Beni Duyuyor Musun?

·
Okunma
·
Beğeni
·
2788
Gösterim
Adı:
Beni Duyuyor Musun?
Baskı tarihi:
1988
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
303145288
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ya - Pa Yayınları
Baskılar:
Gerçekten Beni Duyuyor Musun?
Beni  Duyuyor Musun?
İÇİNDEKİLER Sunuş Bu Kitabı Okurken Ve Yazarken ANNE-BABALIK SANATI Çünkü Anneyim Anneler de İnsandır Bu Siirlerle Büyüdük Benim Annem Öyleydi Ben Annem Gibi Olmayacağım Biz Çağdas Anneyiz Alıntı Annelik Rolü Günümüzün Değisen Değerleri Toplumda Değisen Kadın ve Annenin Yeri Annelik / Babalık Sanatı Öğrenilebilir ÇOCUĞUNU KABUL EDEBİLMEK Beni Kabul Ediyor musun? Kendini Çocuğun Yerine Koyarak Değerlendirme Çocuk Aile Büyüğünden Farklı Duyup, Farklı Anlayıp, Farklı Düsünebilir Çocuğun Gelisme Süreci İçinde, Yasının İcabı Bazı Davranıslarda Bulunabileceğini Bilmek Çocuğunuzu Kabul Ediyor musunuz? OLUMSUZ DAVRANISLARA ENGEL OLMAK Hep Kabul mu Edeceğim? Ödül Ceza Olumsuz Davranıslara Cezasız Nasıl Engel Olabiliriz -İnsan İliskilerinde İnancım NASIL BİR DİSİPLİN? Disiplin Nedir? Disiplin Yalnız Çocuklar İçin Değildir Yasak ve Öğüt Yerine Örnek Disiplin ve Yasamın Tadı Evin Disiplin Kuralları Nerede Yazar? Önce Hayır, Sanunda Bıkıp Evet Her Disiplin Bana Uyar mı? Dıs Kontrollü Disiplin Fiziksel Disiplin Yöntemleri (Dayak) Dayak Neden Eğitime Yaramaz İç Kontrollü Disiplin Özdenetim Nasıl Elde Edilir Yaptırımdan Özdenetime -Eğer Hayatımı Bir Daha Yasasaydım ÇOCUKLAR NEDEN SÖZ DİNLEMEZ Yaplar ve Yapmalarla Yasamak Takdir ve Övgüde Dikkat Edilecek Noktalar -İyi Niyetle ÇOCUĞU DİNLEMEK Duymak mı? Dinlemek mi? Çocuğu Dinlerken Genellikle Gösterilen Tepkiler Veya Gerçek Dinlemeye Engeller Siz Birini Dinlerken Ne Gibi Tepkiler Kullanıyorsunuz? İyi Bir Dinleyici Olmanın Kosulları Katılımlı Dinleme Çocuğu Dinlemenin Yararları -Rahatı Kaçan Ağaç ANNE/BABANIN KIZGINLIĞINI DUYURMASI Sana Öyle Kızıyorum ki! Kızgınlık Nedir? Sen Zaten Hep Böylesin Ben Diliyle Konusmak Sen Dili Yerine Ben Diliyle Konusmak -Annelerin Genç Kaldığı Yer KARSILIKLI GÜVEN Çocuğun Güvenini Arttırmak EK 1, 3-6 Yaslardaki Çesitli Gelisme Asamaları EK 2- Evde Yapılabilecek Yaratıcı Oyun Faatiyetleri
200 syf.
Bu tarz kitapları okurken genelde dikkat ettiğim nokta anlatılan sorunun yanında çözüm de verilmesidir. Bu kitap tam da bunu yapmış. Çocuğu veya çocukları olan anne-baba bu kitabı mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Çocuklara disiplin nasıl öğretilir,ceza nasıl olmalı,iletişim dilini nasıl kullanmalı vb. Konularda bir başucu kitabı. Eğitim sadece istenmeyen davranışı öğretmek değil, çocuğun sosyal, duygusal ve kişilik yapısını göz önünde tutarak istenen davranışı öğrenmesini sağlamaktır diyerek okuyucuya yöntemler göstermektedir. İyi okumalar..
200 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitabı daha önce de okudum ama beni çok tatmin etmemişti açıkçası. Şunu yapın bunu yapmayın diye sıralanmış maddelerle doluydu. Sıkılıp zor bitirmiştim.
