum ve optimumu aynı anlama geldiğini sanıyodum taaaki 23. bölümü okuyana kadar. Her neyse Merhabalar..

Sınıf Öğretmenliği alanında isim yapmış olan bir öğretmenin canlı yayınında ona sormuştum hangi kitapları okumamızı önerirsiniz diye . Cevap olarak hangi kitapları okumalısınız buna siz karar verin ama eğitim alanında okuyacağınız kitaplar öğretmenlik yapmış, çocukların gözlerinin içine bakmış, veliler ile iletişim kurmuş ve eğitimi kendine dert edinmiş kimselerin kitaplarını okuyun demişti. Kitabı okuyunca bir kez daha bu sözün gerekliliğini anladım diyebilirim.

Mmm peki yazar kim..? Eğitim alanında bir sürü yazan var ve aileleri yanlış yönlendiriyolar ve ne yazık ki ben de bir çoğunu okudum ama merak etmeyin kitabın yazarı o kesimden değil. Yazar bir öğretmen yani eğitimin temelinden tıpkı bir anne ve baba gibi..

Ahmet Naç.. Onu çok sevdiğim halâ da iletişimde olduğum bir öğretim görevlisi sayesinde tanıdım. "Sınıf tasarlayan bir öğretmen var onun Atatürk 'ü anlattığı Tedx videosunu izlemelisiniz" diye önermişti. Pek çok Tedx izledim ve etkilendiklerim arasında yer alıyor. Hangisi olduğunu merak edersiniz diye video linkini aşağıya bırakıyorum. "https://youtu.be/QLktoBwoCH8 " İnstagram üzerinden Ahmet Naç'ı aradığınız zaman paylaştığı videolar ile sınıfının, paylaştığı yazılar ile de eğitim görüşünün çizgi ötesi olduğunu fark edebilirsiniz diye umuyorum. Eğitim alanında öğrencisini döven, istismar eden, okuldan soğutan öğretmenlerin olduğu yadsınamaz bir gerçekken Naç gibi idealist öğretmenlere örnek olan nice öğretmenler de var.

Beni Bu kadar Sevme Anne!

Kitabın ismine ilk tepki sanırım Naç'ın sınıfından, -annenize beni bu kadar sevme denir mi?- diyerek gelmiş. :) Aslında annelere yönelik bir kitap diye düşünüp kararsız kalmadım değil ama eğitim bir süreç ve bu süreci annesiz daha doğrusu ailesiz yürümeyeceğini bu yüzden de aileleri eğitmenin kaçınılmaz olduğunu düşünüp almıştım. İyiki de almışım. Çok farklı bakış açıları kattı bana diyebilirim.

Eğitimde 15. yılını dolduran Naç alanda farklı bir sınıf yönetimi benimsemiş ve benimsediği bu yolu kitabında işlemiş. Ahmet Naç'ın sosyal medya üzerinde yapmış olduğu canlı yayınlarda ve katılmış olduğu programlarda tekrar ettiği gibi çocuklar kendi problemlerini kendileri çözsünler ki hayatında karşılacağı sayısız problem durumu karşısında olabildiğince erken hazır olabilsinler. Kitabı bunun üzerine kurgulanmış ve çocuk eğitiminde nasıl uygulanabileceğini akıcı bir şekilde anlatmış.

Eğitimin gelişime ve gelişmeye açık olduğunu ve bu süreç içerisinde deneyerek doğruya ulaşıldığını ama asla en doğruya ulaşılamayacağı görüşünü baz alırsak her anne, baba ve öğretmenin bu kitabıda okunacak listesine eklemesi gerektiğini düşünüyorum.

İncelemeyi bitirirken en başa dönmek istiyorum. Maksimum hepimizin bildiği üzere en üst sınırdır, en fazladır. Optimum ise en yararlı ve en verimli kullanımdır. Bizler en başarılı öğrencileri mi istiyoruz yoksa hayattan zevk alıp belki bizim bile kaçırdığımız hayatı yaşamlarını mı?

