Benim Hüzünlü Orospularım

7,6/10  (215 Oy) · 
766 okunma  · 
144 beğeni  · 
3.754 gösterim
1982 Nobel Edebiyat Ödülü’nü de almış olan Gabriel Garcia Marquez’in, yaşayan en büyük dünya yazarlarından biri olduğunu herkes biliyor. Yazdığı son romanı Benim Hüzünlü Orospularım’la yine dünya kitap dünyasının doruğuna oturdu. Yazar, bu kez, doksanını bulmuş çok yaşlı bir gazete köşe yazarının ağzından müthiş bir aşk serüvenini dile getiriyor. Son yılların en güzel aşk romanlarından biri. Büyülü Gerçekçilik akımının yaratıcısı bu büyük ustadan büyüleyici bir roman daha. Kolombiyalı yazar, bu kitapta 90 yaşındaki bir adamla 14
yaşında bir yeniyetmenin ilişkisini anlatıyor...

"Doksanıncı yaşımda, kendime bakire bir yeniyetmeyle
çılgınca bir aşk gecesi armağan etmek istedim. Aklıma
Rosa Cabarcas geldi, hani şu gizli genelevinde eline bir
yenilik geçtiğinde hatırlı müşterilerine haber veren
kadın. Daha önce öyle şeylere ya da onun baştan çıkarıcı
müstehcen önerilerinin hiçbirine asla kapılmamıştım ama
benim ilke sahibi biri olduğuma hiç inanmazdı o. Ahlâk
da bir zaman sorunudur, derdi, yüzünde hınzır bir
gülümsemeyle, görürsün bak...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2005
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750705243
 • Orijinal Adı:
  Memoria de mis Putas Tristes
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Eserin ana fikri, “Bir ömür nasıl yaşanmalı?” 14 yaşındaki kızın gerçek adı Delgadina değil, bu da kızın bir insandan ziyade soyut ya da somut herhangi bir nesne olduğunu işaret ediyor. Yaşam, ölüm, içki, kumar, kitap, ibadet, doğa, deniz, yağmur, kar, pizza, elbise, ayakkabı, telefon, insan ya da yazarın bize göstermek için seçtiği AŞK, sizin Delgadina’nız hangisi?

Hayatımızın herhangi bir döneminde öyle bir şeyle (Delgadina ile) karşılaşırız ki o andan öncesini yok sayarız. Bu 9 yaşındayken de başımıza gelebilir 90 yaşındayken de. Önemli olan o anı (Delgadina’yı) kaçırmamamız ve dolu dolu yaşamamızdır.

Herkesin bir Delgadina’sı vardır aslında. Bu; birlikte yaşamın zorunlu kıldığı kurallar çerçevesinde, iyi-kötü, doğru-yanlış, erdemli-erdemsiz, masum-cani, uysal-sapık … gibi nitelemelerle adlandırılabilir. Kurallara uymak ya da uymamak için yeterli iradeye sahip olabilmeniz ümidiyle.

Dipnot; çevirmenin tercihi olduğunun bilincinde olsam da, Ankara Kedisinin ne işi var la Kuzey Amerika’da, diyemeden edemedim. : )

Nurhan Işkın 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kahramanımız doksan yaşına kadar hiç aşık olmamış ve evlenmemiş; ömrünü evi, köşe yazarlığı yaptığı gazete ve ünlü bir genelevde geçiriyor.

Doksanıncı yaşında ise kendine bir ödül olarak, genelev sahibi Rosa Cabarcas'tan kendisi için bakire bir kız bulmasını istiyor...

Doksan yaşına kadar sadece para karşılığı yaşadığı ilişkiler üzerine bu kız onda farklı duygular yaratmayı başarıyor. Onu seyrederek kendi yalnızlığı içinde bir dünya kuruyor. Hiç tatmadığı bu duygu, yaşlılığının hüznünde ona coşkuyu ve kendini genç hissettirmeyi başarıyor.