Leyla Navaro'nun bu kitabını gerçekten çok beğendim ve bir anne olarak faydalandığım ve yaşamıma uyarlamaya karar verdiğim birçok paragrafın altını çizdim. Çünkü her anne_babanın görevidir sağlıklı, mutlu ,başarılı, kendine güvenen çocuklar yetiştirmek.
Tüm anne_babalara yada adaylarına gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.
Kitapta Lorge Luis Borges'e ait bir şiir vardı ve çok anlamlıydı, paylaşıyorum ve incelememi bitiriyorum.
Keyifli okumalar..

ANLAR


Eger,yenıden başlayabilseydim yaşamaya,
İkincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz,sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadıgım kadar,
Çok az şeyi 
Ciddiyetle yapardım.
Temizlik sorun bile olmazdı asla.
Daha çok riske girerdim.
Seyahat ederdim daha fazla.
Daha çok güneş doguşu izler,
Daha çok dağa tırmanır,daha çok nehirde yüzerdim.
Görmedigim bir çok yere giderdim.
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.
Yeniden başlayabilseydim eger,yalnız mutlu anlarım olurdu.
Farkında mısınız bilmem. yaşam budur zaten.
Anlar,sadece anlar.Siz de anı yaşayın.
Hiçbir yere yanında su,şemsiye ve paraşüt almadan,
Gitmeyen insanlardandım ben.
Yeniden başlayabilseydim eger,hiçbir şey taşımazdım.
Eger yeniden başlayabilseydim,
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
Bilinmeyen yollar keşfeder,güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım,bir şansım olsaydı eger.
Ama işte 85'indeyim ve biliyorumn...
ÖLÜYORUM....
200 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuklarla iletişim konusunda herkese tavsiye ettiğim bir kitap. Tüm anne babaların başucu kitabı olmalı bence. Günlük hayatta uygulanabilecek güzel örnekler de var. Keyifli okumalar.
200 syf.
·Puan vermedi
Anne olanlara en faydalı hediye bu olsa gerek mutlaka alın okuyun sağlıklı, mutlu çoçuk için mutlu nesiller için.
200 syf.
·Beğendi·10/10
tüm öğretmen, ebeveyn ve çocuklarla iletişim halinde olan herkesin başucunda durması gereken mükemmel bir kitap.
Disiplin adı altında çocuklara aslında yaptırım uygulandığını, gerçek disiplinin düzenli bir yaşam sistemi olduğunu ve bunu çocuklara nasıl adapte etmemiz gerektiğini anlattığı bölümde yetişkinlerin ‘dediğimi yap, yaptığımı yapma’ felsefesiyle kendinde disipline edemediği şeyleri çocukları zorlamanın yanlışlığı, örnek olmanın önemi örneklerle çok güzel açıklanmıştı.
Kızmadan, bağırmadan, öğreterek ve yardım ederek, empati kurarak, çocuğun duygularını anlamaya ve özümsemeye çalışarak hareket etmenin hayati önemini anlıyorsunuz okurken.
Kitapta her konu bölümlere ayrılmış ve bölüm içlerine uygulamalar,sonlarına hatırlatmalar ve karşılaşabileceğiniz olayları karikatürize ederek görselleştirme eklenerek durumun daha net bir şekilde anlaşılması sağlanmış.
Bizim genelde verdiğimiz tepkiler ve aslında olması gerekenler gösterilmiş.
Önemli olanın kızgınlık, kırgınlık ve tedirginliği ifade etmemek değil ifade ederken yapıcı olmak, çocuğun özgüvenini ve benliğini incitmeden, kalıcı hasarlar bırakmadan kendini ifade etmenin önemi vurgulanmış.
Ne yaptığımız değil NASIL yaptığımız önemli!
Bu kitap benim için bir hazine
200 syf.
#okudumbitti
.
Her insanın değer verdiği şeyler vardır yaşantısında. Benim de en değer verdiğim iki husus Aile ve Çocuklar.. Her ikisi de toplumu oluşturan temel yapı taşlarıdır. Tıpki bir binanın temeli sağlam olursa dışarıdan gelecek etkenlere karşı o denli dirayetli olması gibi.
Kitapta daha çok çocuk yetiştirirken yaptığımız bir çok hatanın bir psikolog anne tarafından kaleme alınışını okuyacaksınız. Onun herşeyden önce bir anne olduğunu görüyorsunuz.