Teşekkürler.
Evdekalın.
192 syf.
·6 günde·7/10
Kitabın bize vermek istediği temel mesaj; annelerin bir çok sorumluluğu cocukları adına kendileri yaptığı zaman o çocuklar büyüdüklerinde sorumluluk sahibi bireyler olamaması ve bunu sevgi adı altın da yapıp aslında sevmekten ziyade zarar verdiklerini görememelerinden bahsediyor. Yazarın görüşlerine sonuna kadar katılmakla birlikte yer yer okurken sıkılmadım dersem yalan olur...
192 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İlk okuduğum kitabı Gölge'den sonra örnek aldığım bir isim oldu Ahmet Naç. Bu kitabında ise fazla sevginin çocuklarımıza, öğrencilerimize yarar değil aksine zarar vereceğini anlatmış. Çocuklarımızı severken farkında olmadan onların özgüvenlerini yitirmelerine neden oluyoruz. Onların yerine biz düşünüyoruz belki de. Fakat kendi hayatına yön verecek şekilde onlara rehber olabilirsek hayata karşı dimdik durabilen bireyler yetiştirebiliriz.Farklı bir bakış açısı geliştirmek istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
192 syf.
·10/10
Kitabı okuyalı çok oldu ama bugün evde yaptığım gözlemler sonucu kitabı incelemeye karar verdim.

Kitabın ismini okuduğunuzda “Ne kadar saçma bir kitaba benziyor.” diyebilirsiniz ancak ön yargılarınızdan kurtulup kitabı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü yıllardır yanlışlar silsilesinde boğulduğumuzu anlayacaksınız.

Kitabın konusuna gelirsek; günlük yaşantımızdan biliriz ki bir çocuğa verilebilecek en güzel şey anne-baba sevgisidir ama her şeyin fazlası zarardır diye bir söz vardır ya. İşte bu konuya cuk diye oturur. Çocuklarımız/öğrencilerimiz için “O daha küçük yapamaz, ne demek olduğunu bilemez.” deyip, onlar adına yaptığımız her şey onlara 10 kat kötülük olarak geri dönüyor. Bizsiz bir şey yapamayacak hale geliyorlar hatta en kötüsü kendi kararlarını veremeyecek hale geliyorlar. Hem eğitimci adayı hem de anne adayı olarak söylüyorum ki onlara bu kötüğü yapmaya hakkımız yok. Elbette ki onlardan 4*4lük performans bekleyemeyiz. Ancak onları yapması gerekenlere yani sorumluluklarına teşvik ederek onları bekleyebiliriz.

İşte bu kitap da bu anlattıklarımı en ince ayrıntısına kadar anlatıp, yaşanmış olayla desteklemiştir. Her anne-baba adayına hatta öğretmen ve öğretmen adaylarına tavsiyemdir. Güzel günlere ulaşabilmek dileğiyle
189 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Özellikle annelerin-babaların, anne-baba adaylarının, öğretmenlerin, çocuk yetiştirmede mükemmel olduğunu düşünenlerin, çocukla iletişime geçenlerin, çocukla aynı ortamda çalışanların, torun torba sahibi olanların, herkesin okuması gereken ezberbozan bir kitap teşekkürler Ahmet Naç
192 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap, bir öğretmen ile anne olmak için gün sayan bir kadının ders niteliğindeki sohbeti.  Yazar, ailelerin çocuklarının bireysel sorunlarını çözmek istedikleri için, çocukların kolay kolay tek başlarına bir birey olamadıklarının altını çiziyor. Ailelerin çocuklarını Özgür bırakmalarını, sorunlarını kendilerinin çözmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Hak verdiğim yerler olduğu kadar çok abartılmış olan bölümler de vardı. Anne olmadığım halde bir anne gözüyle okumayı denedim, ve çocukları özgür yetiştirmek isterken, sevgisiz hissetmelerine sebep olmak ne kadar doğru diye düşündüm ?