Delgadina'yı seyretmek aşkla dolması dışında kendine tekrar sorular sorup geçmişini yad etmesini sağlıyordu. Ona okuduğu masallar ve kendi yazıları ile mutlu oluyordu...
Hayal dünyasına yerleştirdiği Delgadina için kıskançlık duygusu da yaşamaya başlamıştı...

Yaşının verdiği yalnızlığı ve hüznü bu aşk ile bertaraf etmeye çalıştığını kendisine bile itiraf edemiyordu...

Kitapta neredeyse her kesimden insana yer verilmiş. Geneleve giden erkek müşterilerin toplum ve sosyal yaşamlarında ki yerlerinden, bedenini satıp ailesine bakmak zorunda kalanlara kadar...
Her tür kötülüğün üstünü örtebilecek insanların var olduğu anlatılan bu eserde, doksan yıllık bir yaşamın nerede başlayıp nasıl bitebileceği sade bir dil ile anlatılmış...

Merve Akpınar 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi ben neden 10 puan verdiğimi de açıklayayım :)

Gabriel García Márquez'in okuduğum ilk kitabının Yüzyıllık Yalnızlık olması gerekiyordu evet biliyorum ama bu kitap 1 yıla yakın süre önce biri tarafından hediye edilmişti ve o zaman okumamıştım. Şimdi de sanırım okumaya hazır hissettiğim için okudum. Neden bu kitabı okumamı istediğini anladım. Geçmişe dönebilsem kesinlikle verdiği an okurdum ama işte bunu her zaman yapıyorum. Her zaman geç kalıyorum. Neyse amaç kitap yorumuydu...

Kısacık bir kitap ama dev bir hikaye öncelikle bunu belirtmem gerekir. 90 yaşında hayattan tamamen umudunu kesmiş bir adam aşkla tanışıyor ve bize anlatıyor.. Birine yanındayken çıplakken bile dokunmamak.. Adamın yaşını boş verin hangi yaşta olursa olsun seven bir adam dokunamazdı.. Dokunmadı.. Sadece seyretti..

Tamam bu kitaba kesinlikle torpilli yaklaşıyorum çünkü içinden böyle bir aşk çıkmamalıydı! Hayran kaldım her cümlesine.. Bolca alıntı yapacağım affınıza sığınarak..

Kubra Cangul 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Okuduğum 3. Gabriel García Marquez romanı.. Her kitabında bambaşka bir kurgu ile karşımıza çıkan kimseye benzemeyen muhteşem bir yazar.. Bu kitabı da sadece yazarından dolayı aldım ve iyi ki almışım.. Kitabı bitirdikten sonra bir süre bakakaldım ve düşündüm; ölümü, yaşamı, aşkı, hayatı nasıl yaşamam gerektiğini ve doksan yaşıma gelirsem eğer hangi ruh halinde olacağımı. Kitap 90 yaşına gelmiş ama aşkı hiç tatmamış bir adamın 90. Yaş gününde aşık olduğunu ve hayatının değiştiğini anlatıyor. Bu aşk sizi biraz rahatsız edebilir fakat eminim yazar günümüzdeki sapık zihniyetleri düşünmeden sayılardan bağımsız bir şekilde aşkın yüceliğine ilgi çekmek amacıyla böyle bir yaş farkı seçmiştir. Bir ömrün nasıl geçmesi gerektiğine ilişkin derin anlamlar barındıran çok akıcı bir kitap. Gabriel García Marquez ile hala tanışmadıysanız büyük ziyandasınız..

KeMâL 
 12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Öncelikle çok akıcı bir roman. Öğlen başladım şimdi bitirdim. Çok yorucu değildi; gayet açık 90 yaşına kadar çeşitli hınzırlıklar yapan adamın yaş gününde yapılan sürprizler ve tanıştığı kıza aşık olması. 90 yaşından sonra gelen saadet ve hüzünlü bir aşk.
Aşkın yaşlı bir adam üzerinde etkileri, onun için uğraşması onunla geçirdiği zamanlarda ki duygusal doyumu.... Kısacası aşık olduktan sonraki kahramanın değişimlerini anlatmış. O zamana dair Meksika günlerini de romanda bulabiliyoruz. Kısa ve sürükleyici bir roman Nobel ödülüne layık....