Yetişmiş bireyler olarak çocukların anlam dünyalarını algılamakta yetersiz kalırız. Bu aslında bize küçüklüğümüzden bu yana gerek toplumsal yapı, gerek sosyal çevre, gerekse aile fertleri tarafından bir meta gibi aktarılmasından kaynaklanıyor olabilir.
Birini sevmeniz için size benzemesi şart mı? Çocuğunuzun sizinle aynı duyguda, düşüncede olmaması onu daha az sevmenize mi sebep oluyor. Onlara sevginizi verebilirsiniz ama düşüncelerinizi asla. Çünkü onların kendi düşünceleri vardır.
Karanlıktan korkan bir çocuğa "Korkacak ne var" demeniz çocuk tarafından nasıl karşılanıyor hiç düşündünüz mü? Ona bu cümleyi kuruyorsunuz ama altında ne anlamlar barındırdığını, hangi duygulara yol açtığını biliyor musunuz? Bu cümleyle aslında şunu söylemeye çalışıyorsunuz " ben karanlıktan korkmam, o yüzden senin de korkmaman gerekiyor". Bu çocuğa kendi algılarını, duygularını, düşüncelerine inanmamasını onların yanlış olduğunu ve ebeveyninkileri kabul etmesi gerektiğini dikte etmektedir.
Çocuğa bir davranış kazandırılırken onun en yalın haliyle anlatılmasının önemini, sorunu olduğunda can kulağıyla dinlemenin kıymetini, yargılamadan eleştirmeden onun duugularını isimlendirerek çözümü kendisinin bulmasını sağlamanın çok faydalı olduğunu göreceksiniz. Kitap hali hazırda anne-baba olanların ve ileride ebeveyn olacak adayların alıp okumasının gerekliliğine inanıyorum. Bu kitap bana çok şey kazandırdı. Sizlerinde heybenize alacağı güzel anekdotlarla donatılmış.
Zevkli okumalar dilerim şimdiden...
200 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Çocukların neden söz dinlemediği, çocuğun kabul edilemez davranışlarına nasıl engel olabileceğimiz, nasıl bir disiplin uygulamak gerektiği gibi tam da anne babaların merak ettiği konular çok net bir şekilde, örneklerle anlatılmakta olup, uygulanabilir yöntemler sunulmaktadır.
İnteraktif bir kitap, arada konuyu daha da pekiştirebilmek için alıştırmalar, kendimizi keşfedebilmemiz için sorular bulunmaktadır. Anne babalara rehber olacak niteliktedir, öneririm.
Daha detaylı bir yorum okumak isterseniz: http://yenidogananne.blogspot.com.tr/...yor-musun-leyla.html
"Sorgulamak,bazı gerçekleri görmek,değiştirmek,rahatından vazgeçmek,kişisel ve toplumsal eksikleriyle,hatalarıyla yüzleşmek demektir...."Leyla Navaro
200 syf.
·Beğendi·8/10
Verdiği yönergeler çok iyi ve kullanılabilir. Hem aile de anne ve babanın okuyacağı hem de psikoloji, pdr ve çocuk gelişimi bölümün de okuyan kişilere tavsiye edebilirim.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten Beni Duyuyor musun? Kitabı tekrar okumak an büyük bir keyif vermekte. Başucu kitabı olmayı hak ediyor. Sadece çocuklar için mi tamda öyle değil, anne/baba olan ve çocukları kaç yaşında olursa olsun onlara yaklaşım tarzı ve onlarla kurulan iletişimin kalitesi üzerinde durmakta.
Çocuklarınıza duygularınızı aktarırken neden bu duyguya sahip olduğunuzu onlara da anlatın ki neden sonuç ilişkisi kurabilsin. Düzeltmeler ve ikazlar davranışa dönük olmalı çocuğun kişiliğine değil.
Ve en önemli hususlardan biride 'empati' yapın der yazar.
Çocuklarınızı takdir ve teşvik edin.
Kitapda yakaladığım bir diğer ayrıntı tam da ülkemin kadınlarını bire bir anlatması, sanki bizi daha çok buldum bu kitapta.
Bu defa okurken kitaptan da küçük küçük notlar araya sıkıştıracağım. Kitabın ilk sayfası olan "en önsöz" çocuklardaki soru sorma heyecenlarının ve merakının ne kadar önemli olduğu üzerinde durmakta. Ne diyor yazar: " Sorular düşünce gücüdür, diriliktir, meraktır, cevap alındığı için devam ediyordur; bunlar anne/babayla, öğretmenle iletişimdir.
200 syf.
