Adı:
Benim Hayatım
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052006146
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müptela Yayınları
Geçmişi, nedenini hatırlayamadığı bir kimsesizlikle şekillenen Ömer, yıllarca uzaklaştırıldığı eve çağırıldığında kendini nikâh masasında bulur. Ama genç adamın ne burada kalmaya ne de çocuk yaştaki karısıyla evliliğe devam etmeye niyeti vardır.

Balım, annesinin ölümünden sonra kendini zorla, hiç tanımadığı bir adamla evlendirilirken bulur. Genç kız, bundan sonra onu kolay bir hayatın beklemediğini biliyordur. Tıpkı onu bu konakta, daha bir günlük evliyken bırakıp giden kocasını kolay kolay affetmeyeceğini bildiği gibi.

Hiç beklemedikleri anda yolları kesişen bu iki yabancı, birbirlerinin hayatına mucizeleri konuk edeceklerinden habersiz, hayatın onlar için planladıklarını yaşayacaklardır. Ömer ve ailesi, Balım’ın hayatlarına dâhil olmasıyla geçmişleriyle yüzleşip yeniden aile olmaya çalışırken, Balım da onlarla bir aile olmayı öğrenecek.

Benim Hayatım, yaşanmamış yılların sevgiyle telafisinin hikâyesi.