Beytullah Ömer DUMLU 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın konusu daha önce okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor.Gerçekten ilginç bir konu.90 yaşındaki adamın genç bir kıza aşkını anlatıyor.Yazarın zaten betimlemeleri benim çok hoşuma gidiyor.Betimlemeler okuyucuyu sıkmıyor hatta kitaba akıcılık katmış. Çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.

Okuduğum ilk Marquez kitabidir. İlk 33 sayfa oldukça sıkıcı olmasına rağmen ondan sonra kitap daha ilgi çekici bir hal almaya başlıyor . Kitap kısa olmasına rağmen sanki 500-600 sayfalık bir roman ağırlığı bıraktı üzerimde .

Kahramanımız 90 yasında gazeteci , haber ve kose yazarı . Yaşamını yalnız idame ettiren , hayatında günlük iliskileri dısında hiçbir kadının yer almadığı yalnız bir adam . 90 . Dogum gunünde yıllarca gittiği genelevin patronu aynı zamanda dostlu olan .......... Dan kendine bir bakire kız ister , ve bu kızla o gece beraber olamaz bütün gece o kız çocuğunu seyreder. Ardından 90 yasında hiç askı yasamamış bir ihtiyarın asık olmasıyla gelişen olayları , kendi iç dunyasında duygularını ve yaşadığı şeyi tanımlama cabası , geç kalinmisligi , hayatına giren kadınların kalp kirginliklariyla yüzleşmesini konu alan , aynı zamanda doğumundan ölümüne kadar aynı sehirde yaşayan bu adamın zaman icinde geleneksel cevresinde ki herseyin degisimi ile ilgili oldukça edebi betimlemelerin bulunduğu guzel bir kitap .

Marquez ; kitabında İspanyol edebiyatına ve kulturune ve sosyolojik durumuna dair ufak ip uçları veriyor. Ancak amacının bu gibi sosyolojik konulardan ziyade kahramanının duyguları ve iç dunyası olduğunu hissetmektir ve okurada istediği şeyi sunuyor . Çok guzel anlamlandırmaları ve tanımlamaları olan derin hoş bir roman . Askın yaşlı bir adam üzerinde ki olumlu etkileri ve gel gitleri; asık olduğu kız cocuğu icin cabaları , onunla geçirdiği sekssiz zamanlarda ki duygusal doyumu , Kahraman'ın aşkıyla bir Asır'a yakın kendini uzun uzun ölmeden önce sorguları , dışardan bakıldığında " duygusuz pislik bir adamın duyarsız yasamı "" gibi görünen bu ihtiyarın hayatı , Askı bulunca nasil anlam kazanip derinlestigini , ast olan duygunun ask oluşu .


"" İnsanın askından ölmesinin dilde hoş görülebilir siirsel bir abartı olduğunu dusunmusumdur hep. O aksam , bir kez daha kedisiz ve onsuz olarak eve döndüğümde yalnızca insanın ölmesinin mumukun olduğunu degil, benim de böyle yaşlı ve kimsesiz bir halde askımdan ölmemde oldugumu anladım. Ama aynı zamanda bunun tam tersi bir gerçeğin de geçerli olduğunu farkına varmıştım ; yaşadığım kabusun verdigi zevki dünyada hiçbir seye degismezdim ."" ... Heyhat, bu asksa , nasil da acı çektiriyor .""

