Benim De Söyleyeceklerim Var!

8,4/10  (54 Oy) · 
134 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.344 gösterim
Umut Sarıkaya, çizerliğiyle olduğu kadar yazarlığıyla da anlatıyor kendini. Öykü ya da anı, ne derseniz deyin, bu kitaptaki metinler genç ve sıcak. "Benim de Söyleyeceklerim Var!" yazarın dergideki ve evdeki hayatından ya da çizer arkadaşları Ersin Karabulut, Metin Üstündağ, Bahadır Baruter arasında geçen olaylardan kesitler sunuyor okuyucuya. Sıradan ve bir o kadar da komik olan hikâyeler bunlar. Hayatın alışılagelmiş ayrıntıları, günlük diyalogları Sarıkaya’nın kaleminde başka bir anlam ve şekil kazanıyor. Espriler birbirini kovalıyor, kahkahalar yüksek sesle atılıyor. İçten ve doğal bir dil kitabın tamamına hâkim oluyor. "Benim de Söyleyeceklerim Var!" günümüz yaşantısının bir uzantısı sanki. Monotonluktan uzak bir uzantı… Eğlenceli, neşeli ve farklı… Gelin onların hayatına katılalım, renklerin tadını çıkaralım!..
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9786054173105
 • Yayınevi:
  Mürekkep Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Alihan Altın 
30 Haz 22:52 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uykusuz dergisindeki köşe yazılarının toplamı olan bir kitap. Samimi tarzıyla çok komik kısa hikayeler barındırıyor, zaten karikatürlerini takip ediyorsanız bu üslubu da seveceksiniz.

M.Y. 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Umut Sarıkaya'nın espri tarzından ve karikatürlerinden hoşlanıyorsanız kesinlikle okuyun. Kitabı okurken ciddi ciddi gülüyorsunuz. Hani öyle tebessüm falan değil baya kahkaha atıyorsunuz. Umut Sarıkaya'nın hayatından yaptığı tespitler, anılar ve birkaç mektuptan oluşan bir kitap. Ha tabii ki hayatından tespit, anı deyince gerçekçi bir şey beklemeyin. Gayet komik, eğlenceli bir kurgu. Gülmeye ihtiyacım olan bir zamanda ilaç gibi geldi.

Hasan Suphi 
12 Haz 13:27 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

"Yazarlar ve Kütüphaneleri" videosunda Hakan Bıçakçı okurlara kitap tavsiyesi olarak 3 kitap önerir: "Benim de Söyleceklerim Var 1", "Benim de Söyleceklerim Var 2" ve "Benim de Söyleceklerim Var 3" :)

Gerçekten de sadece mizah ile anılmasına rağmen Umut Sarıkaya'nın hem ciddi bir edebi ve felsefi birikimi hem de ustalıklı bir yazım tarzı vardır. Benim gözlemlediğim kadarıyla ilkin meselelere oldukça ciddi biçimde ve derin bir temelden dalıyor ancak metinde biraz ilerleyince "Sivaslı Umut" yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor ve mizah işte orada başlıyor. Okumayan ve ön yargısı olan arkadaşlara kesinlikle öneriyorum, çok şey kaçırıyorsunuz.

Busrabayr 
19 Nis 10:45 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kafanızı boşaltmak ve ağır kitapların verdiği doluluktan arınmak istediğiniz de ve toplu taşıma da, yolcuklarda okuyabileceğiniz eğlenceli bir kitap.

ilker Görkem 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uykusuz'da yayımlanan yazıların derlenmiş hali. Bazı öyküler gerçekten çok komik. Hiç sıkılmadan okumuştum. Şimdilerde "Naber" dergisinde okuyoruz kendisini. Adam neye nasıl kızdıysa tek başına 60 sayfa dergi çıkarıyor.

emembi 
29 May 10:54 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

kitap ara vererek okumak gerek diye düşünüyorum. çünlü belirli bir süre sonra bazı hikayeler kendini tekrarlıyor ve sıkıcı hale geliyor. ama içinde çok da komik hikayeler var elbette.

Şeyma Öztürk 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Günlük hayatta yaşanan anlamsız olayları bel altına vurarak anlatmaktan başka birşey ifade etmedi bu kitap benim için. İçerisinde fazlaca küfür mevcut ve komik hiçbir yanı yok. Ilk 30 sayfadan sonra okuyucuyu sıkıyor. Zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız tavsiye etmiyorum.

Zeynep 
13 Ağu 19:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa anılardan oluşuyor, bol bol Umut Sarıkaya tespitleri ve mizahı içeriyor. Yolculukluklarda, plajda vs. kitap okumayı seviyorsanız okuyabileceğiniz eğlenceli bir kitap.

Kitaptan 30 Alıntı

O an anladım ki o bir cnbc-e, ben ise flash tv'ydim. O "Ustalara Saygı Kuşağı" ben "Türkü Bacı" programıydım. O anda ilişkiyi kafamda bitirip, çökeleğimi bulgurumu alıp eve geldim.