“Ömer kapıda dikilen kıza öylece bakakalmıştı, ilk başta onu tanımamıştı bile ama sonra onun Balım olduğunu anladı. Bunun için kızın gözlerine bakması yetmişti. O bal rengi gözler aklından hiç çıkmamıştı. Ama bu kız nasıl o olabilirdi? Yolda görse tanımazdı. Kendine güvenen o duruşu ne zaman kazanmıştı? Üstelik ne zaman bu kadar güzelleşmişti?”
584 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine her kitabını okuduğum büyük bir keyif ve muhteşem okuma huzuru ile çok sevdiğim yazarcım Aysegül Çiçekoglu 'nun harika bir kitabını daha okuyup bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her karakterine büründürdüğü özelliklerin hakkını vererek okuyucusuna yansıtan nadir yazarlardan bence. Zoraki bir evlilik konusu ile başlangıç yapılan kitap ilk başta klişe gibi gelebilir. Ancak olay akışı ve kurgusu öyle ilginç ve merak uyandıracak şekilde ilerliyor ki, okudukça kitabı elimden bırakmak istemedim doğrusu. Tabi ki benim favori konularım ailenin önemi, dürüstlük, sevgi ve güven olduğu için, bu kitabı da fazlasıyla bana hitap ettiğini düşünerek ve hissederek büyük bir beğeni ile okudum.
584 syf.
·2 günde·9/10
Kurgusuna hayran olduğum, kalbimi sızlatan bir Ayşegül Çiçekoğlu kitabı. Elimden bırakamadım. Bitmesi hiç istemedim.
Balım'ın annesine verdiği sözü yerine getirme çabası, babasının yaptıkları ve konakta yaşadığı onca olaya rağmen umudunu kaybetmemesi dimdik ayakta durması, Ömer'in yalnızlığı, Cavidan'ın yaşadıkları hüzünlendirdi beni. Hasan'ın yaşananları görmemesi ve başta Osman olmak üzere hepsine sinir olmamak elde değil. En çok Faruk'u sevdi. Durumuna rağmen içlerinde en akılları bence oydu. Bu arada Umut'u çok merak ediyorum. Umarım onun hikayesini de okuruz.
Kitapta çoğu kadın ezilen olmasına rağmen Balım'ın güçlü olması, azimli kadınların neler yapabileceğini görüyoruz.
Ailenin ve sevginin önemini bir kez daha vurguluyor yazar bu kitabıyla. Ayrıca insan gerçekten inanabileceği, güven duyabileceği, başını omzuna koyabileceği, sırtını dayayabileceğini birilerini arıyor. Birde sevginin ve azmin yapamayacağı, çözemyeceği birşey yok.
Ayşegül Çiçekoğlu yine bütün duyguları yaşattı bana. Gözlerimin dolu dolu olduğu, çoğunlukla sinirlendiğim, gülümsediğim, acıyı hissettiğim bir kitap oldu.
Mutlaka okumalısınız.
584 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
#okudumbitti
#kitapyorum
#ayşegülçiçekoğlu
#benimhayatım
Kitap sayısı:581
4 kardeşi olan annesini genç yaşta kaybetmiş babası tarafından 17 yaşında para karşılığı satılmış bir Balım.
9 yaşında babasının evden uzaklaştırdığı yurtlarda büyüyen ama nedenini bilmeyen ailesinin düşman olduğu Ömer.
Ömer babasının acil çağırması nedeniyle memlekete gelir. Ona bir tuzak hazırlandığının farkında değildir. O annesine yada kardeşine bir şey olduğunu düşünüp gelir.
Ömer'e hazırlanan tuzak nedir?
Balım babası tarafından hiç tanımadığı insanlara satılır. Kocası olacak kişiyi hiç tanımıyordur. Onun tek isteği annesine verdiği sözü tutup okuyup kardeşlerine sahip çıkmaktır.
Balım hayallerine kavuşacak mı?
Kardeşinin yaptığı kötülüklerin farkında olmayan Hasan bey Balım'ın hareketlerini takibe alır. Onun farklı bir kız olduğunu anlar ondan yardım ister.
Balım herşeyin farkına varacak ailenin sihirli değneği olacaktır.
Okurken onlarla yaşadığımı hissettim. Yeri geldi gözlerim doldu olanlara yeri geldi gözlerimin içi güldü mutlu oldum. Çok güzel bir yolculuktu. Çıkarmadığım ders; hiç kimse yaşattığını yaşamadan ölmezmiş oldu.
Yüreğinize sağlık Ayşegül Çiçekoğlu hocam yine hayran bıraktınız beni..
584 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ayşegül Çiçekoğlu'nun son zamanlarda ki hayranlarından biriyim. Ama bu kitabı diğer romanları kadar beğenmedim. Malesef... kitabın romantikten çok dram olmasından kaynaklanabilir bu görüşüm belki..
Kitabın konusuna gelince; Balım annesini kaybetmiş ve babası tarafından okuldan alınarak bir konağa para karşılığında gelin olarak satılmıştır. Ömer yıllarca ailesi tarafından evinden uzaklarda tutulmuş bir genç adamdır. O da istemediği bir evliliğe zorlanmıştır . Bu iki insanın hayatı bir nikah masasında kesişse de nikahtan sonra yolları ayrılmıştır. Ömer nikahın sabahında çekip gider. Balım'ı o konakta zor günler bekler... Ömer eski hayatına geri döner. Aklına Balım arada sırada gelse de yengesine gönderdiği para ile vicdanını rahatlattığını zanneder.
Balım artık bu konağa dayanamaz ve Ömer'in babası ile konuşur. Üniversite sınavına girer ve İstanbul da Hukuk bölümünü kazanır. Ayrıca Balım Ömer'in annesine verilen ilaçların Ona iyi gelmediğini fark eder. Ve kadının ilaçlarını keser. Sonra da Osman beye yani Ömer'in babasına anlatır. Osman bey Balım'ı, eşini ve özürlü oğlunu da alır. İstanbul'a yerleşirler. Yerleştikten 1 yıl sonra Ömer annesini ve babasının İstanbul da olduğunu öğrenince annesini görmeye gider ve Balım ile Ömer karşılaşır. Ömer şok olur. Bu kız O kız olamaz 3 yıl önce evlendiği kız gibi değildir Balım çok değişmiştir. Ama Balım Ömer'den nefret eder. Onu düğünün sabahında o konakta bıraktığı için... Bakalım Ömer Balım'ın kalbini kazanabilecek mi? Ve bu arada aile deki sırlar da ortaya çıkar. Çok dram var çok...
584 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarın yazdığı tüm kitapları hemen hemen okudum ve kalemini çok sevdim. Ama açıkçası içlerinde en çok beğendiğim “Benim Hayatım” kitabı oldu. Balım ile Ömer’in hikayesi; babasının Balımı Ömer’in ailesine satmasıyla başlıyor. Balımın aylarca orada sözlü, fiziki şiddete maruz kalmasına kalbindeki iyiliğini çevresindekilere bulaştırıp sonunda sevginin galip gelmesini, Ömer’in ismi konmamış yalnızlığını ailesi ve sevdiği kadınla doldurmasını okurken çok etkilendim. Tabi gizemli işler çeviren Umut’un hikayesinide çok ama çok merak ediyorum. Fazla detaya girip spoiler vermemek adına yorumumu burada kesiyorum :)
584 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ayşegül Çiçekoğlu kitaplarından yine çok beğendiğim bir kitabın yorumu ile geldim. #benimhayatim okuduğum süre içinde beni çok güzel bir masalin içine götürdü. Balım ve Ömer'in uzun soluklu, inişli çıkışlı, mücadelelerle dolu masalına. 580 sayfalık kitap karakterlerin 4 senelik hikayelerini konu alıyor. Bir tarafta annesi öldükten sonra babası tarafından para karşılığı Sancaktaroğlu Ailesi'nin oglu ile evlenmek zorunda bırakılan Balım, diğer tarafta da çocukluğunda yaşadığı bazı olaylardan dolayı evden uzaklaştırılıp yatılı okula verilen, ailesinden tamamen bağları kopmuş olarak büyüyen ve yıllar sonra konağa çağrılarak bilmediği bir kızla evlendirilmeye zorlanan Ömer...Buraya kadar okuduğunuzda konu size farklı gelmeyebilir. Bazıları için tipik bir Türk filmi havası estirebilir bazılarına göre de sonu belli senaryolardan biri diye düşündürebilir. Haklisiniz...Ama çok ender rastlanan yazarlar vardır ki kitaba başladığınızda sonunun nereye gideceğini bildiğiniz halde sizi öyle bir etkiler ki elinizden bırakmak istemezsiniz. Bir kitabı yazarken, konunun tasarlanması, karakterlerin oluşturulması, detaylarla olayların zenginleştirilip okuyucuya aktarılırken merak ve nabzı üst seviyede tutarak akılda kalıcı dersler cikarttirmak kolay bir iş değildir. Bence Ayşegül Çiçekoğlu bu başarıyı hak eden yazarlardan. Hiç bir kitabını okuduktan sonra pişmanlık duymuyorsunuz.
Ben bu hikaye sayesinde sevginin her derde deva olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Geçmişte yapilan hatalar, yaşanan pişmanlıklar sevgi ve aile kavramının kıymetini bilen kişilerin hayatına nasıl mucize dokunuşlar yapıyor keyifle okudum. Bu yaz mutlaka sizde okuyup şahit olun derim. Unutmadan şunu da eklemeliyim ki; Balım ve Ömer'den sonra yarım kalmış olan Umut'un hikayesini de merak etmiyor değilim.
“Nereye gidiyorsun?”
“Odama.”
“Ben ne olacağım, yanımda durman gerekmiyor mu?”
“Neden?Gayet iyisin, hiçbir şeyin yok.”
“Doktoru duymadın galiba, ‘ Sabaha kadar uyumasın’ dedi ve ben kendimi hiç de iyi hissetmiyorum.”
“Ne yapmamı istiyorsun?”
“Bana bakmanı… Tüm bunlar senin kabahatin, üstelik arabam da haşat oldu ve başım dönüyor,” diyerek sendeledi.
Ayşegül Çiçekoğlu
Sayfa 230 - Müptela Yayınevi
"Ben Ömer'i seviyorum, sen de sev, o iyi biri."
Balım güldü. "Sevmelisin zaten, o senin ağabeyin."
"Sen de sevmelisin, senin de kocan."
"Evet kocam."
"Ama aşk senin ne isteyip istemediğine bakmazdı ki... Gönlün birine kayıverirdi, o senin için doğru kişi mi değil mi bakmazdı."
"Dilinin ucuna gelen kelimeleri bir türlü ağzından çıkaramadı. Sevgi bu kadar kolay olabilir miydi? Aradaki acılar seni seviyorum denilince geçer miydi? Ömer'i seviyor muydu? Yoksa duyduğu hayranlık mıydı? Kendisi buna karar verememişken birine seni seviyorum demek bu kadar kolay mıydı?"
"Damla orada mı?" diye sorduğunda sesi de istemeden yüksek ve sert çıktı.
"Hayır, ama birazdan gelir."
"Sen kimsin?" dedi kızgınlıkla.
"Ben Balım, daha yeni başladım."
"Odama gel."
"Tamam, siz kimsiniz?" dedi Balım.
"Kocan!" diyerek kapattı telefonu Ömer.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benim Hayatım
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052006146
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müptela Yayınları
Geçmişi, nedenini hatırlayamadığı bir kimsesizlikle şekillenen Ömer, yıllarca uzaklaştırıldığı eve çağırıldığında kendini nikâh masasında bulur. Ama genç adamın ne burada kalmaya ne de çocuk yaştaki karısıyla evliliğe devam etmeye niyeti vardır.

