Adı:
Benim Gözümden Dünya
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
115
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051060606
Orijinal adı:
The World As I See It
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Benim Gözümden Dünya'da, Albert Einstein'ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar...Benim Gözümden Dünya, bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. Einstein insanlığa, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. "İyi ve Kötü", "Din ve Bilim", "Aktif Pasifizm", "Hıristiyanlık ve Yahudilik" , "Azınlıklar" ve "Bir Arap'a Mektup" gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya, işte bu inançların savunması niteliğindedir.

"İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir."
-Albert Einstein-
115 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitap alamayan çocuklara kitaplar hediye edeceğim Youtube kanalımda, kitaplardaki alıntılar hakkında videolar hazırlıyorum. Destek olmak isterseniz abone olabilirsiniz: http://bit.ly/alintilarlayasiyorum

Einstein'ın ne de güzel gözü varmış dedirtti. Böyle bir dehanın kendi yazdığı sözlerini okuyabilmek güzel bir şanstı kendi adıma.

Savaşı hiç ama hiç sevmemesi ve anlamsız bulması, askeri eğitimin insanlar üzerindeki kritik psikolojik etkileri ve içerdiği insan hakları ihlalleri hakkında düşünceleri, sanatçıların ve fikir adamlarının insanlığa dair duygulardan çok milliyetçi duygularla hareket ettiğini düşünmesi ve çağdaş sorunlara yenilikçi öneriler gibi bazı düşüncelerimiz paralellik taşıyor kendisiyle.