·Puan vermedi
Çocukla iletişim konusunda ders alan bi öğrenci olarak kitabı çok başarılı bulduğumu ifade etmeliyim. Kitapta "Ebeveyn çocuk ilişkilerinin nasıl olması, o ilişkiyi daha verimli kılar ?" sorusuna çok güzel örneklerle cevap verilmiş. Çocuklara neler yapılması nasıl davranılması gerektiğinden bahsedilmiş ve bence gerçekten çok yapıcı bir kitap. Ve herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Ben diliyle konuşmak, kişinin sadece kendinden konuşması veya kendini övmesi, öne sürmesi demek değildir. Ben dili, kişinin o anda, karşılaştığı durum veya davranış karşısında, kişisel tepkisini duygu ve düşüncelerle açıklayan ifade tarzıdır, yanı duygu ve düşüncelerimizi içtenlikle ifade eden sözcüklerdir.
Tanrım, bana
Değiştiremiyeceğim şeyleri kabul etmek için SÜKUNET
Değiştirebileceklerimi değiştirmek için CESARET
İkisini birbirinden ayırdedebilmek için de AKIL ver

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beni Duyuyor Musun?
Baskı tarihi:
1988
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
303145288
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ya - Pa Yayınları
Baskılar:
Gerçekten Beni Duyuyor Musun?
Beni  Duyuyor Musun?
İÇİNDEKİLER Sunuş Bu Kitabı Okurken Ve Yazarken ANNE-BABALIK SANATI Çünkü Anneyim Anneler de İnsandır Bu Siirlerle Büyüdük Benim Annem Öyleydi Ben Annem Gibi Olmayacağım Biz Çağdas Anneyiz Alıntı Annelik Rolü Günümüzün Değisen Değerleri Toplumda Değisen Kadın ve Annenin Yeri Annelik / Babalık Sanatı Öğrenilebilir ÇOCUĞUNU KABUL EDEBİLMEK Beni Kabul Ediyor musun? Kendini Çocuğun Yerine Koyarak Değerlendirme Çocuk Aile Büyüğünden Farklı Duyup, Farklı Anlayıp, Farklı Düsünebilir Çocuğun Gelisme Süreci İçinde, Yasının İcabı Bazı Davranıslarda Bulunabileceğini Bilmek Çocuğunuzu Kabul Ediyor musunuz? OLUMSUZ DAVRANISLARA ENGEL OLMAK Hep Kabul mu Edeceğim? Ödül Ceza Olumsuz Davranıslara Cezasız Nasıl Engel Olabiliriz -İnsan İliskilerinde İnancım NASIL BİR DİSİPLİN? Disiplin Nedir? Disiplin Yalnız Çocuklar İçin Değildir Yasak ve Öğüt Yerine Örnek Disiplin ve Yasamın Tadı Evin Disiplin Kuralları Nerede Yazar? Önce Hayır, Sanunda Bıkıp Evet Her Disiplin Bana Uyar mı? Dıs Kontrollü Disiplin Fiziksel Disiplin Yöntemleri (Dayak) Dayak Neden Eğitime Yaramaz İç Kontrollü Disiplin Özdenetim Nasıl Elde Edilir Yaptırımdan Özdenetime -Eğer Hayatımı Bir Daha Yasasaydım ÇOCUKLAR NEDEN SÖZ DİNLEMEZ Yaplar ve Yapmalarla Yasamak Takdir ve Övgüde Dikkat Edilecek Noktalar -İyi Niyetle ÇOCUĞU DİNLEMEK Duymak mı? Dinlemek mi? Çocuğu Dinlerken Genellikle Gösterilen Tepkiler Veya Gerçek Dinlemeye Engeller Siz Birini Dinlerken Ne Gibi Tepkiler Kullanıyorsunuz? İyi Bir Dinleyici Olmanın Kosulları Katılımlı Dinleme Çocuğu Dinlemenin Yararları -Rahatı Kaçan Ağaç ANNE/BABANIN KIZGINLIĞINI DUYURMASI Sana Öyle Kızıyorum ki! Kızgınlık Nedir? Sen Zaten Hep Böylesin Ben Diliyle Konusmak Sen Dili Yerine Ben Diliyle Konusmak -Annelerin Genç Kaldığı Yer KARSILIKLI GÜVEN Çocuğun Güvenini Arttırmak EK 1, 3-6 Yaslardaki Çesitli Gelisme Asamaları EK 2- Evde Yapılabilecek Yaratıcı Oyun Faatiyetleri

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0