Genel itibariyle beğendim ama yukarıda yazdığım gibi rahatsız olduğum bölümler vardı. Tavsiye ederim. 7/10
192 syf.
·Beğendi·9/10
Ahmet Naç'ın ikinci kitabıyla merhaba.
Geç olmadan bu kitabını da okumuş olmaktan çok mutluyum.
Ufkumu genişletip yaptığım hataları tokat gibi yüzüme vurdu. Anne olmanın bitmek bilmeyen gelişim olduğunu, öğrenmenin hiç bir zaman bitmeyeceğini, "tamam oldu bu iş" diyemeyeceğimi öğretti bana bu kitabında.
Nasıl güzel örneklerle anlatmış, hikayenin içine nasıl yedirmiş o güzel bilgileri... Okurken sıkılmayacağınız hatta heybenize bir sürü bilgi kazanım atacağınız bir kitap.
Aslında kitap uzun süredir elimde. Basta yok canim nasıl olacak diye sorguladım. İmkansız geldi yazdıkları Ve bir gün Kitabin ilk bölümündeki kumbara örneğini denemeye karar verdim.
Sonuç mu? Tahmin edemeyeceğimiz bir sonuç elde ettik.
Kumbarasında ki ilk parasıyla Oğlum Yekta "kitap" aldı. O kitap halen ne kadar kıymetli anlatamam. Ve geçenlerde okul gezisi için parasını verirken üstü eksik kaldı. Eşime üstünü sen tamamlarsın derken içeriden kumbarayı getirdi.
-"Anne üstünü buradan al istersen" dedi.
Ve bu süreçten sonra ben kitabı süngerin suyu çektiği gibi çekmeye çalıştım.
Kitabın o kadar çok cümlesini çizdim ki... Ama en en sevdiğim bir cümleyle bitiriyorum.
"Çocukların bizim uğurlarına feda edeceğimiz hayatlarımıza ihtiyaçları yok, kendi hayatlarına ihtiyaçları var. Var olmasına izin vereceğimiz hayatlarına..."
Okuyun dememe gerek yok sanırım...Lütfen okuyun ve paylaşın!
192 syf.
·Beğendi·10/10
Önce sosyal medyadaki öğrencileri ile birlikte çekmiş olduğu videolardan tanıdım Ahmet NAÇ’ı. O kadar ilgimi çekmiş ve hayranlıkla izlemiştim ki. Sonra YouTube da bir çok videoları olduğunu fark ettim ve bir gece boyunca uykusuz kalmak pahasına hepsini büyük bir merakla öğrenmeye aç bir şekilde izledim. Nasıl güzel yürekli bir öğretmen...gurur duydum onunla ve yetiştirdiği öğrencileriyle.. “Gölge” kitabını heyecanla bir solukta okuyup bitirdim. O kadar çok şey öğrendim ki. Meslek hayatımda öğrencilerimle olan ilişkilerimde de bir takım aydınlanmalara yol açtı :) sonra ardından “ Beni Bu Kadar Sevme Anne” :) gözyaşlarım eşliğinde, kendimi hep sorgulayarak, öz eleştiri yaparak, hem hiç bitmemesini isteyip hem de çabucak okuyup sonunu görmek istemek.. hayranım çok hayranım sana öğretmenim! Helal olsun diyorum, bana kattığın her şey için de çook teşekkür ediyorum..
192 syf.
·Beğendi·10/10
Maalesef öğretmenlerimiz ve ebeveynlerimiz kendi yaşanmışlıklarını doğru kabul ederek ve bize onları dayatarak sorgulama imkanı pek vermiyorlar. Bunu iyi niyetlerinden ötürü böyle yapma ihtiyacı hissediyorlar. Ben bu açıdan şanslı olanlardanım çünkü ailem ve öğretmenlerim bana bu fırsatı hep verdi. Ahmet Naç`ta ailelere ve öğretmenlere harika bir rehber hazırlamış. Çocuklarına engel değil rehber olmak isteyen herkes okumalı.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Sevgim, çocuğuma nasıl zarar verebilir!"
Başını iki yana salladı,bir cevap beklemiyordu.Gözlerini devirerek gayet emin bir şekilde cevapladı kendi sorusunu.Mümkün değil, tek ihtiyacı olan ona olan sevgim.Bunu da alacak sonsuza kadar..."
192 syf.
·Beğendi·10/10
Bayıldım. Çocuk gelişimini seven,ilgilenen herkesin seveceğine inanıyorum. Fazla detay vermeyim okumanızı tavsiye ederim. Kütüphanemdeki diğer kitaplar gibi,çocuklar konusunda tekrar tekrar okunabilecek bir kitap.
192 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Vay be!!! Bu kadar net, kitabın son sayfasını kapatırken tam olarak söylediğim iki kelime “ Vay be” oldu. Bir yaşama yön vermenin, bir çocuğu tek başına var olmasını sağlamak bu kadar muhteşem anlatılamazdı heralde. Her sayfasında kendimi çok daha farklı düşünerken bulduğum bir kitap... Bir gün anne olursam şayet rehberim sen olacaksın Alper...
Benden sonra ne olacaktı peki? Her şeyi öğrensem de ortaokulda, lisede, üniversitede ne yapacaklardı? Benim kadar iyi ders anlatacak mıydı her öğretmen? Benim kadar önemseyecek miydi?..
Bir kaynağı okuyup yeni bilgiyi anlamıyorsa, bilgiye kendi yorumunu katıp yazılı ve sözel ifade edemiyorsa çocuğun iyi bir eğitim aldığını kim iddia edebilirdi ki?
Hayatta karşılaşabileceği her güzel ve kötü şey için hazır olmalıdır. Evet kötülük için hazır olmak yetmez. Güzellikler için de hazır olmalı çocuklar. En azından fark etmeden geçip gitmesinler diye..
Bir zamanlar yemeğini yemediğinde, kitabını evde unuttuğunda, bir arkadaşı rahatsız ettiğinde onun için çalınan kapıdan artık kimse gelmeyecekti. Kapının ardında yaşadığı problemleri çözmek için bekleyen biri yoktu artık.
Göz yaşını silme onun yerine, gözlerindeki yaşı kendi silip devam edebilsin yoluna. Devam edebilsin ki hayatı boyunca ona engel olmasın hiçbir şey. Istediği olmadığında teselli edebilsin kendini başkalarının tesellisine ihtiyaç duymadan. Yolunu kaybettiğinde, " her zaman başka bir yol daha vardır" diyebilsin ve bulsun o yolu.
Halbuki okuduklarını ne kadar farklı şekillerde anlayabildikleri, anladıklarını nasıl yorumladıkları, yazılarındaki içeriğin zenginliği önemlidir.
Nasıl yazdığına bu kadar önem veren o anneler, çocuklarının gelecekte hiç kalem kullanmayacaklarını asla ön göremeyecekler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beni Bu Kadar Sevme Anne
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050955033
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
“Sevgim, çocuğuma nasıl zarar verebilir!”