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
Faikcan 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatım boyunca kendimi bir yazar, bir şarkıcı, bir düşünür, ne bileyim bir sanatçıyla özdeşleştirmek istedim. Kendisini her televizyonda gördüğümde, eserleriyle her karşılaştığımda "Hah ! Tam benim kafamdan birisi... Hah ! Aynı benim gibi birisi..." diyebileceğim birisiyle karşılaşmak istedim. Ama kısmet değilmiş, böyle birisi şimdiye kadar karşıma çıkmadı. Aslında yalan söyledim. Hiçbir zaman kendimi özdeşleştireceğim birisini aramadım. O zaten her zaman yanı başımdaydı. Ama ne yazık ki bu durumdan çok fazla utanıyordum. Bir süre ona uğramamaya, yanına yaklaşmamaya, ondan kaçmaya çalıştım ama olmadı. En sonunda gerçeği kabul etmeye karar verdim. Ben diğer insanlar gibi yaşamımı, hayata bakış açımı Jim Morisson, John Lennon ya da Dostoyevski'yle özdeşleştirmiyor, kendimi onlar gibi göremiyordum. Ben ne yazık ki köşedeki sokaktaki, BİM marketiydim.

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
Faikcan 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne zaman hayata karşı umudumu kesip, kendime kıymaya çalışsam hemen teybe Bulutsuzluk Özlemi’nin ”Yaşamaya Mecbursun” kasedini koyup hayata dönerim ben. Her seferinde ”Doğru diyo lan yaşamalıyım” diyerek vazgeçerim bu deliliğimden. Böyle böyle kasedin çıktığı 1996 yılından beri hayvan gibi yaşıyorum. Sen de yaşa! Pişman olmayacaksın. Tıs tıs diye nefes almak çok güzel. Yumruğunu sıkıp ”Hmm demek kalbim bu kadarmış” demek çok güzel."

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya (Sayfa 46)Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya (Sayfa 46)
Faikcan 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gözlüklerini artık takmıyor musun?" diye sordu bana. Dışarıya bakarak "Hayır" dedim. "E görebiliyor musun peki böyle?" diye arsız gibi sordu. "Yeterince çirkinlik gördüm, bundan sonra görmesem de olur. Hem ben bazıları gibi mutluluğu uzaklarda aramıyorum, yakınımdakiler yetiyor bana"

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
onur karşı 
24 Nis 01:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben takımdan ayrı düz koşu yapa yapa bi süre sonra birey oldum. İçime kapanıp bi süre hayatımı sorguladım o koşularda. Kimdi bu insanlar? Ne arıyordum bunların içinde? İşte bu ve bu soruların cevabını kendi içimde aradım ve bir düz koşu esnasında bularak rotamı saha içinden ayırıp eve doğru koştum. Kimse de ardımdan bir dur bile demedi. Ve o günden sonra futbol hayatıma mutlu bir seyirci olarak devam ettim. Kendimi daha yararlı şeyler olan kitaplara, kâğıt kaleme verdim.

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya (Sayfa 12)Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya (Sayfa 12)
Faikcan 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben ne kadar kurtulmaya çalışsam da, ne kadar aradığım huzuru yalnızlıkta bulduğumu anlatsam da birileri mutlaka benden bir şeyler bekliyor, bir şeyler istiyor ya da istemeye yelteniyordu."

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
Faikcan 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

‎” 'Kağıt mendiller…' diyerek cebimden bi tomar çıkardım ve sevdiceğime gösterdim. İşte bize dayatılan hayat da tıpkı bunlara benziyor. Kullan, işini görsün ve at, unut onu, sonra yenisini alırsın. Bireyin topluma yabancılaşmasının ilk adımı olan tüketim toplumunu çok güzel özetliyor bu mendiller. Ben var ya, bu tüketim toplumu hadisesinin orta yerine sıçayım sevgilim. Dev şirketler insanları sürekli tüketime sevk ediyor. Ve bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. İnsanlar yiye yiye dana gibi götlerle gezer oldu. Ha şişmanladın mı? Kolay, aynı firma sana light ürünler sunar. Markaları da insanlaştırdı pezevenkler. Daha doğrusu insanlaştırmadılar da bize öyle sundular. Korur, baştan çıkarır, yolda bırakmaz, güven verir, kıskandırır. Sanki ürün değil bizim mahalledeki Sebahattin abi, öyle mükemmel bir insan evladı sanki.”

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
Faikcan 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin matematiğe veda ettiği bir an vardır. Kiminin ilk x'i, y'i gördüğünde, kiminin ilk karekökü gördüğünde beti benzi atar.Kimi de limit ve türevle karşılaştığında “Sanırım bu iş buraya kadar” diye içinden geçirir. O olmayan, “işe yaramayan” kavramları zihninde zaten zar zor bi yere oturtabilmişken, şimdi de onlara yeni kavramlar eklenmiştir.
Matematikten anlamadığınızı kemiklerinize kadar hissedersiniz. Hocanın anlattığı fog(x)’lere, Z’lere, cot(x)’lere büyük bir ciddiyetle bakarken beyninizin içinde tridi efekti ile yapılmış bir bebek neşeyle dans ediyordur. Anlatılanların kafanızın içinde hiçbir karşılığı yoktur, resmen bi bok anlamıyorsunuzdur.

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
Faikcan 
27 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen Efe'nin arkadaşısın dimi?" dedi. Başımı sallayarak onayladım. "Efe anlatmıştır biz ayrıldık onla" dedi. "Vay be ben evde oturup kalemle mandalina liflerini tırnaklarımdan sökerken insanlar neler yaşamış" diye içimden geçirdim ve acı acı gülümsedim. "Efe'yi dedem de sever, yakışıklı, zengin çocuk, beni sevsene" demek istedim, diyemedim.

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
Faikcan 
04 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşık olduğum zaman çok güzel kızlara aşık olurum. "Niye aşık oldun", "çünkü çok güzel" işte bu kadar basit.

Benim De Söyleyeceklerim Var!, Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var!, Umut Sarıkaya
3 /