cosmos 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızlığı anlatan güzel bir kitap. Çoğu erkeğin ideali olan bir hayatı var kahramının. İşi olan farklı farklı yüzlerce fahişeyle yatan bir ihtiyar bir amcamızın son zamanları ile ilgili. Kitapla ilgili spoiler vermek istemiyorum ancak şunu söylemem gerekir ki , bana göre kitap aşkla alakalı değil. Yalnızlık ve ölümü yalnız karşılama psikolojisi ile ilgili. Zaten kahramanın aşık olduğu kızla sadece uyurken görüşmesi de bunu kanıtlıyor. Hatta bir bölümünde kızın uykusunda konuşmasını çok avam buluyor ve ona uyanıkken aşık olamayacağından bahsediyor. Burda zaten aşkın tek kişi tarafından oluşturulduğu, karşıdaki kişinin sadece bir obje(uyuyan güzel :) ) olduğunu anlayabiliriz.

Mâsiva 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gabriel Garcia Marquez'in okuduğum ilk eseri. İsmi dolayısıyla dikkatimi çeken bir kitap oldu.
90 yaşına gelip onlarca kadınla beraber olup hiçbirine aşık olmayan bir gazeteci kahramanımız. 14 yaşında bir kıza aşık olmasını sapkınlık olarak değerlendirebilirim. Sonuçta bu tarz olaylar gerçek yaşantımızda karşımıza çıkıyor. Delgadina'nın hislerine yer verilebilirdi. Bu şekilde kitaba ve olaya daha çok hakim olabilirdik.
Beklediğim etkiyi yaratmadı ne yazık ki.
Herkese keyifli okumalar dilerim.

yusuf burak 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doksan yaşında bir adam bütün yaşamı boyunca para karşılığı kadınlarla ilişki yaşamış,doksanıncı yaş gününde yine para karşılığı bir kadına aşık oluyor.İnanılmaz bir tutkuyla bağlanıyor.Hikaye çok ilgimi çekmişti ve çok beğendim kitabı.Aşkı tutkuyu bir kadına bağlanmayı yıllara meydan okuyacak şekilde hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan bir adam.

4 /

Kitaptan 84 Alıntı

Selin 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ne yaparsan yap , bu yıl ya da yüz yıl içinde bir gün sonsuza dek öleceksin.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 88 - Can Yayınevi)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 88 - Can Yayınevi)
Mâsiva 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Göğsümde bir sıkıntı hissettim. "Ömrümde hiç âşık olmadım." dedim.Hemen karşılığını verdi:"Ben oldum." Sonra da işini yarıda kesmeden sözünü tamamladı: "Yirmi iki yıl sizin için gözya­şı döktüm."

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia MarquezBenim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez
Alev 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada tek başına ölmekten daha büyük bir felaket olamaz.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82)
cosmos 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yaşlandık bile" diye iç geçirdi , "Sorun şu ki, insan öyle olduğunu kendi içinde hissetmiyor, ama dışarıdan bakınca herkes bunu görüyor"

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82 - Can)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82 - Can)
cosmos 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Soran olursa her zaman doğruyu söyleyerek yanıt veririm: Orospulardan evlenmeye vakit bulamadım, derim.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 3 - can)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 3 - can)
Gül Oral 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Daha fazla dayanamadım. O da bunu hissetti, gözlerimin yaşardığını gördü, ancak o zaman anlamış olmalıydı benim artık vaktiyle olduğum o kişi olmadığımı, ben de gösterebileceğimi hiç sanmadığım bir cesaretle Karşı koydum onun bakışlarına "Artık yaşlanıyorum" dedim ona. "Yaşlandık bile," diye iç geçirdi o. "Sorun şu ki, insan öyle olduğunu Kendi içinden hissetmiyor, ama dışarıdan bakınca herkes bunu görüyor."

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia MarquezBenim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez
Nurhan Işkın 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ancak yaşlandığımda bir rastlantı sonucu öğrendim öğrencilerimin arkamdan bana ne ad taktıklarını: Profesör Hüzünlü Tepe.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 20)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 20)
Alev 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... sonra bir gece sanki gökyüzü aydınlanmış gibi oldu: İlk kez gülümsemişti.

Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 66)Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 66)