Başını iki yana salladı, bir cevap beklemiyordu. Gözlerini devirerek gayet emin bir şekilde cevapladı kendi sorusunu. “Mümkün değil, tek ihtiyacı ona olan sevgim. Bunu da alacak, sonsuza kadar…”

“Başkalarının gözlerine çektiği perdeyi arala Bahar… Gerekirse annelik diye bildiğin her şeyi bir kenara bırak şimdi. Onun geleceğini görmeye çalışmadan asla iyi bir anne olamazsın. Ve bir anne olarak çocuğuna olan gerçek sevginin ilk şartının, ona olan tüm hislerini terbiye etmekten geçtiğini anlayacaksın.”

Gölge kitabının yazarı Ahmet Naç tüm anne babalar, öğretmenler, eğitmenler için yazdı… Beni Bu Kadar Sevme Anne, çocuğunu en doğru şekilde yetiştirmek isteyen herkes için başucu kitabı olacak. İçindeki çocuğun hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere ise ilham verecek.

Kitabı okuyanlar 334 okur

  • Ali Ercan ŞAHİN
  • glshtk
  • Asya_ve
  • dil-dade
  • Halil çakmak
  • Pınar Kuzucu
  • Handan Akdeniz
  • BAŞAK KORKMAZ
  • Gülnur Yumuk
  • Derya ÇAKMAK

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.2 (63)
9
%27.4 (40)
8
%15.1 (22)
7
%4.8 (7)
6
%4.8 (7)
5
%3.4 (5)
4
%1.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%0