Silahsızlanma, yeni nesillerden duyduğu umut, akademilerle yaptığı çeşitli mektuplaşmalar, siyonist düşünce hakkındaki görüşleri, uluslararası bir barış kurma amacıyla kafasında tasarladığı uluslararası bir mahkeme gibi düşünceleri açısından kitap kendisini tanımak adına kısa bir otobiyografi özelliğini taşıyor. Her ne kadar meslek ve kişilik olarak benzemeseler de kitabın ilk kısımlarından ve iğneleyici yazım üslubundan dolayı kendisini Müjdat Gezen'in kitaplarında kullandığı üsluba çok benzettim.
115 syf.
·Beğendi·9/10
Pasifist bir bilim adamı olan Albert Einstein'ın felsefi ve siyasi düşünceleri bu kitapta toplanmış..Özellikle benim gözümden dünya, politika ve pasifizm bölümlerinde etkileyici düşünceleri var..
115 syf.
·2 günde·7/10
Einstein'ın fizik dışında ki konularda neler düşündüğünü, hangi fikirlere sahip olduğunu hep merak etmişimdir,bu açıdan önemli bir eser.
Kitap dört bölümden oluşuyor: Benim Gözümden Dünya, Politika ve Pasifizm, Almanya 1933 ve Yahudiler.
Doğrudan bir anlatım mevcut genel anlamıyla keyif alarak okudum.
Kitapta ortaya çıkan Einstein, '' Antimilitarist, eğitim odaklı, panteist ve sosyalist.''
Fakat öte yandan Filistin konusuna yaklaşımı biraz kendisiyle çelişmesine neden oluyor gibi hissettim,Milliyetçi bir yaklaşım söz konusu.
''Filistin için yapılan her şey, tüm Yahudi halkının refahı ve onuru için yapılmıştır.'' diyor.Militarizm ve Savaş hakkında neredeyse hakarete varan cümleler kurmuş birisinin daha sonrasında bu noktaya gelebilmesi şaşırttı beni açıkçası :)
115 syf.
·2 günde·6/10
Kitabı oxuyub bitirdikdən sonra, dedim ki, əcaba mən də dünyanı öz gözümdən yazsam, nə etsəm?
Daha doğrusu, bunu mənə dedirdən kitabın ilhamverici gücü oldu. Yaşadığımız dünyaya min ildə bir gələn Eynşteyn kimi dahinin insanlara bəxş etdiyi elmi töhfələrdən başqa, həm də hikmətli nəsihətləri, qəlbə təsir edən səmimi etirafları, pozitivliyi, şübhələri, əminlikləri, sevgisi, arzusu, barışa olan tutqusu, nəhayət, təəccübləndirən o saf uşaq təbiəti ilhamverici olmaya bilməz.
Doğrudur, bəzi məqamlarda üzüldüyüm sətirləri də oxudum. Dini inanc barədə tərəddüddə qalması, gah nala, gah mıxa vurması, kosmik ruh anlayışına çatıb, orda dayanmasına heyrətləndim. Bir şeydə haqlıdır: "Dinsiz elm kor, elmsiz din isə topaldır". Bu yerdə Yuval Hararinin dinin və elmin bir-birinə lazım olması haqqında yazdığı abzasları xatırladım (Homo Deus).
Bundan əlavə yəhudi məsələsinə hədsiz emosional yanaşması da nəzərimdən qaçmadı. Ancaq bütövlükdə Eynşteynin bütün insanlığı barışa, tərəqqiyə, daima təhsil almaq, dünyamızdakı sirləri öyrənmək, dünyagörüşümüzü artırmağa səsləməsi dahinin sülh dolu bir dünya arzulamasından xəbər verir.
Ən maraqlı məqamlardan birini qeyd edim. Mətn o qədər sadə dildə yazılıb ki, sanki yaxın bir dostunla söhbət edirmişəm kimi təəssürat yaratdı məndə. Deyəsən, dahinin belə bir fikri vardı: "Bir suala cavabı sadə dildə izah edə bilmirsənsə, o məsələni tam anlamamısan demək".
Eynşteynə görə hər kəs dahi olmağa qadir gücə sahibdir. Sadəcə, "Dahiliyin 10′da 1′i qabiliyyət 10′da 9′u da çalışmaqdır", "Dahiliyim çox ağıllı olduğuma görə yox, sadəcə problemlərin həllinə çox vaxt sərf etməyimdədir".
Bizlərə də bu cür əzmkar dahilərdən gücümüzün yetdiyi qədər öyrənmək və həyata tətbiq etmək düşər.
@mumogluceylan
115 syf.
"Üstelik haklı olarak uluslararası düzen için en büyük engelin kulağa hoş gelen, ancak kötüye kullanılan vatanseverlik adıyla kışkırtılmış korkunç bir milliyetçilik ruhu olduğunu söyleyeceklerdir." dedikten ve silahsızlanma konusundaki ısrarlı çabalarından bahsettikten sonra 'Muhteşem' yahudi halkının sözde onurlu mücadelesini yere göge sıgdıramayarak çelişkiler içinde çelişki barındıran bir kitap.
115 syf.
·5 günde·9/10
Albert amca fizik konusundaki çalışmalarından dolayı değer verdiğim bir isim ve bu değeri Dünya'ya bakışı ve sosyal çalışmalarıyla bir kat daha arttı(Sadece bir konuda gerçeği görememesi hafif hayal kırıklığına uğrattı ama diğer konulardaki görüşü bu hatasını telafi ettiriyor.). Albert amca'nın gözünden bir kez olsun bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.
115 syf.
Parlaq zəka Eynşteynin həyata dair fəlsəfi və siyasi baxışlarının toplandığı bir kitab oxumaq çox maraqlı və faydalı oldu.Dahi fizikin xarakterinin də nə qədər mükəmməl olduğunu bilmiş oldum.
115 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Albert Einstein'in kisisel felsefi ve siyasi goruslerini belirttigi , Einstein'i cok farkli bir pencereden taniyacaginiz politik temelli bir kitap. Meraklılarına tavsıye ederım.
115 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Seçme şansım olduğu sürece yalnızca politik özgürlük hoşgörü ve yasa önünde eşitliğin kural olarak kabul edildigi bir ülkede yaşamayı tercih ederim...
115 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bir bilim insanı olan Einstein'in bir çok konuda düşüncelerini ve tavsiyelerini okuyoruz. Açıkçası beklediğim gibi degildi. Tarafsız olmasını isterdim yahudi halkıyla ilgili görüsleri filistin halkına değinmemesi yapılan zulümlelerden bahsetmeyişi dikkat çekici ve üzücüydü. Bir kaç yerdede çelişkiler vardı. İlginçti.
115 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Einstein 'nın fizik alanı dışındaki ilgilendiği Dünya ve insan görüşleri bu kitapta toplanmış.Her ne kadar kendisine hayran olsam da,Filistin halkının sömürülmesine karşı değilde,milliyetçi bir yaklaşımla destek olması,beni gerçekten üzdü.Her ne olursa olsun,sömürülen insanların haklarını da savunması gerekirdi.Milliyetçi bir yaklaşım,bir Dünya dehasına kesinlikle yakışmaz.Kendisini her zaman okumaya devam edeceğim.Sizde meraklısıysanız okumanız önerilir.
İyi okumalar..
115 syf.
Benim gözümden dünya. .. Hepimizin 'çok iyi bildiği' Einstein amca. .  Bilim demek gerçek demek.  Gerçek demek acı da olsa en güzel demek.  Einstein amcamız bu eserini tamamen bilimsel olarak ele almaya çalışmış.  En net ifadeler.  Gerçeğe uygun şekilde.  Ve anlatımı da baya basit aslına bakacak olursak.  Herkesin anlayabileceği şekilde yaşamında edinmiş olduğu düşünceleri bize bir güzel aktarmaya çalışmış.  Eserde neyi ele almamış ki? Hayatın anlamı,özgürlük,iyi ve kötü gibi ahlak felsefesinin konuları, uluslararası işbirliği ve oluşumlar,eğitim,bilim,yönetim doktrinleri, pasifizm,militarizm,kadınlar,savaşlar,kültür,dinler,toplumlar vs vs.  Çok şey hakkında baya güzel şeyler yazmış doğrusu.  Lakin ben Einstein amcadan ziyade yazılanları beğeniyorum.  Çok beğendim hatta. 
 