Balım, annesinin ölümünden sonra kendini zorla, hiç tanımadığı bir adamla evlendirilirken bulur. Genç kız, bundan sonra onu kolay bir hayatın beklemediğini biliyordur. Tıpkı onu bu konakta, daha bir günlük evliyken bırakıp giden kocasını kolay kolay affetmeyeceğini bildiği gibi.

Hiç beklemedikleri anda yolları kesişen bu iki yabancı, birbirlerinin hayatına mucizeleri konuk edeceklerinden habersiz, hayatın onlar için planladıklarını yaşayacaklardır. Ömer ve ailesi, Balım’ın hayatlarına dâhil olmasıyla geçmişleriyle yüzleşip yeniden aile olmaya çalışırken, Balım da onlarla bir aile olmayı öğrenecek.

Benim Hayatım, yaşanmamış yılların sevgiyle telafisinin hikâyesi.

“Ömer kapıda dikilen kıza öylece bakakalmıştı, ilk başta onu tanımamıştı bile ama sonra onun Balım olduğunu anladı. Bunun için kızın gözlerine bakması yetmişti. O bal rengi gözler aklından hiç çıkmamıştı. Ama bu kız nasıl o olabilirdi? Yolda görse tanımazdı. Kendine güvenen o duruşu ne zaman kazanmıştı? Üstelik ne zaman bu kadar güzelleşmişti?”

Kitabı okuyanlar 35 okur

  • Emel kantar
  • Selin yıldırır
  • Tuğçe
  • Ayşegül Akduman
  • Kübra Bağbakan
  • Aslı Uysal
  • funda cengiz
  • Beyza Duran
  • Nihan
  • Esra Cl

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (5)
9
%33.3 (5)
8
%20 (3)
7
%13.3 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0