 Einstein'in kitabın muhtevasına uygun bir karakter olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.  Kitaba yansıtmış olduğu söylemler kendisini yansıtmıyor kanaatimce.  Tamam o yazmış belki kabul ediyorum ama yanlış yönlendirme yapıp kendisini iyi göstermeye çabalama anlayışı olmuş desek yeridir.  Einstein çok zeki ve politik bir kişiliğe sahipti.  Bilim için yaptıkları ortada ki bu yaptıklarından ötürü kendisine ve zekasına olan saygım sonsuz.  Peki bilimi ne için kullandı.  En iyi bilim esas itibariyle amaç olan bilimdir.  Pek tabii araç olarak ta kullanılabilir ki gerekli hatta bazı yerlerde. Teknoloji vs vs.  Ve önemli olan başka bir argüman da kimin için bilim.  Bilim için mi bilim, herkes için mi bilim yoksa belli bir zümre için mi bilim.  Einstein amcanın Japon çocuklara söylediği cümleyi onunla konuşmak isterdim doğrusu. Ama malesef işte. 

  Okuyun ve okutun.  Esenlikle.  İyi okumalar
Konumu başka faktörlere ya da ayrıcalıklı bir sınıfa bağlı olan lider ya da yönetici ise bu konumu sağlamlaştırmak için dini fonksiyonları seküler otoritesiyle birleştirir veya siyasi yöneticilerin ve papaz kastının çıkarları doğrultusunda hareket eder.
Albert Einstein
Sayfa 40 - Alfa Yayınları
Devletin en önemli görevinin bireyi korumak ve ona yaratıcı kişiliğini geliştirme fırsatı vermek olduğunu düşünüyorum.
İnsanlar korku, ceza ve ölümden sonra ödüllendirileceği umuduyla kendini kısıtlamak zorundaysa, kesinlikle oldukça zavallı bir yolda ilerliyordur.
Çünkü bu başarısızlığın nedeni yalnızca ihtiraslı ve ahlaksız politikacıların entrikaları değil, ülke halklarının duyarsızlığı ve miskinliğidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benim Gözümden Dünya
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
115
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051060606
Orijinal adı:
The World As I See It
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Benim Gözümden Dünya'da, Albert Einstein'ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar...Benim Gözümden Dünya, bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. Einstein insanlığa, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. "İyi ve Kötü", "Din ve Bilim", "Aktif Pasifizm", "Hıristiyanlık ve Yahudilik" , "Azınlıklar" ve "Bir Arap'a Mektup" gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya, işte bu inançların savunması niteliğindedir.

"İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir."
-Albert Einstein-

Kitabı okuyanlar 312 okur

  • Melda
  • Dilara Hanbarcı
  • Kitap ve Kedi
  • Adem Kencü
  • Emre özkasap
  • Hakan Uzun
  • Ali Berke Şimşek
  • Ceylan
  • Tugay Kocayiyit
  • Yiğit

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.6
Erkek
%59.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.5 (18)
9
%13.8 (15)
8
%31.2 (34)
7
%22 (24)
6
%11 (12)
5
%2.8 (3)
4
%0.9 (1)
3
%0.9 (1)
2
%0.9 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları